کد خبر: ۸۷۱۹۱
۲۲ تير ۱۳۹۲ - ۰۳:۴۳
0
مازیار دانیالی

از زمان آغاز رکود اقتصادی در سال 2008، بحث درباره راهبردهای اقتصاد کلان و ابزارهای به کار رفته برای مقابله با بحران و تقویت رشد در کانون توجه بوده است. اما برخی کارشناسان معتقدند اصلاح عدم توازن‌ها و رسیدگی به انقباض یا رکود کوتاه مدت نباید نیاز به ایجاد موقعیت‌های بلند مدت برای رشد اقتصادی پایدار و قوی را تحت الشعاع قرار بدهد.

تاکنون، سیاست‌های اقتصاد کلان هم به عنوان مقصر ضعف اقتصادی و هم عامل امیدبخش که می تواند بر آن غلبه کند، مطرح بوده است. این در شرایطی است که باید توجه بیشتری به مشکلات اقتصاد کلان مانند انگیزه‌های ضعیف، شکست و سقوط بازار و کمبودهای نظارتی که ما را به سوی بحران رهنمون کرده‌اند، داشته باشیم. در حقیقت، مشکلات اقتصاد کلان در بخش مالی موجب ضعف و سقوط اعتباری شده و به رکود دامن زده است. از این رو، عوامل اقتصاد کلان در بهبود شرایط اقتصادی و تقویت رشد نقش کلیدی ایفا می کنند. بسیاری از نظام‌های اقتصادی جهان نیازمند افزایش بهره‌وری به منظور تقویت رشد اقتصادی و اشتغالزایی هستند.

هم اکنون در اروپا، برخی صنایع تحت تاثیر مقررات نامناسب و ضد تولید قرار دارند. برخی دیگر تحت تاثیر رفتار انحصارگرایانه شرکت‌های مسلط بر بازار و یا کمبود رقابت موثر و شفافیت در ابزار و خدمات مالی قرار دارند. برطرف کردن این مشکلات کمک می کند تا بار دیگر به مسیر رشد و شکوفایی باز گردیم. برای دستیابی به این هدف باید در ابتدا از سوگند بقراطی پیروی کرده و از بروز آسیب‌های بیشتر جلوگیری کنیم. در همین راستا، دولت‌ها در سراسر جهان باید وسوسه کاهش رقابت به منظور فراهم کردن آرامش برای برخی صنایع یا گروه‌های اقتصادی را نادیده بگیرند.

به گفته "مانکور اولسون"، اقتصادان مشهور آمریکایی، رکود در اقتصادهای توسعه یافته جهان در نتیجه قدرت گیری تدریجی کارتل‌ها و لابی‌ها حاصل شده، تا جایی که آنها پویایی اقتصاد یک کشور را نابود کرده‌اند. حفظ یک محیط رقابتی در بازارها همچنان بهترین گزینه برای تغییر شرایط محسوب می شود زیرا در این فضا شرکت‌ها باید به طور مداوم نوآوری خود را حفظ کرده و عملکرد بهتری از خود نشان دهند. بر همین اساس، جوامع خلاق‌تر و در نهایت موفق‌تر را شاهد خواهیم بود.

اقدام‌های صورت گرفته برای کاهش رقابت پذیری دارای ابعاد مختلفی بوده، اما تمامی آنها به اقتصادی کمتر مولد و توزیع ثروت بین گروه‌های کوچک با منافع انحصاری و تمایل شدید برای لابی با دولت منجر شده‌اند. رایج‌ترین شیوه در این زمینه حمایت از تولیدات داخلی است که طی سال‌های اخیر بخشی از گفتمان سیاسی در کشورهای مختلف بوده است. اما اقدام‌های رسمی برای کمک به تولید ملی همواره کوته بینانه بوده زیرا در کمک به تولیدکنندگان برای مقابله با چالش‌هایی که دیر یا زود با آنها مواجه می شوند، شکست می خورند.

وی می افزاید: "دولت گرایی" از دیگر اقدام‌های موثر در کاهش فضای رقابتی بوده که در این زمینه می توان به زنده نگه داشتن مدل‌های کسب و کار شکست خورده از طریق اعطای یارانه‌های دولتی اشاره کرد. همچنین، مقررات و قوانین نابجا همانند مانعی در مسیر رقابت سالم در بسیاری از کشورها عمل می کنند. در حقیقت، سیاست‌های اقتصادی همانند باغبانی بوده و باغبان موفق تنها می تواند در محیطی مناسب به شکوفایی گل و گیاهان خود کمک کند.

با تکیه بر ایجاد فضای رقابتی می توان به جوامع برای ظهور و شکوفایی بازارهایی با عملکرد خوب به منظور فراهم کردن خدمات و کالاهای مناسب کمک کرد. برای دستیابی به این هدف سیاستگذاران باید از یک چارچوب اجرایی سلامت برخوردار بوده، رویکرد گسترده‌ی اقتصادی را انتخاب کرده و مشارکت همگانی را جلب کنند.

در نهایت، تقویت فضای رقابتی در اقتصاد نیازمند حمایت و پشتیبانی گسترده است. این مساله بدون غلبه بر فشارهای سیاسی وارد شده از سوی برخی گروه‌های اقتصادی خاص حاصل نمی شود. دفاع و پشتیبانی از طریق آموزش و افزایش آگاهی نه تنها سیاستگذاران، بلکه شهروندان و صاحبان کسب و کار درباره امتیازات فضای رقابتی می تواند نقشی کلیدی را در بهبود شرایط اقتصادی و افزایش رشد ایفا کند. بر همین اساس، باید اجماعی گسترده درباره این‌ که محیط رقابتی یکی از عوامل کلیدی در کسب رفاه اقتصادی است، وجود داشته باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: