کد خبر: ۵۳۳۸۵
۲۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۶:۵۲
0
پیش بینی و انتظار سود 5 تا 10 درصدی معمولا در یک سرمایه گذاری با درصد خطر پذیری پایین، میزان مطلوبی محسوب می شود. اما برای بسیاری این ارقام چندان رضایت بخش و کافی به نظر نمی رسد.

پول‌نیوز، سمیه علی‌اصغری - برخورداری از یک حساب پس انداز مناسب می تواند سطح امنیت خوبی را در برابر بحران های مختلف در بازارهای مالی نظام های اقتصادی جهان ایجاد کند. با این وجود، بی ثباتی و عدم اطمینان که اخیرا به طرق مختلف شاهد آن هستیم، می تواند بر افراد، تصمیم گیری ها و میزان سرمایه و پول آنها تاثیرگذار بوده و این مساله ای اجتناب ناپذیر است.

 

به همین دلیل باید نسبت به مسائل مختلف مالی و سرمایه گذاری کاملا جانب احتیاط را در نظر گرفته و اطمینان حاصل شود که تصمیم گیری های هوشمندانه و دقیقی در رابطه با این مسائل اتخاذ می شود. بدین ترتیب می توان نسبت به محدود کردن خطرات موجود اقدام کرد و دستیابی به سود و درآمدی مناسب را تا حدود زیادی تضمین کرد.

در مسیر سرمایه گذاری نکات مختلفی را می توان مورد توجه قرار داد. در ابتدا باید طرح سرمایه گذاری مدونی را به ویژه با توجه به نیازهای شخصی افراد تنظیم کرد. سرمایه گذار موفق، فرد یاست که بصورت کامل از عادات مالی، میزان هزینه هایی که صرف می کند و همچنین هزینه های عمده ای که در آینده نزدیک پیش رو خواهد داشت، اطلاع دارد. از سوی دیگر؛ بدون شک سرمایه گذار آگاهی کاملی نسبت به درآمد و میزان ارزش دارایی های خود دارد. این مسائل در تنظیم یک طرح سرمایه گذاری بسیار کاربرد دارند.

سرمایه گذاری در چندین بخش یا "تنوع بخشی به سرمایه گذاری"، یکی دیگر از مواردیست که می تواند در این مسیر به کار گرفته شود. این مساله در بازارهای مالی از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و روشی بسیار موثر برای کاهش خطرات احتمالی محسوب می شود. در بازارهای بی ثبات فعلی به کارگیری کل سرمایه در یک حوزه کار عاقلانه و حرفه ای محسوب نمی شود. در نتیجه باید نسبت به فعالیت در بازارهای بورس و اوراق قرضه و اتخاذ تصمیم برای فعالیت در این بازارها بسیار حساب شده عمل کرد.

معمولا اوراق قرضه دولتی از خطرات کمتری برای سرمایه گذاران برخوردار هستند. اما این حالت، اصلی ثابت در چارچوب سرمایه گذاری محسوب نمی شود و نوسانات موجود در آن تابع مشخصی از وضعیت سیاسی و اقتصادی دولتها به شمار می رود. برای مثال؛ طی چند ماه اخیر شاهد تحولات نگران کننده ای در اروپا بوده ایم و کشورهای بیشتری توانایی بازپرداخت بدهی های خود را از دست داده اند. کارشناسان معتقد هستند که باید زمان و تلاش بیشتری برای تحقیق و مدیریت سرمایه گذاری در شرایط فعلی به کار گرفته شود. به اعتقاد آنها، بازارهای بورس و اوراق قرضه همانند گذشته مکان های خوبی برای سرمایه گذاری های کم خطر با درآمد خوب محسوب نمی شوند.

در مسیر سرمایه گذاری باید نسبت به انتظارات خود واقع بین بوده و میزان خطرپذیری را بیش از حد افزایش نداد. پیش بینی و انتظار سود 5 تا 10 درصدی معمولا در یک سرمایه گذاری با درصد خطر پذیری پایین، میزان مطلوبی محسوب می شود. اما برای بسیاری این ارقام چندان رضایت بخش و کافی به نظر نمی رسد. با این وجود، باید به این نکته توجه داشت که افزایش خطرپذیری در بازارهای بی ثبات فعلی که با هر مساله کوچکی همه چیز دستخوش تغییرات بزرگ می شود، کار عاقلانه ای نیست.

از سوی دیگر امور سرمایه گذاری خود را نباید با کارهای شخصیتان درگیر کنید. قرض دادن به دوستان و یا سرمایه گذاری در برنامه های تجاری خانوادگی ممکن است زمانی که از ثبات نسبی مالی برخوردار هستید، ایده های خوبی به نظر آیند. با این وجود، به اعتقاد کارشناسان این اقدام ها حتی در نظام های اقتصادی با عملکرد مناسب نیز تصمیم های سرمایه گذاری با خطرپذیری بالا محسوب می شوند. در نتیجه اگر نمی خواهید پول و سرمایه خود را از دست بدهید تا حد امکان از آنها اجتناب کنید.

استفاده از خدمات مشاور امور مالی عاملی موثر در سرمایه گذاری های موفق بوده است. استفاده از یک مشاور باتجربه می تواند در تهیه یک طرح سرمایه گذاری مناسب با توجه به نیازمندی های شما بسیار سودمند باشد.

همچنین او(مشاور) می تواند سرمایه گذار را در شروع و مدیریت مجموعه سرمایه گذاریش یاری دهد. اما برخی مواقع پیشنهادهای ارائه شده از سوی این افراد بیش از اندازه آرمانی بوده و تا حدودی از واقعیات به دور هستند. به همین دلیل است که باید هر پیشنهادی را پیش از اتخاذ تصمیم نهایی به دقت مورد ارزیابی قرار دهید.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: