کد خبر: ۴۹۲۲۸
۲۱ مهر ۱۳۹۰ - ۰۸:۲۸
0
در بین دیگر مدل‌های 206، هم اکنون تیپ 3 ‌این خودرو قیمتی برابر با 16 میلیون و 250 هزار تومان دارد و تیپ 5 نیز 16 میلیون و 750 هزار تومان به فروش می‌رسد. 206 تیپ 6 نیز که اتومات به حساب می‌آید، 20 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین V9 نیز به عنوان مدل صندوقدار و اتومات پژو 206 قیمتی برابر با 20 میلیون و 300 هزار تومان را داراست.

دنیای اقتصاد- با گذشت سه هفته از فصل خزان، بازار خودروي کشور نیز رنگ پاییزی به خود گرفت و از تب و تاب چند ماه گذشته خود افتاد.آن طور که فعالان بازار مي‌گویند، روند صعودی قیمت‌ها تا حد زیادی متوقف شده و بازار خودرو فعلا روزهای آرامی را تجربه مي‌کند. آنها دلیل اصلی این «آرامش پاییزی» را کم شدن شکاف قیمت کارخانه و بازار خودروها مي‌دانند. این در شرایطی است که بازار خودروهای وارداتی داستانی متفاوت دارد و با وجود توقف افزایش قیمت‌ها، این بازار همچنان «حبابی» به حساب مي‌آید.

بازار خودرو کشور‌این هفته را در شرایطی پشت سر گذاشت که در چند مورد نوسان قیمت را به خود دید و برخی خودروها با رشد قیمت روبه‌رو شدند و برخی دیگر نیز کاهش قیمت را تجربه کردند.

البته فضای کلی بازار، از آرامشی پاییزی حکایت دارد و نمودار قیمت درصد بالایی از خودروها (اعم از داخلی و وارداتی) تغییر خاصی را در هفته جاری تجربه نکرد.

این موضوع البته در شرایطی است که بازار خودروهای وارداتی هنوز هم با قیمت‌های کاذب و بسیار بالاتر از نرخ کارخانه دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و دلیل آن نیز، به متناسب نبودن عرضه و تقاضا برمی‌گردد. حتی آن طور که خبر می‌رسد یکی از نمایندگی‌های فروش خودروهای خارجی در کشور، سایت فروش خود را بسته و عرضه محصولاتش را به بازار متوقف کرده است. ظاهرا ‌این نمایندگی، بدون مجوز کمیته قیمت گذاری خودرو اقدام به افزایش قیمت محصولات خود کرده و به همین دلیل کمیته مذکور نیز اجازه نداده که خودروهای‌این نمایندگی با قیمت‌های جدید عرضه شوند. ازآنجاکه بازار خودروهای وارداتی به دلیل کمبود عرضه، با قیمت‌های کاذب روبه‌رو است، بسته شدن سایت فروش‌این نمایندگی نیز که اتفاقا سهم بالایی در «بازار» دارد، احتمالا به شکاف قیمت‌ها بیش از پیش دامن خواهد زد.

این در شرایطی است که مسوولان وزارت «صنعت، معدن و تجارت» قصد دارند با حذف برخی بندهای دست و پاگیر از قانون واردات، حباب بازار خودروهای خارجی را شکسته و قیمت‌های کاذب را از بین ببرند. با‌این حال، کمیته قیمت‌گذاری که زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت فعالیت می‌کند، به هیچ یک از خودروسازان داخلی و عرضه کنندگان خودرو اجازه نمی‌دهد بدون مجوز، قیمت محصولات خود را بالا ببرند.

هرچند‌این کمیته طی تابستان امسال در چند نوبت تشکیل جلسه داد و با افزایش قیمت خودروهای تولید داخل موافقت کرد، اما ظاهرا نمایندگی‌های فروش خودروهای خارجی مانند آسان موتور (نمایندگی عرضه محصولات هیوندایی)، اطلس خودرو (نمایندگی فروش محصولات کیاموتورز)، هنوز نتوانسته‌اند برای افزایش قیمت محصولات خود مجوز لازم را کسب کنند.
همچنین برخی شرکت‌های خصوصی مانند «گروه بهمن» نیز درخواست افزایش قیمت داده اند که کمیته قیمت گذاری هنوز پاسخی به آنها نداده است.

تثبیت و ارزانی در بازار پژو 206

اما به بازار برویم و ببینیم اوضاع قیمت انواع خودروها به چه شکل است.
آن طور که نمایشگاهداران خودرو پایتخت می‌گویند،‌این هفته در بین خودروهای داخلی، بیشتر مدل‌های پژو 206 تثبیت قیمت را تجربه کرده و تنها تیپ 2 آن، ارزان شد. در حال حاضر، پژو 206 تیپ 2 با قیمتی معادل 15 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود، که‌این موضوع از ارزانی 300 هزار تومانی آن حکایت دارد. قیمت‌این خودرو تا مرز 15 میلیون و 700 هزار تومان نیز بالا رفت، اما ظاهرا موافقت کمیته قیمت‌گذاری با افزایش نرخ کارخانه‌ای‌این محصول، سبب شده قیمت بازار آن افت کند.

در بین دیگر مدل‌های 206، هم اکنون تیپ 3 ‌این خودرو قیمتی برابر با 16 میلیون و 250 هزار تومان دارد و تیپ 5 نیز 16 میلیون و 750 هزار تومان به فروش می‌رسد. 206 تیپ 6 نیز که اتومات به حساب می‌آید، 20 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین V9 نیز به عنوان مدل صندوقدار و اتومات پژو 206 قیمتی برابر با 20 میلیون و 300 هزار تومان را داراست.

 با وجود افزایش قیمت کارخانه‌ای 206، هنوز شکاف قیمتی میان کارخانه و بازار برخی مدل‌های‌این خودرو پر نشده است. 206 در حال حاضر پرتیراژترین محصول‌ایران خودرو به شمار می‌رود و چندی پیش به دلیل کمبود قطعات و کاهش عرضه، با افزایش قیمت در بازار روبه‌رو شد. در کنار 206، «پژو 207‌ای» نیز افزایش قیمت را در چند وقت اخیر تجربه کرده است، به نحوی که هم‌اکنون مدل اتومات آن 22 میلیون و 300 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد. همچنین نوع دنده‌ای‌این خودرو نیز قیمتی برابر با 19 میلیون را دارد. «207‌ای» به نوعی یک مدل پیشرفته‌تر و تغییر شکل یافته 206 است، اما با‌این حال تفاوت قیمتی زیاد بین‌این دو به چشم می‌آید.

از 206 بگذریم و سری هم به سمند و پارس بزنیم. هم اکنون مدل LX مالتی پلاکس قیمتی برابر با 15 میلیون و 100 هزار تومان دارد و سورن ELX نیز 18 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. همچنین پژوپارس مدل سال نیز 17 میلیون و 900 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. از سوی دیگر سوزوکی گرندویتارا همچنان قیمتی حبابی دارد و مدل کلاس 8 و اتومات آن، 57 میلیون تومان به فروش می‌رسد. مدل دنده‌ای‌این شاسی بلند مونتاژی نیز 48 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود.
قشقایی گران شد
به سایپا و پارس خودرو برویم و ببینیم اوضاع قیمت آنها در بازار‌این هفته به چه شکل بوده است.
آن طور که خبر مي‌رسد، در بین محصولات سایپا، ریو در حال حاضر 14 میلیون و 900هزارتومان قیمت دارد.‌ این خودرو که فقط تا پایان امسال در سایپا مونتاژ مي‌شود، تا مرز 15میلیون و 200 هزار تومان نیز گران شده بود. از ریو که بگذریم، پراید 132‌این هفته را با تثبیت قیمت پشت سر گذاشت و هشت میلیون و 800 هزار تومان به فروش رسید.
سایپا 111 نیز که همان مدل‌هاچ بک پراید محسوب می‌شود، نه میلیون و 300 هزار تومان قیمت دارد و تیبا نیز 11 میلیون و 600 هزار تومان خرید و فروش شد.

همچنین از بازار پارس خودرو نیز خبر مي‌رسد که ماکسیمای اتومات 45 میلیون و 200 هزار تومان خرید و فروش می‌شود و نوع دنده‌ای آن نیز 37 میلیون تومان به فروش می‌رسد. تثبیت قیمت ماکسیما در حالی است که مگان اتومات 2000 سی سی با افت قیمتی 100 هزار تومانی،
36 میلیون و 200 هزار تومان به فروش رفت. مگان 1600 سی سی E2 البته 500 هزار تومان افزایش قیمت را به خود دید و 30 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش شد. در حال حاضر فاصله زیادی بین قیمت کارخانه و بازار مگان 2000 سی‌سی به چشم می‌آید و ظاهرا کمیته قیمت‌گذاری نیز درخواست پارس خودرو مبنی بر افزایش قیمت‌این محصول را رد کرده است.


اما در بین دیگر محصولات پارس خودرو، تندر-90 مدل E2 با قیمتی معادل 16 میلیون و 300 هزار تومان خرید و فروش مي‌شود. تندر پارس خودرو اگرچه مدتی است تثبيت قیمت را تجربه می‌کند، اما به اعتقاد فعالان بازار، قیمت فعلی آن کاذب است و از نامتعادل بودن عرضه و تقاضای ‌این خودرو ناشی می‌شود. همچنین آن طور که خبر می‌رسد، تندر-90‌ایران خودرو نیز در مدل E2 قیمتی برابر با 16 میلیون تومان دارد و مدل E1 نیز 14 میلیون و 800 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بازار وارداتی‌ها و مونتاژی‌ها

سری هم به بازار خودروهای وارداتی و مونتاژی بزنیم، بازاری که هفته گذشته را با نوسان قیمتی نسبتا جزئی پشت سر گذاشت.
بنابر اخبار رسیده از بازار، مزدا2 تثبيت قیمت را تجربه کرده است، به نحوی که هم اکنون با قیمتی برابر با 31 میلیون و 800 هزار تومان به فروش مي‌رسد. همچنین هیوندایی IX55 نیز که نیم میلیون تومان ارزان شده، قیمتی برابر با 82 میلیون و 500 هزار تومان دارد. همچنین تویوتا لندکروز هم اکنون 128 میلیون تومان به فروش مي‌رسد.‌این خودرو طی یک سال و نیم گذشته نزدیک به 30 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین کیاموهاوی نیز که در چند هفته گذشته رشد قیمتی زیاد را به خود دیده، هم‌اکنون قیمتی برابر با 81 میلیون و 500 هزار تومان دارد.

 در بین دیگر خودروهای وارداتی، مزدا3 نیز با قیمتی معادل 49 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش مي‌شود و تویوتا پرادو نیز 112 میلیون‌تومان به فروش مي‌رسد. همچنین کیاسراتو نیز 47 میلیون تومان قیمت دارد و هیوندای جنسیس نیز 89 میلیون تومان خرید و فروش مي‌شود. سورنتو مدل 2012 نیز قیمتی برابر با 85 میلیون تومان را داراست و اسپورتیج 2012 هم 81 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. اسپورتیج در مقایسه با مدل 2011 خود دو میلیون تومان گران‌تر شده است. سوناتا و مورانو هم به ترتیب 66 میلیون و 500 هزار تومان و 105 میلیون تومان به فروش می‌رسند. نیسان قشقایی نیز با جهشی یک میلیونی، 62 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.


همچنین هیوندایی i30، 46 میلیون تومان قیمت دارد و اپتیما هم 48 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. آن طور که خبر مي‌رسد، در بین خودروهای مونتاژی کشور نیز هیوندای ورنای اتومات با جهشی یک میلیونی، 27 میلیون تومان خرید و فروش مي‌شود. آوانته اتومات نیز 34 میلیون و 800 هزار تومان قیمت دارد. همچنین لیفان 620 نیز که خودرویی چینی به شمار مي‌رود، 20 میلیون تومان به فروش مي‌رسد. دیگر چینی بازار یعنی MVM مدل X33 نیز 30 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش مي‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: