کد خبر: ۹۴۲۸۵
۰۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۶
0
حسن یونس سينكي شرايط امروز كشور در حوزه اقتصاد را متاثر از برخي رفتارهاي اجتماعي است و گفت: عوامل موثر در اقتصاد لزوما اقتصادي نيستند و تاثيرپذيري اقتصاد از شرايط سياسي، فرهنگي ، امنيتي و اجتماعي را نمي‌توان ناديده گرفت چراكه رفتارهاي اين بخش‌ها نيز در توسعه يافتگي اقتصاد ايفاي نقش مي‌كنند.
پول‌نیوز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بر اساس گزارش‌هاي موجود، برخي از فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي كه قرار بود با حذف برخي واسطه‌ها نقش موثري در كاهش قيمت تمام شده كالا داشته باشند، اقدام به عرضه كالا با قيمتي بالاتراز واحد‌هاي خرده فروشي مي‌كنند.

به گزارش مهر، حسن یونس سينكي شرايط امروز كشور در حوزه اقتصاد را متاثر از برخي رفتارهاي اجتماعي است و گفت: عوامل موثر در اقتصاد لزوما اقتصادي نيستند و تاثيرپذيري اقتصاد از شرايط سياسي، فرهنگي ، امنيتي و اجتماعي را نمي‌توان ناديده گرفت چراكه رفتارهاي اين بخش‌ها نيز در توسعه يافتگي اقتصاد ايفاي نقش مي‌كنند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شرايط امروز اصناف را نگران كننده تر از گذشته اعلام كرد و افزود: در گذشته فاصله توسعه‌ نيافتگي بخش‌هاي صنفي و غير صنفي از هم تحمل پذير بود؛ چراكه اين دو حوزه در شاخص‌هاي حرفه‌اي تقريبا نزديك به هم بودند.

وی تصريح كرد: گزارش‌ها و مطالعات اقتصادي  نشان مي‌دهد كه  سهم اصناف از توليد ناخالص ملي ۱۷ درصد است؛ اما اين در حالي است كه توسعه يافتگي اين بخش به اندازه سهم آن از اقتصاد نبوده است.

سينكي افزود: توقف در نقطه حضور فعلي اصناف خدمت به كشور نخواهد بود و نگراني هاي ما در حوزه اصناف بيشتر از گذشته شده است.

به گفته وي، در ساختارهاي غيرصنفي اتفاقات و پيشرفت‌هاي خوبي صورت اما در حوزه اصناف آهنگ حركتي كندتر از طرف مقابل بوده، بطوريكه فاصله بين اين دو بخش معنادار تر از گذشته شده است.

سینکی در اين  توسعه نيافتگي عوامل متعددي را دخيل دانست و گفت: ظرفيت ها و پتانسيل‌هاي موجود در ساختارهاي ايجاد شده در اين حوزه به خوبي شناسايي و مورد استفاده قرار نگرفته است.

وی افزود: قانون نظام صنفي اگر بطور كامل و درست به اجرا گذاشته مي‌شد بسياري از مشكلات فعلي حوزه اصناف را شاهد نبوديم.

معاون توسعه بازرگاني داخلي وزير صنعت معدن و تجارت با انتقاد از برداشت اشتباه از برخي قوانين و مقررات تصريح كرد: بر اساس قانون مي‌بايست بازرسي‌هاي صنفي در حضوري حرفه‌اي براي ارتقاء جايگاه صنوف ايفاي نقش مي كردند اما اين اتفاق رخ نداد.

سينكي افزود: ما به دنبال حرفه اي كردن بازرسي هاي صنفي هستيم تا متفاوت تر از ساير بازرسي‌ها ، در راستاي جايگاه حرفه‌اي و نشانه‌هاي بازرگاني ايفاي نقش كنند.

وي يكي ديگر از موارد مغفول مانده در اين حوزه را تاسيس موسسات مالي و بانك اعلام كرد يادآور شد: ايجاد بانك اصناف و يا توسعه فروشگاه هاي زنجيره اي كه صاحبان اصلي آن اصناف هستند، مي‌توانست گام بزرگي براي توسعه‌يافتگي صنف باشد اما امروز ضمن دور ماندن از اهداف مورد نظر در قانون ، شاهد به بيراهه رفتن برخي از برنامه‌ها نيز هستيم.

سینکی خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌هاي موجود برخي از فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي كه قرار بود با حذف برخي واسطه‌ها نقش موثري در كاهش قيمت تمام شده كالا داشته باشند، اقدام به عرضه كالا با قيمتي بالاتراز واحد‌هاي خرده فروشي مي‌كنند.

وي در ادامه با اشاره به اين نكته كه جامعه صنفي و متعاقب آن متولي دولتي اين بخش در غالب سنتي خود گير كرده‌اند، افزود: مركز اصناف و بازرگانان ايران نيازمند اصلاح از درون براي اصلاح فعاليت‌هاي بيروني است و مديران اين مجموعه نبايد به سادگي تسليم واقعيت‌هاي بيروني شوند كه خود نيز آنها را قبول ندارند.

سينكي ضمن تقدير از اقدامات صورت گرفته در سالهاي اخير، گفت: طي سالهاي گذشته اتفاقات خوبي در حوزه اصناف رخ داده است اما اين اقدامات و برنامه‌ها هم‌وزن  خواسته‌هاي جامعه اصناف نبوده است و هم‌وزن كردن اتفاقات با خواسته‌ها موضوع مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

به گفته معاون وزير صنعت معدن و تجارت، شبكه توزيع پل ارتباطي دولت و مردم است و بر همين اساس نيازمند فرهنگ سازي‌هاي اجتماعي و سالم سازي رفتارها در اين حوزه هستيم.

وي تاكيد كرد: بايد نيازهاي عمومي اصناف را شناسايي و برطرف كرده و خواست منطقي و انتظارات به حق مردم را  پاسخ دهيم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.