کد خبر: ۴۶۳
۲۳ آبان ۱۳۸۷ - ۱۱:۰۷
0
نصب دوربین در معابر یک تجربه جهانی موفق برای جلوگیری از وقوع جرم ، به حداقل رساندن امکان ارتکاب آن و مستند سازی اقدامات مجرمان است. ضمن اینکه به طور مثال نصب آیفون های تصویری منازل به منظور آسایش و امنیت صاحبخانه است و نه کنترل شهروندان.
به گزارش خبرنگار مهر، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم چهارشنبه شب در حاشیه همایش معاونان و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که ریاست‌جمهوری بیان شفاف کاربرد و علت اصلی نصب دوربین در معابر را از سوی نیروی انتظامی خواستار شده است افزود: کنترل اماکن عمومی با نصب دوربین از سوی نیروی انتظامی تنها برای جلوگیری از وقوع جرایم و مستندسازی پلیس از صحنه‌های جرم است.

فرمانده نیروی انتظامی کشور گفت: نامه رئیس جمهوری درباره دوربینها یک هفته قبل از زمانی که من جواب آن را دادم به دست ما رسیده بود بعد دیدیم در رسانه‌ها منتشر شد و به دلیل اینکه موجب ایجاد نگرانیهایی در مردم شده بود پاسخ نیروی انتظامی به نامه ایشان هم به صورت رسانه‌ای منتشر شد.

وی اضافه کرد: تروریسم در خاورمیانه در اوج آن است، اگر ما آمادگی کنترل و مقابله با آن را نداشته باشیم ممکن است دامنه‌اش به اینجا نیز کشیده ‌شود.‌ ما با کنترل مناسب توانستیم در چنین شرایطی ایران را به عنوان جزیره امن در یک محیط بی ثبات تضمین کنیم و این نتیجه آمادگی ماست.

وی ادامه داد: اگر به کشورهای غربی مراجعه کنیم می بینیم که تمامی معابر شهر توسط دوربینها کنترل و افراد در هر بار تردد در خیابانها کنترل می‌شوند و به تبع آن پرونده‌ای برایشان به وجود می‌آید، برخی از آنها از همین طریق کارهای اطلاعاتی هم می‌کنند و زندگی افراد را رصد می‌کنند که این کار با هدف ما برای ثبت و مستندسازی جرایم کاملاً متفاوت است و مورد نظر ما نیست.

برنامه نیروی انتظامی در زمینه نصب دوربین در معابر با این امر متفاوت است، زیرا منظور و هدف از نصب دروبین تنها کنترل معابر برای جلوگیری از وقوع جرایم و مستندسازی آنها برای برخورد با جرایم و مجرمان است.

احمدی‌مقدم اظهار داشت: کنترل معابر همین الان هم از طریق پلیس راهنمایی و رانندگی انجام می‌شود. بسیاری از مجرمان از جمله فروشندگان مواد مخدر در زمان دستگیری از سوی پلیس مدعی ارتکاب نشدن جرم می‌شوند، آنگونه که برای مثال می‌گویند این مواد برای مصرف شخصی آنهاست و از آنجا که طبق قانون معتاد یک بیمار محسوب می‌شود اعمال برخورد با آنها زیر سوال می‌رود اما اکنون با نصب این دوربینها تمامی اعمال این افراد کنترل می‌شود و با مستندسازی از صحنه‌های جرم پلیس در برخورد با این افراد قدرت عمل بیشتری پیدا می‌کند.

الان آیفونهای خانه‌های مردم هم دوربین دارد و این برای راحتی کار است که پله‌ها را پایین نیایند تا ببینند چه کسی پشت در است. این کار نباید با کنترل زندگی شهروندان اشتباه شود و با آن متفاوت است.

فرمانده نیروی انتظامی با تاکید براینکه نصب دوربین برای کنترل شهروندان نیست تصریح کرد: الان آیفونهای خانه‌های مردم هم دوربین دارد و این برای راحتی کار است که پله‌ها را پایین نیایند تا ببینند چه کسی پشت در است.

این کار نباید با کنترل زندگی شهروندان اشتباه شود و با آن متفاوت است، اینکه یک پلیس هم در مقر خود بتواند چهار طرف ایستگاه را کنترل کند با موضوع کنترل شهروندان یکی نیست و نگرانی رئیس‌جمهور نیز این بود که این امر در اذهان عمومی به منزله کنترل کردار و رفتار مردم جلوه داده نشود که البته در حقیقت امر اینگونه نیست.

اسماعیل احمدی مقدم با اعلام اینکه تصاویر ضبط شده در این دوربینها تنها 24 ساعت حفظ و سپس به صورت خودکار برای ضبط تصاویر جدید پاک می‌شود، افزود: لذا در صورت لازم نیز اگر پلیس به موضوعی برخورد کند، تصاویر مربوط به آن به مراجع قضایی انتقال داده می‌شود که این کار موجب تسهیل در عملکرد پلیس خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین از راه ‌اندازی سامانه هوشمند درمان معتادان برای صدور کارت هوشمند درمان معتادان در سال آینده نیز خبرداد و گفت: هدف از برگزاری این همایش ارزیابی عملکرد نیمه اول سال شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان‌های کشور است.

احمدی مقدم افزود: بر اساس این ارزیابی، جمع‌بندی کاملی از عملکرد این شوراها در آستانه ورود به سال 88 بدست می‌آید تا بر اساس آن، برنامه‌ شوراهای مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور هرچه هدفمندتر دنبال شود.

وی با اشاره به برنامه‌های تدوین شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر در چشم‌انداز برنامه پنجم توسعه، گفت: در راستای تحقق این چشم‌انداز تا پنج سال آینده، 20 درصد از جمعیت معتادان کشور کاهش می‌یابد.

احمدی‌مقدم همچنین در پاسخ به آخرین وضعیت پایلوت شربت تریاک، ورود به این حوزه و تدوین پروتکل درمانی جامع در این زمینه برای معتادان را مرتبط با حوزه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ذکر کرد و گفت: این موارد توسط وزارتخانه مذکور پیگیری خواهد شد.

دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره خبر ورود مواد اعتیاد آور جدید گفت : من این خبر را شنیدم و حساس شدم، به پلیس مبارزه با مواد مخدر دستور دادیم موضوع را پیگیری کنند اما تا حالا هیچ موردی از این مواد کشف نشده است، ممکن است البته ممکن است هنوز شیوع پیدا نکرده باشد یا اینکه مواد فروشان با توجه به آگاهی مردم از مضرات مواد دیگر با هدف فریبکاری، مواد قدیمی را با نام جدید می‌فروشند تا مصرف کنندگان تصور کنند این مواد ضرر کمتری دارند و بخرند.

احمدی مقدم افزود: ورود مواد جدید یا مواد با نام جدید نشانه موفقیت ستاد مبارزه با مواد مخدر در آگاه کردن مردم و جامعه نسبت به مواد مخدر قدیمی است که با اجرای سیاست پیشگیری دنبال می‌شود، پیشگیری از اعتیاد و آگاه سازی مردم همچنان اولویت اول ستاد مبارزه با مواد مخدر است، زیرا با توجه به افزایش تولید مواد در افغانستان هر چقدر نیز که با عرضه مبارزه کنیم و کشفیات داشته باشیم فقط بخشی از مواد را می‌توانیم کشف کنیم و همواره بخش قابل توجهی از مواد وارد کشور می‌شود.

وی ضمن توصیف ستاد مبارزه با مواد مخدر به عنوان یک ستاد مرکزی بین دستگاهی، به راه‌اندازی سامانه هوشمند درمان معتادان نیز اشاره و عنوان کرد: با راه‌اندازی این سامانه، درمان معتادان و روش‌های مختلف موجود در این زمینه ساماندهی خواهد شد.

فرمانده نیروی انتظامی کشور همچنین در رابطه با معضل قاچاق سوخت در کشور گفت: روزانه میلیون‌ها لیتر سوخت از کشور قاچاق می‌شود و به همین خاطر نمی توانیم ادعا کنیم که مرزهای ما آنچنان محکم است که هیچ عبوری انجام نمی‌شود اما گام اول برای مقابله با این پدیده کنترل و انسداد مرز است که امسال سرعت گرفته است و سال آینده در استان سیستان و بلوچستان انسداد مرز میرجاوه تا سروان تکمیل می‌شود.احمدی مقدم گفت:‌ برنامه انسداد مرزها باید تا پایان برنامه توسعه چهارم و بعد از آن در برنامه توسعه پنجم ادامه یابد و اعتبارات آن تامین شود تا از لحاظ مراقبت فیزیکی وضع مطلوبتری پیدا کنیم اما همه ماجرا با کنترل‌های انتظامی و فیزیکی نیست بلکه سیاست‌های اقتصادی باید به گونه‌ای تنظیم شود که قاچاق کالاها صرفه اقتصادی نداشته باشد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
نظرسنجی
به نظر شما در آینده نزدیک شاخص بورس بهتر خواهد شد؟
بله
خیر
مشاهده نظرات
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید:
تعطیلی همه مشاغل به جز سطح 1 در ۲۵ مرکز استان و همه کلانشهرها
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: حداقل ۲۵ مرکز استانی و نیز همه کلانشهرها شامل دور جدید محدودیت‌های شدید خواهند شد.