May 2021 06 / پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۴۹۱۳۵
۱۹ مهر ۱۳۹۰ - ۱۴:۴۲
0
آن‌ها قصدشان این بود که جایگاه مرجعیت رهبری را تضعیف کنند اما این یک امتیاز است که مرجعی در مسائل اداره کشور سرآمد باشد.
رئیس سازمان صدا و سیما گفت: دشمنان فکر می‌کنند با مستندسازی می‌توانند خط و نشانی منفی از رهبر معظم انقلاب نشان دهند در حالی که ناخواسته مبلغ افکار و سخنان ایشان شده‌ و ناخوداگاه مواردی از برتری‌های ایشان را نشان داده‌اند.

به گزارش مهر، همایش «رسانه و جهاد اقتصادی در افق چشم‌انداز»، صبح امروز سه شنبه 19 مهرماه با حضور محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، عزت‌الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، شهرام گیل‌آبادی معاون اطلاع‌رسانی و پژوهش دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد جعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران و اهالی رسانه در سالن آمفی‌تئاتر دانشکده صدا و سیما برگزار شد.

ضرغامی در این برنامه گفت:‌ جهاد اقتصادی که رهبر انقلاب امسال را به نام آن نامگذاری کردند قطعه‌ای از پازل مهمی است که به صورت کلان کشور را در بر گرفته و سال‌هاست که ایشان با جدیت و شجاعت، حتی در دوره‌های غیرمتعارف سیاسی تلاش کردند مسائل کلان کشور را که در راسش مسائل اقتصادی قرار دارد، هدایت کنند و کشور را از پرداختن به حاشیه بر حذر بدارند. جا دارد در این برنامه از همت بلند ایشان سپاسگذاری کنیم. از آن‌چه در سند چشم‌انداز تدوین شده، 6 سال می‌گذرد و در این مدت ایشان مکررا به مسئولان تلنگر زده‌اند که به این سند مهم و بالادستی توجه کنند.

وی افزود: من تا حدی که با این موضوع ارتباط داشتم، دیدم که جهاد اقتصادی به صورت یک فرهنگ غالب درآمده و همه سعی می‌کنند به آن توجه داشته باشند. این یک فرصت برای برنامه‌ریزان کشور است چون رهبری در بالاترین سطح مدیریت کشور، خودشان پیگیر و مشوق این قضیه هستند.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به مستندی که درباره رهبر معظم انقلاب توسط شبکه ‌BBC فارسی پخش شد، گفت: دشمنان فکر می‌کنند با مستندسازی می‌توانند خط و نشانی منفی از رهبر انقلاب نشان دهند در حالی که ناخواسته مبلغ افکار و سخنان ایشان شده‌اند و ناخوداگاه مواردی از برتری‌های ایشان را نشان داده‌اند. چون این برتری‌ها برای مردم دنیا واضح است که یکی از این برتری‌ها مدیریت و برنامه‌ریزی ایشان است که در 20 سال اخیر داشته‌اند. البته آن‌ها با قصد و نیت دیگر این کار را کردند و قصدشان این بود که جایگاه مرجعیت رهبری را تضعیف کنند اما این یک امتیاز است که مرجعی در مسائل اداره کشور سرآمد باشد.

ضرغامی با اشاره به نقش رسانه‌ها در موضوع جهاد اقتصادی گفت:‌ سازمان صدا و سیما معمولا در ابتدای هر سال و بعد از نامگذاری آن سال، جلسات کارگاهی با حضور مدیرانش برگزار می‌کند که ابعاد مختلف آن نامگذاری را بررسی کند.  در این جلسات راهبردهای رسانه‌ای شاخص، الزام‌ها، اولویت‌های برنامه‌سازی، آسیب‌های فرهنگی در اقتصاد، نقش رسانه‌ ملی در جهاد اقتصادی، نقش تبلیغی، جهت‌دهی و اطلاع رسانی، نظارت و ارزشیابی از مواردی هستند که در جلسه افق رسانه، در حوزه جهاد اقتصادی درباره‌شان صحبت شد. پاورپوینت این جلسات هم آماده است و می‌تواند مرجع خوبی برای همکاران ما در دیگر نهادها باشد.

جهاد اقتصادی را باید به سند چشم‌انداز گره زد

وی گفت:‌ اگر بخواهم از بین مهمترین بحث‌هایی که درباره جهاد اقتصادی می‌شود، به نکته‌ای اشاره کنم، آن مرتبط کردن جهاد اقتصادی به سند چشم‌انداز است. در این زمینه باید به اهمیت آگاهی مردم کشور از ظرفیت‌هایی که وجود دارد اشاره کنم. نکته ویژه در این زمینه توجه به بهره‌وری است که رهبر انقلاب هم در سخنانشان به صراحت به این موضوع اشاره کرده‌اند. تجربه من حاکی از این است که اولین قدم در این راه آشنایی با ظرفیت‌هاست. کشور ما در این زمینه در مقدمه راه قرار دارد. رهبری در سخنانشان به دولت‌مردان سفارش کردند اول ظرفیت‌هایشان را بشناسند. ما ظرفیت‌های خودمان را نمی‌شناسیم.

رئیس سازمان صدا و سیما ادامه داد: همه باید از یکدیگر استفاده کنیم. تا بعدها این موضوع که یک مدیر برجسته چقدر توانست ظرفیت‌هایش را در اختیار دیگران قرار دهد و آن‌ها را ملک شخصی خودش ندانست، تبدیل به یک شاخص شود. این نکته در مقابل این رویکرد قرار دارد که مسئولان مانند بچه پول‌دارها بنشینند و برای هر چیزی قراردادی بنویسند و هزینه بیهوده خرچ کنند. وقتی در صدا و سیما با کمبود بودجه روبرو می‌شویم، به مدیرها می‌گوییم از ظرفیت‌ها حداکثر استفاده را بکنند و آن زمان است که از ظرفیت و توانایی واقعی خودمان مطلع می‌شویم. اگر دوستان بخواهند نقاط ضعف را بگویند، این یکی از نقاط ضعف ما و البته دیگر نهادهاست.

دیدیم شبکه مستند را می‌توان مجانی اداره کرد

ضرغامی گفت: زمانی گفته شد شبکه مستند سیما به 10 میلیارد تومان احتیاج دارد و با جرح و تعدیل این مبلغ به 6 میلیارد رسیده است. گفتم با یک میلیارد تومان هم می‌توان این شبکه را راه‌انداخت. یا نیروهای واحد مرکزی خبر گزارش‌های زیادی از جلسات هیئت دولت یا از مصاحبه با مدیران تولید می‌کنند که برای پخش همه آن‌ها زمان نداریم. آن مدیرها از ما گله دارند که چرا صحبت‌هایمان پخش نمی‌شود. ما هم به آن‌ها حق می‌دهیم. من به مدیر شبکه مستند الزام کردم با این افراد جلسه بگذارد و برای انعکاس صحبت‌هایشان، قرار داد بدون پول ببندد. وقتی همه موارد را برشمردیم، دیدیم شبکه مستند را می‌توان مجانی اداره کرد. من افراطی سخن می‌گویم تا از خودمان شروع کنیم. اگر کار کنیم، با اعتبارات کم هم می‌شود کار کرد.

وی افزود: برخی مسئولان فکر می‌کنند اگر یک صندلی را از اتاقشان ببرند، چیزی از وجودشان کنده شده است و مانند بچه‌هایی می‌مانند که سر امتحان، دستشان را جلوی برگه می‌گیرند و نمی‌گذارند کسی چیزی از برگه‌شان را ببیند. به نظر من انسان‌های مهم خودشان یک تریبون و رسانه هستند. چون بین مردم جایگاه دارند و مردم به حرفشان توجه می‌کنند. اما اولین کار ما در رسانه امیدبخشی به مردم است.

رئیس سازمان صدا و سیما با اشاره به موضوع امیدبخشی رسانه در جامعه گفت: فرض کنیم یک کشتی در دریا باشد و شایع شود که قطب نمای ناخدا مفقود شده و کشتی راهش را گم کرده است. ساکنان کشتی بهتر است به این موضوع امید داشته باشند که هر چند دیر و با سرعت کند به مقصد خواهند رسید خیلی بهتر از این است که سرعتشان تند باشد و باد موافق هم بوزد ولی به پیدا کردن راه امید نداشته باشند و سر در گم باشند. ما رسانه‌ها باید به مردم امید بدهیم که کشور در ریل خودش است. ممکن است مشکلاتی توسط هر فرد یا هر نهادی به وجود بیاید یا وقفه‌ای در کار کشور ایجاد شود اما کشور در ریل چشم‌انداز است.

همه به اندک بهانه‌های متهم به زیر پا گذاشتن سند چشم‌انداز می‌شوند

ضرغامی گفت: سند چشم‌انداز که از قانون اساسی مهم تر نیست. امام خمینی (ره) 10 سال بعد از اجرای قانون اساسی احساس کرد این قانون نیاز به بازنگری دارد و به این ترتیب قانون اساسی مورد بازنگری قرار گرفت. متاسفانه همه هم به اندک بهانه‌ای متهم می‌شوند که سند چشم‌انداز را زیر پا گذاشته‌اند. بعضی اوقات سند چشم‌انداز چماقی می‌شود برای کوبیدن. گاهی اوقات برخی گروه‌ها برای تصفیه حساب از سند چشم‌انداز استفاده می‌کنند. امام خمینی(ره) گفته‌اند کسی که می‌خواهد فردی را امر به معروف کند، باید قلبش از محبت آن فرد مالامال باشد. اما اگر کار کینه‌توزانه یا تصفیه‌حساب شد مانند زمین خشکی خواهد بود که هیچ محصولی در آن نمی‌روید. برخی اوقات هم آن‌قدر کار را سخت نشان می‌دهیم که مسئولان می‌ترسند طرف آن کار بروند. باید منشوری به قضایا نگاه کنیم.

این مقام مسئول با اشاره به مسائل رسانه‌ای گفت: موضوع بیداری آمریکایی که پرس‌تی‌وی آن را پوشش می‌دهد، واقعا حقیقت دارد. جالب است که شبکه‌ها و رسانه‌های دشمن یک تصویر در وقایع فتنه پیدا کرده‌اند که در آن یک عضو نیروی انتظامی با شهروندی برخورد بد دارد و هنوز آن تصویر را پخش می‌کنند و جالب است که در سایت‌هایی مانند یوتیوب یا فیس بوک روزانه فیلم‌های زیادی از برخورد بد نیروهای خودشان با مردمشان منتشر می‌شود. این وقایع با وجود این همه ادعا و برنامه‌ریزی در اروپا و آمریکا در حال اتفاق است. وضع ما از این جهات بسیار تعریف دارد.

رئیس سازمان صدا و سیما افزود: به یاد دارم در مسافرتی، هواپیمای ما بنزین برای پرواز نداشت و با توجه به تحریم و مشکلاتی که وجود داشت، پول بنزین هواپیما را مسافران پرداخت کردند. کشور این گونه در حال اداره شدن است که خیلی از مواردش گفتن ندارد چون نباید دشمن شاد بشویم. در کل سند چشم‌انداز باید عامل وحدت باشد نه این که اگر صحبتش شد، پشت مسئول خدمتگزار بلرزد که سیل تهمت‌ها شروع می‌شود.

اگر از توهین به مسئولی خوشحال شدیم مشکل از خودمان است

وی  در پایان گفت:‌ سال‌ها پیش وقتی در صف نانوایی کسی به نظام توهین می‌کرد با او درگیر می‌شدیم و کتک‌کاری می‌کردیم. به خانه هم برمی‌گشتیم می‌پرسیدند نان چه شد، می‌گفتیم کتک‌کاری کردیم. اما اگر می‌بینیم که امروز در صف نانوایی به وزیری یا وکیلی که دوستش نداریم، توهین می‌شود و ما خوشحال می‌شویم یعنی مشکل از خودمان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
نیازمندیها