April 2021 21 / چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۸۷۱۴۹
۲۳ تير ۱۳۹۲ - ۰۸:۳۷
0
بر اساس پیش بینی جدیدی که صندوق بین المللی پول ارائه کرده است رشد اقتصادی جهان امسال به جای سه ممیز سه دهم درصد به سه ممیز یک دهم درصد خواهد رسید. بر اساس همین پیش بینی های جدید صندوق بین المللی پول، میزان تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2014 به جای چهار درصد به سه ممیز هشت دهم درصد خواهد رسید.رقم همین شاخص برای کشورهای با اقتصاد نوظهور نیز امسال به طور میانگین به پنج درصد خواهد رسید.
کُند شدن رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور به ویژه در چین به عنوان اقتصاد دوم جهان، دارای پیامد زنجیره ای منفی بر کل اقتصاد جهان خواهد بود.

شبکه خبری فرانس24 در بحثی کارشناسی با حضور چند کارشناس مسائل مالی واقتصادی به بررسی موضوع کُند شدن رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور و تاثیر منفی آن بر کل اقتصاد جهان پرداخت و اعلام کرد ارقام پیش بینی شده برای رشد اقتصادی جهان یک بار دیگرکاهش یافت و این بار، کاهش پیش بینی های رشد اقتصادی شامل کشورهای با اقتصاد نوظهور نیز شده است.

بر اساس پیش بینی جدیدی که صندوق بین المللی پول ارائه کرده است رشد اقتصادی جهان امسال به جای سه ممیز سه دهم درصد به سه ممیز یک دهم درصد خواهد رسید. بر اساس همین پیش بینی های جدید صندوق بین المللی پول، میزان تولید ناخالص داخلی جهان در سال 2014 به جای چهار درصد به سه ممیز هشت دهم درصد خواهد رسید.رقم همین شاخص برای کشورهای با اقتصاد نوظهور نیز امسال به طور میانگین به پنج درصد خواهد رسید.

رشد اقتصادی در کشورهای گروه بریکس متشکل از برزیل،چین ،روسیه ، آفریقای جنوبی در حال حاضر از نفس افتاده است و این امر با توجه به آنکه تاکنون رشد اقتصادی این کشورها یکی از نیرو محرکه های رشد اقتصادی جهان بوده، مایه نگرانی است.

«فیلیپ دسرتین» کارشناس مسائل اقتصادی از موسسه اقتصادی «اوت فینانس» در این باره می گوید کُند شدن رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور باید متناسب با ساختار اقتصادی کشورهای مختلف بررسی شود. زیرا کُند شدن رشد اقتصادی در این کشورها یک ریشه و منشا ندارند.

به عنوان مثال، کاهش رشد اقتصادی در چین مایه نگرانی است. نگران کننده است چون چنین حالتی بازار کار این کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.با این توضیح که اگر رشد اقتصادی چین در همین حالت هفت درصد باقی بماند آنگاه سیل جوانانی که وارد بازار کار می شوند مایوس برمی گردند چون با این میزان رشد اقتصادی فرصت شغلی برای همه جویندگان کار فراهم نمی شود.
این در حالی است که بخش تولید و صادرات چین بیشترین سهم اشتغالزایی را در کشور دارد. در نتیجه وقتی میزان تولید ناخالص داخلی این کشور کاهش یابد بیکاری وتنش های اجتماعی را نیز در پی خواهد داشت.

این کارشناس در ادامه سخنان خود در همین باره افزود چیزی که درباره کُند شدن رشد اقتصادی چین نادیده مانده ، کاهش شدید ارزش شاخص سهام بورس شانگهای است. روند کاهش ارزش شاخص سهام شانگهای اکنون مدتی است آغاز شده، چون ضعف بازار مالی چین، ساختاری است. علت این ضعف هم تا حد زیادی به روند معکوس جریان سرمایه ها از چین بر می گردد.

سرمایه گذاران تازمانی که رشد اقتصادی چین بالا و هزینه کار در آن ارزان بود برای سرمایه گذاری در این کشور هجوم می آوردند. اما اکنون که روند برعکس شده و هزینه کار و صادرات افزایش یافته، روند خروج سرمایه ها از چین آغاز شده است.

