کد خبر: ۹۴۴۰۲
۱۱ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۸
0
پول‌نیوز - نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در جمهوری اسلامی ایران گفت: در کشورهای در حال توسعه، هر روز 20 هزار دختر زیر 18 سال نوزاد به دنیا می آورند که از هر 10 مورد از این نوع تولدها 9 مورد آن در چارچوب ازدواج یا زندگی مشترک است.

محمت هولکی اوز در نشستی که در خصوص ارائه گزارش جمعیت جهان در سال 2013 میلادی در دفتر سازمان ملل متحد در تهران برگزار شده بود، افزود: از کل 7.3 میلیون دختران نوجوانی که برای نخستین بار مادر می شوند، 2 میلیون دختر کمتر از 15 سال دارند و اگر این روند ادامه یابد تا سال 2030 تعداد دختران کمتر از 15 سالی که فرزند به دنیا می آورند سالانه به سه میلیون نفر خواهد رسید.

وی اظهار داشت: گزارش وضعیت جمعیت جهان در سال 2013 که توسط صندوق جمعیت سازمان ملل منتشر شده است، چالشهای عمدۀ ناشی از بارداری دختران نوجوان و تأثیرات جدی آن بر آموزش، سلامت و فرصتهای اشتغال بلندمدت دختران را برجسته می کند.

هولکی اوز ادامه داد: این گزارش همچنین نشان می دهد برای تغییر این روند و حمایت از رفاه دختران، چه می توان کرد.

وی یادآور شد: در تمام نقاط جهان، دختران فقیر، روستایی و دخترانی که تحصیلات ناچیزی دارند بیش از همتایان غنی تر، شهری تر و دارای تحصیلات بیشتر خود در معرض بارداری قرار دارند. دختران گروه های اقلیت یا حاشیه نشین، و آنانی که دسترسی محدودی به خدمات بهداشت باروری دارند نیز بیشتر در معرض خطر هستند.

وی با اشاره به تبعات بارداری برای دختران جوان، بیان کرد: بارداری تبعات عمده ای برای سلامتی دختران دارد، زیرا هرگاه دختری پس از رسیدن به بلوغ اما زودتر از موقع باردار شود، احتمال رویاروئی او با مشکلات سلامتی بیشتر می شود.

به گفته هولکی اوز، در کشورهای در حال توسعه، هر ساله حدود 70 هزار نوجوان در اثر مشکلات مرتبط با بارداری و زایمان جان می بازند. اغلب نوجوانانی که باردار می شوند از خانواده هائی هستند که درآمد کمتری داشته و تغذیۀ کافی ندارند.

وی اظهار داشت: احتمال بارداری دخترانی که زمان طولانی تری به مدرسه می روند، کمتر است. تحصیلات، آمادگی دختران برای یافتن کار و امرار معاش خود در آینده را افزایش می دهد، اعتماد به نفس و جایگاه آنان را بالا می برد و به آنان در تصمیم گیری های مرتبط با زندگی شان، فرصت اظهار نظر بیشتری می دهد.

نماینده صندوق جمعیت در ایران تاکید کرد که ادامه تحصیلات، احتمال ازدواج در کودکی را کاهش داده و بچه دار شدن را به تأخیر می اندازد و درنهایت به زایمان هائی سالم تر منجر می شود.

وی گفت: گزارش صندوق جمعیت ملل متحد یک چارچوب زیست محیطی چند لایه را به کار گرفته و نشان می دهد بارداری نوجوانان در خلاء شکل نمی گیرد، بلکه ناشی از ترکیبی از عواملی مانند فقر، نحوه پذیرش جوامع و خانواده ها در قبال ازدواج کودکان و عدم تلاش کافی برای نگهداشتن دختران در مدرسه است. علاوه بر این، این گونه بارداری ها بویژه در بین دخترانی که کمتر از 15 سال دارند، نتیجۀ یک انتخاب آزادانه نیست و از شرایطی ناشی می شود که خارج از کنترل آنان است.

وی گفت: بارداری های زودهنگام بازتاب فقدان اختیار و فقر دختران و اعمال فشار بر آنان (از سوی والدین، همسالان، خانواده و جامعه) است.

این عضو صندوق جمعیت سازمان ملل افزود: دخترانی که کمتر از 15 سال دارند بویژه آسیب پذیرند و برای درک و پاسخ به چالشهای ویژه و هولناک آنان، تلاش کافی انجام نشده است. تلاش برای جلوگیری از بارداری دختران زیر 15 سال یا حمایت از نوجوانان بالای 15 سالی که باردارند یا فرزندی به دنیا آورده اند، شاید برای نوجوانان جوانتر مناسب یا مرتبط نباشد.

وی ادامه داد: این گروه بویژه آسیب پذیر به رویکردهائی نیاز دارند که وضعیت ویژه آنان رابه نحوی راهبردی مدنظر داشته باشند.

به گفته هولکی اوز، بارداری نوجوانان، هم دلیل و هم نتیجه یکسری از عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است. بارداری، دختران را از ادامه تحصیل محروم ساخته و سلامت آنها را به خطر می اندازد.

وی تصریح کرد: برخی از دولتها و جوامع توانسته اند از طریق اقداماتی که برای نیل به اهدافی دیگر طراحی کرده اند، باروری نوجوانان را کاهش دهند. از جمله این اقدامات نگه داشتن دختران در مدرسه، پیشگیری از ابتلا به اچ.آی.وی، پایان بخشیدن به ازدواج کودکان و ایجاد سرمایه انسانی دختران است.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورها اقداماتی انجام داده اند که هدف آنها به طور ویژه جلوگیری از بارداری نوجوانان و در برخی موارد، حمایت از دختران باردار است. اما بسیاری از این اقدامات به طور عام مربوط به تغییر رفتار دختران بوده است، بدون آنکه دلایل اساسی آن نظیر ازدواج کودکان، فشارهای اجتماعی و دیدگاه های منفی و کلیشه ای نسبت به دختران نوجوان را در نظر بگیرند.

وی افزود: در این گونه راهبردها نیز نقشی که پسران و مردان می توانند در مطرح کردن و جلوگیری از بارداری نوجوانان ایفا کنند، به طور مکرر مورد غفلت قرار گرفته است.

وی گفت: گزارش وضعیت جمعیت جهان در سال 2013 از همگان دعوت می کند تا از مداخلاتی که فقط دختران را هدف قرار می دهند به رویکردهائی که شالوده ای گسترده تر داشته، تغییر مسیر داده گامهای جدیدی که دختران را به سرمایۀ انسانی تبدیل کند و به آنان فرصتهائی واقعی ارائه دهد تا تنها سرنوشتی که برایشان متصور است مادر شدن نباشد.

وی تصریح کرد: این رویکرد جدید باید آن شرایط،امکانات، هنجارها، ارزشها و نیروهای ساختاری را هدف قرار دهد که از یکسو بارداری نوجوانان را تداوم می بخشند و از سوی دیگر دختران باردار را منزوی کرده و به حاشیه می رانند. دختران باید از زیر فشارهای اقتصادی و اجتماعی که به طور عام به بارداری منجر می شوند و همچنین از فقر، بهداشت نامناسب و در نتیجه، عدم تحقق توان انسانیشان آزاد شوند.

هولکی اوز با اشاره به برخورد با بارداری ناخواستۀ نوجوانان، گفت: این مهم مستلزم رویکردهای کلی نگر است، زیرا چالشی بزرگ و پیچیده است و هیچ بخش یا سازمانی نمی تواند به تنهایی با آن مقابله کند. تنها با تشریک مساعی بخش های مختلف و همکاری خود نوجوانان می توان موانع پیشرفت در این زمینه را از میان برداشت.

در این نشست علیرضا زاهدیان رئیس پژوهشکده آمار و ˈحسین محمودیانˈ استادیار جمعیت دانشگاه تهران نیز حضور داشتند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: