کد خبر: ۳۶۴۰۲۳
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۵
0
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم می‌گوید: در چند سال اخیر بانک صنعت و معدن در بحث رونق و تسهیل تولید و جهش تولید به خوبی وظیفه خود را ایفا کرده است و صنعت گران نیز از این بانک رضایت دارند.
ماجرای یک گزارش غیرواقعی از تعطیلی کارخانه فولاد کیان ماهان ایران
دهم آبان ماه امسال، گزارشی با عنوان "چرا باید در سال مانع زدایی تولید، بانک صنعت و معدن، مانع تراشی و ۲۰۰ کارگر و کارمند را بیکار کند؟! " در سایت آفتاب آن لاین منتشر شد که دور از انصاف و واقعیت بود. در این گزارش اظهارات علی تشکری مدیر کارخانه فولاد کیان ماهان ایرانیان، دال بر تصمیمات و زد و بند‌هایی خلاف سیاستگذاری‌های کلان نظام و رهبری و ضد مانع‌زدایی و پشتیبانی تولید درج شد و در نهایت از دولت سیزدهم، به عنوان دولتی مردمی و عدالتخواه تقاضای رسیدگی به وضعیت تعطیلی کارخانه صورت گرفت.

این گزارش با نگاهی جناحی و سیاسی در زیر سوال بردن عملکرد مدیران استان قم، آمار و اطلاعاتی را ارائه داده بود که در پیگیری‌های خبرنگار راه ثروت مشخص شد هیچ یک از ادعاها، صحیح نیست و سیاه‌نمایی‌هایی در خصوص رویکرد ضدموّلد و ضدکارآفرینانه عملکرد مدیران استان صورت پذیرفته است.

گفتنی است سایت آفتاب در این گزارش هر چند به رسالت رساندن صدای مظلومان اشاره دارد، اما در مسیر تحقق این رسالت، حتی به راست‌آزمایی و تحقیق بیشتری در خصوص اظهارات بیان شده نپرداخته و این جای تامل زیادی دارد که اگر قرار است دغدغه عدالت اجتماعی داشته باشیم، باید براساس مستندات و مدارک، صحت و سقم مطالب و اظهارات را مشخص کرد.

در این گزارش آمده است مدیر عامل کارخانه این مجموعه را در سال ۱۳۹۳ از شرکت فولاد سازان دقیق قم که مالک آن از بدهکاران بانکی بوده خریداری کرده و تا سال ۱۳۹۶ این کارخانه را به ظرفیت کامل تولید فولاد از جمله قراضه و آهن اسفنجی میرساند تا بزرگترین کارخانه فولاد در استان مرکزی و قم شود.

همچنین آقای علی تشکری در اظهارات خود به این مساله اشاره کرده است که این کارخانه کاملا ورشکسته شده بوده و با ۱۵۰ کارگر بیکار که دو سال حقوق دریافت نکرده بودند کار را آغاز می‌کند و با توجه به موفقیت‌های اخیر در پرداخت بدهی‌ها و رفع مشکات بانک صنعت و معدن قم با در دست داشتن مدارکی قصد تعطیلی و تخریب این کارخانه را دارند.

نقش مهم بانک صنعت و معدن در تامین نقدینگی واحد‌ها

در جهت راست‌آزمایی موضوع ابتدا گفت وگویی با مهندس محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم درباره ماهیت این کارخانه انجام دادیم تا واقعیت و اصل ماجرا به خوبی ارزیابی شود، وی در ابتدا پیرامون موضوع عملکرد بانک صنعت و معدن به خبرنگار ما گفت: این بانک در استان به عنوان یک بانک تخصصی نقش مهمی در تامین نقدینگی واحد‌های استان و حفظ اشتغال و افزایش تولید و اتمام پروژه‌های نیمه تمام و تکمیل پروژه‌های بیش از ۶۰ درصد دارد و یکی از بانک‌های پیشرو به شمار می‌رود.

وی بیان کرد: در چند سال اخیر بانک صنعت و معدن در بحث رونق و تسهیل تولید وجهش تولید به خوبی وظیفه خود را ایفا کرده است و صنعت گران نیز از این بانک رضایت دارند و ما نیز به عنوان سازمان دولتی از این بانک که می‌تواند وظیفه خود را در حوزه خودش به خوبی ایفا کند قدردان این تلاش‌ها هستیم.

سیجانی همچنین در مورد شرکت فولاد کیان ماهان توضیح داد: این چنین شرکتی را در میان واحد‌های صنعتی دارای مجوز نداریم که در سامانه ثبت شده و یا دارای پروانه از صمت باشد، در واقع کارخانه مجوز رسمی ندارد و به نظر می‌رسد جایی را اجاره کرده و یا خریده و در حال فعالیت است، اما به طور رسمی مجوزی از ما ندارند.

وی در ارتباط با اینکه شرکت فولاد کیان ماهان توسط بانک صنعت و معدن موفق به دریافت تسیهلات شده گفت: صمت چنین واحدی را به بانک در جهت اخذ تسهیلات معرفی نکرده و در این باره اطلاعی نداریم که بانک چه برخوردی داشته است، اما در مجموع چنین شرکتی در صمت وجود ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم بیان کرد: در مورد واحد‌هایی که فاقد مجوز هستند ابزاری در مواجهه با آن‌ها نداریم، اما مشوق‌هایی وجود دارد که ایجاب می‌کند واحد‌ها برای اخذ مجوز بیایند، اگر واحدی فاقد مجوز باشد در زمینه تامین مواد اولیه مشکل پیدا می‌کند و برق آن تجاری محاسبه می‌شود و در مورد مالیات و بیمه نیز خدمات لازم را دریافت نمی‌نماید لذا واحد‌های غیرمجاز از طریق تسهیلات و خدمات در جهت دریافت مجوز‌ها تشویق می‌شوند.

بهترین عملکرد در تامین منابع مالی

همچنین در جهت موضوع حمایت از واحد‌های تولیدی در قم و بررسی صحت این گزارش مبنی بر تعطیل شدن توسط بانک و بیکاری کارگران، به سراغ مهندس مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم رفتیم که وی ضمن رد بسیاری از اظهارات بیان شده در گزارش آفتاب آن لاین در مورد مواجهه و برخورد بانک‌ها با مدیران احد‌های تولیدی در زمینه عدم پرداخت مطالبات بانک متذکر شد: به لحاظ اینکه بایستی همواره سیاست حمایت از تولید را مد نظر داشته باشیم و همه دستگاه‌های اجرایی و بانک‌های عامل مکلف به این موضوع هستند در ابتدای این سیاستگذاری حتما به وضعیت واحد رسیدگی می‌شود.

وی همچنین تصریح کرد: چنانچه عدم پرداخت مطالبات بانک‌ها به دلیل سوء مدیریت واحد تولیدی باشد یک شیوه برخورد مد نظر است و اگر عدم پرداخت مطالبات قانونی بانک خارج از اراده مدیریت واحد تولیدی باشد حتما بایستی از فرصت‌هایی که در قانون ذکر شده و اختیارات استان برای جلوگیری از تعطیلی واحد و استمرار و پویایی واحد استفاده شود و بانک‌ها باید تعامل سازنده و مفیدی داشته باشند و چنان چه بانک ناچار و ناگزیر در برخورد با واحد تولیدی باشد باید حتما از دبیرخانه رفع موانع تولید مجوز بگیرند و این سیاست در طول چند سال اخیر به خوبی در استان اجرایی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم عنوان کرد: دلیل این ادعا این بوده که اجازه ندادیم یک واحد تولیدی با تعطیلی مواجه شود، در این سه سال موفق شدیم بالغ بر ۷۰ واحد راکد را به مدار تولید بازگردانیم؛ بنده اخرین آمار از وضعیت این کارخانه را گرفته ام، مدیران فعلی با قبلی اختلافاتی دارند و فردی ادعای مالکیت دارد در صورتی مدارکی برای ایشان در زمینه مالکیت وجود ندارد، در این زمینه هدف ما در جلوگیری از تعطیلی واحدی است که مصداق دارد.

وی اظهار داشت: واحد توسط مدیر قبلی در رهن بانک قرار گرفته و ارتباط با این‌ها ندارد و هیچ اقدامی برای تعطیلی انجام نگرفته و هیچ دستگاهی اقدامی برای تعطیلی واحد نکرده مگر با اجازه کارگروه ستاد تسهیل که هیچ اجازه تعطیلی را به هیچ واحدی را نمی‌دهد بلکه برای برون رفت از مشکلات چه در زمینه تولید ویا اشتغال راهکار می‌دهد، بانک صنعت و معدن پاسخ داده هیچ وقت وارد پروسه تولیدی شرکت نشده است، اما مشکلاتی ممکن است پیش بیاید و مدیران بانک‌ها مکلف به ارائه راهکار در خروج از مشکلات هستند.

غضنفری بیان کرد: در مورد نظارت بانک‌های عامل نیز چنین نظارتی وجود دارد و حتی یک مورد وجود ندارد که بدون نظارت ما اقدامی انجام دهند، در این باره هیچ درخواستی به ستاد داده نشده که بانک بخواهد برخورد کند که منجر به توقف تولید در این واحد شود، چنین چیزی امکان پذیر نیست و اگر پیگیری‌ای برای وصول معوقات است بانک اعلام کرده مطالبات توسط مالک قبلی پرداخت شده است.

وی گفت: تردید نکنید که بانک صنعت و معدن یکی از چند بانک برتر استان است و به طور مستمر نسبت منابع و مصارف این بانک بیش از حدی است که از بانک‌ها توقع داشتیم و از منابع بانک صنعت و معدن خارج از استان قم برای بهبود وضعیت واحد‌های تولیدی مورد استفاده قرار دادیم و این همان خواسته‌ای است که مدیر ارشد قم دارد که بروند منابع خود را صرف رونق تولید کنند بلکه از منبع بانک در مرکز کمک بگیرید در رونق استان به کار گیرند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم خاطرنشان کرد: من با قاطعیت عرض می‌کنم بانک صنعت و معدن بهترین عملکرد را در تامین منابع برای واحد‌های صنعتی استان داشته و به طور مکرر مورد تقدیر قرار گرفته است، در مورد موارد جزئی‌تر نیز که سازمان تخصصی صمت می‌تواند موضوع بررسی شود.

وی بیان کرد: در جمع بندی نهایی هیچ خطری برای تولید و استمرار این واحد تولیدی و اشتغال نیرو‌ها وجود ندارد اگر زمانی بخواهد به دلیل مشکلاتی در بدهی‌های معوقات بانکی مشکلی پیش بیاید ما نخواهیم گذاشت به تولید لطمه‌ای وارد شود، بلکه باید بدهکاران از طرق قانونی، بدهی‌های خود را پرداخت کنند و بانک نیز مساعدت‌های لازم را داشته باشد، در خصوص عملکرد بانک صنعت و معدن رضایت داریم و اعلام می‌کنیم مدیران واحد‌های تولیدی چنان مشکلاتی در مورد مدیران می‌بینند موارد را به دفاتر ستاد اقتصادی استانداری منتقل کنند و ما این مشکلات را پیگیری می‌کنیم.

غضنفری در پایان عنوان کرد: در مورد ادعای آقای تشکری جلسه‌ای در اداره کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری برگزار می‌شود و زوایای مختلف این ماجرا با توجه به به گزارشی که منتشر شده مورد بررسی قرار گیرد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: