کد خبر: ۵۴۰۵۹
۲۸ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۱۳
0
به گفته وی، در حال حاضر پالایشگاه شازند روزانه 14.5 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 5 تولید می کند و تا پایان امسال پالایشگاه تهران، بندرعباس، تبریز، کرمانشاه و آبادان تولید سوخت با استاندارد یورو 5 را آغاز می کنند.
رئیس سازمان محیط زیست گفت: هوای پایتخت در سال 90 تا کنون 165 روز در شرایط ناسالم، سه روز در شرایط بسیار ناسالم و 105 روز در شرایط سالم و پاک بوده است.

به گزارش مهر، محمد جواد محمدی زاده رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در نشست خبری که پیش از ظهر دوشنبه در این سازمان برگزار شد، گفت: طرح جامع کاهش آلودگی هوا برای هشت کلانشهر کشور در کمیسیون زیربنایی دولت تصویب شده و جزء اولین دستورات فعلی دولت است اما سازمان محیط زیست منتظر ابلاغ این دستورالعمل نشده و از ابتدای امسال برنامه های این طرح را عملیاتی کرده است.

تولید روزانه روزانه 14.5 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 5 

به گفته وی، در حال حاضر پالایشگاه شازند روزانه 14.5 میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو 5 تولید می کند و تا پایان امسال پالایشگاه تهران، بندرعباس، تبریز، کرمانشاه و آبادان تولید سوخت با استاندارد یورو 5 را آغاز می کنند.

رونمایی از اولین خودرو با استاندارد یورو 5

محمدی زاده اظهار داشت: اولین خودرو با استاندارد یورو 5 نیز از 29 دیماه امسال درهفته هوای پاک رونمایی می شود. همچنین تا پایان اسفند سال 91 تمام خودروها بایستی استاندارد یورو 4 و یورو 5 را رعایت کنند.

الزام موتورسیکلتها به رعایت استاندارد یورو 3

به گفته رئیس سازمان محیط زیست، همچنین تا پایان سال آینده بایستی تمام موتورسیکلتها استاندارد یورو 3 و خودروهای وارداتی استاندارد یورو 5 را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه برنامه جامع کاهش آلودگی هوا عملا از ابتدای سال 90 آغاز شده است افزود: ظرف پنج سال آینده ساماندهی تمامی صنایع آلاینده در وزارت صنایع و منابع آلاینده دیگر بر دیگر دستگاهها انجام می شود.

محمدی زاده تصریح کرد: طرح قبلی کاهش آلودگی هوا فقط مربوط به تهران بود در حالیکه در طرح جدید 8 کلانشهر موظف به رعایت استانداردهای این طرح هستند. همچنین طرح قبلی تنها جنبه رهنمودی داشت و ضمانت اجرایی نداشت در حالیکه طرح جدید اجرای تمام تعهدات را تضمین می کند.

یک میلیون و 200 هزار خودرو اسقاطی از رده خارج شده اند

به گفته رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، از یک میلیون و 200 هزار خودرو اسقاطی که از رده خارج شده اند حدود 850 هزار مربوط به همین یکسال اخیر بوده که نشان دهنده شتاب سازمان محیط زیست در طرح جدید در اجرای برنامه هاست.

وی در پاسخ به یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه چرا سازمان محیط زیست عملا اقدامی در جهت کاهش مدت زمان معاینه فنی خودروها از 5 سال به 2 سال انجام نداده، گفت: مسئولان سازمان محیط زیست هم در جلسه فراکسیون محیط زیست مجلس و هم در کارگروه تخصصی کمیسیون کشاورزی حضورا شرکت کرده اند و به صورت مکتب نیز درخواست کاهش مدت زمان معاینه فنی خودروها از 5 سال حداقل به 2 سال را داده اند.

کسی نمی تواند ادعا کند علت مرگ مستقیما آلودگی هواست

وی در خصوص آمار تلفات بر اثر آلودگی هوا گفت: به هیچ عنوان کسی نمی تواند ادعا کند که علت مرگ کسی مستقیما آلودگی هوا بوده اما آلودگی هوا بیماری قلبی و تنفسی را تشدید می کند.

هوای تهران در سال 90 ، 105 روز سالم داشت

محمدی زاده با اشاره به اینکه نسبت به سالهای گذشته میزان آلاینده ها به جز ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در مورد سایر آیتم ها مانند مونوکسید کربن و دی اکسید نیتروژن کاهش یافته اند، گفت: در سال 89 در مجموع 263 روز هوای تهران در شرایط پاک و سالم، 74 روز در شرایط ناسالم و 27 روز در شرایط بسیار ناسالم بوده است در حالیکه در سال 90 تا کنون هوای تهران 105 روز در شرایط سالم و پاک، 165 روز در شرایط ناسالم و 3 روز در شرایط بسیار ناسالم بوده است.

اختصاص 750 میلیارد تومان برای مهار رودخانه های مرزی

وی در خصوص اعتبارات تخصیص یافته به بحث ریزگردها گفت: از یک میلیارد دلار نیز که برای مهار رودخانه های مرزی، ریزگردها و ساماندهی تالاب ها اختصاص داده شده بود در حال حاضر 750 میلیارد تومان برای مهار رودخانه های مرزی و تالاب ها، 250 میلیارد تومان برای مهار ریزگردها و 100 میلیون تومان برای محیط زیست در نظر گرفته شده است.

به گفته محمدی زاده این بودجه از مازاد درآمدهای نفتی کشور تامین می شود که اولویت های این درآمد نیز در درجه اول برای مباحث دفاعی در درجه دوم برای مباحث مربوط به سلامت و در درجه سوم مربوط به سایر مباحث است که بحث ریزگردها در این اولویت قرار دارد.

محمدی زاده افزود: دکتر احمدی نژاد 10 روز قبل بودجه مربوط به سایر مسائل را ابلاغ کرد و با رایزنی هایی که سازمان محیط زیست با مجلس هشتم داشته قرار شد بحث مربوط به ریز گردها از اولویت 3 به اولویت یک ارتقاء یابد که رئیس مجلس این موضوع را پذیرفت ولی هنوز ابلاغ نشده است.

رئیس سازمان محیط زیست گفت: کمتر از 75 میلیارد تومان از 100 میلیارد تومانی که برای مسائل زیست محیطی در نظر گرفته بود روز گذشته به خزانه ابلاغ شده است که بخشی از این بودجه برای بحث بیابان زدایی در داخل کشور هزینه می شود.

به گفته وی، در خصوص بیابان زدایی در کشور عراق منتظر اختصاص بودجه از سوی این کشور هستیم.

وی در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه فناوری ایجاد ناپایداری مصنوعی از سوی سازمان محیط زیست به عنوان یک راه حل برای کاهش آلودگی هوای تهران مطرح شده که از نظر کارشناسان اشکالاتی دارد که یکی از آنها نیاز به انرژی معادل 3 نیروگاه برای تولید ناپایداری مصنوعی در کلانشهر تهران هستیم، گفت: فناوری های جدید از سوی جهاد دانشگاهی مطرح شده که یک مورد آن در دانشگاه شیراز و یک مورد دیگر در دانشگاه اصفهان انجام شده است که سازمان محیط زیست کاری که در شیراز انجام شده بود را تایید نکرد اما کاری که در دانشگاه اصفهان انجام شده برای فضاهای بسته مناسب دانست.

به گفته وی جهاد دانشگاهی قرار است به صورت پایلوت در گوشه ای از شهر تهران ناپایداری مصنوعی ایجاد کند که اگر مناسب بود این طرح را در مقیاس واقعی در کل تهران اجرا می کنیم و از تجربه های دیگر کشورها در این زمینه استفاده می شود ولی تا پیش از انجام این طرح نمی توان هیچگونه اظهار نظری مبنی بر مناسب بودن یا نبودن آن ارائه داد.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.