February 2020 18 / سه‌شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸
کد خبر: ۵۴۲۱۹
۰۱ دی ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۰
0
در داد و ستدهای آخرین روز پاییزی سال 1390 بورس تهران حجم و ارزش معاملات به طور چشمگیری رشد کرد.

پول‌نیوز - در داد و ستدهای آخرین روز پاییزی سال 1390 بورس تهران حجم و ارزش معاملات به طور چشمگیری رشد کرد.

به گزارش پول‌نیوز، در معاملات آخرین روز کاری هفته 222 میلیون و 751 هزار و 785 برگه سهم و حق تقدم به ارزش 752 میلیارد و 467 میلیون و 66 هزار ریال را در 24 هزار و 37 نوبت معاملاتی داد و ستد شد.

در نتیجه معاملات دیروز شاخص کل 94 واحد عقب نشینی کرد و به رقم 24 هزار و 494 واحد رسید. شاخص صنعت نیز افتی 33 واحدی را تجربه کرد.

همچنین شاخص 50 شرکت فعالتر با کاهش 2 واحدی مواجه شد و شاخص بازار اول 87 واحد و شاخص بازار دوم 50 واحد نزول را تجربه کردند.

بانک پاسارگاد، مپنا، مخابرات، بانک اقتصاد نوین، بیمه دانا و سایپا بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ثبت کردند و در مقابل نمادهای پتروشیمی خارک، سرمایه گذاری غدیر، ملی صنایع مس و پتروشیمی پردیس بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند و از افت بیشتر آن جلوگیری کردند.

براساس این گزارش صدرا، سایپا، بانک ملت، ایران ترانسفو، مپنا، سرمایه گذاری سایپا، ملی مس، کالسیمین، فولاد مبارکه و زامیاد نمادهای پر بیننده بازار دیروز بودند.

همچنین بیشترین حجم معاملات در نمادهای بانک انصار، نفت پارس، ایران ترانسفو، قند ثابت خراسان، بانک پاسارگاد، کالسیمین، صدرا، سرمایه گذاری سپه، سایپا و سیمان غرب ثبت شد.

صدر نشینی بازار دیروز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای باما، حق تقدم کاشی و سرامیک حافظ، حق تقدم کالسیمین، معدنی املاح ایران، صنایع خاک چینی، کاشی سعدی، کشاورزی و دامپروری مگسال، نیروکلر، پشم شیشه ایران و گروه صنعتی سپاهان بود.

این در حالی بود که نمادهای بیمه دانا، حق تقدم ایران ارقام، حق تقدم ملی مس، حق تقدم سیمان سپاهان، حق تقدم لاستیکی سهند، حق تقدم شیشه همدان، فرآورده های غذایی و قند پیرانشهر، سیمان دورود، قند مرودشت و فنرسازی زر با بیشترین کاهش قیمت مواجه شدند.

طولانی ترین صف های خرید دیروز نیز در نمادهای خاک چینی ایران، کاشی و سرامیک سینا، پشم شیشه ایران، تایدواترخاورمیانه، نفت پارس، کاشی تکسرام، شیر پاستوریزه پگاه خراسان، معدنی املاح ایران و ملی مس تشکیل شد.

در عین حال نمادهای شکر شاهرود، قند نیشابور، گروه صنعتی ملی، تهران شیمی، گروه بهمن، ذغال سنگ نگین طبس، ایران خودرو، قند مرودشت، مپنا و سرامیک صنعتی اردکان با طولانی ترین صف های فروش مواجه بودند.

معامله 60 میلیون اوراق بهادار در فرابورس

دیروز همچنین ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با خریدو فروش 60 میلیون اوراق بهادار، به 260.5 میلیارد ریال رسید.
  
بیشترین حجم معاملات دیروز را در بازارهای فرابورس، حق تقدم پتروشیمی امیركبیر در بازار پایه با جابجایی 27 میلیون و 660 هزار سهم و نرخ هزار و 806 ریال داشت.

پتروشیمی كازرون نیز در بازار پایه با خرید و فروش100 سهم ، نرخ هزار و 149 ریال و با كاهش قیمت پنج درصد، كمترین حجم معاملات و بیشترین كاهش قیمت را در بازارهای فرابورس كسب كرد.

همچنین نماد معاملاتی سرمایه گذاری مسكن شمال شرق در بازاراول، پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تصویب تقسیم سود نقدی، با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف 50 درصد با نرخ هزار و 572 ریال بازگشایی شد،و در نهایت با رشد 6.2 درصدی ، بیشترین افزایش قیمت را در سیستم معاملاتی دیروز ثبت كرد.

 حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق مشاركت مسكن مهر با جابجایی 99 هزار و 440برگه داشت. حجم اوراق دیگر به ترتیب 7 هزار و 630 برگه اجاره سامان، 2هزار و 180 برگه اوراق مشاركت نفت فصلی، 770 برگه اجاره ماهان2، 3هزار و 180 برگه اجاره امید، 6برگه مشاركت ایران شرق،710 مشاركت نارنجستان و100برگه اجاره ماهان به قیمت هر برگه یك میلیون ریال جابجا شد.

قیمت دیروز اوراق تسهیلات مسكن نیز تغییر قابل توجهی نداشت و همچنان در مرز 72 هزار ریال معامله شد.

سیمان غرب آسیا در بازار پایه بازگشایی می‌شود

مدیربازار فرابورس گفت: نمادشركت مجتمع سیمان غرب آسیا با سرمایه 421.9 میلیارد ریال ، یكشنبه چهارم دی در بازار پایه فرابورس بازگشایی می شود.

امیر هامونی افزود: نماد شركت مجتمع سیمان غرب آسیا ،بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت ،4دی در بازار پایه بازگشایی می شود.

وی تصریح كرد:قیمت پایانی معاملات بر اساس میانگین موزون قیمت های معامله شده در همان روز تعیین می شودو از روز پس از گشایش ،دامنه نوسان قیمت به میزان 5درصد قیمت پایانی روز قبل معاملات در نظرگرفته می شود.

تعیین كارگزار ناظر در نماد سجام

با توجه به گشایش نماد معاملاتی شركت مجتمع سیمان غرب آسیا در بازار پایه ، كارگزاران می بایست برای مشتریان خود در سامانه معاملاتی كارگزار ناظر تعیین كنند.
 
فروش زیر 10 تن برخی محصولات پتروشیمی ادامه می‌یابد
شركت بازرگانی پتروشیمی به منظور حمایت از تولیدكنندگان جزء، رتبه های (گرید) پلی‌اتیلن سبك فیلم 0075 و 020 و پلی‌اتیلن سنگین تزریقی 5218، پلی‌اتیلن سنگین بادی Bl3 و پلی‌استایرن معمولی 1540 را با شرایط ویژه به فروش می‌رساند.
 
این اقدام درچارچوب توافق وزارت صنعت، معادن و تجارت، شركت بورس كالای ایران و شركت ملی صنایع پتروشیمی (شركت بازرگانی پتروشیمی) به منظور حمایت از تولیدكنندگان جزء، خارج از رویه‌های جاری بورس و براساس قیمت كشف شده در رینگ پتروشیمی انجام می‌شود.
 
مصرف ماهانه این دسته از تولیدكنندگان براساس ظرفیت درج شده در پروانه بهره‌برداری، كمتر از حداقل مقدار خرید محصولات پتروشیمی در بورس است؛ به این ترتیب این تولیدكنندگان قادر به خرید محصولات مورد نیاز خود از بورس نیستند.

 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: