کد خبر: ۹۳۷۸۶
۰۳ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۹
0
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه پیشنهادهای دولت در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس به جز یکی دو مورد پذیرفته شد اظهار داشت: البته مواردی بنا به درخواست نمایندگان در کمیسیون مانند حذف 30 درصد از جمعیت یارانه بگیران جامعه، اضافه شد.
پول‌نیوز-معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه برخی از خانواده‌ها به قدری شریف و نجیب هستند که یک ساعت مانده به ساعت 24 پای باجه‌ها صف می‌بندند تا یارانه خود را دریافت کنند، گفت: برای ادامه اجرای هدفمندی یارانه‌ها، دولت سناریوهای مختلفی را در افزایش و یا تثبیت قیمت حامل های انرژی بررسی خواهد کرد اما در حال حاضر شتاب گذشته رشد تورم مهار شده است.

به گزارش مهر، محمدرضا نوبخت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما گفت: اقدامات مشترک دولت و مجلس بر سر اصلاحیه بودجه به ثمر نشست. وی ضمن قدردانی از رئیس مجلس به پیشنهادات لاریجانی در رابطه با لایحه اصلاح قانون بودجه سال 92 اشاره کرد و افزود: در این خصوص جلسات مشترکی مابین کارشناسان دولت و اعضای کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تشکیل شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه پیشنهادهای دولت در کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس به جز یکی دو مورد پذیرفته شد اظهار داشت: البته مواردی بنا به درخواست نمایندگان در کمیسیون مانند حذف 30 درصد از جمعیت یارانه بگیران جامعه، اضافه شد.

نوبخت خاطر نشان کرد: پیشنهاد حذف 30 درصد از جمعیت یارانه بگیر جامعه در کمیسیون برنامه و بودجه مطرح و مورد تصویب قرار گرفت به نحوی که اگر مجلس هم آن را مورد تصویب قرار دهد دولت برای انجام آن مکلف خواهد شد.

پیشنهاد حذف 30 درصد یارانه بگیران

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مهم ترین اصلاحاتی که در قانون بودجه 92 صورت گرفت چیست؟ بیان داشت: دولت 3 خواسته معقول را به مجلس پیشنهاد کرد تا مورد تایید قرار گیرد؛ نخست آنکه همه آمارها نشان می‌داد که منابعی که در بودجه سال 92 پیش بینی شده بود تحقق پیدا نکرده است.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه در 6 ماهه اول سال جاری مشخص شد که این منابع قابل تحقق نیست خاطر نشان کرد: تدبیر این دولت هم در این بود که از مجلس اجازه بگیرد تا سقف بودجه را به اندازه منابع قابل تحقق تقلیل بدهد و همه دستگاه‌ها هم نیز تا پایان سال به اندازه مورد نیاز هزینه کنند.

نوبخت با اشاره به اینکه باید به همان اندازه که درآمد حاصل شده ردیف‌ها نیز تقلیل پیدا کند افزود: سه هزار طرح عمرانی در کشور وجود دارد که اگر بنا باشد به همه طرح‌ها به یک اندازه پول داده شود هیچ یک از آنها اجرایی نخواهد شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌ جمهور با اشاره به بند 2-7 قانون بودجه که مجلس تکلیفی را بر دوش دولت گذاشته بود گفت: مجلس در این بند تصریح کرد اگر قرار است جابه جایی صورت بگیرد باید 10 درصد باشد به گونه‌ای که اگر قرار است به طرح‌های مختلف مبالغی داده شود تفاوت میان آنها بیش از 10 درصد نباشد.

سخنگوی دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه ما باید پول نفتی را که در اختیار داریم به صورت قطره چکانی به همه طرح‌ها اختصاص دهیم اظهار داشت: از مجلس خواستیم تا به ما این اختیار را بدهد برای طرح‌هایی که در سال 92 و 93 به اتمام می‌رسد، هزینه کنیم.

وی در خصوص خواسته دیگر دولت از مجلس افزود: همچنین از مجلس خواهش کردیم تا اجازه دهد ضمن اینکه 60 هزار میلیارد تومان منابع را تقلیل بدهد بتوانیم از ورودی صندوق توسعه ملی برداشت کنیم. یعنی از 26 درصد سرمایه‌ای که باید وارد صندوق توسعه ملی می‌شد، 20 درصد برحسب آنچه که در سیاست دیده شده وارد صندوق و 6 درصد مابقی را از دلار به ریال تبدیل و آن را در طرح‌های عمرانی مصرف کنیم.

رشد تورم به سبک گذشته مهار شد


معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه با این درخواست دولت 3 میلیون و 200 هزار خانوار بیکار نمی‌ماندند، ادامه داد: از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه به دلیل پذیرفتن پیشنهادات دولت قدردانی می‌کنیم.

نوبخت با بیان اینکه امیدواریم تا پایان سال بدون کسری، بودجه شفاف و متعادلی را داشته باشیم اظهار داشت: با همکاری دولت و مجلس از تورمی که ممکن بود به سیاق گذشته وجود داشته باشد جلوگیری کردیم؛ بنابراین این اقدامات موجب مهار تورم خواهد شد. وی گفت: امیدواریم با تقلیل نرخ تورم گشایش بیشتری را در زندگی مردم شاهد باشیم.

وی ادامه داد: 210 هزار میلیارد تومان در اصلاحیه لایحه قانون بودجه به 150 هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد اما کمیسیون برنامه و بودجه این سقف را به 178 هزار میلیارد تومان افزایش داد بنابراین اگر درآمدها حاصل شود هزینه‌ها هم نیز خواهیم کرد.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه نظر جنابعالی در خصوص انضباط مالی دولت چیست؟ گفت: تبصره یک ماده واحده دارای دو فراز است نخست می‌گوید امکان جابه جایی اعتبار ردیف‌ها حداکثر تا 10 درصد می‌تواند باشد بنابراین این موضوع مهم از قانون برنامه پنجم است.

نوبخت با اشاره به اینکه براساس قانون برنامه پنجم توسعه امکان جابه جایی ردیف‌ها بیشتر از 10 درصد نمی‌تواند باشد ادامه داد: دولت نمی‌تواند تخصیص منابع را بیشتر از 10 درصد انجام دهد. معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌ جمهور ادامه داد: باید این منابع ناچیز را برای طرح‌های عمرانی که در سال 92 و 93 به اتمام می‌رسد صرف کرد تا آثار آن را جامعه احساس کند؛ بنابراین کجای این مطلب غیرمنطقی است که برخی افراد تصور می‌کنند ما می‌خواهیم نظام تعادل بودجه را بهم بزنیم و یا اینکه انضباط مالی نداشته باشیم؟

تقسیم منابع محدود بین 3 هزار طرح

وی با بیان اینکه ما مبلغ محدودی داریم و می‌خواهیم آن را میان 3 هزار طرح تقسیم کنیم، بیان کرد: این اقدام یک تخصیص بهینه است و منطق مالی و اقتصادی آن را حکم می‌کند. ما در بودجه 93 بخشنامه‌ای را به دستگاه‌ها ابلاغ کردیم به نحوی که تا هفته آینده همه گزارشات اخذ می‌شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌ جمهور افزود: قطعا برای اجرای هدفمندکردن یارانه ها در مرحله دوم و برای بودجه 93 اقدام بهینه‌ای را انجام خواهیم داد. نوبخت با بیان اینکه اگر وضع موجود را مطلوب نمی‌دانیم نباید کار را بدتر کنیم اظهار داشت: مردم به تدبیر این دولت امید بسته‌اند پس باید کار را بهتر از گذشته انجام دهیم.

نوبخت با تاکید بر استفاده دولت از همه ظرفیت های کارشناسان افزود: ما تمام اعداد و ارقام را در خصوص حامل‌های انرژی بررسی می‌کنیم. اینکه اگر قیمت‌ها افزایش پیدا کند چه خواهد شد و یا اگر ثابت بماند چه می‌شود؟

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه افرادی که از لیست یارانه بگیران حذف می‌شوند چگونه شناسایی خواهند شد؟ ادامه داد: ما همه حالت‌های ممکن برای بهتر کردن شیوه اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها را در دستور کارمان قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بیش از 3500 میلیارد تومان میان خانوارها توزیع می‌شود گفت: بدون تردید برای برخی از این خانوارها این عدد تعیین کننده است به گونه ای که برخی از خانواده‌ها به قدری شریف و نجیب هستند که یک ساعت مانده به ساعت 24 پای باجه‌ها صف می‌بندند تا پول دریافت کنند.

45 هزار تومان نقشی در زندگی برخی ندارد


نوبخت با بیان اینکه انصاف نیست که ما بخواهیم پول آنها را دیر بدهیم و یا حذف کنیم، خاطر نشان ساخت: برای برخی از خانوارها 45 هزار تومان در زندگی‌شان نقشی ایفا نمی‌کند، بنابراین اگر این مبالغ جمع شود چیزی در حدود 2 هزار میلیارد تومان می‌شود که می‌توان این مبالغ را برای مصارف مختلفی از جمله آبادانی راه ها، جاده‌ها، اتوبان ها و .... مصرف کرد.

معاون رئیس جمهور با بیان این مطلب که بسیاری از طرح‌ها عقب افتادند و هر ماه که از اجرای این طرح‌ها می‌گذرد به اندازه نرخ تورم گران می‌شوند، گفت: با این 2 هزار میلیارد تومان می‌توان راه آهن بسازیم و هزینه‌های درمان هموطنانمان را بدهیم.

وی تصریح کرد: از دولت تدبیر و امید این انتظار نیست نسنجیده و بدون اینکه آثار سوء آن را برخانوارها ببینند بخواهند شروع به انجام کاری بکنند. نوبخت با اشاره به اینکه اگر در اجرای این طرح مشاهده شد که لطماتی به تعدادی از خانوارها وارد می‌شود، آن را به مجلس گزارش خواهیم داد افزود: ما فرزندان این ملت هستیم و مطمئنا معقول کار می‌کنیم تا خیر به ملت برسد.

نوبخت با تاکید بر اینکه باید به همه خانوارهای ایرانی یارانه متناسب با درآمدهایشان پرداخت می‌شد افزود: برای فاز اول اجرای این قانون، تقسیم مساوی پرداخت یارانه‌ها در نظر گرفته شده بود.

بودجه 92 بدون کسری می‌شود

محمدباقر نوبخت همچنین در جمع خبرنگاران گفت: در صورت تصویب اصلاح بودجه 92 در مجلس، قانون بودجه تا پایان سال بدون کسری اجرا خواهد شد. مجلس به ما کمک کرد بتوانیم قانون بودجه شفاف و متعادلی را تاکنون به تصویب برسانیم و اگر مجلس با اعتماد به کمیسیون تخصصی برنامه و بودجه، اقدام این کمیسیون را تکمیل کند و به تبصره های پیشنهادی رای دهد، تا پایان سال می توانیم بدون کسری بودجه 92 را اجرا کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهار داشت: مصوبات کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با توجه به دقت نظر می تواند رافع مشکلات دولت باشد و قانون بودجه شفاف و متعادلی را به تصویب برساند.

وی در پاسخ به این سئوال که شناسایی دهک های بالا در چه مرحله ای است؟ گفت: کارگروه ها در حال بررسی و شناسایی هستند و در این زمینه نگاهمان به قانون است. اگر قانون ابلاغ شود ما هم با توجه به اینکه کارگروه ها در حال فعالیت هستند، تلاش های خود را ادامه خواهیم داد.

نوبخت اظهار داشت: در تبصره ای از لایحه اصلاح قانون بودجه 92، 25 هزار میلیارد تومان اعتبار از محل فروش سهم الشرکه و سهام دولتی با اولویت پرداخت به مطالبات ایثارگران تعیین شده است. سخنگوی دولت در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت حامل های انرژی افزایش خواهد یافت؟ گفت: به نظر می رسد شما به دنبال افزایش قیمت هستید، این موضوع در حال بررسی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره تعیین وضعیت مطالبات پیمانکاران خاطرنشان کرد: در زمان حاضر مجموعه ای در معاونت برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهوری برای بررسی این مسئله مامور شده اند تا همه مطالبات پیمانکاران را از دولت احصاء کند و هر مقدارش را توانستیم امسال پرداخت می کنیم و بقیه را در لایحه ی بودجه 93 پیش بینی خواهیم کرد.

سخنگوی دولت تدبیر و امید در پاسخ به این سئوال که برخی گفته اند دولت بدهی ندارد، نظر شما چیست؟ گفت: اصلاحیه لایحه بودجه سال جاری نشان می دهد که وضعیت مناسبی نداریم.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.