از بورس، فرابورس و بورس کالا چه خبر؟
کد خبر: ۶۷۱۶۲
۲۵ مرداد ۱۳۹۱ - ۱۰:۵۸
0
165 میلیارد ریال ارزش معاملات فرابورس/ آغاز پروژه طراحی سامانه جدید پس از معاملات سهام/ معامله بیش از 47 هزار تن انواع محصولات در بورس کالا/ 5 هزار تن شمش فولاد خوزستان عرضه می شود

پول‌نیوز - شاخص های بورس در داد و ستدهای دیروز سه شنبه به مدد نمادهای فولاد مباركه، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات، فولاد خوزستان، صنعتی معدنی چادرملو و صنعتی معدنی گل گهر رشد 52 واحدی را تجربه كرد. 
   
 
به گزارش گروه بورس پول‌نیوز، در معاملات دیروز بازار سهام شاخص كل متاثر از معاملات نمادهای فولاد مباركه، توسعه معادن و فلزات، فولاد خوزستان، چادرملو، گل گلهر و فولاد آلیاژی ایران 52 واحد بالا رفت و در رقم 24 هزار و 102 واحد نشست.

این در حالی بود كه، نمادهای مخابرات، بانك تجارت، بین المللی توسعه ساختمان و سرمایه گذاری مسكن با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص، از رشد بیشتر آن جلوگیری كردند.

شاخص صنعت نیز 54 واحد بالا رفت و در رقم 19 هزار و 128 واحد ایستاد. شاخص 50 شركت فعالتر نیز سه پله بالاتر رفت.

همچنین دیروز معامله گران شاهد رشد 49 واحدی شاخص بازار اول و 31 واحدی شاخص بازار دوم بود. در نتیجه شاخص بازار اول رقم 19 هزار و 880 واحد را شاهد بود و شاخص بازار دوم در پایان معاملات به رقم 33 هزار و 833 واحد رسید.

این گزارش حاكی است، معامله گران تالار شیشه ای 102 میلیون و 494 هزار و 811 سهم و حق تقدم را به ارزش 454 میلیارد و 513 میلیون و 72 هزار ریال در 11 هزار و 324 نوبت معاملاتی در بازار داد و ستد كردند.

از 102 میلیونی سهمی كه دیروز مورد معامله قرار گرفت، بیشترین حجم معاملات به نمادهای حق تقدم سرمایه گذاری سایپا، حق تقدم كمك فنر ایندامین، فولاد مباركه، سایپا، سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی، سرمایه گذاری سپه، بانك پاسارگاد، فولاد آلیاژی ایران ،بانك ملت و توسعه معادن و فلزات اختصاص داشت.

همچنین قند پیرانشهر، سایپا، بانك ملت، گسترش نفت و گاز پارسیان، فولاد مباركه، سرمایه گذاری غدیر، قند ثابت خراسان و كالسیمین پر بیننده ترین نمادهای بازار بودند.

صدرنشینان این بازار نیز حق تقدم توسعه شهری توس گستر، داده پردازی ایران، كشاورزی و دامپروری مگسال، كیمیدارو، سرمایه گذاری توكا فولاد، فولاد آلیاژی ایران، سامان گستر اصفهان، سخت اژند، لیزینگ خودرو غدیر و آذرآب بودند كه بیشترین رشد قیمت را تجربه كردند.

این در حالی بود كه بیشترین افت قیمت ها متعلق به نمادهای حق تقدم سرمایه گذری سایپا، سرمایه گذاری مسكن، تكنوتار، لبنیات كالبر، حق تقدم موتوژن، تولید سموم علف كش، بین المللی توسعه ساختمان، داروسازی كوثر، قند ثابت خراسان و قند پیرانشهر بود كه باعث شد این نمادها در قعر جدول معاملات قرار بگیرند.

بر اساس این گزارش، طولانی ترین صف های خرید نیز به نمادهای فولاد خوزستان، قند لرستان، فولاد مباركه، حفاری شمال، فولاد آلیاژی ایران، توسعه معادن و فلزات، قند اصفهان، آذراب، دامپروری و كشاورزی مگسال و صدرا اختصاص یافت.

سهامداران نمادهای پتروشیمی خارك، قند مرودشت، سرمایه گذاری شاهد، قطعات اتومبیل ایران، ایران خودرو، قند پیرانشهر، تراكتورسازی، گسترش سرمایه گذاری ایرن خودرو، نفت بهران و داروسازی اسوه نیز سنگین ترین صف های فروش را برای این نمادها تشكیل دادند.

ارزش روز بازار نیز به رقم 109 هزار و 626 میلیارد تومان رسید.

 
165 میلیارد ریال ارزش معاملات فرابورس
 
در همین حال ارزش معاملات بازارهای فرابورس نیز دیروز با جابجایی 21 میلیون اوراق بهادار، به 165 میلیارد ریال رسید. 
   
 
بیشترین حجم معاملات و افزایش قیمت را در بازارهای اول و دوم فرابورس ایران ذوب آهن اصفهان در بازار دوم فرابورس با جابجایی 8 میلیون و 750 هزار سهم و افزایش قیمت4.8 درصد و با نرخ هزار و 539 ریال داشت.

كمترین حجم معاملات را كویر تایر در بازار اول فرابورس با جابجایی یك هزار و 114 سهم و قیمت پایانی هزار و 602 ریال كسب كرد.

بیشترین كاهش قیمت را افرانت در بازار اول فرابورس با كاهش قیمت 4.9 درصد و قیمت پایانی 9 هزار و 348 ریال كسب كرد.

حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

دربازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق اجاره سامان با جابجایی 31 هزار برگه داشت. حجم اوراق دیگر به ترتیب 20 هزار و 920 برگه اجاره مپنا، 17 هزار و 290 برگه مشاركت نفت فصلی، 9 هزار و 240 برگه اجاره ماهان، 9 هزار و 210 برگه مشاركت نارنجستان، 2 هزار و 50 برگه اجاره مسكن، هزار و 510 برگه اجاره ماهان2، هزار و 310 برگه اجاره جوپار، 590 برگه اجاره لیزینگ سینا، 195 برگه مشاركت مسكن مهر و 10 برگه مشاركت بوتان به قیمت هر برگه یك میلیون ریال جابجا شد.

قیمت اوراق تسهیلات مسكن نیز حدود 1 تا 3 درصد افزایش قیمت داشت و در مرز 64 هزار تومان مبادله شد.

 
آغاز پروژه طراحی سامانه جدید پس از معاملات سهام
 
مدیر عامل سپرده گذاری مركزی از آغاز طرح طراحی سامانه جدید پس از معاملات سهام خبر داد و گفت: طراحی و راه‌اندازی سامانه جدید پس ‌از معاملات بر اساس فناوری روز، مهمترین برنامه‌ بلند مدت شركت سپرده‌گذاری مركزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) است كه تا نیمه دوم سال 92 اجرایی می‌شود. 
   
 
حامد سلطانی‌نژاد تدوین سامانه جدید نرم‌افزاری پس‌ از معاملات را بزرگترین پروژه این شركت دانست و گفت: در نیمه دوم سال آینده، این سامانه نرم ‌افزاری اجرایی و قابل استفاده خواهد بود.
 
مدیر عامل سپرده گذاری مركزی با بیان این كه، سامانه فعلی پس ‌از معاملات، قابلیت ارتباط ‌گیری به ‌روز با سامانه معاملات را ندارد، افزود: سامانه فعلی حدود 25 سال پیش طراحی شده و با محدودیت برای توسعه مواجه است و به همین دلیل پاسخگوی نیاز كنونی بازار سرمایه نیست.
 
وی، سامانه جدید را مطابق با فناوری روز و قابلیت ارتباط‌ گیری با سایر سامانه‌های معاملاتی عنوان كرد و گفت: نسخه اولیه این نرم افزار در حال مطالعه و بررسی است.
 
سلطانی‌نژاد همچنین از ارائه خدمات به سهامداران از طریق دفترهای پیشخوان دولت از اواخر شهریور امسال خبر داد و گفت: قرار است از اواخر تابستان، خدماتی از قبیل احراز هویت جهت اصلاح مشخصات سهامداری، وثیقه‌گذاری و غیره كه تاكنون تنها در محل شركت سپرده‌گذاری مركزی انجام می‌شد، در شعبه‌های مختلف دفترهای پیشخوان خدمات دولتی در سراسر كشور ارائه شود.
 
یادآور می شود: قدیمی بودن سامانه نرم‌افزاری پس از معاملات (post trade) در سال‌های اخیر و پس از راه اندازی نرم ‌افزار جدید معاملاتی باعث بروز مشكلاتی در سیستم معاملات شده بود.
 
معامله بیش از 47 هزار تن انواع محصولات در بورس کالا  
 
در معاملات روز سه شنبه بورس کالای ایران نیز 47 هزار و 859 تن انواع کالا به ارزش بیش از 625 میلیارد ریال معامله شد.
 
در تالار محصولات صنعتی و معدنی و در گروه محصولات فولادی، 9 هزار تن تختال A فولاد هرمزگان جنوب به نرخ 10 هزار و 453 ریال و 12 هزار تن تختال C همین شرکت به نرخ 10 هزار و 555 ریال به صورت سلف به فروش رفت. همچنین 1650 تن سبد میلگرد و تیرآهن آلیاژ سازی شرکت ذوب آهن اصفهان از مازاد عرضه های روزهای گذشته داد و ستد شد.
 
در تالار صادراتی بورس کالای ایران نیز 4850 تن انواع قیر شرکتهای نفت جی، نگین فخر آذربایجان و آذربام عایق کار به ارزش بیش از 2.9 میلیون دلار برای صادرات به بازارهای جهانی به فروش رفت.
 
در تالار داخلی این محصولات نیز در گروه مواد پلیمری بیش از 11 هزار تن کالا با ارزشی افزون بر 272 میلیارد ریال داد و ستد شد. 800 تن آیزوریسایکل شرکت پالایش نفت اصفهان،506 تن اکستراکت و 92 تن اسلاگ واکس سنگین شرکت نفت بهران، 1992 تن حلال شرکت پالایش نفت اصفهان، 50 تن گاز آرگون شرکت های پتروشیمی شیراز و اصفهان به همراه 980 تن گوگرد کلوخه و 4 هزار تن لوب کات سنگین شرکت پالایش نفت اصفهان از جمله کالاهایی بودند که در این تالار مورد معامله قرار گرفتند.
 
5 هزار تن شمش فولاد خوزستان عرضه می شود  
 
 
شرکت فولاد خوزستان روز چهارشنبه 45 هزار تن شمش بلوم با افزایش عرضه 35 هزار تن به صورت سلف و شرکت فولاد خراسان 10 هزار و 120 تن میلگرد را با افزایش عرضه 10 هزار و 120 تن عرضه می کند. 
 
شرکت فولاد خوزستان روز چهارشنبه 45 هزار تن شمش بلوم با افزایش عرضه 35 هزار تن به صورت سلف و شرکت فولاد خراسان 10 هزار و 120 تن میلگرد را با افزایش عرضه 10 هزار و 120 تن عرضه می کند.
 
140 تن سولفور مولیبدن شرکت ملی مس  نیز به صورت نقدی در تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران عرضه خواهد شد.
 
در تالار صادراتی بورس کالای ایران، شرکتهای بام گسترزرین شرق300 تن، توسعه کروس انرژی 1500 تن ، تولیدی قیر شرق200 تن و ایزوگام تبریز 500 تن قیر 60.70  خود را به صورت نقدی بر روی تابلوی عرضه ها می برند. همچنین در این روز 10 هزار تن گوگرد کلوخه پالایش نفت بندر عباس و 312 تن متانول پتروشیمی فن آوران در این تالار بین المللی عرضه می شود.
 
درمجموع 30 هزار و 560 تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی با افزایش عرضه 37 هزار و 590 تن در تالار های داخلی و صادراتی فرآورده های نفت و پتروشیمی عرضه می شود.
 
همچنین 100 تن برنج هاشمی گیلان به نرخ 39 هزار ریال در هر کیلو گرم در تالار محصولات کشاورزی بورس کالای ایران عرضه خواهد شد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: