کد خبر: ۹۴۶۲۱
۱۳ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲
0
گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که کل جمعیت بالای 10 سال کشور حدود 63‌میلیون و 312 هزار نفر تخمین زده شده که از این تعداد 24 میلیون و 750 هزار نفر جمعیت فعال محسوب می‌شوند. از تقسیم جمعیت فعال بالای 10 سال بر کل جمعیت این رده سنی به رقم 1/39 درصد می‌رسیم که نرخ فعالیت اقتصادی جمعیت بالای 10 سال در کل کشور را نشان می‌دهد.
مرکز آمار ایران جزئیات گزارش طرح آمارگیری نیروی کار در استان‌های کشور را منتشر کرد. مطالعات نرخ بیکاری در این گزارش نشان می‌دهد، استان‌های کهكیلویه و بویر احمد، لرستان و خوزستان به ترتیب با نرخ‌های 6/15، 7/14 و 5/14 بالاترین نرخ‌های بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد استان‌هایی که بالاترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده‌اند در بهترین موقعیت آب و هوایی (دامنه‌های زاگرس) نسبت به سایر نقاط کشور قرار دارند. این استان‌ها در حالی با بیکاری بالا مواجهند که موقعیت جغرافیایی این استان‌ها حاکی از منابع سرشار آب و خاک حاصلخیز است. در مقابل نیز استان‌های آذربایجان غربی، گلستان و همدان نیز با نرخ‌های 6، 6 و 5/6 درصد کمترین نرخ بیکاری را در اختیار گرفته‌اند. از 31 استان کشور، نرخ بیکاری 16 استان تک رقمی است و 15 استان با رشدهای دو رقمی مواجهند.

گزارش مرکز آمار ایران حاکی از آن است که کل جمعیت بالای 10 سال کشور حدود 63‌میلیون و 312 هزار نفر تخمین زده شده که از این تعداد 24 میلیون و 750 هزار نفر جمعیت فعال محسوب می‌شوند. از تقسیم جمعیت فعال بالای 10 سال بر کل جمعیت این رده سنی به رقم 1/39 درصد می‌رسیم که نرخ فعالیت اقتصادی جمعیت بالای 10 سال در کل کشور را نشان می‌دهد.

بر اساس این آمار حدود 20 میلیون و 450‌هزار نفر از جمعیت فعال به مردان اختصاص دارد و سهم زنان کمی بیشتر از  4 میلیون و 300‌هزار نفر برآورد شده است. همچنین 17 میلیون و 600‌هزار نفر از جمعیت فعال کشور ساكن نقاط شهری هستند و 7 میلیون و 150 هزار نفر از این تعداد در نقاط روستایی اسکان دارند.

چند نفر بیکار داریم؟
«ایسنا» هم در گزارش دیگری این گزارش مرکز آمار را مورد تحلیل قرار داده است. بنابراین گزارش در حالی که تا پایان سال 91 نزدیک به 2 میلیون و 950 هزار نفر از جمعیت در سن کار در کشور بیکار بوده‌اند. گزارش اخیر مرکز آمار ایران از وضعیت اشتغال از کاهش این تعداد به حدود 2 میلیون و 556 هزار نفر خبر می‌دهد؛ این درحالی است که دولت یازدهم همواره بر وجود حداقل پنج میلیون بیکار در کشور تاکید کرده است.

بر این اساس از ابتدای سال جاری تا پایان تابستان حدود 390 هزار نفر از تعداد بیکاران کاسته شده است هر چند که این به معنای ایجاد شغل جدید به اندازه صددرصد این رقم نیست.
این در حالی است که طبق نتایج آمارگیری از نیروی کار در سال جاری که مرکز آمار بعد از هفت ماه اعلام کرد نرخ بیکاری این گروه با طی روندی نزولی با کاهشی 2 درصدی از فروردین تا شهریور از 4/12 درصد در زمستان 91 به 6/10 در بهار و 4/10 درصد در تابستان 92 کاهش یافته است.

کاهش بیکاری در بین مردان و افزایش در بین زنان
اما از تعداد بیکاران تا پایان نیمه ابتدایی سال حدود یک میلیون و 650 هزار نفر مرد بوده‌اند که نشان دهنده کاهش بیکاری در بین مردان از 8/8‌درصد در بهار به 1/8 درصد در تابستان است.
در عین حال نزدیک به904 هزار نفر از جمعیت بیکار 10 ساله و بیشتر کشور را زنان تشکیل می‌دهند که بیانگر نرخ بیکاری 2/21 درصدی در بین این گروه در تابستان است و در مقایسه با بهار 4/2 درصد افزایش یافته است.

بیکاری دو برابری شهری نسبت به روستایی
بنابراین گزارش، بیکاری در بین جمعیت در سن کار کشور در نقاط شهری حدود دو برابر روستایی است به گونه‌ای که از 2/6درصد در روستاها به 12 درصد در شهرها می‌رسد. همچنین بررسی شاخص های بیکاری در بین جوانان 15 تا 24 ساله نرخ بیکاری 9/23 درصدی در بین این گروه را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که نزدیک به 8/45 درصد زنان و 5/18 درصد مردان در این سن بیکار هستند.

از سویی دیگر 1/21 درصد جوانان 15‌تا 29 ساله کشور بیکار بوده که از بین آنها 7/41 درصد زنان و 9/15 درصد مردان با معضل بیکاری دست به گریبان هستند.

مشارکت کمتر از 14 درصدی زنان در فعالیت‌های اقتصادی
طبق اعلام مرکز آمار نیروی کار کشور بررسی نرخ مشارکت اقتصادی (نرخ فعالیت) جمعیت 10ساله و بیشتر در سال جاری نشان می‌دهد که 1/39درصد جمعیت در سن کار (10 ساله و بیشتر) از نظر اقتصادی فعال بوده و در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفتند که نسبت به زمستان گذشته با نرخ 8/36 درصد بیش از 2درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان با 2 درصد کاهش نسبت به بهار همراه بود به گونه‌ای که جمعیت فعال از نظر اقتصادی به 24 میلیون و 754 هزار و 868 نفر کاهش یافته است.
بر این اساس مشارکت اقتصادی مردان حدود پنج برابر زنان است به طوری که نرخ مشارکت در بین مردان 7/64 درصد و در بین زنان 6/13درصد در تابستان گزارش شده است. /دنیای اقتصاد

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.