کد خبر: ۵۲۵
۳۰ آبان ۱۳۸۷ - ۱۰:۳۸
0
نوزدهمین جشنواره تئاتر استان لرستان نشان داد که علاوه بر دیگر اقشار جنجال گاهی به سراغ هنرمندان هم می رود و می توان صحنه های جنجالی را در هنر تئاتر نیز مشاهده کرد.
به گزارش خبرنگار مهر : جشنواره تئاتر لرستان که به زعم بسیاری از کارشناسان در سال جاری یکی از پر مخاطب ترین و کیفی ترین دوره های خود را سپری کرد در روز پایانی و اختتامیه آن صحنه اعتراض های هنرمندان به نحوه گزینش هیئت داوران بود.

اعتراض هنرمندان عرصه تئاتر لرستان تا جایی پیش رفت که یکی از بازیگران با حضور بر روی صحنه ضمن تقدیر از تلاش اعضای هیئت داوران! جایزه خود را پس داد و در پیامی که پشت تریبون قرائت کرد هیئت داوران را بیش از خود شایسته دریافت این جایزه دانست!

تاخیرها دامن هنرمندان را هم گرفت

از دیگر نکات جالب توجه اختتامیه جشنواره تئاتر لرستان تاخیر دو ساعته ای بود که در اجرای این مراسم رخ داد. اختتامیه نوزدهمین جشنواره تئاتر لرستان که قرار بود راس ساعت 18 آغاز شود با تاخیر دو ساعته و در پی تذکر مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد لرستان مبنی بر آغاز هرچه سریع تر برنامه راس ساعت 20 و 20 دقیقه آغاز شد .

حضور تعداد زیادی از اهالی تئاتر لرستان که ساعتها پشت درهای بسته سالن شهید آوینی در سرمای هوا منتظر آغاز برنامه بودند از دیگر نکاتی بود که تنها حسن آن را می توان ایجاد فضاهای نقد آثار پیش از اعلام اسامی برگزیدگان توسط هنرمندان تئاتر دانست.

جشنواره پس از مدت ها حضور در هوای سرد بیرون سالن آغاز شد و در اولین گام مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با اشاره به تاخیر برنامه سخنرانی کوتاهی را ارائه کرد.

رویکرد وزارت ارشاد سوق هنر به سمت هنر ارزشی و مردمی است

مدیر ارشاد لرستان

سید عارف علوی با اشاره به سیاست های وزارت ارشاد در بخش فعالیت های هنری، بیان داشت: رویکردی که این وزارتخانه به هنر دارد قدم برداشتن در راستای جهت دهی به هنر ارزشی و مردمی است.

وی با تاکید بر اینکه جشنواره ها نباید خالی از حضور مردم باشد، ادامه داد: توجه ویژه به جوانان به عنوان بخش عمده ای از مخاطبان هنر یکی دیگر از برنامه های وزارت ارشاد در این عرصه است که باید در این زمینه نیز به سمت فعالیت های هنری ایجاد کننده انگیزه و امید در جوانان گام برداشت.

مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان هنرمندان عرصه تئاتر را مورد خطاب قرار داد و گفت: اگر می خواهید تئاتر زنده بماند باید ذائقه مردم را شناسایی کنید و به تولید آثاری بپردازید که مورد توجه مردم باشد.

پخش کلیپ پشت صحنه فعالیت هنرمندان تئاتر لرستان از دیگر بخش های مراسم اختتامیه بود. این کلیپ که با نمایش گوشه هایی از تلاش هنرمندان و مصاحبه های کوتاه با آنان سعی در ارائه تصویری از فعالیت های این عرصه داشت "دو بار" بدون صدا و نیمه تمام پخش شد که این امر اعتراض تماشاگران را به دنبال داشت تا در نهایت بعد از وقفه چند دقیقه ای نسخه صدا دار این کلیپ حاضر شد که این نسخه نیز کوتاه و نیمه تمام بود.

مجری برنامه پس از اینکه برنامه پخش کلیپ ناموفق ماند به روی صحنه آمد و با معذرت خواهی از همه حاضران گفت: اینگونه مشکلات در برنامه های زنده همواره رخ می دهد.

وی دلیل مشکل در پخش کلیپ را قطعی برق در هنگام تدوین آن دانست که موجب پریدن! بخشی از صدا و تصویر این کلیپ شده بود.

از دیگر نکات جالب جشنواره تئاتر لرستان حضور تعدادی تماشاگرنما در سالن بنابر ادعای مجری برنامه بود.مجری برنامه در سخنانی ضمن دعوت به آرامش حاضران در سالن گفت: شلوغی، جوسازی و سر و صدای موجود در سالن به علت حضور تعدادی تماشاگرنما است که من مطمئن هستم که تئاتری نیستند!

رامین صادقی که علاوه بر داشتن سمت مجری برنامه، مسئول انجمن نمایش اداره ارشاد نیز محسوب می شود از همه حاضران خواهش کرد که تماشاگران فهیمی باشند.

برنامه به مرحله حساس خود رسید و احمد رضا رافعی، نماینده هیئت داوران ضمن قرائت بیانیه هیئت داوران اسامی برترین ها را اعلام کرد.

مجری برنامه نیز با اضطراب تمام از تعدادی از مسئولان فرهنگی هنری استان برای اهدا جوایز دعوت کرد.

هابیل و قابیل و مدار مسخ به جشنواره منطقه ای راه یافتند

بر اساس رای هیئت داوران جشنواره سعید فلاحی برای طراحی صحنه نمایش هابیل و قابیل به عنوان برگزیده دست یافت.

نادر بهرام فر برای بازی در نمایش عملیات در برزخ عنوان سوم بازیگری مرد و سحر مقصودی برای حضور در نمایش بازی زندگی و زینب قمری برای بازی در نمایش مدار مسخ جایزه سوم بازیگری زن را به طور مشترک از آن خود کردند.

امین ابراهیمی برای بازی در نمایش ناتمام و فائزه خوانساری برای حضور در همین نمایش رتبه دوم بازیگری مرد و زن را به خود اختصاص دادند.

رتبه نخست بازیگری زن به روشنگ خسروی برای بازی در نمایش ناتمام و مقام نخست بازیگری مرد برای بازی در نمایش هابیل و قابیل به سعید زارع اختصاص یافت.

در بخش نمایشنامه نویسی هیئت داوران برای تشویق سایر نمایشنامه نویسان جایزه خود را به یداله شعبان نویسنده نمایش مدار مسخ اهدا کرد.

احسان ملکی کارگردان نمایش ناتمام به عنوان سوم در این بخش دست یافت و یداله شعبان و سعید زارع برای به ترتیب برای نمایش های مدار مسخ و هابیل و قابیل به طور مشترک عنوان دومی را دریافت کردند.

هیئت داوران هیچ کارگردانی را شایسته دریافت عنوان نخست بخش کارگردانی نوزدهمین جشنواره تئاتر لرستان ندانست و در مجموع دو اثر مدار مسخ و هابیل و قابیل برای حضور در جشنواره منطقه ای تئاتر کشور انتخاب شدند.

جشنواره تئاتر لرستان پس از معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد تا اعتراض های هنرمندان این عرصه آغاز یابد. صدای فریادهای هنرمندان که معاون فرهنگی هنری ارشاد لرستان را حلقه کرده بودند پس از طنین انداختن در سالن شهید آوینی ارشاد خرم آباد به محوطه ارشاد نیز کشیده شد که امین کمالوند معاون فرهنگی ارشاد لرستان تاکید کرد: من مقصر نیستم و انتخاب هیئت داوران به من ارتباطی ندارد.

نماینده هیئت داوران نیز در حاشیه اعتراض ها به خبرنگار مهر گفت: رای هیئت داوران بر اساس علم، دانش و حقیقت بوده است.

احمدرضا رافعی با اشاره به اینکه هر جشنواره ای یکسری معترض از میان کسانی که برگزیده نمی شوند دارد، ادامه داد: به نظر من کسانی که جایزه نمی گیرند به جای اعتراض باید با ارتقا سطح کیفی و تکنیکی آثار خود به دنبال رفع نقاط ضعف خود باشند.

به هر حال به نظر می رسد در جشنواره های مختلف همچون نوزدهمین جشنواره تئاتر لرستان که در سالجاری یکی از درخشان ترین دوره های خود را پشت سر گذاشت باید دیگر ابعاد نیزمورد توجه قرار گیرد تا ناهماهنگی های موجود در برنامه کیفیت آثار را زیرسوال نبرد.

حضور تعداد زیادی از غیر تئاتری ها در مراسم که موجب اخلال در نظم سالن شده بود، تاخیر زیاد در اجرای مراسم اختتامیه، ناهماهنگی در اجرای بخش های مختلف برنامه و عدم رعایت زمان تعیین شده در اکران نمایش ها از جمله نکاتی است که امید می رود در برنامه های فرهنگی استان دیگر شاهد آن نباشیم.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
با تعطیلی 2 هفته ای تهران به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا موافقید؟
بلی
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.