کد خبر: ۹۴۲۱۲
۰۸ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۷
0
انتظار می رود در 25 سال آینده، سهم اروپا از جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان کاهش قابل ملاحظه ای را شاهد باشد. آیا این به معنای آن است که اروپای تضعیف شده طعمه قدرت های در حال رشد سال 2040 خواهد شد؟

پول‌نیوز، مازیار دانیالی - انتظار می رود در 25 سال آینده، سهم اروپا از جمعیت و تولید ناخالص داخلی جهان کاهش قابل ملاحظه ای را شاهد باشد. آیا این به معنای آن است که اروپای تضعیف شده طعمه قدرت های در حال رشد سال 2040 خواهد شد؟ ترسیم چنین چشم اندازی برای اروپا به شدت به عوامل خارجی وابسته بوده و هر گونه گمانه زنی درباره آینده این قاره باید با در نظر گرفتن شرایط جهانی صورت بگیرد.

به گزارش گروه بین الملل پول نیوز، یک مساله قطعی به نظر می رسد: اگرچه بحران مالی جهانی در سال 2008 نقص های خطرناکی را در سیستم بازار آزاد نشان داد، به نظر می رسد اقتصاد بازاری همچنان طی دهه های آینده به عنوان نرم و روش رایج باقی بماند. افزون بر این، از نظر دشواری عدم انتخاب بازارهای بین المللی، حمایت از تولیدات داخلی در مقیاس بزرگ بعید به نظر می رسد. اما تردید اندکی وجود دارد که قوانین و مقررات جدید از جمله مقررات مالی و تجاری، قوانین رفاه اجتماعی و اصلاحات مالیاتی شامل اقدام های حفاظتی برای برخی کشورها و بلوک ها خواهند بود.

در همین زمان، نیاز به مقابله با بحران اقتصادی و مبارزه با تغییرات آب و هوایی به همراه مجموعه ای از مشوق های تازه، دستورات جدید و تحولات علمی به پیشرفت های قابل توجهی در مسیر سبز کردن کشاورزی، صنعت، حمل و نقل، ساخت و ساز، انرژی و موارد دیگر منجر خواهد شد. در حقیقت، تا سال 2040 استانداردهای زیست محیطی به عنوان شاخصی از رقابت پذیری کلی یک اقتصاد شناخته خواهند شد.

در شرایطی که اروپا در تلاش برای غلبه بر بحران است، اقتصادهای نوظهور پویا ممکن است از آن پیشی بگیرند. در سال 2040، بسیاری از بازارهای نوظهور - آنهایی که به واسطه رسیدگی موثر به چالش های قابل توجهی که در حال حاضر با آنها روبرو هستند از رکود و فروپاشی جلوگیری کرده اند - از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهند شد. در حقیقت، شکاف بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه با تمایز بین اقتصادهای ضعیف و قوی جایگزین خواهد شد.

از منظر ژئوپلتیک، سناریوهای بسیاری امکان پذیر هستند. بر اساس گزارش منتشر شده توسط "شورای اطلاعات ملی آمریکا"، سهم کشورهای غربی از درآمد جهانی از 56 درصد کنونی تا سال 2030 به کمتر از نصف می رسد که به نوعی حاکی از تداوم تلاش و مبارزه اروپا برای بهبود شرایط خود طی سالهای پیش رو است. امکان افت آمریکا و یک نوسازی اروپایی نیز وجود دارد، اگرچه مساله ای بعید به نظر می رسد.

با این وجود، اتحادیه اروپا می تواند نفوذ جهانی خود را از طریق یک ائتلاف راهبردی با روسیه و یا از طریق مذاکره درباره همکاری اروپا-مدیترانه ای با ترکیه و کشورهای در حال گذار مدیترانه جنوبی و آفریقا بهبود ببخشد. سناریو دیگر، تشکیل جی-2 توسط آمریکا و چین و یا تشکیل جی-3 با حضور اتحادیه اروپا است که "بریکس" (برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی) را از توازن خارج می کند.

همچنین، امکان شکل گیری یک سیستم چند قطبی با حضور 12 تا 15 قدرت جهانی (شامل آمریکا، چین، ژاپن، روسیه، اروپا، هندف برزیل، مکزیک، ائتلاف پاسفیک، آسه آن، آفریقای جنوبی و نیجریه) وجود دارد. در شرایطی که چنین سیستمی می تواند از طریق همکاری، رقابت را متعادل کند، اما از تکیه گاهی برای حصول اطمینان از ثبات برخوردار نیست.

در نهایت، سناریو آشوب و هرج و مرج وجود دارد. به عنوان مثال، یک اَبَر باگ سایبری شبکه هایی که زندگی ما به آنها وابسته است را تخریب کرده و به فروپاشی اقتصادی، جمعیتی و زیست محیطی منجر می شود.

در این مجموعه از سناریوها یک نکته کلیدی وجود دارد: عدم قطعیت از نقش اروپا در سیستم جهانی آینده. اروپا برای جلوگیری از روند نزولی باید درباره سه موضوع اساسی تصمیمات روشنی را اتخاذ کند.

نخست، رهبران اروپا باید چگونگی حل و فصل بحران منطقه یورو را شناسایی کنند. هر طرحی باید شامل پیگیری ایجاد اروپایی یکپارچه تر و قوی تر باشد. بی تردید، انگلیس همچنان یکی از اعضای اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند و ترکیه نیز مایل به پیوستن به آن است. دوم، رهبران کشورهای عضو باید در زمینه میزان حاکمیت ملی که به اتحادیه اروپا منتقل خواهد شد، توافق کرده و تایید رای دهندگان را برای طرح خود کسب کنند. سوم، رهبران اروپا باید میزان بزرگ شدن را تعیین کرده از جمله تمایزی آشکار بین اتحادیه اروپا و منطقه یورو را ایجاد کنند.

اگر این موضوعات کلیدی حل نشوند، اروپا تنها از بحرانی به بحرانی دیگر وارد خواهد شد. بر همین اساس، ممکن است قاره سبز دچار فروپاشی نشود، اما به واسطه فقدان ساختار نهادی کارآمد و باثبات با محدودیت هایی ثابت و پذیرفته شده شاهد رشد نیز نخواهد بود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: