به مناسبت روز ملی صنعت و معدن
کد خبر: ۸۶۲۹۰
۱۰ تير ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۷
0
نهضت نوین تشکل‌گرایی اقتصادی با رویکرد به اقتصاد مقاومتی، به حوزه‌هایی از مزیت‌های عظیم اقتصادی ایران توجه نموده که نه تنها قابل تحریم نیستند، بلکه ظرفیت‌هایی برای ورود عموم مردم به ویژه جوانان به عرصه‌های کارآفرینی دارد.
نهضت نوین تشکل‌گرایی، نهضتی برخاسته از میثاق جوانان دیروز صحنه دفاع مقدس و جوانان امروز عرصه جهاد اقتصادی در راستای خلق حماسه اقتصادی است.


مروری بر سه دهه اول انقلاب

هنگامی که در شهریور 1359 نسل قابیلیان و یزیدیان تاریخ، قصد کردند تا به زعم و خیال باطل خود، نهال نوپای انقلاب حسینی ملت ایران را از  ریشه برکنند و نابود کنند، معمار کبیر انقلاب، بنیانگذار نهضت عاشورایی قرن، صلاله پاک ابی عبدالله، حکم بر جهاد دفاع مقدس را صادر فرمودند.

جمله ارباب زر و زور دنیا، بیش از چند 10 کشور، دشمن متجاوز را با فانتوم‌، میگ‌، میراژ و انواع سلاح‌های مرگبار شیمیایی تا بن دندان مسلح کردند.

در لبیک به ندای مرشد انقلاب آحاد مردم غیور از جوانان جان برکف ایران زمین تا مسئولین نظام، "حکم جهاد" را لبیک گفته و پس از 8 سال دفاع نابرابر با حداقل امکانات مادی در برابر حداکثر امکانات و تجهیزات جنگی و تسلیحات دشمن، مقاومت کردند  و "حماسه آفریدند" و خاک و ناموس و عزت و شرف و دینمان را صیانت کردند. و اینگونه بود که لبیک به حکم جهاد و برقراری گفتمان دفاع مقدس، سایه خود را بر جامعه گستراند و ملت و مسئولانمان دست در دست هم، با روحیه "ایثارگری،‌ فداکاری، شهادت‌طلبی، خداباوری، ساده‌زیستی،‌ آخرت گرایی و مردم‌داری" توانستند در دهه اول انقلاب، حماسه خلق کنند.

در دهه دوم انقلاب، مردم به جهادی دیگر امر شدند و رهبر فرزانه انقلاب حکم بر جهاد سازندگی دادند و بازسازی و سازندگی کشور و ویرانی‌های جنگ آغاز شد و نسل دفاع مقدس در خدمت سازندگی کشور قرار گرفت و افتخارات بزرگی در حوزه عمران و آبادی کشور به ثبت رسید و در امور زیربنایی و اقتصادی گام‌های بلندی برداشته شد.

در این دوران رهنمودهای مقام معظم رهبری عمدتا ناظر بر توجه به معنویت و فضائل اخلاقی و نیز توجه به عدالت اجتماعی و انضباط اقتصادی بود. هدف اصلی این نامگذاری‌ها این بود که سازندگی پس از جنگ، با تجمل‌گرایی و حرکت به سمت رفاه‌زدگی همراه نشود و جامعه از ارزش‌های انقلابی و اسلامی فاصله نگیرد.

در دهه سوم انقلاب، توسعه سیاسی و گسترش روابط بین‌المللی و نیز حضور گسترده‌تر نیروهای اجتماعی و نهادهای مدنی، مورد توجه قرار گرفت و توفیقات به دست آمده بار دیگر نشان از تدبیر رهبری و لبیک گویی سربازان وطن داشت تا این بار به جای قدرت ایثار، توان اندیشه را در مقابل دشمنان نظام به رخ بکشند.

نامگذاری سال‌های این دهه نیز از منظر گفتمان‌سازی آرمان‌ها و اندیشه های اسلامی در کشور، بسیار قابل تعمق است؛ نامگذاری سال امیرالمومنین(ع) و سال رفتار علوی، به رفتارسازی مسئولان در زندگی و همراهی با مردم، اشاره داشت و سال عزت و افتخار حسینی،‌ پرهیز از کوتاه آمدن در مقابل دشمن را پیگیری می‌کرد تا "تنش‌زدایی" به "وادادگی" نینجامد. نامگذاری سالهای خدمت‌رسانی و پاسخگویی مسئولان به مردم نیز جهت اصلی حرکت مسئولان را به ایشان یادآوری می‌نمود. و البته به مردم نیز این توجه را می داد تا مطالباتشان را از دولتمردان، مجدانه پیگیری نمایند چرا که در کنار دولت پاسخگو، لازم است مردم نیز پرسشگر باشند...

• دهه چهارم انقلاب: دهه پیشرفت و عدالت

با وجود دستاوردهای عظیم و ارزشمندی که به برکت انقلاب اسلامی حاصل شده است، نقص‌ها، ضعف‌ها و اشکالاتی نیز داشته‌ایم که توجه به آنها و تلاش برای رفعشان برای استمرار پیمودن این راه ضرورت دارد.

با پایان جنگ، روحیه انقلابی به تدریج کم‌رنگ شد و بعضی، گویا آرمان‌های انقلاب را فراموش کردند و حاصل این غفلت شد؛

- "توسعه" (به مفهوم غربی)، به جای "پیشرفت" (در بستر اقتصاد اسلامی) که نتیجه ای جز "فاصله طبقاتی" به دنبال نداشت، روزگاری که برای برخی ثروت افتخار شد و تدین به مثابه تحجر معنی شد.

و

- "عدالت" بدون "پیشرفت" به "برابری در فقر" انجامید و آنان که روزگاری در سنگر جهاد با افتخار، دیگری را "برادر" خطاب می کردند، خاطرات سنگرنشینی با برادران دینی خود را در پستوی خانه نهان کردند تا مبادا در جمع دنیاپرستان مایه تحقیرشان شود.

نامگذاری مبتکرانه دهه چهارم با عنوان "دهه پیشرفت و عدالت" بر همین مهم دلالت دارد.

اقتصاد وابسته به نفت که امکان تاثیرپذیری در اثر تحریم دشمنان را فراهم می‌کند از یک طرف، و فاصله گرفتن از فرهنگ و اخلاق اسلامی در حوزه کسب و کار و حاکم شدن فرهنگ دلالی و رویای یک شبه ثروتمند شدن و کم‌توجهی به امر مهم تولید و کارآفرینی از طرف دیگر، به شدت اقتصاد کشور را آسیب پذیر نموده است.

رهبر معظم انقلاب با تدبیر و درایت، هم حربه دشمنان خارجی را پیش‌بینی کردند و هم کم توجهی برخی مسئولان را  جبران نموده و با نامگذاری سال‌های اخیر با عناوین اقتصادی، هوشمندانه وارد صحنه شده و با مخاطب قرار دادن مردم به ویژه جوانان، زمینه را برای برون رفت از این چالش جدی فراهم نموده‌اند.

اگر چه نامگذاری سال‌ها، با هدف "نگرش‌سازی"، "گفتمان‌سازی" "فرهنگ سازی" و "ادبیات‌سازی" یک حرکت الهام‌بخش برای زنده نگه‌داشتن فرهنگ انقلابی و حرکت به سمت سبک زندگی انقلابی، شکل گرفت، لیکن نامگذاری سال 1390، تنها، تعیین یک "شعار راهبردی" نبود، "جهاد"،  حکم است، چه دفاعی باشد و چه اقتصادی، و عمل به "حکم جهاد" تکلیفی واجب بر همگان...

باید توجه کنیم که توضیح و ترویج شعارهای سال فقط به نصب پوستر و بنر و پلاکارد نیست و نه اینکه معمولا در اوایل سال به آن توجه می‌شود و به مرور رنگ میبازد، ضمن اینکه در همان ابتدا هم به چند جلسه تشکیل کارگروه و همایش، بسنده می‌شود...


لبیک مردان حماسه ساز به فرمان جهادی دیگر

با گذشت یکسال از صدور حکم جهاد اقتصادی و با پیش‌بینی احتمال فراموش شدن این مهم، رهبر معظم انقلاب در آغاز سال 1391 مجددا تاکید کردند:  "جهاد اقتصادی چیزی نیست که تمام‌شدنی باشد. مجاهدت اقتصادی، حضور جهاد‌گونه در عرصه‌های اقتصادی برای ملت ایران، یک ضرورت است."

در این هنگامه آنانی که این دغدغه مقام معظم رهبری را درک کردند و کسانی که باور دارند با لبیکشان به حکم جهاد دفاع مقدس و ایستادگی تا پای جان بر سر پیمان، موفق به خلق حماسه شدند، این نگرانی رهبری را با شکل دهی "نهضت نوین تشکل‌گرایی اقتصادی" پاسخ داده و "انجمن جانبازان کارآفرین کشور" را پایه‌گذاری نمودند.

خط ‌شکنان عرصه جهاد و حماسه، آنان که با دلی شکسته ماندند و سفر ملکوتی چمران، همت، جهان آرا و حسین فهمیده را به نظاره نشستند و همچنان در حسرت همنشینی با مولا و سرورشان اباعبدالله هستند، بر این باورند که مشیت الهی بر آن بوده تا بمانند و به جوانان امروز یادآور شوند عزت امروز ایران مرهون لبیک به جهاد مردانی است که از علمدار کربلا آموختند که چگونه گرد شمع مولا و رهبرشان بسوزند و به مجنون، خسرو و فرهاد رسم عاشقی بیاموزند.

          مشکی به دوش رشته آن مشک طاق عمر               جامی به دست جلوه آن جام عکس یار

           اما چه مشک چون دل مجنون فسرده بود                  چشم هزار لیلی‌اش از پی در انتظار

 

آری جانبازان عزیزتر از جان، آنان که روزگاری نه چندان دور، در هنگامه "تیر و ترکش" و "خون و خمپاره"  جهاد امامشان را لبیک گفته بودند و همه ما، آرامش امروزمان را مرهون و مدیون مجاهدت دیروز ایشان هستیم، هنگامی که دیدند گویی این روزها "جهاد" خریداری ندارد، مجددا پا به میدان گذاشتند، تا "الگوی جهاد" را به جوانان امروز بیاموزند.

جوانان دیروز، آنانی که باور دارند "معجزه امید" معجزه غلبه بر چالش‌ها و مشکلات است، آمده‌اند تا نگاه امید آفرینشان را مقدمه هر طرح و پیشنهادی قرار دهند، آمده‌اند تا جرات و جسارت ورود به میدان‌های اقتصادی را در جوانانمان تقویت کنند. آمده‌اند تا به همه جوانان بگویند که اگر [از لحاظ مادی] دستهایتان خالی است، دلتان گرم باشد، که ما نیز با دست خالی و حداقل امکانات و تسلیحات با قاطبه جهان استکبار جنگیدیم و حماسه آفریدیم...

آمده‌اند تا مصداق حقیقی "سرمایه‌ ایرانی" را تعریف کنند و به جوانان بگویند: جوانیتان، شور و نشاط و همت مضاعفتان و خلاقیتتان، ارزشمندترین دارایی شما و بزرگترین سرمایه ایران عزیزمان است...

آمده‌اند تا با همدلی و همراهی با جوانان امروز، بار دیگر ثابت کنند که "یک ملت زنده، هرگز بر اثر تحریم،‌ فشار و سختگیری دشمن به زانو در نخواهد آمد."

آمده‌اند تا سخن نغز اسطوره تشکل‌گرایی کشورمان، شهید مظلوم، بهشتی عزیز را یادآور شوند که فرمود: "ما انقلاب کردیم تا واقعیت‌ها را تغییر دهیم، نه اینکه آنها را بپذیریم، انقلاب ما، انقلاب آرمان‌هاست نه انقلاب واقعیت‌ها..."

آمده‌اند تا روایت فتح ‌آوینی را دوباره روایت کنند و با جوانان امروز که باید در صحنه اقتصاد بجنگند، مشق حمسه‌‌سازی را تکرار کنند.

 

ایرانیان، ملتی متمدن، تاریخ ساز و حماسه ساز

اگر ادعا کنیم ایرانیان، فهیم‌ترین ملت جهانند، گزافه نگفته‌ایم. یقینا خداوند به این قوم، نظر خاص دارد، به آنها چند هزار سال تمدن داد تا دشت ذهن و باغ جانشان را آماده و مهیا سازد تا اصالت اسلام را درک کنند، اسلامی که اصالتش در مهد تولد آن فهمیده نشد و تنها مردمان دیار کهن ایران زمین بودند که عشق علی(ع) و اولادش را در عمق جان درک کردند.

         باران که در لطافت طبعش خلاف نیست                  در باغ، لاله روید و در شوره‌زار خس

تنها ایرانیان اند که پی بردند اسم اعظم باری تعالی، حسین(ع) است و "غایت خلقت جهان، پرورش انسان‌هایی است که در برابر شدائد، بر هر چه ترس و شک و تردید و تعلق است غلبه کنند و حسینی شوند."

تنها ایرانیان اند که می‌خواهند انقلاب عشق و معنویت را به جهان صادر کنند و در پی بیداری اسلامی، "تمدن نوین اسلامی" را بنا نهند.

و تنها ایرانیان اند که هر روز کمر همتشان را محکم‌تر کرده، حسینی‌تر شده و نه تنها با دعا، که با خودسازی و اعمال صالحشان، مقدم ظهور آخرین ذخیره الهی و اسطوره صلابت و عشق، مهدی(عج) موعود منتظران را گلباران می‌کنند.

... و چه موهبتی است حکمرانی بر این ملت شریف و مورد لطف خاصه خداوند...

اکنون این ملت غیور و انقلابی و همیشه در صحنه، بار دیگر به ندای رهبرشان لبیک گفته و به رغم تمام توطئه های دشمنان که با شبکه‌های فراگیر رسانه‌ای، تلاش کردند یاس و تردید را به ایشان تلقین کنند، به حکم: "و مکرو و مکر الله و الله خیر الماکرین"، تنها با اشاره یک انگشت، وفاداری و پایبندی به انقلاب و نظامشان را به رخ جهانیان کشیده و دیگر بار به همه دنیا ثابت کردند : "آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند."

حال که به حول و قوه الهی، مردم ولایت مدارمان، حماسه عظیم سیاسی را رقم زدند، بر کلیه مسئولین به ویژه دولتمردان، تکلیف است تا بیش از گذشته بر مسیر ولایت حرکت کنند و رسالتشان که مهیا کردن بستر لازم برای خلق حماسه اقتصادی توسط خود مردم است را به انجام رسانند...

"نهضت نوین تشکل گرایی اقتصادی کشور"، علاوه بر تلاش برای جهاد خودباوری مردم به ویژه جوانان، فارغ از هرگونه جهت گیری و گرایش سیاسی، یادآوری تکالیف دولتمردان و مسئولان را نیز وظیفه و رسالت خود می داند.

اگر در دوران جهاد دفاع مقدس، مسئولان به جای همدلی، به جناح بندی و لجبازی می پرداختند و یا اگر در انتصاب فرماندهان، به جای شایسته سالاری بر پایه کارآمدی، غیرتمندی و مسئولیت پذیری، بر مبنای رفیق بازی و قرابت های گروهی و جناحی و ... عمل کرده بودند، اکنون کجا بودیم و چه می داشتیم...؟!

و امروز مسئولان دوران جنگ و جهاد اقتصادی به تکالیفشان آگاه باشند که نه تنها تامین نان، که مسئولیت ایمان مردم هم با ایشان است...

چرا که:             با گرسنگی قوت پرهیز نماند                   افلاس عنان از کف تقوی بستاند

و اگر مردم، از حسین فهمیده گرفته تا پیرزنی که تمام داراییش 5 عدد تخم مرغ را به جبهه می فرستاد، جملگی به حکم جهاد امامشان، لبیک نگفته بودند، آیا چنان حماسه ای خلق می شد...؟!

آیا وقت آن نرسیده که دولتمردان فرصت سازی کنند تا در کنار تورهای بزرگ، مردم هم با قلاب هایشان در این اقیانوس بیکران به ماهی گیری بپردازند...؟!

تردیدی نیست که نفت و گاز و معدن و ...، این ذخایر عظیم خدادادی، از مزیت‌های اقتصادی ارزشمند کشورمان است، لیکن از آنجایی که مناسبات سیاسی و اقتصادی جهان امروز به گونه‌ای رقم خورده که اقتصاد ما را تحت تاثیر بدخواهی‌ها و تحریم‌های دشمنان قسم خورده، به شدت آسیب‌پذیر نموده است، ضرورت دارد با عزم ملی به سمت تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی همراهی کنیم و "ان تعدو نعمت ‌الله لاتحصوها" را یادآور شویم که فرمود:        

                         دل هر ذره را که بشکافی                      آفتابــیش در میـــان بینی

که دانشمندان هسته‌ای ما شکافتند و باور کردیم که:  "ما می‌توانیم"

از این روست که نهضت نوین تشکل‌گرایی اقتصادی کشور با رویکردی عمیق و کارشناسی به راهبرد اقتصاد مقاومتی، به حوزه‌هایی از مزیت‌های عظیم اقتصادی ایران توجه نموده است که نه تنها قابل تحریم نیستند، بلکه ظرفیت‌هایی در آنها وجود دارد تا عموم مردم به ویژه جوانان، بتوانند به عرصه‌های اقتصادی ورود کنند و فصل جدیدی از کارآفرینی در کشورمان رقم بخورد.

فصلی که جوان مصمم و امیدوار امروز را، اگر چه دسترسی به منابع مالی ندارد، لیکن به واسطه توکل به خداوند و اتکاء به "خلاقیت، همت مضاعفت و کار گروهی"،  "نوکارآفرین" می‌شناسد و رجاء واثق دارد که این خیل عظیم نو کارآفرینان، حماسه خلق خواهند کرد.

جوانان ورزشکار و علاقه‌مندان به ورزش که در "انجمن اقتصاد ورزش ایران" گرد هم آمده و هم پیمان شده اند تا ظرفیت ها و جذابیتهای بی نظیر این حوزه را به فعلیت رسانده و با ترویج کارآفرینی ورزشی، سلامتی و نشاط و تولید ثروت را برای همه ایرانیان و ملل مسلمان جهان به ارمغان آورند.

و جوانان هنرمند و فعالان عرصه فرهنگ که در "انجمن اقتصاد فرهنگ و هنر ایران" با یکدیگر میثاق بسته اند تا ضمن تمرکز بیشتر بر موضوع اقتصاد و ارتقاء فرهنگ اقتصادی مردم، با انس و پیوند و تشریک مساعی با جوانان حوزه های مدیریت، اقتصاد و بازرگانی و با توانمندسازی بخش خصوصی مردمی، شکوفایی استعدادها و ظرفیتها را به سمت تقویت تولید و صادرات محصولات فرهنگی و هنری راهبری نمایند.

"نهضت نوین تشکل گرایی اقتصادی کشور" بر این باور است که لازمه تحقق اهداف والای دهه پیشرفت و عدالت: عزم و اراده و اتحاد و اخلاق، کم کردن فاصله ها، رفاه، انضباط، آگاهی سیاسی، اعتماد به نفس و خودباوری ملی در همه عرصه هاست.

"ما می توانیم" قله های رفیعی که در سند چشم انداز ایران 1404 ترسیم نموده ایم را فتح کنیم:

کافی است با "معجزه امید" و "آرمان گرایی واقع بینانه" ، "انقلابی" بمانیم و "اسلامی" عمل کنیم...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

افشین نامورپور

* طراح و عضو هیات موسس تشکل های جهادی:

انجمن جانبازان کارآفرین کشور

انجمن اقتصاد ورزش ایران

انجمن اقتصاد فرهنگ و هنر ایران
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: