کد خبر: ۹۵۶۹۱
۲۶ آبان ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۸
0
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این باره گفت : پنج تالاب بختگان ، پریشان ، هرم ، هیرم و کافتر در این استان به علت تداوم خشکسالی به طور کامل خشک شده است.
پول‌نیوز - تداوم خشکسالی ها که از سالها پیش گریبان تالابها و دریاچه های استان فارس را گرفته موجب شده تا این زیستگاههای طبیعی در تب و تاب کم آبی وضعیت نا مناسبی پیدا کنند و هر روز بر دامنه خسارت های ناشی از خشکسالی در این مواهب طبیعی افزوده شود.
فضای تالابها و دریاچه بختگان و طشک، هیرم ، هرم ، کافتر ، پریشان ، ارژن ، کمجان و مهارلو در استان فارس هر سال از اواسط فروردین ماه به خمودی می گراید و سر و صدای پرندگان مهاجر در آن به علت خشکی تالاب خاموش می شود.

این دریاچه ها و تالابها که برخی در ردیف تالابها و دریاچه های بین المللی به ثبت رسیده نقش قابل توجهی در توازن زیست محیطی دارد و در سالهای پر باران میزبان صدها گونه پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر است که از مناطق سردسیر سیبری و مناطقی از شمال ایران در این تالابها زمستان گذرانی می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس در این باره گفت : پنج تالاب بختگان ، پریشان ، هرم ، هیرم و کافتر در این استان به علت تداوم خشکسالی به طور کامل خشک شده است.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی افزود: تالاب های کمجان و هفت برم، وضعیت نسبتا خوبی دارند و 30 درصد از تالاب های مهارلو و طشک نیز دارای آب است.

وی عامل خشک بودن تالاب ها را علاوه بر پیامد خشکسالی های سال های گذشته، گرمای هوا و کاهش آب های سطحی و زیر زمینی دانست.

به گفته مدیرکل محیط زیست استان فارس ، حق آبه تالاب های طشک و بختگان از رودخانه کر تامین می شود و تعیین میزان حق آبه و تخصیص آن به تالاب بختگان از سوی سازمان محیط زیست هم اینک درحال پیگیری است.

وی با بیان اینکه تالاب بختگان هم اکنون خشک شده است گفت: با پیگیری های به عمل آمده از سوی این اداره کل 35 میلیون مترمکعب حق آبه زیست محیطی از سد درودزن به این تالاب اختصاص یافت که ناکافی بود و تنها وسعت بسیار اندکی از تالاب آبگیری شد و با قطع آب و شروع فصل گرما ، در بخش ورودی تالاب آب تبخیر و تالاب خشک شد.

ابراهیمی کارنامی ادامه داد : در مورد بحث حق آبه تالاب ها ، وزارت نیرو میزان حق آبه تالاب بختگان را اعلام نموده است لیکن این مقدار تاکنون نهایی نشده است.

البته تعیین حق آبه تالاب ، مستلزم پیگیری بیشتر شرکت آب منطقه ای است لیکن تخصیص حق آبه به تنهایی مشکل تالاب ها را حل نمی کند چرا که درحوضه کر و بختگان ، فعالیت کشاورزی به صورت ناپایدار درجریان است.

وی افزود: تغییر الگوی کشت، اصلاح روش های آبیاری و ترویج کشت ارگانیک دراین حوضه با تاثیری که بر مصرف بهبنه آب خواهد گذاشت به نجات تالاب ها کمک می کند.

به گفته کارشناسان ضرر و زیان ناشی از خشک شدن تالاب ها را نمی توان برآورد نمود چرا که خشک شدن تالاب ها اثرات زیانبار بی شماری در تمامی حوضه ها خواهد داشت .

کارشناسان محیط زیست می گویند : ارزش مادی هر هکتار تالاب بین هشت تا 21 هزار دلار برآورد می شود لذا خشک شدن تالاب مبالغ هنگفتی را به عرضه های زیست محیطی تحمیل می کند.

از این رو خشک شدن تالاب نه تنها موجب ازبین رفتن تنوع زیستی در یک منطقه می شود بلکه از بین رفتن سفره های آب زیر زمینی ، بایرشدن اراضی زراعی و همچنین پدیده گرد و غبار و افزایش بیماری ها را درپی دارد و متعاقب آن صنعت کشاورزی، باغبانی و گردشگری را با بحران مواجه می سازد.

به گزارش ایرنا، از جمله مواردی که به خشکسالی های ممتد دامن می زند و آن را تشدید و روند خشک شدن تالابها را نیز تسریع می کند حفر چاههای غیرمجاز و توسعه کشاورزی پیرامون تالابها است .

رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز دراین زمینه گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته برداشت مدیریت نشده از چاهها، تالابهای فارس را خشکانده است.

سید محمدجعفر ناظم السادات اظهار کرد: باید در مدیریت منابع آب با برنامه پیش برویم که حداقل نیاز آبی تالاب ها برای احیای آنها در نظر گرفته شود تا امروز با خشک شدن بیش از 50 درصد تالاب های استان روبه رو نشویم.

وی تصریح کرد: خشک شدن تالاب های بین المللی همچون پریشان و بختگان از تبعات ناگوار خشکسالی های اخیر و بهره برداری های غیر مجاز از چاه های اطراف تالاب ها بوده که ضروری است متولیان امر در این زمینه تلاشی مجدانه داشته باشند.

رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز بیان کرد: نبود هماهنگی اصولی در منابع تحت مدیریت و پروژه هایی که بدون مطالعات و تحقیقات کافی به اجرا در آمده، محیط زیست انسانی را با تخریب غیرقابل جبران مواجه کرده است.

ناظم السادات با بیان اینکه ارزش اکوسیستم در نقاط مختلف استان فارس به ویژه نقاط تحت مدیریت حفاظت محیط زیست، از ارزش بالایی برخوردار می باشد، گفت: نیاز است قوانین جدی تری اتخاذ شود تا بهره برداران غیرمجاز، احساس ناامنی کنند.

وی خاطرنشان کرد: تأثیرات برجا مانده بر محیط زیست به واسطه اجرای برخی پروژه های کلان که در طراحی و اجرای آن کمتر به مطالعات زیست محیطی توجه شده نشان داده در منطقه تبعاتی همچون خشکسالی در برداشته و بر زندگی اقتصادی و سلامت مردم منطقه تأثیراتی برجای گذاشته است.

رئیس مرکز پژوهش های علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز با بیان اینکه برداشت های بی رویه و مدیریت نشده از چاه های اطراف مانند تالاب ها نه تنها در منطقه بلکه اقلیم و موقعیت آب و هوایی استان را تحت تاثیر قرار داده است، وی افزود: اجرای برنامه های آموزشی و تبلیغی نه تنها سبب دغدغه متولیان امر بلکه تمامی افراد جامعه می شود و بستر برخورد جدی تر با متخلفین برخورد را فراهم می سازد.

از جمله پیامدهای خشک شدن تالابهای فارس به راه افتادن توفان نمک و آلودگی هوا با افزایش ریز گردها و افزایش ذرات معلق در حاشیه تالابها و دریاچه ها است .

یک کارشناس حوزه محیط زیست در استان فارس با تاکید بر اینکه پتاسیلهای توفان نمک در دریاچه بختگان وجود دارد گفت: در حال حاضر تمام دریاچه بختگان که بیش از 100 هزار هکتار می باشد به طور کامل خشک است.

علمدار علمداری اظهار داشت: در این راستا دریاچه به یک دشت نمک تبدیل شده و تمام شرایط برای ایجاد توفان نمکی در منطقه وجود دارد.

وی بیان کرد: با هر جریان بادی در منطقه بختگان نمکهای کف تالاب بلند شده و در زمینهای اطراف می نشیند که این امر مشکلاتی را به همراه داشته است.

این کارشناس حوزه محیط زیست با اشاره به از بین رفتن فلامینگوها در تالاب بختگان اظهار داشت: حیات این پرندگان متکی به آب است زیرا این دسته از پرندگان از منابع داخل آب تغذیه می کنند.

وی افزود: متاسفانه به دلیل خشک شدن تالاب بختگان که دومین تالاب مهم کشور است فلامینگوها نمی توانند تغذیه خوبی داشته باشند از این رو به دلیل غلظت نمک دچار مشکل می شوند.

علمداری گفت: در این راستا بر روی بدن به ویژه بالهای فلامینگوها نمک نشسته و حالت بلوری ایجاد می شود از این رو قادر نخواهند بود که پرواز کنند و درون تالاب گرفتار می شوند.

این کارشناس حوزه محیط زیست گفت: با توجه به مشکلات و معضلات دریاچه بختگان باید هر چه سریعتر برای احیای آن تدابیر ویژه ای اتخاذ شود در غیر این صورت باید منتظر وقوع اتفاقات ناگواری بود.

تداوم خشکسالی ، توسعه بی رویه کشاورزی ، حفر چاههای غیر مجاز ، برداشت بی رویه از چاههای مجاز ، عدم توزیع بهینه حق آبه تالابها از جمله دلایل اصلی خشک شدن این تالابها و دریاچه ها دراستان فارس است .

علاوه بر اقدامات نمادین که گاه از سوی برخی دوستداران محیط زیست برای نجات دریاچه ها و تالابهای این استان انجام می شود، برخورد قانونی با متخلفان و سود جویان ، ایجاد عزم همگانی برای نجات تالابها، اعمال مدیریت صحیح و پیگیری برای توزیع بهینه حق آبه ها از مواردی است که برای نجات این مواهب طبیعی در استان فارس ضرورت دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.