May 2021 12 / چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۴۹۳۳۷
۲۲ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۰۵
0
خبرنگار بی‌بی‌سی‌ در بحرین با مشاهده آنچه در دادگاه‌های بحرین در محاکمه پزشکان این کشور می‌گذرد، تاکید می‌کند، جرم این پزشکان تنها مصاحبه با رسانه‌های خارجی است.
فارس: خبرنگار بی‌بی‌سی‌ در بحرین با مشاهده آنچه در دادگاه‌های بحرین در محاکمه پزشکان این کشور می‌گذرد، تاکید می‌کند، جرم این پزشکان تنها مصاحبه با رسانه‌های خارجی است.

 به نقل از پایگاه خبری المنار، با ادامه اعتراض‌ها و راهپیمایی‌های بهار عربی و توجه جامعه بین المللی به کشورهایی که شاهد این تغییر و تحولات هستند، دولت بحرین محاکمه گروهی از پزشکان این کشور به دلیل آنچه که آن را "جسارت آنها در گفت‌وگو و مصاحبه با رسانه‌های بیگانه" نامیده، را آغاز کرد.
 
احتمال به فراموشی سپرده شدن ملت بحرین
 
با این حال و با وجود ناآرامی‌های خشونت‌‌آمیزی که در دو کشور لیبی و سوریه شاهد آن هستیم، فراموشی آنچه که از سه ماه گذشته تاکنون در کشور بحرین، این جزیره کوچک واقع در خلیج فارس روی داده مشکل می‌نماید.

اگرچه به نظر می‌رسد، این فراموشی منتهای آرزوی مسئولان کشوری باشد که در زمانی نه چندان دور برگزار کننده مسابقات فرمول یک جهان بودند و بالطبع این یکی از بزرگترین آرزوهای خاندان حاکم و بسیاری از دوستان این خاندان در جهان غرب باشد.
 
میهمانی نهاری که به آن دعوت شده بودم

در طبقه پنجاه و دوم برج بسیار بلند و باشکوهی که بر منامه سایه افکنده با یکی از این افراد خاندان حاکم به گفت‌وگو می‌نشینم، درحالی که از همان ابتدای امر از من می‌خواهد، همه چیز را فراموش کنم و بالطبع در اینجا منظور از همه چیز همان ناآرامی‌ها و تظاهرات بحرین است، البته پیش از هر چیز باید اعتراف کنم، آنچه درباره خون‌گرم بودن خاندان حاکم بر بحرین سخن گفته شده، یاوه‌سرایی‌هایی بیش نبوده است.
 
صرف نهار و کشیده شدن صحبت به ناآرامی‌های بحرین
 
هنگام صرف نهار که چندین نوع غذا از جمله غذاهای دریایی را شامل می‌شد، شیخ عبد العزیز بن مبارک با حرص و ولع بسیار از علاقه وافر خود به باشگاه لیدز و آن روزهای خوش که در خیابان‌های آیلند انگلیس قدم می‌زد، سخن گفت.

در حالی‌که اعتقاد داشت، نگرش و دیدگاه امروز جهان با سال‌های گذشته تغییر بسیار کرده و همه چشم به ناآرامی‌ها و انقلاب‌ها و سرنگونی‌ نظام‌ها دوخته‌اند و این گونه‌ بود که سخن خود را به ناآرامی‌های بحرین کشاند و آنها را تاسف‌بار خواند،‌ با این‌که در آغاز دیدار تاکید بر فراموش کردن آنها داشت.
 
خطر فراموش شدن قضیه پزشکان بحرینی
 
با این حال و به اعتقاد من باز مواردی در قیام مردم بحرین وجود داشت که خطر فراموشی آنها را تهدید می‌کرد و از جمله این قضایا، ‌قضیه پزشکان بحرینی بود.
اعتراض‌های بحرین فراتر از حد انتظار هم ظاهر شدند و هم تداوم پیدا کردند و همین موجب شد، راهپیمایی و اعتراض به بخشی جدایی ناپذیر از این کشور تبدیل شود و در این شرایط به نظر نمی‌رسد، راهی جز انجام اصلاحات مورد نظر پیش‌روی آل خلیفه باقی مانده باشد.
 
حضور در جلسه محاکمه پزشکان بحرینی
 
برای فهم آنچه در بحرین می‌گذرد، پس از آن میهمانی نهار در یکی از جلسات محاکمه نظامی 20 پزشک بحرینی حضور یافتم. به سختی و با سنگینی گام برمی‌داشتند و سرهایشان را تراشیده بودند و لباس‌هایشان بسیار چرک و کثیف می‌نمود. آنها را برای محاکمه در قفس اتهامی جای دادند که جای برای نشستن که نه حتی برای ایستادن آنها هم نبود.

بسیاری از انها در عنفوان جوانی بودند و برخی از آنها که مسن‌تر از دیگران می‌نمودند، مویشان تازه روی به سپیدی گذاشته بود.
 
ادعاهای واهی رژیم درباره پزشکان
 
برای سه ساعت به سخنان نمایندگان دادستانی بحرین گوش می‌دادم که اتهامات وارده بر این پزشکان را قرائت می‌کرد، رژیم ادعا می‌کرد که این 20 پزشک بخشی از یک باند و گروهک مسلح شیعی بودند که بر بزرگترین بیمارستان شهر منامه، پایتخت بحرین استیلا یافته و از این بیمارستان به عنوان پایگاهی برای اقداماتشان جهت براندازی خاندان حاکم در بحرین استفاده می‌کردند.

رژیم بحرین همچنین ادعا می‌کرد که این گروهک مسلح با ترویج شایعات مختلف از آمبولانس‌های بیمارستان برای نقل و انتقال سلاح از جمله مسلسل و رساندن آنها به دست تظاهرات‌کنندگان در خیابان‌ها استفاده می کردند.

همچنین می‌گفتند که این پزشکان از درمان بیماران سنی پرهیز می‌کردند و خون‌های موجود در بانک خون بیمارستان را به سرقت بردند.
 
وجود ابهامات در اتهامات وارده
 
اما اتهامات وارده به این پزشکان با برخی ابهامات همراه بود. اولین کسی که در جایگاه شهود قرار گرفت، یک مقام دولتی بود و در شهادت‌های خود همواره به اطلاعاتی اشاره می‌کرد که از منابع سری بدست آورده بود یا به اعتراف‌های زندانیان استناد می کرد و همین موجب می‌شد تا شهادت‌های وی به نوعی قابل استناد نباشد.
 
افشاگری‌های بی‌پروای پزشکان
 
اما پزشکان بی‌پروا و بدون ترس از جراحت‌ها و اسیب‌هایی سخن گفتند که به تظاهرات‌کنندگان وارد شده بود. از شکنجه‌های خود گفتند که ساده‌ترین آن محروم کردن زندانی از خواب بود که به اعتقاد بازجویان راحت‌ترین و تاثیرگذارترین شیوه برای گرفتن اعتراف بشمار می‌آمد.

این درحالی است که همسر یکی از این پزشکان گفت که در فرصت کوتاهی که بیرون از دادگاه با همسرش ملاقات کرده، همسرش به او گفته بود که پس از بستن چشم‌ها و دست‌هایش او را وادار کرده بودند، سه هفته بایستد.

پس از بازگشت به اتاقم در هتل در ارشیو بی‌بی‌سی به دنبال ویدئو کلیپ‌هایی بودم که در آن این پزشکان بحرینی مشاهده شوند. این موضوع وقت چندانی از من نگرفت.
 
جرم علی العکری
 
تصاویری که در آرشیو بود، تعدادی از این پزشکان را نشان می‌داد که با خشم و غضب و بی‌‌ترس و هراس درحالی‌که مجروحان تظاهرات بحرین را پشت سر خود نشان می‌دادند، از وضعیت اسفبار و شدت جراحات وارده به آنها سخن می‌گفتند.

در یکی از این فیلم‌ها یکی از پزشکان که نامش "علی العکری" بود، درحالی‌که اشک از چشمانش جاری بود، از رژیم بحرین می‌خواست دست از قتل و کشتار تظاهرات‌کنندگان بردارد.

اما نماینده دادستانی بحرین در دادگاه علی العکری را رهبر اصلی توطئه پزشکان خوانده بود. درحالی که هرکس به العکری نگاه می‌کرد، درمی‌یافت که العکری به هرچیز و هرکس می‌تواند، شبیه باشد جز رئیس یک گروه شبه نظامی او یک پزشک و شهروند بسیار غمگین و خشمگین و متعصب بود که از رژیم خود می‌خواست قتل و کشتار را به پایان برساند، اما این‌که یک رهبر معارض باشد کلا و حاشا.
 
مصاحبه با رسانه‌های خارجی جرمی نابخشودنی در بحرین
 
تظاهرات‌کنندگان بحرینی خواستار آزادی تمام زندانیان هستند و جرم العکری در واقع از تمام حقایق برای ما یا به عبارتی رسانه‌های خارجی سخن می‌گوید. بله؛ جرم العکری این بود که جهانیان را از آنچه درون بحرین و داخل بیمارستانی که در آن مشغول بکار بود، می‌گذشت با خبر ساخته بود.

جرم او این بود که از آثار گلوله و گاز اشک‌آور سخن گفته بود و با عکسبرداری از بدن مجروحان وجود گلوله‌هایی را در بدن آنها به اثبات رسانده که هنگام اصابت به فرد به سرعت در بدن به حرکت درمی‌آمدند و موجب مرگ سریع و آنی انسان می‌شدند. 

این عکس‌ها و فیلم‌ها در واقع لکه عار و ننگی بر پیشانی رژیم بحرین بودند که زمانی خود را نماد صلح و آزادی و پیشرفت به دنیا عرضه کرده بود و به همین دلیل این پزشکان هم اکنون مجازات می‌شدند.

هشداری که در اینجا باید به جامعه بین المللی داد، این است که با تشدید اوضاع در لیبی و سوریه و دیگر کشورها مبادا قضیه بحرین و قضیه پزشکان آن به فراموشی سپرده شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: