کد خبر: ۵۴۲۰۹
۳۰ آذر ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۳
0
دکتر شاپور محمدی معتقد است که بخش بازرگانی و واسطه گری به دلیل سرعت و سهولت کسب سود در اولویت سرمایه گذاران ایرانی است.
پول نیوز، هومان دورانديش- دکتر شاپور محمدی، استادیار دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و دبیر کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران است. وي در گفتگو با پول نيوز درباره برخی از مسائل اصلی بازار سرمایه است. وی معتقد است که بخش بازرگانی و واسطه گری به دلیل سرعت و سهولت کسب سود در اولویت سرمایه گذاران ایرانی است. دکتر محمدی همچنین تحقق اصل 44 قانون اساسی را زمینه ساز افزایش اندازه بازار سرمایه ایران و حرکت این بازار به سمت کارایی بیشتر می داند.


____________________________________


جنابعالی چه تحلیلی از آینده کوتاه مدت و میان مدت بازار سرمایه در ایران و مسیر حرکت سرمایه ها در این بازار دارید؟در کوتاه مدت بازار نیاز به تصحیح هایی دارد و ممکن است افت و اخیز هایی را تجربه کند. به طور روشن تر بنظر می رسد در دو سه ماه آینده بازار روند خنثی(Sideway) به خود بگیرد اما در بلند مدت بازار روند مثبت را تجربه خواهد کرد. تاثیر نقدی کردن یارانه بر بازار بدین صورت خواهد بود که شرکتهای تولیدی تا اندازه ای اثر پذیری منفی و شرکتهای خدماتی که انرژی بر نیستند اثر پذیری مثبت بدلیل جایگزینی سهام خدماتی ها به جای سهام شرکتهای تولیدی خواهند داشت. به بیان دیگر موازنه مجدد پرتفولیو سهامداران بنفع شرکتهای خدماتی خواهد بود.
همچنین روند بازار تا اندازه ای به عرضه شرکتهای اصل 44 دارد در صورتیکه عرضه شرکتهای اصل 44 دارد. در صورتیکه عرضه شرکتهای اصل 44 با قیمت گذاری مناسب انجام پذیرد بازار تاثیر پذیری مثبتی خواهد داشت.


اهداف مطلوب برای بازار سرمایه در ایران، در کوتاه مدت و میان مدت چه می تواند باشد؟

افزایش ارزش بازار نسبت به تولید ناخالص داخلی (GDP)، افزایش نقدشوندگی سهام شرکتها، راه اندازی معاملات الکترونیکی وافزایش تعداد ابزارهای بازار سرمایه از جمله اهداف مطلوب در بازار سرمایه ایران است. البته دو هدف اخیر توسط سازمان و شرکت بورس در حال پیگیری است که گام های مثبتی نیز در این زمینه برداشته شده است.


وضعیت نقدینگی در سال آینده و توانایی بازار سرمایه در جذب آن را چطور ارزیابی می کنید؟

رشد نقدینگی در سال جاری بالا بوده و بازار سرمایه نیز توانسته بخش قابل توجهی از آن را جذب نماید و اساساٌ یکی از دلایل رشد اخیر بازار وجود نقدینگی و فعال نبودن بازارهای موازی مانند مسکن بوده است بنظر می رسد در سال آینده نیز رشد نقدینگی ادامه یابد و بازار سرمایه نیز از این افزایش نقدینگی تا اندازه ای بهره مند خواهد شد اما بدلیل امکان رشد در بازار مسکن و بازار ارز بنظر می رسد رشد بازار سرمایه کمتر از سال جاری باشد. البته عرضه شرکتهای اصل 44 به قیمت های جذاب می تواند در رشد بازار سرمایه موثر بوده و حتی می تواند موجب شود حرکتهای احتمالی بازار مسکن اثر چندانی بر بازار سرمایه نداشته باشد.


چه ارزیابی ای از نقش و سهم سرمایه گذاری داخلی و خارجی در آینده بازار سرمایه ایران دارید؟


بازار سرمایه بدلیل وجود محدودیت های نقل و انتقال منابع پولی از داخل به خارج و از خارج بداخل و نبود بازارهای پوشش ریسک نرخ ارز، در چند سال آینده نیز بنظر نمی رسد بتواند منابعی از خارج از ایران جذب نماید. بطور مشخص در چند سال آینده نیز عمده منابع گردشی در بازار سرمایه داخلی خواهد بود.


به نظر شما، کدام بخش های اقتصاد ایران قدرت بشتری در جذب بازار سرمایه دارند؟

بخش بازرگانی و واسطه گری بدلیل سهولت و سرعت کسب سود در اولویت سرمایه گذاران است. همچنین بدست آوردن برخی امتیازات در صادرات و واردات و سرمایه گذاری در این حوزه بسیار برای سرمایه گذاران جذاب است. البته بخش نفت نیز یکی از بخش های جذاب برای سرمایه گذاری است که بیشتر در انحصار دولت است. و بخش خصوصی نمی تواند چندان فعالتی در این حوزه داشته باشد.

نرخ بهره و تاثیر آن بر بازار سرمایه ایران در آینده چگونه خواهد بود؟

کاهش نرخ سود بانکی بر بازار سرمایه تاثیر مثبت دارد به این دلیل که موجب انتقال وجوه از بازار پول و داراییهای با درآمد ثابت به بازار سرمایه می شود. اما معمولا کاهش نرخ بهره ها در ایران واقعی نیست و در عمل همان نرخهای بالا برای سرمایه گذاری اعمال می شود. البته تا اندازه ای می تواند موجب انتقال وجه به بازار سرمایه شود اما این انتقال بدلیل تفاوت تابع مطلوبیت سرمایه گذاران سپرده و اوراق با درآمد ثابت با کسانی در بورس و بازار سرمایه سرمایه گذاری می کنند محدود می شود.

به نظر شما، چشم انداز امنیت سرمایه گذاری و تاثیر آن در بازار سرمایه در ایران چگونه است؟

امنیت سرمایه گذاری بر اساس رتبه بندی های موسسات رتبه بندی جهانی در سال جاری مناسب نبوده و حتی نسبت به سالهای گذشته بدتر شده در صورت ادامه تحریمها این شاخص های امنیت می تواند بیشتر تضعیف شود. بر بازار سرمایه شاخص های امنیت و تضعیف و تقویت آنها از طریق عوامل روانی می تواند تاثیرگذار باشد و عوامل واقعی بدلیل قطع بودن ارتباط بین بازار سرمایه داخلی و خارجی نقش چندانی ندارند.

مساعدترین حوزه ها برای جذب سرمایه در ایران در آینده کوتاه مدت و میان مدت کدامند؟

در بورس های بخش های مناسب در کوتاه مدت و میان مدت شرکتهای خدماتی و بانکها، شرکتهای معدنی و شرکتهای پتروشیمی هستند البته صنعت دارو نیز از صنایع کم ریسک و نسبتاٌ پر بازده محسوب می شود.

انباشت سرمایه و رونق اقتصادی کشور چگونه و تا چه حد می تواند در جذب سرمایه در ایران تاثیر داشته باشد؟

انباشت سرمایه و رونق اقتصادی می تواند از طریق افزایش بازده سرمایه گذاری ها، ثبات متغیرهای کلان اقتصادی، ایجاد زیر ساخت ها و پیوند های پیشین وپسین در صنایع زمینه های جذب سرمایه را فراهم آورد.

تحریم های خارجی چه تاثیری در جذب سرمایه های داخلی و خارجی دارد؟

تحریم های خارجی از طریق کانال انتقال سرمایه تاثیر گذاری زیادی ندارد زیرا تحرک بین المللی سرمایه ایران ناچیز است اما از طریق کانال کالایی می تواند بر بازار سرمایه اثرگذار باشد. بدین صورت که فروش شرکتهای بورسی و خرید مواد اولیه توسط این شرکتها تحت تاثیر تحریم ها قرار گرفته در نتیجه سود آوری شرکتها و نتیجتاٌ قیمت سهام آنها تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.
همچنین آثار روانی تحریمها می تواند در کوتاه مدت بر بازار سرمایه تاثیر گذار باشد.

راهکارهای کاهش آثار سوء تحریم ها در بازار سرمایه در ایران چیست؟

1- تببین و اطلاع رسانی در خصوص ابعاد و گستره تحریم ها جهت روشن کردن افکار عمومی بمنظور ممانعت از بیش واکنشی(Overreaction) و کاهش اثرات روانی.

2- پیدا کردن منابع تامین مالی خارجی جایگزین کشورهای تحریم کننده

3- تامین منابع و مواد اولیه شرکتهای مورد نیاز بورسی و تولیدی

4- ایجاد فضای مثبت کسب و کار از طریق واگذاری شرکتهای اصل 44 به قیمت هایی سود مناسبی را برای سرمایه گذاران ایجاد نماید

5- تسهیل ورابط با کشور هایی که در تحریم شرکت نکرده اند

6- تسهیل مقررات سرمایه گذاری و کاهش بوروکراسی

7- ایجاد شفافیت در بازار سرمایه و ثبیت برخی متغیرهای کلان که ممکن است بی ثباتی در آنها موجب تشدید ریسک سرمایه گذاری در بورس می شود


تحقق اصل 44 تا چه حد می تواند در رونق بازار سرمایه در ایران تاثیرگذار باشد؟

تحقق اصل 44 می تواند موجب افزایش اندازه بازار سرمایه ، افزایش نقدشوندگی، افزایش شفافیت و افزایش رفاه مردم ایران شود. اگر اصل 44 بطور کامل تحقق یابد و واگذاری ها بصورت واقعی مالکیت و مدیریت را به بخش خصوصی انتقال دهد بازار سرمایه ایران به سمت کارایی بیشتر حرکت خواهد کرد.

آیا خصوصی سازی موجود به بهبود وضعیت بازار سرمایه کمک کرده است؟

خصوصی سازی موجب انتقال مالکیت به بخش خصوصی در سطح اندک و انتقال مالکیت به بخش شبه دولتی در سطح وسیع شده است. به عبارتی از نظری مالکیت شرکتها دولت در سایه تشکیل شده است و انتقال مدیریت تقریباٌ می توان گفت اصلاٌ صورت نگرفته است هنوز مدیران شرکتها و بانکهای واگذار شده توسط دولت و نهاد های وابسته به دولت تعیین می شوند در حالیکه مشکل شرکتهای ایران دولتی بودن مالکیت نبود و مشکل اصلی مدیریت دولتی بر شرکتهای تولیدی و تسلط مدیریت دولتی بر حوزه هایی که باید بخش خصوصی فعال باشد، بود. اگرچه مالکیت دولتی می تواند زمینه ساز چیرگی مدیریت دولتی بر سیستم مدیریتی کشور باشد اما انتقال مالکیت(حتی در صورت انتقال که هنوز محقق نشده است) فقط می تواند آغاز راه باشد.

وضعیت بازرگانی کشور چطور می تواند در جذب سرمایه در ایران تاثیرگذار باشد؟

وضعیت مناسب بازرگانی می تواند از طریق مثبت جلوه دادن فضای کسب و کار، افزایش اطلاعات سرمایه گذاران خارجی از بازار سرمایه ایران و افزایش ارزش افزوده و انتقال مازاد این ارزش به بازار سرمایه در تامین منابع قابل سرمایه گذاری در بازار سرمایه ایران موثر باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: