کد خبر: ۳۶۵۲۵۹
۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
0
نرخ تورم نقطه به نقطه خانوار استان در آبان ماه سال‌جاری ۳۵.۸ درصد است که این رقم در مقایسه با ماه قبل از آن ۴.۲ درصد کاهش یافته است.
کنترل نرخ تورم از کدام مسیر اقتصادی ممکن است؟
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: نرخ تورم نقطه به نقطه خانوار استان در آبان ماه سال‌جاری ۳۵.۸ درصد است که این رقم در مقایسه با ماه قبل از آن ۴.۲ درصد کاهش یافته است.

رضا جمشیدی اظهار کرد: نرخ تورم نقطه به نقطه در نقاط شهری استان ۳۵.۲ و در نقاط روستایی ۳۷.۹ درصد است که در نقاط شهری نسبت به ماه قبل ۳.۶ و در نقاط روستایی ۶.۳ کاهش یافته است.

وی بابیان اینکه نرخ تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور درآبان ماه سال جاری ۳۵.۷ درصد است، افزود: این رقم در مقایسه با ماه قبل از آن ۳.۵ درصد کاهش یافته است. این شاخص را برای خانوار‌های شهری کشور ۳۵.۳ و خانوار‌های روستائی ۳۷.۴ درصد اعلام کرد که نسبت به ماه قبل به ترتیب ۳.۱ و۶.۵ درصد کاهش یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: نرخ تورم نسبت به ماه قبل در کل خانوار‌های استان در آبان ماه سال جاری ۲.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل از آن ۰.۹ درصد کاهش یافته است.

جمشیدی این شاخص را برای خانوار‌های شهری استان ۲.۹ و نقاط روستائی ۲.۸ درصد اعلام کرد که به ترتیب ۰.۸ و ۱.۱ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: نرخ تورم نسبت به ماه قبل در کل خانوار‌های کشور نیز در آبان ماه سال جاری ۲.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۲ درصد کاهش دارد. این شاخص برای خانوار‌های شهری کشور۲.۴ و نقاط روستائی ۲.۷ درصد است که به ترتیب ۱.۲ و ۱.۴ درصد کاهش یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی بیان کرد: نرخ تورم ۱۲ ماهه منتهی به آبان سال جاری در کل خانوار‌های استان ۴۵.۹درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

وی این شاخص را برای خانوار‌های شهری استان ۴۴.۷و روستائی ۵۰.۷ درصد اعلام کرد که به ترتیب ۰.۹ و ۱.۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

جمشیدی با بیان این که نرخ تورم ۱۲ ماه منتهی به آبان ماه سال جاری در خانوار‌های کل کشور ۴۴.۴ درصد است که نسبت به مدت مشابه یک درصد کاهش یافته، افزود: این شاخص برای خانوار‌های شهری کشور ۴۳.۶ و نقاط روستائی ۴۸.۳ درصد بوده که به ترتیب ۱.۱ و ۱.۳ درصد کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: تورم نقطه به نقطه کل خانوار در آبان ماه سال جاری استان در گروه خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات ۴۶.۲، پوشاک وکفش ۴۸.۹، مسکن ۱۳.۲ وگروه بهداشت و درمان ۳۴ بوده و این ارقام را برای کشور به ترتیب ۴۶.۴، ۴۸.۸، ۲۶.۱ و۳۵.۲ است.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی جمشیدی اضافه کرد: شاخص قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی برای کل خانوار‌های استان ۳۵۹.۷، مناطق شهری ۳۴۵.۸ و مناطق روستائی ۴۲۰.۳ است.
 
 
در همین رابطه وحید شقاقی شهری رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی اظهار کرد: تصور کنید برای درمان یک بیماری ۱۲ جراحی باید انجام دهیم که البته کار سختی است، اما نشدنی نیست. برای مهار تورم نیز نیازمند این جراحی‌ها هستیم به نحوی که حتی ممکن است شاهد تبعات نسبی هم باشیم، اما به هر حال نتیجه‌بخش خواهد بود.

وی با بیان اینکه دنیا هم همین مسیر را طی کرده تا توانسته تورم را به صورت پایدار مهار کند، افزود: برای انجام این جراحی‌های بزرگ اقتصادی، به یک تبیین مساله و اجماع خبرگان و پذیرش تصمیمات سخت نیاز است که امیدواریم دولت گام به گام این کار را شروع کند؛ اما اینکه از کجا آغاز کند بستگی به اولویت‌بندی تیم اقتصادی دولت دارد.

این اقتصاددان با تاکید براینکه ۱۲ جراحی در حوزه اقتصاد کلان باید در کشور ما انجام شود تا شاهد مهار تورم و پایداری آن باشیم، گفت: اینکه بدون جراحی و بدون تصمیمات سخت هم در گذشته تورم پایین آمده است به دلیل فروکش کردن انتظارات تورمی بود که آن هم موقتی بوده است.

به گفته شقاقی شهری، اگر می‌خواهیم تورم رابه صورت پایدار در کشور مهار کنیم، به جراحی‌های بزرگ اقتصادی نیاز داریم که لازم است تقدم و تاخر، اولویت‌بندی و زمان‌بندی و مدیر پروژه برای آن مشخص شود.

وی ۱۲ جراحی لازم در اقتصاد برای مهار تورم را شامل، بودجه‌ریزی عملیاتی، جراحی صندوق‌های بازنشستگی، توسعه پایه‌های مالیاتی جدید مبتنی بر اخذ مالیات از دهک‌های پردرآمد، تدوین طرح جامع مالیاتی برای کنترل فرار‌های مالیاتی، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی و تعیین تکلیف وضعیت معافیت‌ها، اصلاح ساختار نظام بانکی در جهت کنترل خلق نقدینگی و کاهش ناترازی نظام بانکی، توسعه صادرات غیرنفتی، ساماندهی و کنترل واردات کالا‌های غیرضرور، کنترل قاچاق و اقتصاد غیررسمی، حل ناترازی‌ها و تنش آبی-محیط زیستی کشور که بر هزینه‌های دولت تاثیرگذار است، ساماندهی پروژه‌های نیمه تمام کشور و مدیریت انتظارات تورمی در اقتصاد دانست.

رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی با تاکید بر اینکه محور نقشه راه وزارت اقتصاد، رشد اقتصادی و کنترل تورم است، اظهار کرد: این بیماری و چالش اقتصادی یک شبه ایجاد نشده است و بخشی از آن سابقه ۵۰ ساله در کشور دارد بنابراین ممکن است در طول کمتر از ۴ سال آینده که پایان دولت است بتوانیم بخشی از این‌ها را اجرایی کنیم. البته الزامات و نهادسازی بخشی از این ۱۲ جراحی در کشور وجود دارد که با اتخاذ تصمیم‌های سخت می‌توانیم به نتیجه برسیم. برخی دیگر هم نیازمند جراحی عمیقی است که بالاخره باید از یک نقطه شروع شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: