کد خبر: ۳۶۱۸۷۹
۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۴
0
بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان رشد اقتصاد دیجیتال هر ساله حدود ۱۰ درصد است که این مقدار از رشد سالیانه اقتصاد کل دنیا بیشتر است.
تاثیر اقتصاد دیجیتال بر تولید و رشد اقتصادی کشور‌ها چیست؟
امروزه اینترنت و فناوری‌های دیجیتال تأثیر زیادی بر بخش‌های مختلف یک اقتصاد مانند سلامت، آموزش و خدمات دولتی دارند. میزان رشد اقتصاد دیجیتال هر ساله حدود ۱۰ درصد است که این مقدار از رشد سالیانه اقتصاد کل دنیا بیشتر است. در بازار‌های نوظهور اقتصاد مبتنی بر اینترنت هر ساله بین ۱۲ تا ۲۵ درصد رشد می‌کند که این امر تاثیرات زیادی بر اوضاع اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دارد.

تاثیر دیجیتالی شدن در مناطق و سازمان‌های مختلف متفاوت است. اقتصاد‌های توسعه یافته از بالاترین رشد اقتصادی برخوردارند و نسبت به اقتصادی نوظهور تمایل زیادی به ایجاد مشاغل در این حوزه ندارند. در مقابل تاثیر دیجیتال سازی بر اقتصاد‌های نوظهور به گونه‌ای بوده که عمده تلاششان در زمینه ایجاد مشاغل جدید در حوزه دیجیتال انجام می‌شود. یکی از مهمترین دلایل تمایز تاثیر فناوری‌های دیجیتال در کشور‌های مختلف، تفاوت ساختار اقتصادی اقتصاد‌های توسعه یافته و نوظهور است. دیجیتال سازی در کشور‌های توسعه یافته تاثیر بسزایی بر رشد اقتصادی داشته و سبب ارتقای بهره وری آن‌ها می‌شود و موجب می‌گردد که مشاغل با مهارت‌های پایین و ارزش افزوده کم در این کشور‌ها حذف و به بازار‌های نوظهور با نیروی کار ارزان منتقل شوند.

تاثیر اقتصاد دیجیتال بر تولید و رشد اقتصادی موضوع بحث بسیاری از محافل رسمی و غیر رسمی در سراسر دنیا است و در حال حاضر مدارک و شواهد نشان دهنده تاثیر مثبت بخش دیجیتال اقتصاد، بر اقتصاد تمامی کشور‌های دنیا است. برای مثال انتشار سریع فناوری‌های دیجیتال به رشد بهره وری ایالات متحده از سال ۱۹۹۵ منجر شده است و یا اینکه بیش از نیمی از بهره وری در اروپا حاصل سرمایه گذاری در بخش دیجیتال است.

همچنین در سال ۲۰۱۶ سهم اقتصاد دیجیتال از اقتصاد کل کشور چین به ۳.۴ تریلیون دلار رسیده است که این مقدار تقریبا ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور است. همچنین در ایالات متحده میزان سرمایه ایجاد شده توسط اقتصاد دیجیتال در سال ۲۰۱۶ به میزان ۱.۲ تریلیون دلار بوده که ۶.۵ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را به خود اختصاص داده است. در این کشور فناوری‌های مختلف دیجیتال سهم‌های مختلفی در تولید ناخالص داخلی داشته اند که تجارت الکترونیک و رسانه دیجیتال با ۰.۷ درصد، خدمات پشتیبانی با ۱.۹ درصد، ارتباطات از راه دور ۱.۷، نرم افزار ۱.۴ درصد و سخت افزار ۰.۷ درصد را شامل می‌شود.
 


تأثیر افزایش نفوذ اینترنت بر رشد تولید ناخالص داخلی کشور‌ها

 
گزارش‌های مختلفی به بررسی تأثیر فناوری‌های دیجیتال بر اقتصاد کشور‌ها پرداخته اند. برای مثال در سال ۲۰۰۹ مطالعات انجام شده بیانگر این مطلب است که با افزایش ۱۰ درصدی نفوذ فناوری‌های دیجیتال مانند اینترنت و فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات بر برخی کشور‌های اروپایی و کشور‌های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، میزان تولید ناخالص داخلی آن‌ها به میزان ۰.۶ درصد افزایش یافته است. همچنین طبق گزارش‌های تهیه شده از کشور‌های در حال توسعه، با نفوذ پهنای باند در کشور‌های آمریکای لاتین و حوزه کارائیب میزان تولید ناخالص داخلی آن‌ها به میزان ۳.۲ درصد افزایش یافته است.

همچنین مطالعه روی ۱۲۰ کشور توسعه یافته و در حال توسعه در دوره ۱۹۸۰-۲۰۰۶ نشان می ­دهد به ازای افزایش ۱۰ درصدی نفوذ پهنای باند و اینترنت، تولید ناخالص داخلی این کشور‌ها ۱.۲۱ تا ۱.۳۸ افزایش داشته است؛ بنابراین با توجه به پیشرفت روزافزون بخش دیجیتال اقتصاد دنیا، با استفاده از فناوری‌ها و نوآوری‌های جدید، اقتصاد کشور‌ها پویا گشته و مدام در حال تغییر و تحول هستند. همچنین فاصله بین کشور‌های دنیا از لحاظ بهره مندی از فناوری‌های دیجیتال، بر رشد جهانی و اهمیت بخش دیجیتال اقتصاد اثرگذار است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: