کد خبر: ۳۶۴۰۰۲
۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
0
ایران در صورت رفع تحریم‌ها و حمایت‌های فنی و مالی بین المللی می‌تواند در یک بازه زمانی ده ساله تا ۱۲ درصد تولید گاز‌های گلخانه‌ای را کاهش دهد.
تحریم‌ها برداشته شود، ایران تولید گاز‌های گلخانه‌ای خود را ۱۲ درصد کاهش می‌دهد
وزارت جهاد کشاورزی، رئیس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: ایران حدود هفت سال پیش تصمیم گرفت تا سال ۲۰۲۵ به طور داوطلبانه ۴ درصد تولید گاز دی اکسید کربن را کاهش دهد، اما به دلیل چالش‌های جدی ناشی از تحریم ها، گام موثری در راستای تحقق این هدف برداشته نشده است.

حمیدرضا سلیمانی اظهار داشت: برای کاهش تولید گاز‌های گلخانه‌ای در کشور باید تحریم‌ها لغو و تجارت برای ایران آزاد شود تا بتواند از فناوری‌های روز و منابع مالی بین المللی نیز در این حوزه استفاده کند.

وی، سهم بخش کشاورزی و جنگل‌ها از انتشار دی اکسید کربن را در مجموع ۲.۳ درصد، بخش انرژی ۳۲.۵ درصد، بخش مسکونی و تجاری ۲۴.۴ درصد، بخش صنعت ۱۹.۱ درصد و بخش حمل و نقل ۲۱.۷ درصد در سال عنوان کرد.

وی در همین حال اذعان داشت: سهم بخش کشاورزی در انتشار گاز متان سالانه بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تن با توجه به شرایط ترسالی و خشکسالی است.

عضو شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری تصریح کرد: بیشترین میزان انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در بخش انرژی در کشور صورت می‌گیرد، زیرا ایران یک کشور نفتی است و محصولات نفتی، سوخت غالب را تشکیل می‌دهد، از این رو می‌توانیم با یک برنامه ریزی و اقدام مناسب با اهداف جامعه جهانی در زمینه کاهش گاز‌های گلخانه‌ای همسو شویم.

وی با بیان این که نگاه ملی نسبت به توافقات کنوانسیون‌های تغییرات ملی باید مشخص شود، تصریح کرد: مفاد توافقنامه پاریس هنوز در کشور تصویب نشده و نمی‌دانیم با چه سیاستی باید در راستای برنامه‌ها و توافقات جهانی برای کاهش گرمایش زمین و کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای حرکت کنیم.

سلیمانی افزود: عدم تصویب مفاد توافقات کنوانسیون تغییرات اقلیمی در داخل کشور موجب می‌شود نتوانیم از منابع و حمایت‌های مالی دنیا در زمینه کاهش تولیدات گاز‌های گلخانه‌ای استفاده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: کشور‌های توسعه یافته در سال ۲۰۱۵ در کنوانسیون تغییرات اقلیمی پاریس توافق کردند سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار از طریق دو صندوق اقلیم سبز و صندوق سازگاری برای کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و بحث سازگاری در اختیار کشور‌های در حال توسعه قرار دهند که با گذشت پنج سال هنوز این اتفاق نیفتاده است.

رئیس مرکز نوآوری و فناوری منابع طبیعی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: امسال در بیست و ششمین کنفرانس تغییرات اقلیمی گلاسکو نیز ۱۰۰ کشور جهان متعهد شدند برای توقف جنگل زدایی تا سال ۲۰۳۰ و حفاظت بیشتر از محیط زیست و کنترل تغییرات آب و هوایی ۱۹.۲ میلیارد دلار را تامین کنند.

وی این تصمیم جهانی را در راستای کاهش گرمایش زمین و توقف بهره برداری از جنگل ها، ارزشمند خواند و در عین حال گفت: باید دید این توافق چگونه عملیاتی می‌شود و آیا روند جنگل زدایی در کشور‌های آفریقایی و آمریکای جنوبی که اقتصادشان متکی به بهره برداری از جنگل است، متوقف و یا تشدید می‌شود.

سلیمانی اظهار داشت: کشور‌های صاحب جنگل منهای روسیه و کانادا، جزو کشور‌های در حال توسعه هستند و این کشور‌ها برای کاهش یا توقف بهره برداری از جنگل در راستای کاهش گاز‌های گلخانه ای، جلوگیری از گرمایش زمین و جایگزینی سوخت‌های فسیلی به سوخت‌های پاک نیاز به حمایت‌های فنی و مالی دارند.

وی تصریح کرد: جنگل‌ها ریه‌های زمین محسوب می‌شوند و نقش اساسی در کاهش تولید گاز‌های گلخانه‌ای دارند و دنیا هم به این نتیجه رسیده است که برای تامین امنیت غذایی، حفظ حیات بشری و امنیت سکونت گاه‌ها باید به سمت توقف بهره برداری از جنگل‌ها حرکت کند.

سلیمانی گفت: ایران نیز از سال ۱۳۹۵ با تصویب طرح تنفس، بهره برداری از جنگل‌های شمال را متوقف کرده، ضمن آن که طرح‌های ها جنگلداری در ایران پنج دهه قدمت دارند.

عضو شورای عالی جنگل، مرتع و آبخیزداری اذعان داشت: هر چند ما در حوزه مدیریت جنگل از دنیا فاصله نداریم، اما ضروری است با توافقات جهانی در حوزه کاهش گاز‌های گلخانه‌ای و حفاظت از جنگل‌ها و منابع طبیعی همسو شویم و بتوانیم کمک‌های فنی و مالی را از نهاد‌های بین المللی در این راستا دریافت کنیم.

وی در همین حال خواستار نقش فعال‌تر ایران در کنوانسیون‌های بین المللی تغییرات اقلیمی، بیابان زدایی و تنوع زیستی شد.

بر پایه این گزارش، کنفرانس تغییر اقلیمی گلاسکو که از ۹ آبان آغاز شده است تا ۲۱ آبان به کار خود ادامه می‌دهد. سازمان حفاظت محیط زیست ایران نیز در راس هیاتی در هفته دوم این کنفرانس شرکت داشت. سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور بر خلاف دوره‌های قبل در این کنفرانس حضور نداشت و با این حال برخی از نشست‌های آنلاین از سوی این سازمان پی گیری شد. در این کنوانسیون، کشور برزیل با یک هیات ۴۷۹ نفره، انگلستان با هیات ۱۶۵ نفره، آمریکا با ۱۶۵ نفر، عربستان با ۵۲ نفر، قراقستان با ۲۱ نفر، کویت با ۱۲ نفر و در کل ۵۰۳ نفر از شرکت‌های نفتی جهان شرکت کردند.

بنا به گفته دانشمندان، دمای زمین در حال حاضر بیش از ۱.۱ در جه سانتیگراد افزایش یافته و پیش بینی‌های فعلی بر اساس برنامه کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای در دهه آینده برای رسیدن به دمای ۲.۷ درجه سانتیگراد تا سال ۲۱۰۰ است.

فعالان و کنشگران محیط زیست در حاشیه ۲۶ مین کنفرانس تغییرات اقلیمی که در گلاسکو اسکاتلند برگزار شده است، خواستار آن شدند که رهبران کشور‌های جهان، اقدام ضروری و جدی برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و مقابله با بحران تغییرات اقلیمی اتخاذ کنند.

تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین، رویداد‌هایی همچون موج گرما، سیل و آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع را در دهه اخیر افزایش داده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: