کد خبر: ۴۹۸۱۵
۲۷ مهر ۱۳۹۰ - ۰۹:۳۸
0
واردات تخم مرغ در سه هفته گذشته باعث كاهش قيمت اين محصول در بازار مصرف نشد و همچنان نوسان و افزايش قيمت تخم مرغ در خرده فروشي ها ادامه دارد.
به گزارش ايرنا، براساس آمار بانك مركزي، در مهرماه سال گذشته يك شانه تخم مرغ 2 كيلويي به قيمت 2 هزار و 800 تا سه هزار تومان در ميادين ميوه و تره بار شهرداري و خرده فروشي هاي سطح كشور عرضه مي شد كه اين رقم بيش از دو برابر در زمان مشابه سال جاري افزايش يافته است.
با وجود واردات تخم مرغ از كشور تركيه در هفته هاي اخير ، همچنان قيمت يك شانه تخم مرغ 2 كيلويي، هشت هزار و 500 تا 9 هزار تومان و نرخ هر عدد تخم مرغ بين 250 تا 300 تومان در بازار مصرف است.
همچنين ميانگين قيمت 6 عدد تخم مرغ شناسنامه دار با نشان هاي تجاري مختلف 2هزار و 200 تومان ( هر عدد 370 تومان) در بازار است كه تفاوت 100 تا 120 توماني قيمت با تخم مرغ هاي معمولي دارد.
در دو هفته گذشته با امضاي توافقنامه اي بين اتحاديه مرغداران ميهن و وزارت صنعت، معدن و تجارت تلاش شد با واردات تخم مرغ از افزايش قيمت اين محصول در بازار جلوگيري شود، اما همچنان قيمت اين محصول در بازار مصرف نوسان داشته و بين 39 تا 49 هزار تومان در هر كارتن خريداري و عرضه مي شود.
اين در حالي است كه تخم مرغ وارداتي شانه اي پنج هزار و 500 تومان به عمده فروشي ها عرضه مي شود و در ميادين ميوه و تره بار بين 6 تا 6 هزار و 500 تومان به فروش مي رسد. اما قيمت تخم مرغ هاي داخلي و وارداتي در خرده‌فروشي ها به قيمت هاي متفاوت 7 هزار و 500، هشت هزار و 500 تا 9 هزار تومان عرضه مي‌ شود و اين نوسان قيمت نشان مي دهد كه نظارت و كنترلي بر قيمت اين محصول در بازار مصرف وجود ندارد.
براساس قيمت هاي مصوب تخم مرغ در ميادين ميوه و تره بار و در نظر گرفتن سود منطقي نبايد قيمت اين محصول در خرده فروشي ها بيش از شش هزار و 500 تا هفت هزار تومان باشد.
با توجه به اينكه مدت زمان نگهداري تخم مرغ يك ماه بيشتر نيست ، مردم در خريد تخم مرغ وارداتي كه مدت زمان زيادي براي ترخيص آن در گمرك صرف مي شود تا به دست مصرف كننده برسد، ترديد دارند.
اين در حالي است كه دولت براي تنظيم و كنترل قيمت بازار، در نظردارد اين محصول را از ديگر كشورهاي اروپايي همچون آلمان، هلند، بلژيك، اسپانيا و روسيه تامين و وارد كند.
برخي كارشناسان معتقدند به دليل اينكه تخم مرغ را نمي توان به صورت طولاني مدت نگهداري كرد، واردات اين محصول بايد به صورت مبادلات بين مرزي انجام شود.
طي سال گذشته با شيوع آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان بخش‌ عمده اي از واحدهاي مرغ تخم‌گذار كشور به ويژه در استان هاي تهران، البرز، قزوين و قم معدوم و از بين رفت كه به طور تقريبي اين واحدهاي تخم گذار مادر حدود 50 درصد توليد كشور را برعهده‌ داشتند.
رييس هيات مديره جامعه دامپزشكان كشور چندي پيش در اين خصوص به خبرنگار ايرنا گفت: بيماري آنفولانزاي پرندگان از سال 1386 در كشور ورود و شيوع پيدا كرد و به طور تقريبي بيشتر واحدهاي تخم گذار به ويژه در استان هاي تهران، البرز و قزوين مبتلا و امحا شدند.
'ناصر نبي پور' افزود:در چند سال اخير با شيوع بيماري آنفولانزاي پرندگان بسياري از واحدهاي تخم گذار مادر معدوم شده اند كه همين امر منجر به كاهش توليد و افزايش قيمت اين محصول در بازار مصرف شده است.
وي با اشاره به اينكه با شيوع بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان حدود 45 درصد واحدهاي تخم گذار كشور از بين رفت ، اظهار داشت: در اين روند 23 ميليون قطعه مرغ معدوم و هشت ميليون مرغ روانه كشتارگاه شد كه همين امر خسارت جبران ناپذيري را به مرغداري هاي تخم گذار مادر وارد كرده است.
نبي پور ادامه داد: اين در حالي است كه به طور معمول كشورهايي كه با چنين مواردي مواجه مي شوند به سازمانهاي بين المللي مراجعه كرده و با اعلام به موقع از كمك ها و حمايت هاي دستگاه ها، نهادهاي داخلي و سازمان هاي بين المللي برخوردار مي شوند.
به گفته ي وي كشور تركيه در سال هاي گذشته با بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان مواجه بوده و با اعلام به موقع شيوع اين بيماري به سازمانهاي بين المللي توانست مبلغ يك ميليون دلار براي مبارزه، كنترل و قرنطينه سازي واحدهاي مرغداري دريافت كند.
نبي پور تصريح كرد كه براساس پروتكل جهاني در صورت شيوع بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان، معدوم سازي در شعاع سه كيلومتري و قرنطينه سازي در شعاع 10 كيلومتري بايد صورت گيرد.
وي خاطرنشان كرد: در سال 1389 روند شيوع بيماري مذكور افزايش يافت و عليرغم تلاش هاي سازمان دامپزشكي ايران جهت مبارزه و قرنطينه سازي طيور، به دليل عدم همكاري ساير سازمان ها و ارگانهاي داخلي عمليات قرنطينه سازي در كشور به خوبي اجرا نشد.
نبي پور افزود: همچنين به دليل عدم اعلام به موقع شيوع اين بيماري به سازمان هاي بين المللي ايران از دريافت حمايتهاي اين سازمان ها نيز برخوردار نشديم.
رييس جامعه دامپزشكان كشور تصريح كرد: در همين راستا عمليات معدوم سازي در بخش مبارزه با بيماري آنفولانزاي فوق حاد پرندگان در كشور فقط در شعاع يك كيلومتري صورت گرفت كه همين امر نشان مي دهد عمليات قرنطينه سازي در كشور به خوبي اجرا نشده است.
نبي پور تاكيد كرد: افزايش امحاء و كشتار مرغ هاي تخم گذار در واحدهاي توليدي منجر به كاهش چشمگير توليد تخم مرغ در كشور شد كه اثرات آن امسال در بازار مصرف قابل رويت است.
به گفته ي وي، با توجه به افزايش تقاضا در فصل پاييز، كاهش توليد داخل و واردات 15 هزارتني تخم مرغ، قيمت اين محصول در بازار مصرف افزايش چشمگيري داشته و همچنان اين روند ادامه دارد.
رييس هيات مديره جامعه دامپزشكان كشور معتقد است كه فقط توليد پايدار بر تنظيم قيمت بازار موثر است و واردات تخم مرغ نمي تواند نقش موثري در تنظيم قيمت تخم مرغ در بازار مصرف داشته باشد.
مديرعامل اتحاديه مرغداران ميهن نيز در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا گفت: در سه هفته گذشته توزيع گسترده تخم مرغ وارداتي درسراسر كشور آغاز و نرخ تخم مرغ براي عوامل عرضه هر كيلوگرم 2 هزارو 150 تومان تعيين شده است.
'هدايت اصغري' اظهارداشت: براساس قيمت مصوب اين محصول، يك شانه تخم مرغ دو كيلويي با قيمت چهار هزار و 300 تومان به عوامل عرضه تحويل داده مي شود.
وي افزود: پيش بيني مي شد با توزيع تخم مرغ وارداتي به نرخ شانه اي پنج هزارو 500 تومان در ميادين ميوه و تره بار قيمت اين محصول در خرده فروشي ها نيز كاهش يابد،اما همچنان برخي واحدهاي سودجو و فرصت طلب تخم مرغ را به قيمت شانه اي هشت تا هشت هزار و 500 تومان عرضه مي كنند.
وي تصريح كرد: تخم مرغ از كشور تركيه به منظور تنظيم و كنترل قيمت اين محصول در بازار مصرف به تدريج وارد و عرضه مي شود.
رييس سازمان دامپزشكي كشور نيز به تازگي گفت: هم اكنون واردات تخم مرغ از كشور تركيه به مدت يك هفته به طول مي انجامد و مراحل ترخيص اين محموله در گمرك تسريع يافته تا محصول مورد نظر در كوتاهترين زمان ممكن به دست مصرف كننده برسد.
'سيدمحسن دستور' با تاكيد براينكه اكنون نگراني براي استفاده تخم مرغ وارداتي در كشور وجود ندارد، گفت: پس از واردات اين محصول به صورت نمونه عمليات نمونه برداري و آزمايشگاهي بر روي آن انجام مي شود و در صورت سلامت، محصول وارداتي به بازار مصرف عرضه مي شود.
وي اظهارداشت: كشورهاي آلمان، هلند، بلژيك، اسپانيا و روسيه گزينه هاي انتخابي براي واردات تخم مرغ به كشور هستند و در صورت رعايت ضوابط و اصول بهداشتي موردنظر سازمان دامپزشكي ايران در اين كشورها، واردات تخم مرغ از اروپا نيز انجام مي شود.
دستور خاطرنشان كرد: تخم مرغ وارداتي ابتدا در واحد توليدي كشورهاي مبداء از لحاظ شاخص هاي بهداشتي، بسته بندي، حمل و نقل و توزيع توسط كارشناسان وارداتي سازمان دامپزشكي مورد بررسي و نظارت قرار مي گيرد و براي استفاده اين محصولات جاي هيچگونه نگراني وجود ندارد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: