کد خبر: ۴۸۹۷۳
۱۸ مهر ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۹
0
یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب مهد مناسب غیر از موارد بهداشتی این است که احساس کنید در مهد مورد نظر بیش از هر چیز به نیازها، احساسات و عواطف کودک توجه می‌شود و در کنار آن برای آموزش نیز برنامه مناسبی در نظر گرفته شده است.
فارس: در شرایط کنونی که نیاز به حضور فعالتر و موثرتر زنان در عرصه های گوناگون اجتماعی محسوس است نقش و کارکرد مهدهای کودک در زمینه رشد شناختی و اجتماعی کودکان و تعلیم و تربیت، بیش از پیش اهمیت یافته است.

یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب مهد مناسب غیر از موارد بهداشتی این است که احساس کنید در مهد مورد نظر بیش از هر چیز به نیازها، احساسات و عواطف کودک توجه می‌شود و در کنار آن برای آموزش نیز برنامه مناسبی در نظر گرفته شده است.
 
از دیگر ویژگی‌های مهد خوب می‌‌توان به این موارد اشاره نمود: فضای مناسب برای بازی کودکان وجود داشته باشد و بچه‌ها در گروه‌های کم تعداد و هم سن و سال بازی کنند، تعداد مربیان باید متناسب با تعداد کودکان باشد و همچنین مربیان باید در زمینه تعلیم و تربیت و رشد کودک به خوبی آموزش دیده باشند و بازی‌هایی متناسب با رشد سنی کودکان در نظر بگیرند.

پس از انتخاب مهد بهتر است 2 روز اول را با کودک بگذرانید با او به مهد بروید و سعی کنید در هر زمانی که دلتنگ می‌شود بتواند شما را ببیند. در روز اول تمام مدت در دسترس او باشید، در روز دوم بین 10 تا 15 دقیقه با او بوده و سعی کنید اسباب بازی‌های آشنای او در خانه را در اختیارش بگذارید و تا مشغول شدن او با سایر کودکان صبر کنید. اگر در چند روز اول کودک گریه کند چندان عجیب نیست به هر حال او تاکنون فقط شما را می‌دیده و حالا با چهر‌ه‌ها و افراد دیگری مواجه می‌شود و آشنا شدن با محیط نیاز به زمان دارد.

هماهنگ کردن کار و زندگی

توانایی هماهنگ کردن زندگی حرفه‌ای خسته کننده با زندگی خانوادگی کاملاً منظم یک شاهکار است؛ مخصوصاً اگر خانم خانه، مادر هم باشد. امروز در اکثر کشورهای پیشرفته 85 درصد زنان 25 تا 49 سال در کنار زندگی خانوادگی خود، زندگی حرفه‌ای‌شان را نیز دنبال می‌کنند. مادران شاغل عموماً تلاش می‌کنند از پرستار بچه یا مهدها یا اطرافیان برای هماهنگ کردن کار و کودکشان، کمک بگیرند ولی با این حال برخی زنان بهتر از دیگران قادر به برنامه‌ریزی کردن برای زندگی خود هستند.

کارشناسان برای شما پیشنهاداتی در این زمینه دارند:

* برای انجام کارهایتان برنامه‌ریزی کنید

با توجه به اینکه مادران شاغل وقت کمتری برای رسیدگی به امور منزل دارند با برنامه‌ریزی می‌توانند بیشترین استفاده را از زمان خود داشته باشند.

ابتدا اهداف خود را روی کاغذ نوشته و آنها را اولویت بندی کنید این کار باعث می‌شود تا شما زمان بیشتری را به اولویت اصلی‌تان اختصاص دهید. سپس لیستی از کارهای روزانه تهیه و آن را به قسمت وظایف فعلی و وظایف آتی تقسیم کنید و مشخص کنید چه کارهایی از اهمیت بیشتر و چه کارهایی از اهمیت کمتری برخوردارند. با این روش می‌توانید کارهای غیر ضروری را مشخص و وقت خود را برای انجام کارهای مهم‌تر تنظیم کنید.

کارهای روزانه خود را اولویت بندی و مشخص نمایید چه کارهایی را باید به تنهایی انجام دهید و برای انجام چه کارهایی می‌توانید از دیگران کمک بگیرید. در انتهای هر روز برنامه روز بعد را مشخص کنید برای این کار می‌توانید از دفتر روزشمار استفاده و برنامه‌ریزی و کارهای خود را در تاریخ مشخص در آن ثبت کنید.

علاوه بر موارد یاد شده شما می‌توانید به هر روشی که ترجیح می‌دهید و با آن راحت هستید برای انجام امور خود برنامه‌ریزی کنید.

زمان می‌‌تواند بهترین دوست و بدترین دشمن شما باشد. در صورتی که شما هم مادر هستید هم یک زن شاغل، بهتر است از زمان بهترین بهره را ببرید. بسیاری از زنان شاغل در روز جمعه مواد غذایی را در فریزر آماده نگاه می‌دارند تا هر روز مجبور نباشند ساعات زیادی را به پخت غذا اختصاص دهند و شب که باز می‌گردند ساعات باقیمانده خود را به آماده کردن لباس‌ها و برنامه‌های درسی فرزندشان اختصاص می‌دهند. از سوی دیگر سعی می‌کنند صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوند و برخی از کارهای ضروری مثل امور بانکی و ... را در اول وقت اداری انجام دهند.

* احساس گناه نکنید

غالباً مادران شاغل به علت حضور نداشتن در کنار کودک احساس گناه می‌کنند. این احساس ایجاد اضطراب کرده و منجر به توجه بیش از اندازه به کودک و در نهایت آسیب دیدن رابطه صحیح مادر و کودک می‌شود. اگر بخواهید همواره کمال‌گرا باشید و همه چیز را به نحو احسن بخواهید، به خود و اطرافیان فشار می‌آورید. لذا باید با رعایت نکاتی که بخشی از آن در این مقاله مطرح شد، تعادل لازم میان محیط خانه و شغل خود را برقرار سازید تا بنیان خانواده همچنان مستحکم باقی بماند.

تحقیقات نشان می‌دهد که در طبقات بالای اقتصادی- اجتماعی، زنان شاغل از اعتماد به نفس، استقلال فکری بیشتری برخوردارند که این عوامل می‌تواند در تعیین سازگاری فرزندان آن‌ها بسیار موثر باشد. تأثیر نوع شغل مادر بر سازگاری اجتماعی و پیشرفت تحصیلی فرزندان به خوبی نشان می‌دهد که دانش‌آموزانی که مادران آن‌ها در مشاغل رده پایین (خدماتی) فعالیت می‌کنند، کم‌ترین سازگاری اجتماعی و پیشرفت تحصیلی  و فرزندان مادرانی که در مشاغل رده بالا (فرهنگی- مدیریتی) فعالیت می‌کنند، بهترین عملکرد تحصیلی و رفتاری را در خانه و مدرسه از خود نشان می‌دهند.

همچنین زنانی که در مشاغل رده بالا فعالیت می‌کنند بیشترین رضایت شغلی را دارند که این بر عملکرد آموزشی و رفتاری فرزندان‌شان تأثیر مثبتی گذاشته است.

در مقابل تنش شغلی مادران اثر نامطلوبی بر فرزندان دارد و هرچه مادر در محیط کارش تنش کمتری داشته باشد، بهتر می‌تواند وظایفش را در خانه انجام دهد.

* از کارتان ندزدید
مادر بودن به این معنی نیست که شما کمتر از یک حقوق بگیر بدون فرزند کار کنید. جالب است بدانید مادران شاغل بیش از زنان شاغل می‌توانند تمرکز و تحرک داشته باشند. برای آنکه رئیس خود را همیشه راضی نگه دارید و به او اثبات کنید که بسیار موثر هستید روزهایی که وقت بیشتری دارید زودتر به محل کار بیایید و دیرتر آن را ترک کنید تا اگر روزی مجبورید کمی دیرتر بیایید و زودتر به خانه بازگردید، کسی شما را سرزنش نکند. البته همیشه این موضوع را در نظر بگیرید که شما یک زندگی خانوادگی هم دارید و نباید در صورت اصرار همکاران، ساعات متعلق به اعضای خانواده را به کارتان ببخشید.

* وقت شناس باشید

برای آنکه هم خانواده و هم رئیس خود را راضی نگه دارید بهترین راه حل آن است که هرکاری را در زمان خودش انجام دهید. در خانه کارهای اداری را فراموش کنید و در اداره مرتباً به خانه زنگ نزنید. بدین ترتیب شما می‌توانید بیشترین استفاده را از ساعات خود برده و موثر باشید. در صورتی که شما روزی مجبور بودید کارهای اداره‌تان را به منزل ببرید بهتر است صبح این موضوع را با اعضای خانواده در میان بگذارید و نظر آن‌ها را جلب کنید.
 
از سوی دیگر اگر کودکان شما عادت دارند بدون هیچ دلیلی بعدازظهرها به محل کار شما بیایند، بهتر است این عادت را متوقف کنید. تنها در صورتی که کار ضروری پیش آمد، اعضای خانواده‌تان می‌توانند به محل کارتان مراجعه کنند یا با شما تماس بگیرند. برعکس در صورتی که رئیس و همکارانتان عادت دارند خارج از وقت اداری با شما تماس بگیرند، بهترین کار این است که وقتی در خانه هستید تلفن همراهتان را خاموش کنید یا تنها به sms جواب دهید.

* استراحت کنید

نباید تمامی انرژی خود را صرف زندگی خانوادگی و کاری‌تان کنید. گرچه هر دوی آن‌ها به شما نیاز مبرم دارند اما فراموش نکنید که شما هم باید برای خودتان وقتی قائل شوید. به عنوان مثال فعالیت بدنی مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و ساعاتی از روز را به آن اختصاص دهید. پیاده روی، ورزش و ... می‌تواند به شما کمک کند احساس خستگی را از خود دور کنید. کمی با خود خلوت کنید تا بتوانید همیشه به اندازه کافی انرژی داشته باشید.

* کمک بگیرید

کار کردن تصمیمی است که شما به همراه همسرتان آن را گرفته‌اید. پس از او در کارهای خانه و رسیدگی به امور فرزندان نیز کمک بگیرید. شستن ظروف، آماده کردن غذا، جارو کردن، بردن و آوردن کودکان به مدرسه و حمام کردن کوچولوها وظایفی هستند که بهتر است آنها را با همسرتان تقسیم کنید تا موفق باشید. در صورتی که شما کمبود مالی ندارید می‌توانید از پرستار بچه یا خدمتکار برای رسیدگی به امور منزل نیز کمک بگیرید. بدین ترتیب شما وقت آزاد بیشتری خواهید داشت.

* هویت‌تان را فراموش نکنید

مادر بودن، همسر بودن و یک زن شاغل بودن نباید موجب شود که شما تبدیل به یک برده شوید. شما باید زنانگی خود را همیشه حفظ کنید. بسیاری از زنان عادت دارند از خود بزنند و فداکاری کنند تا دیگران در آسایش باشند. اما این کار چندان صحیح نیست.

لذت‌های زنانه را همیشه در خود زنده نگاه دارید. هرچند وقت یک بار به آرایشگاه بروید و برای خودتان هم لباس‌های شیک بخرید. شما یک زن هستید و سعی کنید با غرور یک زن باقی بمانید.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: