کد خبر: ۹۵۵۲۹
۲۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۵
0
پول‌نیوز، مازیار دانیالی - در تابستان 2012 یعنی کمی بیش از یک سال پیش، منطقه یورو با ترس و نگرانی فزاینده جدایی یونان از این منطقه و هزینه های استقراض بسیار بالا در ایتالیا و اسپانیا مواجه بود. در نتیجه، به نظر می رسید این منطقه در آستانه سقوط و فروپاشی قرار دارد. امروز، خطر فروپاشی اتحادیه پولی اروپا به طور قابل توجهی کاهش یافته، اما عواملی که در گذشته موجب شکل گیری این شرایط شدند همچنان بدون رسیدگی باقی مانده اند.

برخی تحولات مثبت در بازگشت آرامش به اروپا موثر بوده اند. بنابر وعده "ماریو دراگی"، رئیس بانک مرکزی اروپا، این بانک هر اقدامی در راستای نجات یورو را انجام خواهد داد و در همین راستا، برنامه خرید اوراق قرضه کشورهای بحران زده منطقه یورو را در دستور کار خود قرار داد. همچنین، صندوق "مکانیزم ثبات اروپا" (ESM) با بودجه ای 500 میلیارد یورویی در راستای نجات بانک های منطقه یورو و دولت های آنها تاسیس شد.

پیشرفت هایی در زمینه شکل گیری اتحادیه بانکی اروپا صورت گرفته است. افزون بر این، رکود در منطقه یورو به پایان رسیده، اگرچه روند بهبود شرایط بسیار کند و شکننده است. برخی اصلاحات ساختاری اجرایی شده و تنظیم های مالی بسیاری رخ داده اند. کاهش هزینه های نیروی کار برای افزایش رقابت پذیری تا حدودی در اسپانیا، پرتغال، یونان و ایرلند صورت گرفته که به تقویت ترازهای خارجی منجر شده است.

اما با وجود آرامش ظاهری، مشکلات ساختاری منطقه یورو همچنان حل نشده باقی مانده اند. با توجه به پیری جمعیت و رشد بهره وری پایین، میزان رشد اقتصادی بالقوه همچنان بسیار کم بوده و رشد واقعی نیز طی چند سال آینده زیر یک درصد باقی خواهد ماند. این مساله به معنای بالا باقی ماندن نرخ بیکاری خواهد بود.

در همین حال، سطوح بدهی خصوصی و دولتی - هم داخلی و هم خارجی - همچنان بسیار بالا بوده و سهم آنها از تولید ناخالص داخلی رو به افزایش است که رشد تولید کند و یا منفی عامل کلیدی در این زمینه محسوب می شود. این به معنای آن است که موضوع پایداری میان مدت حل نشده باقی مانده است.

در همین زمان، کاهش رقابت پذیری تا حدی جبران شده، اما بیشتر بهبود صورت گرفته در ترازهای خارجی به جای آن که ساختاری باشند، ادواری بوده اند. یورو همچنان بیش از اندازه قوی بوده و از این رو، بهبود در رقابت پذیری مورد نیاز برای ارتقا صادرات خالص در مواجهه با تقاضا داخلی ضعیف را به طور قابل توجهی محدود کرده است.

از سوی دیگر، در شرایطی که فشار مالی بر رشد کاهش یافته، اما همچنان وجود دارد. آثار این فشار در اقتصادهای ضعیف تر منطقه یورو به واسطه بحران و سقوط اعتباری موجود تقویت شده اند.

البته آهنگ بسیار کند پیشرفت به سوی اتحادیه های بانکی، مالی، اقتصادی و سیاسی - همگی برای بقای بلند مدت منطقه یورو ضروری هستند - مشکل بزرگتر محسوب می شود. در حقیقت، هیچ پیشرفتی در زمینه سه مورد آخر وجود نداشته و پیشرفت در زمینه اتحادیه بانکی نیز اندک بوده است.

افزون بر این بانک مرکزی اروپا تمایلی به خلاق بودن در تعقیب سیاست ها که می تواند به بهبود سقوط اعتباری منجر شود، نداشته است. به رغم اقدام های این بانک، نرخ های بهره همچنان بسیار بالا بوده و ارزش یورو بیشتر از آن چیزی است که شاهد رشد اقتصادی سریع در منطقه یورو باشیم.

در همین حال، ظهور آثار برنامه های ریاضتی بیش از پیش در اقتصادهای ضعیف تر منطقه یورو رو به افزایش است. شرایط دولت ایتالیا بی ثبات بوده، دولت یونان که به دنبال کاهش هرچه بیشتر بودجه است، زیر فشار شدید قرار داشته و دولت های اسپانیا و پرتغال نیز دوران سختی را برای دستیابی به اهداف مالی تعیین شده از سوی طلبکاران خود سپری می کنند و این در شرایطی است که فشارهای سیاسی نیز رو به افزایش هستند. آثار اعطای کمک های مالی نیز در اقتصادهای قوی تر منطقه یورو در حال پدیداری هستند.

تا به امروز، معامله ای بزرگ بین اقتصادهای قوی و ضعیف منطقه یورو ادامه یافته است؛ اقتصادهای ضعیف تر به برنامه های ریاضتی و اصلاحات ادامه داده و در مقابل، اقتصادهای قوی تر همچنان صبور بوده و تامین مالی را انجام می دهند. اما به واسطه تحولات سیاسی و احتمال افزایش قدرت احزاب ضد برنامه های ریاضتی و ضد یورو در انتخابات سال آینده پارلمان اروپا ممکن است این شرایط به نقطه پایانی خود برسد.

اگر این اتفاق روی دهد، بحران و تنش مالی جدید می تواند روند شکننده بهبود شرایط اقتصادی منطقه یورو را تضعیف کند. بر همین اساس، آرامشی که طی تقریبا یک سال گذشته بر بازارهای مالی اروپا حاکم بوده می تواند تنها یک نقطه آسایش پیش از شروع توفانی دیگر باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.