کد خبر: ۴۶۵۲۳
۱۹ شهريور ۱۳۹۰ - ۰۸:۱۷
0
بانك مركزي روز پنج‌شنبه قيمت سكه بهار آزادي را با 4160 تومان افزايش به 586 هزار و 560 تومان رساند. قيمت نيم سكه 1040 تومان افزايش يافت و به 280 هزار و 800 تومان رسيد. در همين حال از قيمت ربع سكه 520 تومان كاسته شد و قيمت آن 143 هزار و 520 تومان شد. در اين روز سكه گرمي دولتي بدون تغيير 75 هزار و 920 تومان تعيين شد. بانك مركزي همچنان در راستاي كنترل قيمت بازار سكه، قيمت سكه‌هاي دولتي را بالاتر مي‌برد.
 تاثير سخنان اخير رييس جمهور آمريكا بر افت قيمت طلا به سرعت رنگ باخت. قيمت طلا كه با استقبال بازار‌هاي بورس جهاني از سخنان اوباما، در روز چهارشنبه به زير 1800دلار سقوط كرده بود، بار ديگر رو به افزايش نهاد و تا ظهر ديروز با نوسان‌هاي مختلف ابتدا تا به 1880دلار رسيد اما در ساعات بعد تا 1858 دلار تعديل شد. در عين حال ارزش دلار آمريكا در مقابل اغلب ارزهاي عمده جهان افزايش يافت. با اين وجود قيمت سكه 6000 تومان گران شد. انتظار مي‌رود دلار آمريكا امروز در بازار داخلي متاثر از شرايط تازه بازار قدري افزايش يابد كه بر افزايش احتمالي قيمت سكه نيز موثر خواهد بود.

بازار سكه
روز پنج‌شنبه قيمت سكه در بازار داخلي 6000 هزار تومان افزايش يافت و مجددا به حد 596 هزار تومان رسيد. برخي از منابع خبري قيمت 600 هزار تومان را نيز براي آن اعلام كرده بودند. با توجه به اينكه قيمت سكه دولتي در اين روز بيش از 586 هزار تومان اعلام شد، حداقل فاصله قيمت رسمي و غيررسمي سكه 10 هزار تومان بود. در اين بازار سكه بهار آزادي به نرخ 590 هزار تومان از مردم خريداري شد. قيمت سكه طرح قديم هم با 5000تومان افزايش به نرخ 610 هزار تومان رسيد. با توجه به هيجاني بودن بازار سكه در روز‌هاي اخير، قيمت 615 هزار تومان نيز براي سكه طرح قديم در برخي نقاط تهران به گوش رسيد.

 در چهار راه اسلامبول قيمت خريد سكه طرح قديم 505 هزار تومان اعلام شد. نيم سكه و ربع سكه وضعيت متفاوتي داشتند. نيم سكه با 2000 تومان كاهش قيمت تا 286 هزار تومان افت كرد. در اين ميان ربع سكه بدون تغيير 147 هزار تومان به فروش رسيد. قيمت خريد نيم سكه و ربع سكه به ترتيب 280 هزار تومان و 144 هزار تومان گفته شد. سكه گرمي در بازار روز پنج‌شنبه 75 هزار تومان خريد و 80 هزار تومان فروخته مي‌شد. در اين بازار قيمت هر مثقال طلاي 17عيار با 800 تومان افزايش تا242 هزار و 300 تومان رسيد. قيمت هر گرم طلاي 18 عيار بدون اجرت پنج‌شنبه تا مرز 56 هزار تومان رسيد.

سكه دولتي
بانك مركزي روز پنج‌شنبه قيمت سكه بهار آزادي را با 4160 تومان افزايش به 586 هزار و 560 تومان رساند. قيمت نيم سكه 1040 تومان افزايش يافت و به 280 هزار و 800 تومان رسيد. در همين حال از قيمت ربع سكه 520 تومان كاسته شد و قيمت آن 143 هزار و 520 تومان شد. در اين روز سكه گرمي دولتي بدون تغيير 75 هزار و 920 تومان تعيين شد. بانك مركزي همچنان در راستاي كنترل قيمت بازار سكه، قيمت سكه‌هاي دولتي را بالاتر مي‌برد.

قيمت‌ها در بازار ارز
بهاي ارز در روز پنج‌شنبه تغييرات چنداني نداشت، اما برخي ارزها با افت جزئي قيمت مواجه بودند. دلار آمريكا 2 تومان ارزان شد. بانك مركزي نيز قيمت دلار مرجع را با 1 ريال كاهش به نرخ روز چهارشنبه بازگرداند و آن را 10616 ريال تعيين كرد. نرخ برابري يورو در مقابل دلار آمريكا از سطح 40/1 به 38/1 كاهش يافته كه نشان از افزايش ارزش دلار آمريكا دارد. يورو در بازار روز پنج‌شنبه تغييري نداشت و در سطح 1785 تومان ثابت ماند. نرخ پوند انگليس هم تغييري ثبت نكرده و در حد 2030 دلار باقي ماند. اما صد ين ژاپن با 10 تومان كاهش تا 1610 تومان پايين آمد. در اين بازار با وجود كاهش قيمت ريال عربستان، قيمت درهم امارات به افزايش خود ادامه داده و تا 342 تومان بالا رفت.

طلا در بازار‌هاي جهاني
بازار طلا در هفته‌هاي اخير به انتشار برخي اخبار در مورد جزئيات بسته جديد كمك‌هاي دولت آمريكا به اقتصاد اين كشور كه از آن به تسهيل مقداري ياد مي‌شود، واكنش‌هايي نشان داده است. همانطور كه بازار انتظار مي‌كشيد، رييس جمهور آمريكا چهارشنبه شب به وقت تهران طي سخناني جزئيات برنامه خود را براي بازار كار در اين كشور اعلام كرد. بر اين اساس، دولت اوباما يك برنامه 447 ميليارد دلاري را براي كمك به بهبود شرايط كار در اين كشور در نظر دارد. تزريق منابع مالي به زيرساخت‌ها، اعطاي يارانه، نصف كردن ماليات كارگران، صاحبان مشاغل كوچك و امكان اعطاي مجدد وام به دارندگان مسكن برخي از جزئيات مورد نظر اوباما است كه قرار است هفته آينده در قالب يك برنامه به كنگره اين كشور برود.

طرحي كه البته رييس فدرال رزرو نه در اجلاس روساي بانك‌هاي مركزي آمريكا و نه در مصاحبه‌هاي اخير خود توضيح خاصي در مورد آن نداده است. برنامه اوباما اگرچه به ادعاي وي موجب افزايش كسري بودجه آمريكا نخواهد شد، اما به نظر مي‌رسد جمهوري خواهان تقابل جديدي را با اوباما در اين زمينه آغاز كنند. در اين شرايط انتظار مي‌رفت كه سخنان اوباما بورس‌هاي جهان را با رشد شاخص‌ها روبه‌رو كند. بازار طلا در اولين واكنش با بيش از 100 دلار كاهش به زير 1800 دلار سقوط كرد. اما روز پنج‌شنبه و روز جمعه با مشخص شدن اين موضوع كه سخنان اوباما تاثير مثبتي بر بورس‌ها نداشته است، قيمت طلا دوباره در مسير افزايشي قرار گرفت. اين مساله به سرعت تاثير كاهش عمدي ارزش فرانك سوئيس در بازارهاي ارز را برطرف كرد. تا غروب ديروز قيمت طلا مرتبا در نوسان بود. قيمت طلا در اواخرهفته گذشته با فرو افتادن از سطح 1800 دلار با خريد‌هاي عمده همراه شد، به طوري كه روز پنج‌شنبه تا 1870 دلار و روز جمعه تا 1880 دلار بالا رفت. در اين سطح بلافاصله برخي از خريداران اقدام به فروش طلا و مجددا خريد آن كردند كه همزمان با كاهش برابري يورو به دلار، قيمت طلا را تا 1858 دلار تعديل كرد.

منتظر سکه 750 هزار تومانی باشید
درهمين حال مدیر عامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر ضمن پیش‌بینی افزایش قیمت جهانی طلا تا آذرماه و رسیدن بهای سکه به 750 هزار تومان به مردم توصیه کرد: سرمایه‌گذاری‌ کوتاه‌ مدت در این بازار انجام ندهند.

علی فخر موحدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» در خصوص وضعیت فعلی بازار طلا و جواهر در داخل و خارج از کشور اظهاركرد: گاهی اوقات به دلیل عدم عرضه شمش طلا توسط نهادهای دولتی و خصوصی به متقاضیان بازار در بخش‌های تولید، فروش و مصرف‌کنندگان عمومی نوساناتی در این بازارها مشاهده می‌شود. وی با بیان اینکه زمانی که عرضه طلا به واحدهای مذکور کاهش یابد، میزان رشد کاذب قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا می‌کند، افزود: گاهی اوقات این رشد کاذب وجود دارد و گاهی اوقات وجود ندارد به عبارت دیگر «حباب» در برخی مقاطع به وجود می‌آید و در برخی مقاطع از بین می‌رود. این کارشناس بازار طلا و جواهر ادامه داد: واردات و عرضه شمش طلا فقط توسط بانک مرکزی انجام نمي‌شود، بلکه از طرق گوناگون و به صورت وسیع این واردات انجام مي‌شود، البته به دلایل گوناگون از جمله تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه در ایران و بعد از آن شنبه و یکشنبه در جهان عملا در ایران 3 روز کاری بین‌المللی داریم و از طرفی نوسانات لحظه‌اي طلا و ارز باعث مي‌شود گاهی طلا به طرق گوناگون از کشور خارج یا وارد شود و این تفاوت‌ها موجب به اصطلاح ایجاد حباب مي‌شود.

مدیر عامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر ادامه داد: اما متاسفانه، هم‌اکنون، نرخ ارز عامل دیگری است که به نوسانات قیمتی طلا در بازار دامن می‌زند؛ این نرخ با توجه به سیاست‌های اعلام نشده بانک مرکزی تغییراتی را در قیمت طلا به وجود مي‌آورد که در کمتر کشوری در جهان شاهد آن هستیم، تقریبا هیچ شاهد مثالی را نمي‌توانیم در جهان داشته باشیم که مردم جلوی بانک‌ها برای خرید طلا یا ارز صف بکشند!

سکه‌750 هزار تومان می‌شود
موحدی ضمن پیش‌بینی آینده بازار جهانی و داخلی طلا گفت: پیش‌بینی بنده این است که در چند ماه آینده و قبل از سال 2012 طلا بتواند سطح مقاومت 2000 دلار در اونس را بشکند و به بالاتر از این نرخ برسد. وی ادامه داد: پیش‌بینی تحلیل‌گران بین‌المللی این است که طلا در ماه‌های نوامبر و دسامبر (آذرماه، دی ماه) به هر اونس 2300 دلار برسد. مدیر عامل صندوق توسعه صادرات طلا و جواهر درباره وضعیت نرخ فروش سکه در بازار داخلی با افزایش قیمت جهانی طلا تصریح کرد: اگر طلا در هر اونس بتواند مرز 2300 دلار را در بورس‌ها بزند حتما سکه در بازار داخلی در آذرماه به 750 هزار تومان خواهد رسید. موحدی به مردم توصیه کرد: آنهایی که واقعا‌ سررشته‌ای در این بازار ندارند با دقت و با نظر افراد خبره وارد معاملات خرید و فروش طلا شوند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: