February 2020 20 / پنجشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۸
کد خبر: ۵۱۷۹
۳۰ خرداد ۱۳۸۸ - ۱۰:۰۹
0
چراغ سبز وزارت مسكن براي ورود رسمي انبوه‌سازان به پروژه مسكن مهر، فقط به تلاش دولت براي تسريع در به نتيجه رساندن اين طرح ملي خلاصه نمي‌شود، بلكه مردم نيز از اين تغيير اساسي نفع مي‌برند.
رييس كانون سراسري انبوه‌سازان: برخلاف اظهارات عنوان شده، اصلا انبوه‌سازان به دنبال کسب سود در مسكن مهر نیستند

چراغ سبز وزارت مسكن براي ورود رسمي انبوه‌سازان به پروژه مسكن مهر، فقط به تلاش دولت براي تسريع در به نتيجه رساندن اين طرح ملي خلاصه نمي‌شود، بلكه مردم نيز از اين تغيير اساسي نفع مي‌برند.

رييس كانون سراسري انبوه‌سازان به عنوان مجري و مدير ارشد واگذاري كار ساخت‌وساز مسكن مهر به‌سازندگان انبوه، در اين‌باره به «دنياي اقتصاد» گفت: پيش‌از اين تغيير، تعاوني‌ها بايد انبوه‌ساز را به عنوان پيمانكار به پروژه دعوت مي‌كردند و اين باعث مي‌شد از هر پرداختي معادل 15‌درصد، عوارض قانوني بيمه و ماليات كسر شود كه اين هزينه‌ها مستقيما به ذي‌نفع پروژه، يعني اقشار آسيب‌پذير تحميل مي‌شد؛ اما با واگذاري زمين‌هاي 99 ساله به انبوه‌سازان اين هزينه‌ها به وجود نخواهد آمد. و به اين ترتيب علاوه بر سرعت‌گيري پروژه ملي مسكن مهر، قيمت تمام شده ساخت براي مردم نيز پايين خواهد آمد. رييس كانون سراسري انبوه‌سازان كشور همچنين درباره برخي اظهار نظرها از جانب تعدادي انبوه‌ساز درباره تعيين تكليف سود و زيان ورود به پروژه تاكيد كرد: هدف اصلي ما از ورود به پروژه، پشتيباني از دولت براي تامين مسكن مردم است نه دريافت سود.

شهرام سلماسی جاوید، ريیس هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در گفت‌و‌گو با «دنیای اقتصاد» با انتقاد از انعکاس نظر انبوه‌سازان تهران به عنوان نظر کل انبوه‌سازان کشور اظهار کرد: انبوه‌سازان اجرای طرح مسکن مهر را به عنوان وظیفه ملی خود می‌دانند و برخلاف اظهارات عنوان شده اصلا به دنبال کسب سود نیستند و هدف اصلی آنان از ورود به این پروژه، پشتیبانی از دولت برای خانه‌دار کردن اقشار آسیب‌پذیر جامعه است.

وی تاکید کرد: سود احتمالی ناشی از سرمایه‌گذاری انبوه‌سازان در طرح مسکن مهر بر اساس نرخ تامین مالی است. سلماسی افزود: بر اساس تفاهم‌نامه انعقاد شده اگر در مرحله فونداسیون تعاونی‌های مسکن، گروه‌های هدف را معرفی کنند، انبوه‌سازان نیز فورا پروژه را تعریف مي‌کنند و بر این اساس تعاونی‌ها باید سهم آورده خود را بپردازند. وی اذعان داشت: بر این اساس چنانچه تعاونی‌ها سهم آورده خود را وارد کنند، بقیه هزینه ساخت نیز از طریق نظام بانکی پرداخت خواهدشد و از این رو اساسا انبوه‌سازان سودی از این رهگذر عایدشان نخواهدشد.

وی خاطرنشان ساخت: در مراحل پایانی پروژه در صورتی که تعاونی‌ها گروه‌های هدف را معرفی نکنند، بر اساس متن تفاهم‌نامه زمین از مدل 99 ساله خارج خواهد شد و به قیمت روز به انبوه‌سازان واگذار خواهد شد. وی تاکید کرد: بهتر بود انبوه‌سازان اگر دارای ابهامي‌ بودند، پیش از آنکه با رسانه‌های جمعی گفت‌و‌گو کنند، با کانون سراسری انبوه‌سازان کشور به عنوان طرف تفاهم‌نامه که از جزئیات دقیق این تفاهم‌نامه آگاه است، مساله را طرح مي‌کرد.

كانون سراسري انبوه‌سازان در سال 86 زماني‌كه دولت اعلام كرد قصد دارد با حذف قيمت زمين طرحي به نام مسكن مهر را براي ساخت به مردم واگذار كند، نسبت به احتمال عدم موفقيت در اجراي آن هشدار داده بود و همان زمان خواستار تحويل طرح به انبوه‌سازان شده بود. سلماسی در اين باره گفت: در سال 1386 به موجب بند «د» تبصره 6 قانون بودجه موضوعی تحت عنوان حذف ارزش زمین از بهای مسکن شکل گرفت که پس از تحقیقات کارشناسی کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، معلوم شد این طرح به عنوان طرحی که بتواند بستری برای تامین مسکن اقشار آسیب‌پذیر جامعه باشد، از موفقیت لازم برخوردار نخواهد شد.

سلماسی در توضیح اظهارات خود به آسیب‌شناسی علل ناموفق بودن طرح مسکن مهر طی 2سال گذشته پرداخت و گفت: اخذ تسهیلات مالی از نظام بانکی که به موجب آن مي‌بایست برای تک تک متقاضیان در یک تعاونی تنظیم مي‌شد و همچنین ناهمسانی امکانات مالی اعضای تعاونی مسکن مهر از جمله چالش‌های پیش روی این طرح بود. وی تاکید کرد: علاوه بر این معضلات، پاشنه آشیل این طرح نحوه ورود انبوه‌سازان بود که شرایط ورود آنان عملا مي‌بایست با دعوت تعاونی‌ها صورت می‌پذیرفت. وی خاطرنشان ساخت: بر اساس قوانین و مقررات جاری در این طرح و بر اساس تعاریف حقوقی، انبوه‌ساز و سازنده با حکم پیمان‌کار باید وارد این پروژه مي‌شدند که بر این اساس از هر پرداختی مي‌بایست 15درصد عوارض قانونی بیمه و مالیات کسر می‌شد که این هزینه مستقیما به ذی‌نفع پروژه، یعنی اقشار آسیب‌پذیر تحمیل مي‌شد که با روح طرح مغایرت اساسی داشت. وی خاطرنشان ساخت: مجموع این معضلات اگر چه امید زیادی در گروه‌های هدف ایجاد کرده بود، اما کانون انبوه‌سازان کشور و سایر کارشناسان را با دغدغه‌ای جدی مواجه ساخت؛ به طوری که تحقیقات کارشناسی این صنف مشخص کرد چشم‌انداز مثبتی برای این طرح قابل تصور نیست.

سلماسي خاطرنشان كرد: در بند «د» تبصره قانون بودجه سال 86 هیچ بستر قانونی که از رهگذر آن انبوه‌سازان بتوانند طرف حساب نظام بانکی شوند و متقاضیان در چارچوب تعاونی‌ها در مراحل ساخت وارد پروژه شوند و پروژه تکمیل شده را تحویل بگیرند، وجود نداشت. ريیس هیات مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان کشور اذعان داشت: مجموعه این عوامل بازدارنده باعث شد تا انبوه‌سازان به‌رغم علاقه وافر خود برای حضور در طرح مسکن مهر از فعالیت در این طرح ملی محروم بمانند. سلماسی تاکید کرد: به دنبال تصویب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، بند «د» فصل دوم آیین‌نامه اجرایی این قانون، شرایط حضور انبوه‌سازان در طرح مسکن مهر فراهم شد که راهکار این فعالیت در قالب تفاهم‌نامه انعقاد شده سال گذشته مابین وزارت مسکن و شهرسازی و کانون سراسری انبوه‌سازان کشور فراهم شد.

وي تاكيدكرد: در تفاهم‌نامه انعقاد شده تمامي ‌شرایط همکاری به روشنی دیده شده است؛ به طوری که بر مبنای آن در مسیر اجرایی پروژه در صورت عدم ایفای تعهدات طرفین، پروژه دچار تعطیلی و تعلیق نخواهد شد و نحوه جایگزینی دیگر متقاضیان‌ شناسایی شده اداره‌های تعاون به طور کامل تبیین شده است. سلماسي افزود: کانون سراسری انبوه‌سازان کشور برای خود این وظیفه را قایل است که علاوه بر پاسخ‌گویی به جامعه انبوه‌سازان کشور که ممکن است؛ سوالات و ابهاماتی در چگونگی اجرای این طرح داشته باشند، پاسخگوی تمامي‌ دستگاه‌های ذی‌ربط مرتبط با موضوع مسکن مهر و همچنین تعاونی‌ها و مهم‌تر از همه گروه‌های هدف، یعنی مردم باشد.

ماموريت جديد استانداري‌ها
مسووليت هماهنگي و پيگيري گروه‌هاي كوچك متقاضي مسكن مهر به استانداري‌ها سپرده شد. اين جديدترين تصميم دولت براي طرح ملي مسكن مهر است. سال گذشته بعد از حركت كند تعاوني‌هاي مسكن مهر دولت به اين نتيجه رسيد كه به جاي تعاوني‌هاي با تعداد اعضاي زياد كه كار ساماندهي را مشكل مي‌كند، گروه‌هاي 3 تا 5 نفره تشكيل شود تا كار ساخت خيلي زود آغاز شود. اكنون نظارت و كنترل همين گروه‌هاي كوچك به استانداري‌ها سپرده شدت است. معاون طرح و برنامه وزارت تعاون در اين باره به خبرگزاري مهر گفت: مسوولیت پیگیری اجرای طرح مسکن مهر در قالب گروه‌های چند نفره برای استفاده از تسهیلات بانکی به استانداری‌ها واگذار شد. غریب رضا همچنین اعلام كرد: وزارت تعاون همچنان مسوول تشکیل و ساماندهی تعاونی‌های مسکن مهر است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

سود ۵۵ ریالی هدیه بیسکویت مادر

پول نیوز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ویتانا امروز ۲۶ بهمن ماه امروز صبح با حضور ۸۳.۹ درصد سهامداران تشکیل شد.
افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

افزایش سرمایه 74 درصدی «شیران»

پول نیوز - امروز سه شنبه مجمع عمومی شرکت «سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران» در خصوص افزایش سرمایه برگزار شد.
«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

«قاروم» و 215 درصد افزایش سرمایه

پول نیوز - هیات مدیره «شرکت قند ارومیه» پیشنهاد افزایش سرمایه ۳۶۸ میلیارد و ۴۰۸ میلیون ریالی را به مجمع عمومی فوق‌العاده این شرکت ارائه کرد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: