گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی منتشر شد
کد خبر: ۳۶۴۴۳۴
۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
0
در هفته آخر آبان ماه بانک مرکزی ۳۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در بانک‌ها تزریق کرد که بالاترین میزان بسط هفتگی پول در تاریخ این بازار بوده است.
تاریخ سازی بانک مرکزی در تزریق پول
در عملیات آخرین هفته بازار باز سه رکورد مهم به ثبت رسید. این رکورد‌ها در راستای بسط بیشتر پول در این بازار بوده که علامتی از وضع بد کسری بی سابقه در بانک‌ها در این مدت است. رکورد اول در حجم تزریق در بازار باز اتفاق افتاد. رکورد دوم در نرخ سود بازار باز اتفاق افتاد که در پاییز بی سابقه بود. رکورد سوم به اعتبارات قاعده‌مند برمی گردد که دومین رتبه استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی در بازار بین بانکی را در یک ماه اخیر به نام خود ثبت کرد.

عملیات بازار باز در هر هفته از سوی بانک مرکزی در راستای مدیریت حساب نقدینگی بانک‌ها برگزار شده و هدف اصلی آن مدیریت نرخ سود بین بانکی و کنترل وضع نقدینگی نهاد‌های مالی مقروض است.


رکوردزنی تاریخی هفتگی در بازار باز

در هفته آخر آبان ماه بانک مرکزی ۳۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در بانک‌ها تزریق کرد که بالاترین میزان بسط هفتگی پول در تاریخ این بازار بوده است. به طور کلی روند هفتگی بسط پول در این بازار نشان میدهد این میزان بسط توسط این نهاد در عملیات بازار باز بی سابقه بوده است.

بانک مرکزی هر هفته با خرید اوراق پیشنهادی بانک‌ها در این نهاد‌های مالی نقدینگی تزریق کرده که نرخ سودی مشخص دارد.

غالبا تاریخ سررسید این اوراق نیز هفت تا ۱۵ روزه است. بررسی آمار‌ها در این هفته نشان میدهد نرخ سود بسط نقدینگی در این بازار روندی صعودی پیدا کرده ودر آخرین هفته آبان به مرز ۱۹.۸ درصد رسیده است.

رکورد نرخ سود در بازار بین بانکی تا قبل از این هفته در اختیار اسفند سال گذشته بود، در آن تاریخ میزان تزریق بانک مرکزی به بازار باز در حدود ۶ هزار میلیارد تومان بود و نرخ سود در سطح ۱۹.۸۱. اما در هفته فعلی نرخ سود در حالی ۱۹.۸۱ باقی مانده که میزان اعتبارات نسبت به اسفتد ۵ برابر شده است. این اتفاق نشان می‌دهد اگر نرخ سود در بازار باز کمی بالاتر بود تقاضا برای تنزیل اوراق نزد بانک مرکزی از طرف بانک‌ها کمتر می‌شد.


دومین رکورد در اعتبارات قاعده‌مند

بازار شبانه یا بازار بین بانکی بازار دیگری است که بانک مرکزی به بسط پول در بانک‌ها می‌پردازد. در این بازار به طور کلی بانک‌ها با تاریخ سررسید کوتاه مدت و نرخ سودی مشخص به یکدیگر وام می‌دهند که این نرخ در دالان ۱۴ تا ۲۲ درصد حرکت می‌کند.

کف و سقف این نرخ در اختیار بانک مرکزی است و اعتبارات قاعده‌مند نیز میزان وام دهی بانک مرکزی با نرخ سود ۲۲ درصد در این بازار است.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در هفته پایانی آبان ماه ۱۴ هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان به بانک‌ها در این بازار تزریق شده که دومین رکورد در یک ماه اخیر به شمار می‌آید. به عبارت دیگر در این هفته اعتبارات قاعده‌مند پس از یک دوره افت به سطح ۵ هزار میلیارد تومان دوباره افزایش پیدا کرده و روندی صعودی گرفته است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: