کد خبر: ۵۴۰۵۰
۲۸ آذر ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۹
0
رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه پاسخگویان عمدتا زنان خانه دار بودند که حدود 15 تا 20 دقیقه برای پاسخ به پرسشنامه وقت صرف کردند، تصریح کرد: رئیس ستاد سرشماری هر استان، استاندار و در شهرستان ها فرماندار بود.
رئیس مرکز آمار ایران نتایج اولیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 کل کشور را اعلام کرد و گفت: بر این اساس، جمعیت کشور بالغ بر 74 میلیون و 961 هزار و 702 نفر است.

به گزارش مهر، عادل آذر امروز در نشستی خبری نتایج اولیه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 کل کشور را اعلام کرد و گفت: درصد عدم همکاری در نرم بین المللی در سرشماریها یک درصد است اما این میزان در کشورمان 5 در هزار بوده است.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه پاسخگویان عمدتا زنان خانه دار بودند که حدود 15 تا 20 دقیقه برای پاسخ به پرسشنامه وقت صرف کردند، تصریح کرد: رئیس ستاد سرشماری هر استان، استاندار و در شهرستان ها فرماندار بود.

به گفته وی، مدت زمان انجام این سرشماری که از تاریخ 2 تا24 آبان به طول انجامید 24 روز بود که 21 روز آن برای انجام سرشماری و سه روز آن برای سرشماری غایبین تمدید شد.

آذر تصریح کرد: سرشماری سال 90 از دو سال پیش در مرکز آمار یعنی از سال 88 آغاز شده است که شامل مرحله طراحی، آزمایش، سازماندهی و اجرا و استخراج و پردازش بوده است.

رئیس ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن ادامه داد: در مرحله اجرا و استخراج و پردازش دو کار نظارت فنی و کیفی و بازشماری صورت می گیرد .

وی خاطر نشان کرد: نتایج نهایی و قطعی سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 در قالب نشریات سرشماری در خردادماه سال 91 منتشر خواهد شد.

آذر با تاکید بر اینکه اخذ کد پستی و کد ملی برای اولین بار در سرشماری های عمومی نفوس و مسکن صورت گرفته است، افزود: در اعلام نتایج گرایشات، سلایق و انگیزه ها بر اساس سوگندی که یاد کرده ایم، اعلام نخواهد شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: روند جمعیتی در سرشماری سال 90 با پیش بینی های مرکز آمار همخوانی ندارد. بر اساس این سرشماری، جمعیت سال 90 به صورت رند 75 میلیون نفر و به طور دقیق 74 میلیون و 961 هزار و 702 نفر است که با توجه به تمدید مهلت برای سرشماری خانوارهای غایب پیش بینی می شود در نتایج نهایی این تعداد یک درصد افزایش یابد.

رئیس مرکز آمار ایران با تاکید بر اینکه به جز این رقم سایر اعداد تغییری نخواهد کرد و قطعی است، گفت: نسبت مرد (درصد مردان کشور به جمعیت) 51 درصد و زنان 49 درصد است. در سرشماری سال 85 نیز این اعداد همین گونه بوده است در سرشماری سال 85 جمعیت کشور بالغ بر 70 میلیون و 495 هزار و 782 نفر بوده است.

آذر درصد جمعیت شهری کشور را بر اساس سرشماری سال 90 ، 71 درصد اعلام کرد و افزود: این درصد در سرشماری سال 85 بالغ بر 68 درصد بوده است.

وی افزود: همچنین جمعیت روستایی کشور در سرشماری 90 به کل جمعیت 29 درصد بوده است که این رقم در سرشماری سال 85 ، 32 درصد بود.

سخنگوی سرشماری 90 با اشاره به اینکه نسبت جنسیتی جمعیت کشور بر اساس سرشماری سال 90 به سال 85 تغییری نکرده است افزود: بر اساس این سرشماری در مقابل هر 100 زن 103 مرد وجود دارد که این رقم بر اساس نرم بین المللی و طبیعی است.

به گفته آذر متوسط نرخ رشد جمعیت سالانه در سال 90 معادل 1.3 درصد بوده است که این رقم در سرشماری سال 85 معادل 1.6 درصد بوده است این در حالی است که پیش بینی مرکز آمار رقم 1.47 درصد بوده است بنابراین پیش بینی مرکز آمار محقق نشد.

رئیس ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن بعد خانوار ایرانی ( تعداد نفرات در هر خانوار ایرانی )را بر اساس سرشماری 90 را معادل 3.6 نفر اعلام کرد و افزود: این رقم مطابق پیش بینی مرکز آمار بوده است این در حالی است که بعد خانوار بر اساس سرشماری سال 85 معادل 4 نفر و در سرشماری سال 75 معادل 4.4 نفر بوده است.

وی ادامه داد: کاهش 4 دهم درصدی بعد خانوار در سال 90 نسبت به سال 85 طی 5 سال اتفاق افتاده است اما کاهش 4 دهم درصدی بعد خانوار در سال 85 نسبت به سرشماری سال 75 طی 10 سال اتفاق افتاده است.

رئیس مرکز آمار ایران گفت: خطای پوششی در سرشماری امسال حداکثر یک درصد و خطای محتوایی نیز حداکثر یک درصد است.

آذر در بخش دیگری از سخنان خود به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا بر اساس سرشماری سال 90 میزان برخورداری از خانوارها از اینترنت ، خط فقر، متوسط درآمد خانوار و غیره مشخص می شود یا خیر گفت: خط فقر و ضریب جینی از طرح هزینه- درآمد به دست می آید که متولی آن مرکز آمار نیست بلکه وزارت رفاه است.

وی با بیان اینکه سرانه درآمد - هزینه از طرح سرشماری به دست نمی آید افزود: اما میزان برخورداری از موبایل، اینترنت، تلفن و نسبت باسوادی در نتایج نهایی در سال 91 اعلام خواهد شد.

آذر ادامه داد: در سرشماری سال 90 حدود 70 قلم اطلاعات فردی و حدود 80 قلم اطلاعات آبادی ها اخذ شده است.

رئیس ستاد سرشماری عمومی نفوس و مسکن تعداد خانوارها بر اساس سرشماری امسال را 20 میلیون و 703 هزار و 953 خانوار اعلام کرد و افزود: 3.4 درصد خانوارها قبل از زمان تمدید غایب بودند که تلاش می کنیم این میزان به کمتر از یک درصد برسد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا نتایج به دست آمده از سرشماری سال 90 کمکی به اجرای قانون هدفمندی یارانه ها خواهد کرد یا خیر گفت: سرشماری سال 90، نوع اطلاعات جمع آوری شده و ماهیت و روش اطلاعات هیچ گونه ارتباطی به قانون هدفمندی یارانه ها پیدا نمی کند.  سرشماری سال 90 را به مثابه یک بانک اطلاعاتی دانست.

آذر در مورد پرداخت حق الزحمه ماموران سرشماری در اکثر استانها گفت: در اکثر استانها حق الزحمه ماموران سرشماری پرداخت شده و تا پایان هفته آینده تمام پرداخت های حق الزحمه به تمام ماموران سرشماری پرداخت می شود.

وی خاطر نشان کرد: در تهران از 9 هزار نفر مامور سرشماری حق الزحمه 5 هزار نفر پرداخت شده اما به دلیل نقص اطلاعات حساب های بانکی 4 هزار نفر باقیمانده هنوز حق الزحمه آنها پرداخت نشده که تا چند روز آینده تسویه خواهد شد.


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.