پایگاه خبری پول نیوز Poolnews

در صورت اصلاح آیین‌نامه زمین و منابع ملی ممکن می‌شود؛
کد خبر: ۵۶۴۶۴
۰۳ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۷
0
علیشیری گفت: این محدودیت مشكلاتی را برای فعالان اقتصادی و به ویژه سرمایه گذاران خارجی ایجاد كرده است كه با اهداف توسعه ای كشور و هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد مغایر است.

پول‌نیوز - دبیر هیات نظارت بر مقررات زدایی و تسهیل شرایط صدور مجوزها و پروانه فعالیتهای اقتصادی گفت: در سی و سومین جلسه هیات نظارت بر مقررات زدایی بر لزوم اصلاح آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد تجاری - صنعتی ایران تاكید شد. 
   
 
به گزارش پول‌نیوز، بهروز علیشیری با اعلام این مطلب گفت: طبق قانون تملك اموال غیرمنقول اتباع خارجی و آیین نامه آن، تملك اموال غیر منقول در ایران برای اتباع بیگانه دارای محدودیت های خاصی بوده و صرفا در موارد محدود و طی فرایند ویژه ای با تصویب در هیات وزیران امكان پذیر می باشد.

وی خاطر نشان كرد: بر اساس تبصره ماده 2 قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی تملك اموال غیرمنقول در ایران به نام سرمایه گذار خارجی امكان پذیر نمی باشد، اما بر اساس همین قانون و آیین نامه اجرایی آن در صورتی كه انجام سرمایه گذاری خارجی منجر به تشكیل شركت ایرانی گردد، تملك زمین به نام شركت متناسب با طرح سرمایه گذاری مجاز می باشد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: بر اساس قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذار خارجی می تواند به طور غیر مستقیم و با مالكیت یك شركت ایرانی و به نام آن شركت اموال غیر منقول را تملك نماید و این در حالی است كه طبق ماده (9) آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی مناطق آزاد، فروش و انتقال قطعی زمین به اتباع خارجی و همچنین شركت های ایرانی كه تمام یا بخشی از سرمایه آنها متعلق به اتباع خارجی باشد، ممنوع است.

وی با اشاره به محدودیتهای آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد مبنی بر عدم فروش و انتقال قطعی زمین به شركت هایی كه تمام یا بخشی از سرمایه آنها متعلق به اتباع خارجی می باشد، تصریح كرد: این محدودیت مشكلاتی را برای فعالان اقتصادی و به ویژه سرمایه گذاران خارجی ایجاد كرده است كه با اهداف توسعه ای كشور و هدف اصلی ایجاد مناطق آزاد مغایر می باشد.

علیشیری اضافه كرد: در سی و سومین جلسه هیئت نظارت بر مقررات زدایی كه با حضور اكثریت اعضا و نماینـده حقوقی شورای هماهنگی مناطق آزاد برگزار شد، اعضای هیات ضمن تایید تناقض آیین نامه نحوه استفاده از زمین و منابع ملی در مناطق آزاد با شرایط مصرح در تبصره (1) ماده 24 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری - صنعتی، به اتفاق آرا ضرورت اصلاح آیین نامه موصوف را منطبق با شرایط قانون مذكور تصویب نمودند.

این مقام مسئول در پایان خاطر نشان كرد: در جلسه مذكور همچنین مقرر شد شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ماده (9) آیین نامه قانون چگونگی اداره مناطق آزاد را با تاكید بر دو هدف عدم رفتار تبعیض آمیز بین سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تسهیل شرایط جذب و فعالیت سرمایه گذاران خارجی ظرف مدت 30 روز بازنگری، اصلاح و نتیجه را جهت اجرایی شدن به هیات نظارت بر مقررات زدایی گزارش نماید.

لازم به ذكر است، هیات نظارت بر مقررات زدایی و تسهیل شرایط صدور مجوزها و پروانه ‌فعالیتهای اقتصادی در اواخر سال 1387 و در اجرای تبصره (4) ماده (7) قانون اجرای سیاستهای كلی اصل (44) قانون اساسی، با حكم رئیس جمهور تشكیل شده است.


 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
حسن
00:50 - 1390/11/05
وای برما
دیدنی‌ها
پرطرفدار