کد خبر: ۹۴۷۰۰
۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۶
0
بی تردید، مواجهه اقتصاد کشورهای عرب با خطراتی بزرگ در کوتاه مدت به واسطه تنش های سیاسی منطقه ای و آهنگ کند بهبود شرایط اقتصاد جهانی که حتی قدرت های اقتصادی جدید مانند چین را درگیر خود کرده، همچنان ادامه خواهد داشت.

پول‌نیوز، سمیه علی‌اصغری - بی تردید، مواجهه اقتصاد کشورهای عرب با خطراتی بزرگ در کوتاه مدت به واسطه تنش های سیاسی منطقه ای و آهنگ کند بهبود شرایط اقتصاد جهانی که حتی قدرت های اقتصادی جدید مانند چین را درگیر خود کرده، همچنان ادامه خواهد داشت. این مساله در قالب رشد اقتصادی کند، نرخ بالای بیکاری به ویژه در میان جوانان و شرایط مالی دشوار در بسیاری از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بازتاب داشته است.

به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، کشورهای عرب به ویژه آنهایی که در مسیر گذار سیاسی قرار دارند با محیط و وضعیت سخت داخلی و بین المللی مواجه بوده که آنها را به حفظ یارانه ها، دستمزدها و حقوق بازنشستگی افزایش یافته وادار کرده است. این برخلاف ناپایداری و آسیب های بلند مدتی است که چنین سیاست هایی برای اقتصادهای آنها به همراه دارد.

در برابر این پس زمینه، کشورهای عرب باید اصلاحات عمیق و جدی که می توانند پایه گذار رشد آینده، اشتغالزایی، اصلاح انحراف های عمیق ایجاد شده طی دهه های گذشته در برنامه های استحقاقی و محیطی رقابتی تر و مبتنی بر شایسته سالاری برای توسعه بخش خصوصی باشند را در دستور کار خود قرار دهند. اما فراتر از تعهد سیاسی برای اجرای چنین اصلاحاتی، کشورهای عرب به صورت جداگانه و یا به تنهایی قادر نخواهند بود در کوتاه و یا بلند مدت با چالش هایی که پیش روی آنها قرار دارد، مواجه شوند.

نخست، کشورهای عرب نیازمند درک این مساله هستند که برخی از چالش ها باید به صورت جمعی از طریق افزایش یکپارچگی اقتصادی در زمینه هایی مانند تجارت، سرمایه گذاری، اشتغال، تغییرات آب و هوایی و امنیت غذایی صورت بگیرند.

دوم، درک این مساله که شکست در ارائه کمک کافی و پشتیبانی از خاورمیانه و شمال آفریقا طی این دوره بسیار بحرانی در تاریخ معاصر آن تاثیر جهانی به همراه خواهد داشت که کمتر از شکست در رسیدگی به بحران اخیر منطقه یورو و یا اروپای شرقی در اوایل دهه 1990 نیست، توسط جامعه بین المللی ضروری محسوب می شود.

امروزه، جوانان عرب با چشم اندازی ناامید کننده از نظام آموزشی با کیفیت پایین که توانایی مجهز کردن آنها در برابر اقتصاد جدید و بخش خصوصی را نداشته، انگیزه های اقتصادی که آنها را وادار می کند در جستجوی اشتغال در بخش دولتی باشند که این فرصت های شغلی نیز کمیاب تر شده و فرصت های نابرابر و ناعادلانه برای آغاز و یا رقابت در بخش خصوصی مواجه هستند.

با چنین چشم اندازی، جوانان عرب دانش آموخته با دورنمایی تاریک، ناتوان در یافتن شغلی مناسب و فرصت های اقتصادی مواجه بوده که برخی از آنها را وادار به مهاجرت می کند. جوانان دیگر نیز ناتوان در ازدواج، خرید خانه و خودرو و کمک به جوامع خود از نظر بهره وری و مصرف باقی می مانند. برای مواجهه با این چالش ها و پی ریزی بنیانی قویتر برای آینده بهتر اقتصادی، کشورهای عرب باید فعالیت در زمینه اصلاحات اقتصادی داخلی، یکپارچگی منطقه ای و مشارکت جهانی را از اولویت های فوری خود بدانند.

در سطح داخلی، کشورهای عرب نیازمند تعهد سیاسی به شرکت در اصلاحات فوری برای تشویق توسعه بخش خصوصی، ارتقا عملکرد سیاست های عمومی، سرمایه گذاری در پروژه های دولتی-خصوصی و بهبود کیفیت نظام آموزشی هستند.

از نظر منطقه ای، دولت های عرب نیازمند درک هرچه بیشتر و بهتر دنیای جهانی شده بوده و با توجه به محدودیت های هر کشور باید در پی یکپارچگی بیشتر با همسایگان عرب خود باشند.

از نظر بین المللی، جامعه جهانی و قدرت های اقتصادی برتر باید ثبات و رفاه در خاورمیانه و شمال آفریقا را نه به عنوان یک مساله ویژه منطقه ای و یا کشوری، بلکه به عنوان موضوعی خوب برای جهان در نظر گرفته و از حصول آن اطمینان حاصل کنند. خاورمیانه و شمال آفریقا که منطقه ای راهبردی در تجارت جهانی، منزلگاه بیش از 300 میلیون نفر و 70 درصد از ذخایر انرژی جهان در آن قرار دارد نباید به حال خود رها شود تا به تنهایی با آینده ای نامشخص مواجه شود.

بر همین اساس، کشورهای عرب نیازمند پشتیبانی مالی، کمک های فنی و به اشتراک گذاری دانش و دسترسی به بازارهای جهانی هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.