«فیلیپ دسرتین»تصریح کرد کاهش رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور و به ویژه در چین به عنوان اقتصاد دوم جهان، دارای پیامدهای منفی زنجیره ای برای اقتصاد جهان خواهد بود. بدون شک کاهش رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور،کُند شدن بیشتر رشد اقتصادی جهان را در پی خواهد داشت.

«ژولیا کاژه» ،اقتصاددان فرانسوی و استاد دانشگاه هاروارد و مدرسه اقتصادی پاریس نیز همین نظر را درباره پیامدهای کُند شدن رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور دارد.اما او به گونه دیگری این کاهش رشد را توجیه می کند. به باور این کارشناس کشورهای با اقتصاد نوظهور و در راس آنها چین تاکنون رشد اقتصادی بالایی داشته اند چون جبران سالها پایین بودن رشد اقتصادی خود را می کردند.

بنابراین رشد اقتصادی آنها درعرصه اقتصادی جهان تاکنون با شتاب ادامه داشت . طبیعی است وقتی ظهور کشوری ازنظر اقتصادی به بالاترین حد برسد در نطقه ای متوقف خواهد شد. یعنی آنها نیز دچار همان سرنوشتی خواهند شد که کشورهای توسعه یافته مانند آلمان،فرانسه ،آمریکا و ژاپن سالها پیش دچار آن شده بودند. کاژه افزود چین اکنون به میزانی از رشد اقتصادی رسیده است که مثلا فرانسه 20 سال پیش به آن رسیده بود.ژولیا کاژه افزود اکنون نوبت کشورهای دیگری در آمریکای لاتین و قاره آفریقاست که به رشد اقتصادی بالایی برسند و در واقع آنها در سالهای آینده به کشورهای با اقتصاد نوظهور تبدیل شوند.

«ناتاشا والا» اقتصاددان ارشد در شعبه فرانسوی بانک گلدمن ساکس به سیاست های آمریکا برای افزایش رشداقتصادی این کشور و به تبع آن اقتصاد جهان پرداخت و گفت کُند شدن رشد اقتصادی در کشورهای با اقتصاد نوظهور ارتباط تنگاتنگی با سیاست های پولی در حال اجرای آمریکا دارد.

به عنوان مثال، در ماههای اخیر اظهارات بن برنانکی رئیس بانک مرکزی آمریکا درباره سیاست های پولی این بانک نقش مهمی در افزایش هزینه استقراض بلند مدت آمریکا در بازار مالی داشته است.

برنانکی باید تکلیف دو موضوع را مشخص کند:یکی سیاست تسهیل کمی پول است که بانک مرکزی آمریکا برای افزایش عرضه پول به بازار به منظور فراهم کردن زمینه رشد اقتصادی و به تبع آن اشتغالزایی بیشتر به اجرا گذاشته است . در این سیاست ، بانک مرکزی آمریکا برای آنکه پول بیشتری به بدنه اقتصاد کشور تزریق شود به بازخرید دارایی های مالی یعنی اوراق قرضه و سهامی که در دست مردم و شرکت هاست اقدام می کند.

موضوع دومی که برنانکی باید توضیح دهد مسئله افزایش هزینه استقراض بلند مدت (افزایش نرخ سود اوراق قرضه با سررسید بلند مدت) است.

بازار مالی این گونه امور را یکجا و در ارتباط با هم تفسیر وتعبیر می کند. دست اندر کاران بازار مالی بر این باورند که اگر این سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا متوقف شود نرخ بهره اوراق قرضه این کشور افزایش خواهد یافت و ضرر آن متوجه کل اقتصاد جهان خواهد شد .

وقتی هم نرخ اوراق قرضه آمریکا افزایش یابد بسیاری از سرمایه ها که به سبب پایین بودن سود در آمریکا به کشورهای با اقتصاد نوظهور رفته اند به این کشور(آمریکا) باز خواهند گشت و این امر، اقتصاد این گونه کشورها را دچار مشکل جدی خواهد کرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: