April 2021 20 / سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰
کد خبر: ۸۷۷۲۵
۳۱ تير ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۵
0
وی همچنین ایجاد سرای روزنامه نگاران ایران و تاسیس 14 شعبه استانی آن را در کشور به عنوان یک فضای فرهنگی و نه یک تشکل مطبوعاتی از دیگر اقدامات مهم دوران مسئولیت خود برشمرد و گفت: دانشکده سرای روزنامه نگاران ایران که از طریق دانشگاه جامع علمی کاربردی فعالیت می‌کند، راه اندازی شده و از مهر امسال و یا نهایتا از پاییز امسال اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و در رشته‌های روزنامه نگاری و روابط عمومی می‌کند.
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در روزهای پایانی مسئولیتش آرزو کرد که چند روزی را بیشتر در این مسئولیت باشد تا به گفته خود دِینش را به مطبوعات به طور کامل ادا کند.

به گزارش مهر، نشست خبری محمدجعفر محمدزاده، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع  تشریح عملکرد این معاونت در دوران مسئولیتش و همچنین اعلام افتتاح  موزه مطبوعات در روز چهارشنبه هفته جاری، پیش از ظهر امروز دوشنبه 31 تیرماه در دفتر این معاونت برگزار شد.

محمدزاده در ابتدا با یادآوری شعار خود در روز معارفه‌اش یعنی توسعه کیفی و تهذیب رسانه‌ها به بیان برخی از فعالیت‌های حدود 3 سال مسولیتش در معاونت مطبوعاتی پرداخت تا نشان دهد به گفته خود به این شعار و وعده‌هایی که داده، پایبند بوده است.

وی در بخش نخست سخنانش با محوریت بحث بهینه‌سازی روش‌ها در این معاونت و عرصه مطبوعات گفت: ما در این زمینه به دنبال برقراری رابطه تعاملی و تلاش برای رویکردی متعادل در حفظ حدود و رعایت حقوق رسانه‌ها بوده ایم؛ ما می‌دانستیم که اگر بیش از حد بر حدود رسانه‌ها تاکید کنیم ممکن است منجر به استبداد شود از سوی دیگر تاکید بیش از حد بر حقوق رسانه‌ها ممکن است منجر به نابسامانی در این عرصه شود بنابراین ما چاره را در این دیدیم که در یک فرآیند تعاملی و تعادلی حرکت کنیم.

معاون مطبوعاتی ارشاد در ادامه از آنچه فعالیت تاثیرگذار و چشمگیر رسانه‌ها در انتخابات امسال نامید، ابراز شگفتی و قدردانی کرد و یادآور شد: شاید این بار جزو معدود دفعاتی بود که در آستانه انتخابات و حین آن و بعد از آن، هیچ نشریه‌ای توقیف نشد و این به خاطر همان نگاه تعاملی ما با رسانه‌ها و حفظ رویکرد تعادلی از سوی آنها بود.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در خصوص بحث هدفمندی یارانه‌ها در این عرصه نیز تاکید کرد: ما آمدیم و یکسری معیارهای کمی و کیفی را که فکر می‌کردیم به عدالت نزدیک‌تر است، تعریف کردیم. البته ممکن است ما در اعمال سلیقه‌هایمان دچار اشکال شده باشیم، اما اراده همواره بر این بوده که در مسیر عدالت حرکت کنیم و در این زمینه هیچکس از دریافت یارانه محروم نشد. هرچند نمی‌توان منکر شد که ممکن است بعضی‌ها کمتر و بعضی‌ها بیشتر گرفته باشند که این مسئله هم در جهت شفاف‌سازی همان شاخص‌های کمی و کیفی صورت گرفته است.

محمدزاده همچنین به ساماندهی بحث آگهی‌های مطبوعات در دوران مسئولیتش پرداخت و گفت: ما آمدیم و رسانه‌ها را از یک تا 10 رتبه‌بندی کردیم، رتبه‌هایی که ما برای تدوین آنها دلایل قانع کننده داریم. در هر حال توانستیم با این شیوه بحث آگهی‌های مطبوعات را نیز ساماندهی کنیم.

