کد خبر: ۶۴
۰۲ آبان ۱۳۸۷ - ۱۰:۵۶
0
افزايش اختلال در شبكه تلفن همراه كشور تا آنجا پيش رفت كه مسوولان شركت ارتباطات در مقام پاسخگويي برآمدند و اختلال را به دليل مشكلات پيش آمده در بخش سوئيچ اين شركت عنوان كردند.
آي‌تي در سال 86 كارنامه پرباري را به دنبال نداشت و اكثر كارشناسان اين سال را، سال خوبي براي صنعت آي‌تي كشور عنوان نكردند.

مسوولان فعال در اين حوزه، تمامي كاستي‌هاي موجود و پروژه‌هاي ناتمام دوره‌هاي گذشته را به سال 87 موكول كردند و اين وعده را دادند كه در سال جديد تمامي كمبودهاي موجود برطرف خواهد شد.

در حال حاضر نيمي از سال 87 گذشته است، اما حتي نيمي از وعده‌هاي اين مسوولان محقق نشده است. در واقع كم‌كاري‌هاي صورت گرفته در اين مدت باعث شده مجلسيان نيز نسبت به وضع بد صنعت آي‌تي كشور لب به شكايت بگشايند و وزير وزارتخانه فناوري اطلاعات و ارتباطات را براي پاره‌اي از توضيحات به مجلس بگشانند.
گذشت هفت ماه از سال 87 فرصت خوبي است تا وقايع مهم حوزه آي‌تي را در اين مدت زمان نسبتا كوتاه، بررسي كنيم.

افزايش تعرفه براي فرهنگ‌سازي
افزايش تعرفه پيام كوتاه هميشه جزو اخبار داغ كشور در چند سال اخير به حساب مي‌آيد.
افزايش تعرفه‌اي كه هميشه با اظهارنظر گوناگوني از طرف كارشناسان و فعالان اين حوزه روبه‌رو بوده است. اظهارنظرهايي كه هميشه مخالف با تصميم وزارتخانه بوده و بسياري آن را غيرقانوني عنوان مي‌كردند.

اما با تمامي اين موضع‌گيري‌ها وزارتخانه همچنان بر تغيير تعرفه‌ها پافشاري داشته و حتي سليماني وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اين افزايش قيمت را يكي از خواسته‌هاي مردم عنوان كرده بود تا از اين طريق، خط فارسي به فراموشي سپرده نشود.

وي در گفت‌وگو با ايسنا مي‌گويد، زبان و خط فارسي آن‌قدر اهميت دارد كه هر فرد ايراني و فارسي‌زبان يا علاقه‌مندان به اين زبان همه موظف به حفظ و حمايت آن هستند و اين فرهنگ چندهزار ساله را بايد حفظ كنند.

بنابراين در بخش پيام كوتاه نيز اهميت اين موضوع و تاثير آن روي خط فارسي مشخص شد و دست‌اندركاران و مردم هم اين موضوع را متوجه شده و آن را پيگيري كردند تا اين بحث در دولت مطرح شد. به همين علت به مشتركان حدود چهارماه فرصت داده شده كه بتوانند خود را با اين موضوع تطبيق دهند و افزايش هزينه پيام كوتاه لاتين از تيرماه سال جاري اعمال مي‌شود. در مجموع بايد بگويم تصميمات مرتبط با پيام كوتاه تلفن همراه اقتصادي نبوده و يك تصميم فرهنگي است.


سليماني در حالي از تغيير تعرفه‌ها به عنوان يك كار فرهنگي ياد مي‌كند كه طبق آمارها گفته مي‌شود ارسال پيام كوتاه سود ميلياردي را براي اين وزارتخانه به ارمغان آورده است و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات را بعد از وزارت نفت به دومين وزارتخانه پول‌ساز بدل كرده است.

با تمام اين تفاسير و مخالفت‌هاي صورت گرفته، افزايش تعرفه از تيرماه سال جاري اعمال شد، به اين صورت كه پيام كوتاه فارسي به 89 ريال كاهش و پيام كوتاه لاتين نيز از 146 ريال به 222 ريال افزايش پيدا كرد.

اختلالات پايان‌ناپذير
در چند ماه اخير دارندگان سيم‌كارت كد 2 و 3 با اختلال بسياري روبه‌رو بودند تا آنجا اكثر مشتركان به دليل پيغام‌هايي همچون عدم شناخت سيم‌كارت از سوي دستگاه تلفن همراه خود فكر مي‌كردند سيم‌كارت آنها سوخته است.

افزايش اختلال در شبكه تلفن همراه كشور تا آنجا پيش رفت كه مسوولان شركت ارتباطات در مقام پاسخگويي برآمدند و اختلال را به دليل مشكلات پيش آمده در بخش سوئيچ اين شركت عنوان كردند.

اختلال‌هاي تلفن همراه در حالي صورت مي‌گيرد كه چندي پيش مجيد مختاريان، مديركل بهينه‌سازي شركت ارتباطات سيار در گفت‌و‌گويي اعلام كرده بود كه با فعال‌سازي فيچر ظرفيتي در شبكه تهران، ظرفيت شبكه براي پذيرش مكالمات تلفن همراه افزايش مي‌يابد.

از اختلال‌هاي سيم‌كارت كه بگذريم مي‌توانيم درخصوص واگذاري سيم‌كارت‌هاي 150هزار توماني چند نكته را يادآور شويم كه بالاخره پس از ماه‌ها انتظار به سرآمد و از 11 خرداد ماه ثبت‌نام اين سيم‌كارت‌ها از طريق اينترنت آغاز شد و طبق اطلاعيه‌ روابط‌عمومي شركت ارتباطات سيار پرداخت وجه تنها از طريق كارت‌هاي اعتباري عضو شتاب صورت مي‌گيرد كه پس از ثبت‌نام و پرداخت وجه امكان استرداد آن وجود ندارد.

گفتني است تعداد ثبت‌نام براي هر متقاضي حقيقي و حقوقي نامحدود است. هرچند اطلاعيه روابط‌عمومي شركت ارتباطات سيار براي شهرونداني كه طعم صف‌هاي طولاني و مدت‌دار را بارها براي هر نوع خدماتي تجربه كرده‌اند، بسيار شيرين بود، اما اكثر كاربران در اولين اتصال خود به اينترنت متوجه شدند روياي شيرين‌شان عمر طولاني نخواهد داشت، چراكه گفته مي‌شد بسياري از متقاضيان وقتي به پورتال همراه اول مراجعه مي‌كردند، به علت بروز اختلال نمي‌توانستند روند ثبت‌نام خود را تكميل كرده و به اتمام برسانند.

به وجود آمدن اين مشكل براي همراه اول بزرگ‌ترين شركت ارتباطي دولتي در كشور نشان داد كه تمام اظهارنظرها و گفته‌هاي شركت خصوصي در مورد پهناي باند چندان هم دور از حقيقت نبوده است و كشور در زمينه تامين پهناي باند با مشكلات اساسي رو‌به‌رو است.

حتي مشكلات پيش آمده در ثبت‌نام اينترنتي سيم‌كارت‌هاي 150هزار توماني عباسعلي ابوالفضلي، مديركل روابط‌عمومي و امور بين‌الملل شركت ارتباطات سيار را وادار به كمبود پهناي باند در اين حوزه كرد.

وي با اظهار اين نكته كه ميزان پهناي باند فعلي جوابگوي كاربران نيست گفته بود: تا زماني كه به طور كلي پهناي باند در كشور افزايش نيابد و در اين زمينه نيز ميزان بيشتري اختصاص داده نشود با اين مشكل مواجه خواهيم بود. بنابراين ما درصدد افزايش ميزان پهناي باند براي اين نوع ثبت‌نام‌ها هستيم چراكه بسياري از مراجعه‌كنندگان در هنگام ثبت‌نام با مشكل مواجه شدند و در تلاشيم تا اين موضوع را حل كنيم.

اظهارات عجيب يك وزير
طي چند ماه گذشته از سال 87 خبرهاي گوناگوني را شنيده‌ايم. اما يكي از خبرهايي كه بسياري از كارشناسان و كاربران اين حوزه را دچار شگفتي كرد مربوط به اظهارنظر وزير ارتباطات بود. خبري كه تا چندين ماه نقل اكثر محافل و خبرگزاري‌هاي فعال در حوزه ICT بود.

در اين خبر وزير اعلام كرده بود سرعت اينترنت پرسرعت در ايران كافي است و هيچ مشكلي در اين زمينه وجود ندارد. سليماني بر اين نكته پافشاري داشته كه پهناي باند 128 كيلوبيت اكنون براي بسياري از سازمان‌ها بدون مشتري است و اين ميزان را شركت‌ها حتي نمي‌توانند به مشتريان عرضه كنند و پهناي باند 56كيلو بيت براي مصارف كاربران اينترنتي خانگي و دانشگاه‌ها حتي براي دانلود كتاب 500 صفحه‌اي نيز مناسب است و ما با در نظر گرفتن 17ميليون كاربر و با لحاظ كردن ضريب نفوذ 30درصدي اگر بتوانيم 12كيلو بيت را به اين 30درصد يعني پنج‌ميليون نفر اضافه بر كاربران حاضر برسانيم انقلاب عظيمي در عرصه اينترنت پرسرعت به وجود آورده‌ايم.

وزير در حالي از انقلاب در عرصه اينترنت بر سرعت خبر مي‌دهد و پهناي باند 56 كيلوبيت را حتي براي دانشگاه‌ها مناسب مي‌داند كه طبق آمارها گفته مي‌شود بسياري از كشورها صحبت از انتقال اطلاعات با سرعت گيگابيت براي دانشگاه‌ها و حتي كاربران معمولي مطرح است.

به هر حال انتشار اين خبر از سوي وزير، انتقادات تند از سوي كارشناسان و صاحب‌نظران مبني بر عجيب و غيرقابل قبول بودن سخنان و استدلالات وزير آغاز شد. اين اظهارات تا آنجا ادامه يافت كه سرانجام وزير از گفته خود عقب‌نشيني كرد واعلام كرد كه محدوديت ارائه اينترنت 128كيلوبيتي برداشته مي‌شود و شركت‌‌ها مي‌توانند پهناي باندهايي كه از سوي مشتريان درخواست مي‌شود ارائه دهند.

هر چند كه هنوز كاربران غرق اين روياي شيرين نشده بودند كه اين خبر از سوي وزراتخانه تكذيب و در ادامه عنوان شد وزارت ارتباطات قادر به لغو مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين زمينه نيست و اين خبر نشان مي‌دهد كه محدوديت اينترنت در كشور همچنان ادامه خواهد داشت.

تصويب كليات قانون جرائم رايانه‌اي
يكي از اتفاقات نسبتا خوشايندي كه در اين چند ماه اخير به گوش رسيد. تصويب كليات قانون جرائم رايانه‌اي در جلسه علني مجلس هشتم بود و اين بدين معني خواهد بود كه بعد از چند سال خلاء قانوني در اين حوزه ايران نيز قانوني به نام قانون جرايم رايانه‌اي خواهد داشت.

در واقع لايحه جرايم رايانه‌اي بعد از سال‌ها خاك خوردگي در صحن علني مجلس با 176 راي موافق، 3 راي مخالف و 2 راي ممتنع به تصويب رسيد. اين لايحه با توجه به نبود قانون جامع لازم در زمينه برخورد قانوني با مجرمان حوزه رايانه و با توجه به گستره وسيع فعاليت‌هاي رايانه‌اي در 6 مبحث و 42 ماده تهيه شده است اگرچه اين قانون بعد از مدت‌‌ها انتظار به تصويب رسيد اما به گفته اكثر كارشناسان اين فقط عنوان يك قانون است كه به تصويب رسيده و تا تصويب جزئيات اين قانون بايد زمان زيادي را سپري كرد. چرا كه جزئيات اين قانون يك بحث كاملا تخصصي و فني است و روشن‌شدن مساله و تصويب آن نياز به گذشت زمان دارد.

برگزاري انتخابات نظام صنفي رايانه‌اي
بالاخره بعد از حرف و حديث‌هاي بسيار پنج‌شنبه هفته گذشته بود كه دور اول انتخابات نظام صنفي رايانه‌اي برگزار شد انتخاباتي كه طي چند هفته گذشته بيشترين حجم اخبار را در رسانه‌هاي گروهي داشت و با افشاگري‌ها نيز از سوي اعضاي صنفي همراه بود هر چند كه اين افشاگري‌ها از سوي همان افراد در روز انتخابات تكذيب شد. پس از برگزاري مراسم و حاشيه‌هاي جالب آن نوبت به راي‌گيري مي‌رسد.

در اين مراسم تعداد كل آراي اخذ شده در شاخه شركت‌ها هزار و سه راي بود كه در مجموع 15 نفر به عنوان اعضاي هيات‌مديره و سه نفر هم به عنوان علي البدل انتخاب شدند.

زمزمه استيضاح وزير
بالاخره محقق نشدن وعده‌هاي وزير وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات سبب شد كه عده‌اي از نمايندگان مجلس نسبت به فعاليت اين وزارت‌خانه لب به شكايت بگشايند و وزير را براي پاسخ‌گويي به پاره‌‌اي از سوالات به مجلس دعوت كنند.

احضار سليماني به مجلس به طور جدي در مرداد ماه سال‌جاري و بنابر درخواست نمايندگاني از بوكان، مهاباد، مياندوآب، ماكو، اروميه و ... صورت گرفت.

نمايندگاني كه هر يك انتقادات شديدي نسبت به كاركرد آقاي وزير در 3 سال اخير داشته‌اند و عدم پاسخ‌گويي به نياز كاربران و مسكوت ماندن تعداد زيادي از طرح‌ها را دليل اصلي احضار وزير به مجلس عنوان كرده‌اند.
هر چند در اين مدت سليماني با ارائه آماري مبني بر رشد ضريب نفوذ تلفن‌همراه، تلفن ثابت، اينترنت و ... توانسته است عده‌اي از نمايندگان را راضي نگه دارد، اما هنوز هم خبرهايي از استيضاح وزير در جلسه‌هاي بعد مجلس شنيده‌ مي‌شود.

به گفته سليماني جعفرزاده يكي از اصلي‌ترين پيگيران استيضاح وزير در مجلس در هفته‌هاي آينده مجلس درخواست حضور وزير به مجلس را خواهد داد كه اگر سليماني نتواند به سوالات مورد نظر آنها پاسخ‌هاي قانع‌كننده‌اي بدهد امكان جدي استيضاح وجود خواهد داشت.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.