کد خبر: ۵۲۷
۳۰ آبان ۱۳۸۷ - ۱۱:۱۲
0
نخستين مدير عامل شركت در بورس پس از دو سال فعاليت در حالي اين شركت را ترك كرد كه بيشترين اشكال هيات‌مديره جديد به وي مسافرت‌هاي خارجي او و همكارانش بود.
دنياي اقتصاد- شايد بدون اغراق مي‌توان گفت كه تا اينجا، آبان ماه خبرسازترين ماه امسال براي بازار سرمايه بوده است. از افت بازدهي بورس گرفته تا شكست‌هاي پياپي شاخص و تغيير مديران، خبرهاي مهم آبان بودند. از سوي ديگر،فرا رسيدن آبان ماه باعث شد تا چهره متفاوتي از بورس با بازدهي تك رقمي منعكس شود؛ چهره‌اي كه با چهره پنج ماه اول سال كاملا بيگانه است.

طي هشت ماه رخ داد

نمايش دو چهره ‌متفاوت از بورس تهران

گروه بورس- مهتاب رحمتعلي: شايد بدون اغراق مي‌توان گفت تا اينجا آبان ماه خبرسازترين ماه امسال بوده است.

از افت بازدهي بورس گرفته تا بازگشايي نماد «فولاد» و سنگ آهني‌ها و تبعيض‌هايشان، تاثير ناپايدار پيروزي رييس جمهوري آمريكا بر بورس تهران، شكست‌هاي پياپي شاخص و تغيير مديران و سرانجام برگزاري مجمع بزرگترين شركت بورس همه خبرهاي مهم دومين ماه پاييز بودند.

اين مجمع سرنوشت ساز!

ظاهرا حاشيه‌هاي مخابرات را پاياني نيست. اين حاشيه‌ها تا آنجا پيش رفت كه مجمع مخابرات هم از آنها بي‌نصيب نماند.اگر بخواهيم از اعتراض‌ها و انتقادات سهامداران در مجمع هم بگذريم از اختلاف سود 6 توماني مجمع نمي‌توان گذشت.تصميم ابتدايي مجمع مبني بر تقسيم سود 19 توماني كه شادماني سهامداران را به دنبال داشت با مخالفت مديران شركت در پايان مجمع به 13 تومان كاهش يافت و در نهايت مخابرات با اين تقسيم سود توانست تكليف سهامداران خود را براي آينده روشن كند.

دومين مديرعامل شركت بورس

تغيير يكباره مديرعامل شركت بورس اوراق بهادار نيز ازجمله اتفاقات مهمي بود كه انتظار آن نمي‌رفت.به رغم انتظار فعالان بازار براي ادامه حداقل دو سال مديريت علي رحماني، اين هفته هيات‌مديره جديد، پست «رحماني» را به «قاليباف اصل» سپرد.

نخستين مدير عامل شركت در بورس پس از دو سال فعاليت در حالي اين شركت را ترك كرد كه بيشترين اشكال هيات‌مديره جديد به وي مسافرت‌هاي خارجي او و همكارانش بود.

همچنين عدم شفافيت مخابرات و ورود عجولانه آن به بورس و در نظر گرفتن بيشتر منافع كارگزاران از ديگر انتقادهاي وارد شده به علي رحماني بود.و اما قاليباف كه همانند رحماني عضو هيات‌علمي دانشگاه الزهرا است از شركت سرمايه‌گذاري اميد سكان‌دار فعلي بازار سرمايه است.

شاخص در سراشيبي

در حالي‌كه شمارش معكوس براي افت شاخص به زير 10هزار واحد از اواسط آبان‌ماه آغاز شده بود بالاخره پس از 9 ماه شاخص هفتمين شكست خود را روز 22 آبان‌ماه تجربه كرد.نكته مهم‌تر اينكه به فاصله كمتر از يك هفته شاخص هشتمين شكست خود را نيز ثبت كرد و اين در حالي رخ داد كه فعالان بازار اميدي براي رشد دوباره شاخص ندارند.

همان‌طور كه انتظار مي‌رفت شاخص در تمام روزهاي اين هفته منفي بود و در مجموع 125 واحد افت را طي يك هفته تجربه كرد.بايد يادآوري كرد كه طي آبان‌ماه شاخص تنها سه روز روي خوش «مثبت» را ديد و تنها يك روز بدون تغيير ماند و در حالي‌كه بزرگ‌ترين سقوط خود را در همان ابتداي آبان‌ماه با 579 واحد افت شاهد بود، در نهايت طي اين ماه افت 25/1097 واحد را ثبت كرد.

تجربه اي جديد

پيش‌بيني‌ها حاكي از آن است كه بازدهي بورس تهران در آستانه تك‌رقمي شدن قرار دارد و در صورت وقوع چنين اتفاقاتي بورس تهران براي اولين بار بازدهي يك رقمي را هم تجربه خواهد كرد.بازدهي بورس تهران كه از ابتداي امسال تا مردادماه همواره مثبت بود و در اوج صعود خود رقم 36درصد را ثبت كرد، در حال حاضر معادل 22/10درصد است.

در همين حال شاخص بيشترين سقوط خود را در آبان‌ماه با 3/9درصد منفي تجربه كرده و به نظر مي‌رسد با توجه به ركود جهاني و تاثيرپذيري شركت‌هاي بزرگي همچون «فولادي»ها و «مسي»ها افت بيشتري را نيز شاهد ‌باشد، چرا كه با تداوم روند كاهش قيمت‌هاي جهاني اين شركت‌ها كه در نيمه اول سال توانسته‌اند پيش‌بيني‌هاي خود را پوشش دهند در نيمه دوم سال با مشكل مواجه شده و اين شرايط براي سال آينده سخت‌تر هم خواهد شد.

در همين حال بالا بودن صف‌هاي فروش نسبت به صف‌هاي خريد و افزايش مداوم آنها بار رواني منفي را به بازار تحميل مي كند.طي اين هفته در حالي ارزش سهام صف‌هاي خريد به 2ميليارد تومان رسيد كه ارزش سهام صف‌هاي فروش بيش از 75ميليارد تومان بود و اين عدم توازن در بازار فشار منفي را به بازار آورده و در صورتي كه تخليه نشود تبعات منفي خود را به همراه خواهد داشت.

چراكه در صورت مزمن شدن اين جو سهامداران رفتارهاي غير طبيعي و واكنش هاي بيش از حدي را روي صف هاي خريد و فروش نشان خواهند داد،تجربه اي كه در گذشته نيز به كرات رخ داده است.

افت 53 درصدي

ارزش معاملات بورس در هفته‌اي كه به پايان رسيد با 53درصد افت نسبت به هفته قبل مواجه بود. بنابراين ارزش معاملات بورس كه در هفته گذشته بيش از 130ميليارد ريال بود به 60ميليارد و 427ميليون ريال رسيد. دليل اين كاهش چيزي نيست جز مخابرات! چرا كه اين روزها مخابرات يكه‌تاز بازار است و با توقف نماد آن كه از ابتداي هفته به منظور رفتن به مجمع صورت گرفت معاملات بازار نيز به مخاطره افتاد. اين هفته بيشترين ارزش معاملات بازار به ميزان 194ميليارد و 935ميليون ريال به «فولاد مباركه» تعلق داشت.شايد بدون اغراق مي‌توان گفت كه تا اينجا، آبان ماه خبرسازترين ماه امسال براي بازار سرمايه بوده است. از افت بازدهي بورس گرفته تا شكست‌هاي پياپي شاخص و تغيير مديران، خبرهاي مهم آبان بودند. از سوي ديگر،فرا رسيدن آبان ماه باعث شد تا چهره متفاوتي از بورس با بازدهي تك رقمي منعكس شود؛ چهره‌اي كه با چهره پنج ماه اول سال كاملا بيگانه است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.