همچنین به گفته محمدزاده دو نمایشگاه برگزار شده مطبوعات در دوران مسئولیت او با افزایش 10 برابری در آمار بازدیدکنندگان نسبت به دوره‌های قبل همراه بوده است.

وی در مورد به‌روزرسانی صدور پروانه‌های نشریات نیز یادآور شد: زمانی که بنده به معاونت مطبوعاتی آمدم بیش از 4 هزار و 300 پرونده در نوبت بررسی قرار داشت؛ بعضی از این‌ها 10 سال بود در نوبت رسیدگی بود تا یک پاسخ «نه» بگیرند بعضی‌ها هم اگر پاسخ می‌گرفتند، بعد از 10 سال دیگر انگیزه‌ای برای فعالیت در حوزه‌ای که 10 سال پیش برای آن درخواست مجوز داده بودند، نداشتند. من همیشه گفته‌ام که این مسئله زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد ادامه داد: ما با تعاملی که با هیئت نظارت بر مطبوعات داشتیم، صدور مجوز برای پرونده‌های در صف انتظار را به روز کردیم. تمام پرونده‌های موجود در همه استان‌ها را یک دور صفر کردیم، نشریات دانشجویی هم به همین ترتیب در بحث تقاضاهای عمومی به بیش از 2 هزار تقاضا پاسخ دادیم و در واقع تکلیف آنها را روشن کردیم.

وی در عین حال به انتقاد برخی که معتقدند باید مجوز کمتری داده شود، چرا که متقاضی آن نمی‌توانند این نشریات را منتشر کنند، اینگونه پاسخ داد: من شخصا معتقد بوده و هستم که در این بحث نباید امساک کرد. اگر کسی نتواند نشریه‌ای منتشر کند، خب نتوانسته است منتشر کند. اتفاق خاصی که نیفتاده است. ما نمی‌توانیم به صرف احتمال اینکه یک نفر نتواند نشریه‌اش را اداره کند، بحث صدور مجوزها را کند یا متوقف کنیم.

محمدزاده همچنین به تصویب و تدوین آیین‌نامه‌های مختلف در دوران مسئولیتش در معاونت مطبوعاتی اشاره کرد و گفت: به ضرس قاطع می‌گویم که در هیچ دوره‌ای به اندازه‌ دو سال و اندی اخیر آیین‌نامه‌هایی که به کار مطبوعات بیاید، تصویب نشده است؛ از این جمله می‌توان به آیین نامه نظارت بر آگهی‌های مطبوعاتی، آیین نامه نظارت بر نشریات الکترونیکی و تعیین تعرفه آگهی‌های مطبوعاتی که از سال 81 تا 90 بدون تغییر باقی مانده بود، اشاره کرد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در خصوص اصلاح قانون جامع مطبوعات نیز گفت: جلسات بسیار مفصل و سنگینی در کمیسیون لوایح و کمیسیون فرهنگی دولت برای تدوین و بررسی این قانون تشکیل شد که در حال حاضر در نوبت ارسال به مجلس شورای اسلامی است البته فکر می‌کنم به دولت فعلی نرسد ولی امیدوارم در همان آغاز فعالیت دولت بعدی این لایحه تقدیم مجلس شود.

وی همچنین اصلاح آیین نامه مالیاتی را از دیگر فعالیت‌های مهم چند سال اخیر عنوان کرد.

محمدزاده در بخش دیگری از سخنانش به فعالیت‌هایی که برای نهادسازی در عرصه مطبوعات طی چند سال اخیر انجام شده است اشاره کرد و گفت: در هیچ دوره‌ای شما نمی‌توانید سراغ بگیرید اینقدر نهادسازی در عرصه مطبوعات انجام شده باشد؛ اتحادیه مطبوعات جهان اسلام را در حوزه بین الملل تشکیل دادیم که دو سال است با حضور حدود 60 کشور مسلمان برگزار می‌شود و افتخار آن را داریم که میزبان دبیرخانه دائمی آن در کشورمان باشیم.

وی همچنین ایجاد سرای روزنامه نگاران ایران و تاسیس 14 شعبه استانی آن را در کشور به عنوان یک فضای فرهنگی و نه یک تشکل مطبوعاتی از دیگر اقدامات مهم دوران مسئولیت خود برشمرد و گفت: دانشکده سرای روزنامه نگاران ایران که از طریق دانشگاه جامع علمی کاربردی فعالیت می‌کند، راه اندازی شده و از مهر امسال و یا نهایتا از پاییز امسال اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و در رشته‌های روزنامه نگاری و روابط عمومی می‌کند.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد همچنین با اشاره به برگزاری 8 دوره جشنواره فصلی مطبوعات از برگزاری نهمین دوره آن در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت: داوری دوره دهم این جشنواره نیز از اول تیرماه آغاز شده و ما امیدواریم تا پایان این دولت آن را هم برگزار کنیم.

محمدزاده همچنین با اشاره به برگزاری 2 نمایشگاه تخصصی مطبوعات یکی نمایشگاه نشریات خانوادگی و دیگری نمایشگاه نشریات دانشگاهی در شهریور و اسفند سال گذشته، ابراز امیدواری کرد سومین نمایشگاه نشریات تخصصی نیز در صورت تداوم مسئولیت وی و همکارانش تا شهریور امسال برگزار شود.

بنا بر اعلام محمدزاده دومین جشن پیش نگاران مطبوعات نیز با تجلیل از 3 تا 5 نفر از چهره‌های پیشکسوت عرصه مطبوعات تا پایان فعالیت دولت دهم برگزار خواهد شد.

وی همچنین برگزاری چندین جشنواره موضوعی مثل جایزه جهانی صلح و عدالت، جشنواره طنز مطبوعات، جشنواره مطبوعات محلی و جایزه سید جمال الدین اسدآبادی در حوزه بیداری اسلامی را یادآور شد و در عین حال از کیفیت جشنواره اخیر (جایزه سید جمال الدین اسدآبادی) ابراز رضایت نکرد و گفت: این جایزه باید بهتر از اینها برگزار می‌شد.

محمدزاده همچنین با اشاره به تلاش معاونت مطبوعش برای تدوین دایره المعارف مطبوعات گفت: در این زمینه وزارت ارشاد موسسه دانشنامه مطبوعات را ثبت کرد. در حال حاضر مداخل «الف» و «آ» تمام شده و مداخل حرف «ب» برون سپاری شده است. بیش از 100 نفر در تدوین این دانشنامه مشارکت دارند و امیدوارم اولین مجلد آن در دولت دهم منتشر شود.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش در تبیین اقدامات این معاونت برای توسعه متوازن و مبتنی بر آمایش سرزمینی در عرصه مطبوعات گفت: ما در همان ابتدای کار مطالعه کردیم و می‌خواستیم بدانیم که با توجه به وضعیت کشور، چه تعداد نشریه باید برای مردم منتشر شود و به این نتیجه رسیدیم که هر 50 هزار نفر در هر استان باید یک نشریه داشته باشند.

محمدزاده افزود: امروز به این شاخص رسیده ایم؛ به جز در یک استان، ما در همه استانها روزنامه محلی داریم این به توسعه متوازن کل کشور هم کمک می‌کند.

وی همچنین به برگزاری 5 دوره تدریس روزنامه نگاری توسط مدرسان مجرب دانشگاهها در دوران مسئولیتش اشاره کرد و گفت: در زمینه انتشارات نیز، بیش از 120 جلد کتاب توسط دفتر مطالعات وبرنامه ریزی رسانه‌ها، اداره کل مطبوعات داخلی و سرای روزنامه نگاران ایران منتشر شده که قالب اینها در حوزه آموزش روزنامه نگاری بوده است.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد همچنین تاکید بر تولید محتوای بومی را به جای ترجمه متون خارجی را از موفقیت‌های دوران مسئولیتش توصیف کرد و گفت: این تعداد کتاب که در دو سه سال اخیر منتشر شده، با چندین دوره قبل از ما برابری می‌کند.

محمدزاده در پایان سخنانش گفت: ‌ای کاش ما وقت بیشتری می‌داشتیم و می‌توانستیم بیشتر به این عرصه کمک کنیم. ما یک روزمان را هم به بطالت نگذراندیم و برای همین یک ماه آینده و هر چند روز که هست، برنامه چیده‌ایم چون احساسمان این است که با حکمی که برایمان صادر شده، دِینی به مطبوعات برای ما ایجاد شده که باید آن را ادا کنیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: