May 2021 10 / دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰
کد خبر: ۴۸۸۴۰
۱۷ مهر ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۵
0

پول‌نیوز، ابوالفضل بهمنی* - وجود درياي خزر در شمال و خليج فارس و درياي عمان در جنوب پتانسيل هاي دريايي زيادي براي كشورمان ايجاد كرده كه تاكنون كمتر مورد توجه و استفاده قرار گرفته است. بر اين اساس ضروري است از فرصت هاي موجود در كشور در اين زمينه بصورت يكپارچه ميان سه بخش دريايي فوق استفاده بهينه شود و توسعه كشور بايد بر اساس صنايع دريايي شكل پذيرد.

در صورتي كه توسعه كشور دريامحور نباشد در چارچوب مرزهاي خود محدود خواهيم شد اما با توسعه دريامحور روند توسعه كشور گسترش بيشتري پيدا خواهد كرد. از سوي دیگر توسعه دريايي بويژه در منطقه خليج فارس با توجه به وجود ذخاير عظيم هيدروكربوري در آن بدون توجه به صنعت نفت و گاز معنا ندارد.

با مديريت يكپارچه ميان مناطق دريايي نفتي شمال و جنوب كشور براحتي مي توان اموري مانند سوآپ(معاوضه) نفت با كشورهاي ديگر را پيش برد بطوري كه نفت را از كشورهاي ديگر در شمال تحويل گرفته و معادل آن را در خليج فارس تحويل دهيم، ضمن آنكه با مديريت يكپارچه مي توان هزينه ها را حداقل و مزيت ها را افزايش داد.

براي تحقق اهداف سند چشم انداز نياز به سرمايه گذاري 500 ميليارد دلاري داريم و با توجه به اينكه بسياري از ميادين نفت و گاز ما در دريا قرار دارد عمده اين ميزان در بخش صنايع دريايي سرمايه گذاري مي شود. از این رو ضروري است با توجه به احتمال وجود SHALE GAS (توليد نفت از نوعي سنگ) در خليج فارس و نيز درياري خزر كارهاي اكتشافي در اين زمينه صورت گيرد.

بيشترين تعداد ميادين مشترك ايران با كشورهاي ديگر در خليج فارس قرار دارد كه شامل 15 ميدان مشترك مي شود و اين در حالي است كه بيشترين توليد گاز نيز در ميادين مشترك پارس جنوبي (حدود چهار ميليارد فوت مكعب) صورت مي پذيرد.

ايران در بخش فن آوريهاي مربوط به اكتشاف، استخرج و توليد نفت در خشكي داراي 100سال سابقه است اما با توجه به اينكه انجام اين امور در دريا نياز به فن آوري بالاتري دارد و پيچيدگي هاي بيشتري نيز دارد سرمايه گذاري در اين زمينه نياز به هزينه هاي بيشتري دارد اما با اين كار مزيتهاي جديدي نصيب كشور شده و سطح فن آوري نيز ارتقا يافته و امكان استفاده از فن آوري هاي جديدتر و پيشرفته تري در كشور ايجاد مي شود.

باید در نظر داشت که ميادين نفتي در درياي خزر داراي عمق زيادي هستند كه استخراج از آنها به دانش و سيستم هاي جديدتري نياز دارد و با اين كار زنجيره فن آوري در صنعت نفت و گاز كشور كامل خواهد شد امري كه بسياري از كشورهاي دنيا از آن محروم هستند.

هم اكنون عربستان و كويت مزيت نفتي دارند اما فاقد مزيت گازي هستند و ميادين آنها خشكي و يا در آبهاي كم عمق است اما اين كشورها مانند ما مزيت استخراج نفت در آبهاي عميق را ندارند و اين در حالي است كه مي توان با بهره گيري از فن آوريهاي مربوط به استخراج و توليد نفت از آبهاي عميق سطح فن آوري در بخش هاي مختلف صنعتي را ارتقا داد.

اگرچه بتازگي بانك هاي كشور در زمينه حضور در پروژه هاي نفتي فعالتر از گذشته شده وارد شده اند اما تاكنون سيستم هاي ملي براي جلب سرمايه گذاري بانك ها در اين بخش تعريف و تدوين نشده است.
 
سخن آخر این‌که؛ ضروري است زيرساخت هاي لازم براي توسعه صنايع دريايي در سه استان بوشهر، هرمزگان و خوزستان و نيز استان هاي حاشيه درياي خزر ايجاد شود و در زمينه توليد كالاهاي دريايي نيز بايد سازندگان و پيمانكاران و مشاوران تقويت و حمايت شوند.
 
*وکیل دادگستری
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته:
نظرات بینندگان
زینب
13:17 - 1390/08/08
سه استان بوشهر، هرمزگان و خوزستان که گفتین متاسفانه مردمش در اوج محرومیت هستند و خودشون گاز ندارند آب درست و حسابی ندارند
سوادکوهی
13:20 - 1390/08/08
15 ميدان مشترك داریم و 15 برابر عقبیم از شرکا
کارشناس
13:22 - 1390/08/08
ظرفیت های تجارت دریایی اغلب بلامعطل است و دولت هم که بیش از هر چیز عوارض بگیر است!
یک سازنده
13:24 - 1390/08/08
اگر برخی شبه دولتی ها بگذارند در کار فنی مهندسی پروژه های دریایی هم پیشرفت می کنیم
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: