کد خبر: ۹۴۱۴۴
۰۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۹
0
ایسنا: بر اساس متن پیش‌نویس قرارداد پیش‌فروش مسکن ویژه تهرانسر تحویل این واحدها 15 ماه پس از تکمیل پرداختی‌های نقدی صورت می‌گیرد و مبلغ پرداختی نقدی این واحدها نیز افزایش یافته است که این تغییر شرایط ، متقاضیان معترض را به سازمان ملی زمین و مسکن کشاند و روز گذشته جمعی از پیش‌خریداران مسکن ویژه تهرانسر مقابل این سازمان تجمع کردند تا اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند چراکه آنها با احتساب شرایط و قیمت اعلام شده اقدام به پیش‌خرید این واحدها کرده‌اند اما اکنون قیمت‌ این واحدها و شرایط تحویل آن تغییر کرده که توانایی تامین این مبلغ را ندارند و پس از گذشت بیش از یکسال از پرداخت اولین قسط خود و واریز 60 میلیون تومان احتمالا باید از ثبت‌نام در این پروژه انصراف دهند.

یکشنبه شب متن پیش‌نویس قراداد مسکن ویژه تهرانسر آماده شد و روی سایت اداره کل راه و شهرسازی استان تهران قرار گرفت که با مطالعه متن این قرارداد نکاتی از جمله افزایش قیمت ساخت هر واحد مسکونی و تغییر در زمان تحویل واحدها به چشم می‌خورد.

سال گذشته پس از پرداخت قسط دوم متقاضیان، وزیر راه و شهرسازی دولت دهم مبلغ هر واحد مسکن ویژه تهرانسر را حدود 250 میلیون تومان اعلام کرد و گفت که معادل 150 میلیون تومان به صورت نقدی و مابقی به صورت اقساط ماهانه طی 10 سال پرداخت می‌شود که نهایت مبلغ قسط ماهانه یک میلیون تومان خواهد بود اما اکنون بر اساس متن پیش‌نویس قرارداد فروش واحدهای مسکن ویژه تهرانسر متقاضیان مسکن ویژه باید مبلغی بیش از 250 میلیون تومان برای هر واحد مسکونی خود پرداخت کنند.

قیمت‌ تمام شده ساخت هر واحد 135 میلیون تومان

در متن پیش‌نویس قرارداد پیش‌فروش عرصه و اعیان واحد‌های مسکونی ویژه تهرانسر مقرر شده مبلغ قرار‌داد شامل بهای تمام شده ساخت اعیان و بهای کارشناسی قدرالسهم به صورت هر مترمربع یک میلیون و 291 هزار تومان است که با محاسبه این میزان برای هر واحد 105متری، پیش‌خریداران باید معادل 135 میلیون و 500 هزار تومان فقط برای ساخت واحدشان بپردازند.

با توجه به متن قرار‌داد پیش‌فروش مسکن ویژه تهرانسر بهای عرصه بر مبنای کارشناسی روز قدرالسهم عرصه بر مبنای سطح اشغال به علاوه مشاعات عرصه مربوط به هر بلوک با رعایت مرغوبیت عرصه‌ هر یک از بلوک‌ها و براساس مفاد مندرج شده در شیوه نامه تعیین می‌شود.

این قراداد بهای قطعی واحد تخصیصی شامل بهای عرصه و اعیان پس از تعیین دقیق مساحت اعیان طبق صورت مجلس تفکیکی و قابلیت محاسبه‌ سهم عرصه با لحاظ کاهش یا افزایش مساحت مفید نسبت به 105 متر و لحاظ‌ کردن مطلوبیت و مرغوبیت واحد در طبقات و محل بلوک را محاسبه و اعلام شده‌ است.

این درحالیست که در شیوه‌نامه اولیه ذکر شده بود مبلغ پرداختی هر واحد مسکونی به صورت نقد و اقساط دریافت می‌شود؛ به گونه‌ای که پیش‌خریداران باید چهار قسط 20 میلیون تومانی به علاوه 30 درصد قدرالسهم عرصه را بپردازند که مبلغی معادل 40 الی 45 میلیون تومان عنوان شده بود و پس از پرداخت آن متقاضیان کلید واحد خود را تحویل می‌گیرند.

بدین معنا که متقاضیان با پرداخت 125 میلیون تومان باید در واحدهایشان مستقر می‌شدند و مابقی مبلغ را 10 ساله طی اقساط ماهانه پرداخت می‌کردند.

تاخیر در زمان سررسید اقساط

از سوی دیگر در حالی که باید قسط چهارم - شهریورماه - پرداخت می‌شد به دلیل تمدید پرداخت قسط سوم متقاضیان تا پایان شهریور و اینکه هنوز قرارداد عرصه و اعیان متقاضیان منعقد نشده است، سررسید قسط چهارم پس از پشت سرگذاشتن کلیه مراحل امضای قراردادها، به بهمن‌ماه موکول شده است.

حال براساس آنچه در متن پیش‌فروش قرار‌داد مسکن ویژه تهرانسر اعلام شده متقاضیان باید قسط چهارم خود را حداکثر سه ماه پس از تاریخ اعلام عمومی عقد قرار‌داد اعیان توسط اداره کل و حداکثر تا تاریخ 11 بهمن‌ماه جاری واریز کنند.

چرا قیمت ساخت افزایش یافت؟

هم‌چنین میزان 60 درصد باقی‌مانده سهم نقدی شامل بهای تمام شده ساخت اعیان و سایر هزینه‌های مربوط به علاوه 30 درصد بهای کارشناسی قدر‌السهم عرصه با احتساب هزینه‌های مربوطه که در ماده 2 این قرار‌داد آمده به عنوان پرداخت قسط پنجم و همزمان با تحویل واحد و 40 درصد باقی‌مانده زمان انتقال قطعی بنا به اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان تهران داده می‌شود.

حال با افزایش هزینه ساخت هر واحد مسکونی متقاضیان باید به جای پرداخت 125 میلیون تومان 180میلیون تومان نقد بپردازند البته اگر 30 درصد قدرالسهم زمین همان 45 میلیون تومان در نظر گرفته شود.

تحویل واحدها 15 ماه پس از تکمیل پرداختی‌ها!


در حالی که مدیر کل اداره راه و شهرسازی استان تهران از تحویل واحد‌های ویژه مسکن تهرانسر تا پایان سال خبر داده بود، تحویل واحد‌ها به پایان نیمه دوم سال آینده موکول شد اما در متن پیش‌نویس قرار‌داد‌ها تحویل واحد‌های تهرانسر پس از اتمام پروژه و در صورت تکمیل مراحل پرداخت نقدی و تایید مراتب توسط اداره کل واحد ساخته شده با رعایت مفاد تبصره ذکر شده در این قرار‌داد اختصاص داده می‌شود و هم‌چنین ظرف مدت 15 ماه واحد‌ها به پیش‌خریدار تحویل داده می‌شود.

در متن پیش‌نویس این قرار‌داد انتقال واحد‌های مسکونی به گونه‌ای آمده که واگذاری تحت عناوین حقوقی از قبیل صلح، بیع، وکالت، رهن و غیره توسط پیش‌خریدار تا بدین شرایط و مقررات پیش بینی شده در نظام نامه و دستورالعملی است که در سایت اداره کل راه و شهرسازی اطلاع‌رسانی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان تهران پیش‌خریداران می‌توانند از شنبه - 11 آبان - برای انعقاد قرارداد خود به این اداره مراجعه کنند. متن پیش‌نویس قراردادهای اعیان و عرصه مسکن ویژه تهرانسر در سایت ادراه راه و شهرسازی استان تهران به نشانیhttp://www.trudo.ir/ موجود است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.