کد خبر: ۸۷۱۶۸
۲۳ تير ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸
0
در بازارهای جهانی تمایل به حفظ برنامه محرک‌های اقتصادی در آمریکا همچنان تا کاهش بیشتر نرخ بیکاری قوی است و از این رو اغلب کارشناسان برای نرخ طلا افزایش بیشتر در هفته آتی را پیش‌بینی کرده‌اند. با این حال بازار داخلی همچنان راکد است و مرز 3300 تومان برای دلار تقریبا با اندکی نوسان قابل‌قبول واقع شده است.
دنیای اقتصاد _ روند حرکتی قیمت‌ها در بازار ارز و سکه  دیروز در اولین روز کاری هفته کاهشی شد. دلار 25 تومان ارزان شد و سکه 20  هزار تومان کاهش ارزش یافت. بهای جهانی طلا  در مسیر افزایش تدریجی خود در سطحی بالاتر از قیمت جمعه بعد از ظهر بسته شد. با این حال بازار داخلی افت قیمت دلار را محور قرار داد و قیمت‌ها کاهش ملموس تری  ثبت کردند. خبرهایی از برخی تلاش‌ها برای مذاکره آمریکا با ایران  دیروز به ایجاد برخی نشانه‌های برجسته‌تر در افت قیمت‌ها منجر شد.

در بازارهای جهانی  تمایل به حفظ برنامه محرک‌های اقتصادی در آمریکا همچنان  تا  کاهش بیشتر نرخ بیکاری  قوی  است  و از این رو اغلب کارشناسان برای نرخ طلا افزایش بیشتر در هفته آتی را پیش‌بینی کرده‌اند. با این حال بازار داخلی همچنان راکد است و مرز 3300 تومان برای دلار تقریبا با اندکی نوسان قابل‌قبول واقع شده است.

دیروز اما، نرخ دلار با احتیاط از این مرز قدری پایین‌تر هم آمد. آنچه که به نظر تاثیرگذار‌تر می‌رسد، کاهش تقاضای تجاری و کندی حرکت ارز است که به افت قیمت آن دامن زده است. این روز‌ها در بازار تقریبا آرامش توام با رکود حکمفرما است و صرافان با بیان این شرایط البته به تقاضا‌های خرد نیز پاسخ می‌دهند. ماه مبارک رمضان البته  شرایط افت تقاضا را مهیا‌تر کرده و تقریبا  تا دهه سوم رمضان این شرایط محسوس‌تر است.

قیمت‌های داخلی
دیروز  هر دلار در بازار با نرخ تقریبا 3305 تومان با نوسان 5 تومانی باز شد و در ادامه تا ساعت 13به زیر 3300 تومان هم رسید. دلار تقریبا در این روز 25 تومان افت کرد. نرخ خرید دلار تقریبا تا 3250 تومان  و حتی پایین‌تر هم افت داشت.  نرخ حواله آن  تا 3330 تومان به طور متوسط اعلام شد.

در بازار ارز بهای یورو نیز 4300 تومان گزارش شد که نسبت به روز پنج شنبه تقریبا 30 تومان ارزان‌تر شد. پوند انگلیس با 20 تومان افت به 5000 تومان رسید.  این قیمت‌ها البته تا ساعت 13  بر تابلوها  ثبت شده بود که دلالان در سبزه میدان  ارقام کمتری هم پیشنهاد می‌دادند.  در بازار سکه، اما سکه طرح جدید با بیش از 20  هزار تومان کاهش  تا يك میلیون و 100‌هزار تومان  افت کرد. پایین‌تر از این قیمت نیز برای آن در ساعاتی از بازار  اعلام شد. در کف بازار  يك میليون و 90  هزار تومان هم  فروخته  شد. نیم سکه تا 580  هزار تومان و ربع سکه تا 380  هزار تومان اعلام شد و به ترتیب 15  هزار تومان و 10  هزار تومان  افت قیمت به دنبال داشتند.

 در کف بازار  این قیمت‌ها به ترتیب 570 و 372 هزار  تومان  اعلام شدند که البته با قیمت‌های تابلوها  تفاوت قابل توجهی داشت.  دیروز بهای هر گرم طلای 18 عیار تا 102  هزار و 270 تومان افت کرد و بیش از 1000 تومان  ارزان‌تر شد. در بانک مرکزی، اما قیمت دلار مرجع با 18 ریال افزایش  24  هزارو787 ریال اعلام شد. یورو  در عوض  با 200 ریال کاهش 32  هزار و 335 ریال  تعیین شد.

طلا در بازارهای جهانی
بامداد دیروز  بهای طلا در بازارهای جهانی  در سطح 1285 دلار بسته شد. در این سطح قيمت طلا نسبت به جمعه بعد از ظهر تقریبا 9 دلار افزایش داشت.  انتشار متن سخنرانی 18 و 19 ژوئن  برنانکه و اعضای فدرال رزرو آمریکا در حمایت از تداوم استفاده از برنامه محرک‌های اقتصادی   انتظارات  برای افزایش بهای طلا را بالاتر برده است. در حالی که نرخ تورم آمریکا همچنان در سطح 1/1 درصد باقی مانده  است. نرخ بیکاری در این کشور با وجود افزایش تزریق پول به اقتصاد  از 6/7 درصد پایین‌تر نیامده است. برنامه تسهیل مقداری که به اصطلاح  QE3 گفته شده  خرید ماهانه 85 میلیارد دلار اوراق قرضه را عملی کرده است. این برنامه البته بر اساس افزایش مکرر میزان شغل‌های ایجاد شده در آمریکا  در معرض توقف هم قرار گرفته است.

برنانکه رییس فدرال رزرو پیشتر اعلام کرده بود که  این برنامه به شرط بهبود اقتصاد آمریکا متوقف خواهد شد. با وجود ایجاد 195  هزار  شغل در ماه‌ژوئن  در بخش‌های غیرکشاورزی، اما تمایل به کاهش این برنامه فعلا در دستور کار نیست.  از چهارشنبه شب گذشته با انتشار متن سخنرانی  اعضای فدرال رزرو  تقریبا جهت‌گیری دوباره بازارهای جهانی  متوجه افزایش قیمت طلا شده   و افت ارزش دلار آمریکا  نیز به بالارفتن قیمت آن کمک کرده است. برابری یورو به دلار تا 301/1 تقویت شده است. در تازه‌ترین نظرسنجی‌ها، نظرسنجی این هفته کیتکو به طور متوسط 44 درصد بر واقعیت‌های  قیمتی و روند گذشته قیمت‌هاي طلا منطبق بوده  و نشان می‌دهد که تقریبا 48 درصد به افزایش قیمت آتی طلا در هفته آینده رای داده‌اند.28 درصد قیمت را کاهشی و 24 درصد هم با ثبات پیش‌بینی کرده‌اند. در این نظرسنجی از میان 36 شرکت‌کننده، 25 نفر به افزایش قیمت طلا در روزهای آینده رای داده‌اند و 7 نفر نیز معتقدند قیمت طلا با کاهش روبه‌رو خواهد شد. 6 نفر  نیز معتقدند قیمت طلا در هفته آتی تغییر چندانی نخواهد داشت. این عده که از میان دلالان شمش طلا، بانک‌های سرمایه‌گذاری، مدیران پولی و تحلیلگران نمودارهای فنی  هستند همواره در این نظرسنجی به طور پیوسته شرکت می‌کنند.

خبرهایی از مذاکره مستقیم
دیروز بازار همچنین با انتشار خبرهایی از مذاکره مستقیم آمریکا با ایران مواجه بود. روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، به نقل از یک مقام ارشد کاخ سفید گزارش داد، دولت باراک اوباما به دنبال برقراری ارتباط با ريیس‌جمهور جدید ایران است و هماهنگی‌های آن از طریق کاترین‌اشتون انجام خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وال استریت ژورنال، یک مقام ارشد کاخ سفید گفت که دولت باراک اوباما به دنبال برقراری ارتباط با ريیس‌جمهور جدید ایران است و خواهان مذاکرات مستقیم درباره برنامه هسته‌ای این کشور طی هفته‌های آتی است. این گونه خبرها بازار داخلی را در مسیر کاهش انتظارات تورمی هدایت می‌کند.

آمادگي براي عرضه بيمه نوسانات طلا
همچنین رييس کل بيمه مرکزي از آمادگي صنعت بيمه براي عرضه بيمه نوسانات بازار طلا خبر داد. سيد محمد کريمي در گفت‌وگو با خبرگزاري موج از آمادگي صنعت بيمه براي ايجاد بيمه نوسانات بازار طلا خبر داد و افزود: البته اين بيمه نامه بستگي به اين دارد که متولي بازار يعني اتحاديه طلا يا بانک مرکزي که نوسانات اين بازار را کنترل مي‌کنند، متقاضي اين بيمه نامه باشند.

وي در اين خصوص که آيا تک‌نرخي شدن ارز روي وضعيت بيمه‌نامه نوسانات نرخ ارز تاثير مي‌گذارد، گفت: به طور کلي چون موضوع بيمه نامه اختياري است، اگر حالت منفي به خود بگيرد، شرايط کاملا فراهم است تا سرمايه‌گذاران به شرکت‌هاي بيمه‌اي مراجعه کنند و ميزان سرمايه خود را تحت پوشش قرار دهند. رييس کل بيمه مرکزي در عين حال گفت: به دليل آنکه نرخ ارز مرتبا افزايش پيدا مي‌کرد، ما تا الان هيچ عملکردي نسبت به تحت پوشش قرار دادن سرمايه‌ها، صادرات و واردات سرمايه‌گذاران در اين خصوص نداشتيم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: