کد خبر: ۴۹۳۷۹
۲۳ مهر ۱۳۹۰ - ۰۹:۲۰
0
خشم پديده‌اي طبيعي بوده و مانند ساير احساسات نشانه سلامت، تندرستي و عواطف انساني است. اما هنگامي كه از كنترل خارج شود مي‌تواند به حسي مخرب و ويرانگر تبديل شده و پيامدهاي ناگواري در روابط شخصي و در تمامي عرصه‌هاي زندگي به وجود آورد.
 ايسنا: بيشتر افراد خشم را در زندگي تجربه كرده‌اند. خشم مي‌تواند به دليل رويدادهاي بيروني و يا تغييرات دروني باشد.

ابراز خشم به اين معناست كه در بيان خشم خود به جاي پرخاشگري جسور و منطقي باشيد. اين روش منطقي‌ترين راهكار براي ابراز خشم است. جسور بودن به اين معني نيست كه قلدر باشيد و به ديگران زور بگوييد بلكه به اين معني است كه براي خودتان و ديگران ارزش قائل باشيد. با احترام رفتار كنيد و مشكلاتتان را از راه منطقي حل كنيد.

هيچ‌كس نمي‌تواند از خشم خلاص شود يا از آن اجتناب كند زيرا هميشه پديده‌ها يا افرادي هستند كه شما را خشمگين كنند اما مي‌توانيد ياد بگيريد كه چگونه رفتارهاي خود را كنترل و خشم‌تان را كاهش دهيد و آن را به شكل مناسبي نشان دهيد.

علل خشم

برخي از عوامل ايجاد كننده خشم عبارتند از تحفير شدن يا مورد تبعيض قرار گرفتن، مورد پيشداوري يا بي‌مهري قرار گرفتن، مورد فريب يا عهدشكني قرار گرفتن، تحقير شدن احساسات، ارزش‌ها يا اقتدار واقعي فرد از سوي ديگران، بدرفتاري و بي‌توجهي از سوي افراد، صدمه ديدن در نتيجه بي‌توجهي نسبت به خود، مورد تجاوز بدني يا كلامي قرار گرفتن و قرباني شدن.

راهكارهاي كنترل خشم

ببينيد چه چيز باعث خشم‌تان مي‌شود: آگاه باشيد كه در چه موقعيت‌هايي كنترل خود را از دست داده و خشمگين مي‌شويد. وقتي فهميديد كه چه چيزي منجر به خشم‌تان مي‌شود درصدد جلوگيري از ايجاد چنين موقعيت‌هايي برآمده يا ياد بگيريد كه چطور با اين موقعيت‌ها كنار بياييد.

كمي قدم بزنيد تا خشم‌تان فروكش كند: وقتي مي‌بينيد كه درصدد خشمگين شدن هستيد، خود راز از محل خشم دور كنيد تا بتوانيد عصبانيتتان را فراموش كنيد. از اين طريق مي‌توانيد كنترل احساساتتان را دوباره به دست آوريد.

از روش خود آرام سازي استفاده كنيد: وقتي عصباني هستيد، استفاده از مهارت‌هاي خود آرام سازي بسيار مفيد است. پيش از اين كه پاسخ بدهيد تا 10 بشماريد. اين كار به شما فرصت مي‌دهد تا بهترين راه حل را انتخاب كنيد. همچنين مي‌توانيد با تنفس آرام و عميق در مدتي كوتاه خود را كاملاً آرام كرده و سپس در وضعيت بهتر و آرام‌تر راه‌حل‌هاي خود را بررسي كنيد.

با كسي كه مي‌تواند آرامتان كند، حرف بزنيد: هميشه كسي را براي درد دل كردن و تكيه كردن داشته باشيد. در اين مواقع سعي كنيد كه با او بيرون رفته و كمي صحبت كنيد. درست نيست كه همه احساساتتان را در خود نگاه داشته و بيرون نريزيد. با اين كار سلامتي خودتان به خطر خواهد افتاد. با دوستي منطقي و قابل اعتماد در مورد مشكلات صحبت كنيد تا او آرامتان كرده و كنترل خود را دوباره بازيابيد.

اطرافيانتان را بشناسيد: ببينيد رفتار هر كدام از اطرافيانتان چه علائمي دارد. ممكن است خيلي از حرف‌هاي آن‌ها كه براي شما مثل انتقاد مي‌ماند در واقع حكم شوخي داشته باشد. با شناختن شخصيت و رفتارهاي اطرافيان خود، بهتر مي‌توانيد با انتقادهاي آن‌ها كنار آمد و خشم خود را كنترل كنيد.

واكنش افراد ديگر را پيش‌بيني كنيد: زماني كه مي‌خواهيد كار جديدي را انجام دهيد واكنش و عكس العمل اطرافيانتان را پيش بيني كنيد. با اين كار مي‌توانيد بهتر با انتقادها و ايرادهاي آن‌ها پس از انجام كار كنار بياييد.

خود را براي حفظ آرامش آماده كنيد: در حين مباحثه، خود را براي هر نوع سؤال و انتقادي آماده كنيد. با اين كار مي‌توانيد حين ايراد انتقاد سايرين، آرامش خود را حفظ كرده و به درستي پاسخ انتقادها را بدهيد.

احترام خود را حفظ كنيد: هيچ‌گاه به ديگران بي‌احترامي نكنيد حتي اگر حق با شما باشد.

در پايان هر روز خشم‌تان را دور بيندازيد: ياد بگيريد كه با ترك موقعيت، خشم خود را نيز دور بريزيد و بعد از آن به كارهايي بپردازيد كه به آن علاقه داشته و لذت مي‌بريد. با دوستانتان بيرون برويد يا تلويزيون تماشا كنيد با اين كار استرس‌تان را از بين خواهد برد.

براي طغيان‌هاي عصبي خود عذرخواهي كنيد: اگر عصبانيتتان باعث شده كه كه به كسي بي‌احترامي كنيد، از او معذرت‌ بخواهيد. لزومي ندارد كه براي عصبانيت خود توضيحي بياوريد فقط گفتن «من رفتار بدي داشته‌ام و عذر مي‌خواهم» كافي است تا همه سوء رفتارها را از بين ببرد.

جهت خشم خود را تغيير دهيد: هنگامي كه خشمگين مي‌شويد، در مورد موضوعي كه باعث خشم شما شده است، فكر نكنيد و به جاي آن به چيزهاي خوب و مثبت بينديشيد.

انرژي منفي را تخليه كنيد: وقتي خشم بر ما چيره مي‌شود، تخليه انرژي از طريق پرداختن به فعاليت‌هاي جسمي يا خلاق، مفيد است. فايده تخليه خشم اين است كه مي‌توان در وضعيت ذهني آرام، مشكل خشم برانگيز خود را حل كرد. تخليه انرژي، ‌منبع ناكامي يا بدرفتاري را برطرف نمي‌كند، بلكه فقط به انسان خويشتن‌داري مي‌بخشد تا بتواند با منبع خشم مقابله كند.

از خودگويي مثبت استفاده كنيد: در جريان مواجهه با خشم مي‌توانيم از عبارات زير استفاده كنيم. «هر قدر بيشتر آرام باشم و از مهارت‌هاي مقابله با خشم استفاده كنم، بيشتر مي‌توانم موقعيت را كنترل كنم»، «نفس عميق بكشم، آرام باشم و از نيروي فكر استفاده كنم»، «نبايد اجازه بدهم خشم ديگران بر من اثر بگذارد و بايد خويشتن دار باشم».

احساسات خود را بيان كنيد: بيان احساسات خود، يعني مطلع‌ ساختن ديگران از احساسي كه نسبت به اعمال آن‌ها داريد. از متهم كردن ديگران يا گفتن چيزهايي مانند «شما بي‌ملاحظه هستيد» و «شما پررو هستيد» اجتناب كنيد. در عوض احساس خود را نسبت به اعمال آن‌ها به اين صورت بيان كنيد «متأسفم من برنامه‌هاي ديگري دارم»،‌ «متأسفم، ولي نمي‌توانم كاري براي‌تان انجام دهم». بيان احساسات خود بر حرمت نفس و احترامي كه ديگران براي ما قائلند خواهد افزود.

گذشت

وقتي انسان كسي را كه به او بي‌حرمتي كرده مي‌بخشد، او را از كاري كه مرتكب شده است، تبرئه نمي‌كند. در حقيقت گذشت به معناي از ياد بردن خطاي افراد نيست، بلكه هنگامي كه كسي خطاي كس ديگري را ناديده مي‌گيرد و مي‌بخشد در واقع خود را از خشمگين شدن مي‌رهاند و به امور روزمره خود مي‌پردازد. گذشت،‌ قدرت خودكارآمدي و حس كنترل ما را در موقعيت‌هاي ناخوشايند بالا مي‌برد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: