بیمه شخص ثالث برای رانندگی در خیابانها

بیمه شخص ثالث برای رانندگی در خیابانها

جرائم دیرکرد بیمه شخص ثالث تمامی وسایل نقلیه موتوری زمینی به منظور حمایت از اقشار آسیب پذیر، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی (به دلیل شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه ناشی از تحریم‌های ظالمانه و پاندمی ویروس کرونا) و در راستای ترویج فرهنگ بیمه و افزایش ضریب نفوذ بیمه‌ای همچنین به مناسبت حلول ماه ربیع الاول و هفته وحدت از تاریخ ۱۷ مهرماه تا ۶ آبان ماه سال جاری بمدت ۲۰ روز بخشوده می‌شود.
لازم به ذکر است این بخشودگی شامل افرادی میشود که بیمه نامه یک ساله خریداری کنند. به این بهانه درصدد هستیم که به بررسی بیمه شخص ثالث موتور و خودرو بپردازیم.

وسایل نقلیه موتوری می‌توانند ۲ نوع بیمه دریافت کنند که شامل بیمه شخص ثالث و بیمه بدنه است. در این میان تنها بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه شخص ثالث موتور به‌ یک نوع بیمه اجباری تبدیل شده است. بنابراین پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت مشاهده خودرو یا موتورسیکلتی که فاقد بیمه شخص ثالث است، برای جریمه نقدی، نمره منفی و انتقال وسیله نقلیه به پارکینگ اقدام خواهد کرد. اما آیا می‌دانید بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه شخص ثالث موتور کدام دسته از خسارات وارده در حادثه رانندگی را پوشش خواهد داد؟

تعریف شخص ثالث در بیمه شخص ثالث موتور و خودرو

در بیمه شخص ثالث خودرو یا موتور، بیمه‌گزار یا مالک خودروی مقصر در حادثه رانندگی، شخص اول، شرکت بیمه‌گر، شخص ثانی و فردی که در اثر حادثه رانندگی دچار زیان مالی و جانی شده به‌عنوان شخص ثالث شناخته می‌شود. بنابراین طبق قانون، تمامی اشخاصی که در یک حادثه رانندگی زیان مالی و جانی دیده‌اند تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار خواهند گرفت. اما نوع پوشش بیمه شخص ثالث خودرو با نوع پوشش بیمه شخص ثالث موتور متفاوت خواهد بود که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

پوشش‌های بیمه شخص ثالث خودرو

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارات مالی و جانی یا همان خسارات بدنی شخص ثالث را پوشش می دهد و بیمه‌گر متعهد به پرداخت حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث اتومبیل برای جبران خسارت های جانی و مالی مطابق حداکثر تعهدات توافقی در بیمه‌نامه شخص ثالث است.

خسارت مالی: خسارت‌هایی كه به اموال اشخاص ثالث وارد می‌شود مانند تصادف و خسارت به خودروی ثالث.چنین خسارت هایی، زیان مادی شخص ثالث دارنده وسیله نقلیه موضوع بیمه را شامل می گردد.

خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث درتصادفات با بیمه شخص ثالث جبران می‌شود.

خسارات جانی و مالی اشخاص ثالث درتصادفات با بیمه شخص ثالث جبران می‌شود.

خسارت بدنی: خسارت های جانی اشخاص ثالث که شامل فوت، نقص عضو و هزینه های پزشکی ناشی از حادثه با موضوع بیمه باشد.خسارت بدنی پرداختی یا همان دیه یا ارش (دیه ای که مقدار آن در شرع مقدس مشخص نشده است) به نوع صدمه بدنی مانند شکستگی ، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی یا کلی ـ موقت یا دائم ـ دیه فوت و هزینه معالجه اشخاص ثالث در اثر حوادث تحت پوشش بیمه شخص ثالث بستگی دارد.

با بررسی تنوع و دامنه پوشش‌های بیمه شخص ثالث و از طرف دیگر اجباری بودن این بیمه، پیشنهاد می‌کنیم برای تمدید یا خرید بیمه شخص ثالث ماشین از لینک زیر اقدام نمایید:

https://bimeh.com/thirdparty

بیمه شخص ثالث موتور چیست؟

ماهیت بیمه شخص ثالث موتور مشابه بیمه شخص ثالث خودرو بوده اما با توجه به اینکه ریسک تصادف یا بروز حادثه با موتورسیکلت بیشتر است، نوع پوشش‌ها و مدت اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث موتور متفاوت با خودرو خواهد بود.

بیمه شخص ثالث موتور سیکلت موارد زیر را پوشش خواهد داد:

  • جبران خسارت مالی وارده به شخص ثالث در حادثه: شرکت بیمه‌گر با توجه به میزان پوشش بیمه شخص ثالث دریافت شده توسط شخص بیمه‌گزار، موظف به پرداخت خسارات مالی وارده به شخص ثالث در حادثه موتورسیکلت خواهد بود.
  • جبران خسارات جانی وارده به شخص ثالث در حادثه: شرکت بیمه‌گر با توجه به نوع خسارت جانی وارده شامل نقص عضو، از کار افتادگی یا فوت، موظف به پرداخت خسارات جانی مطابق با بیمه‌نامه شخص ثالث موتور دریافت شده توسط شخص بیمه‌گزار است.
  • خسارات جانی وارده به راکب موتورسیکلت مقصر در حادثه: با توجه به اینکه ریسک خسارات جانی وارده به راکب موتور مقصر در حادثه زیاد است، شرکت‌های بیمه‌گر موظف به پرداخت خسارات جانی وارد به راننده مقصر در حادثه رانندگی موتورسیکلت طبق بیمه‌نامه شخص ثالث منعقد شده با بیمه‌گزار خواهند بود.

عوامل مؤثر در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

با توجه به ماهیت و همچنین میزان ریسک بروز تصادف، عوامل مختلفی روی تعیین نرخ بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه شخص ثالث موتور تأثیر می‌گذارند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

 عوامل مؤثر در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث خودرو

  • دیه کامل یک انسان در ماه حرام: مهم‌ترین عامل و مبنای محاسبه حداقل حق بیمه شخص ثالث خودرو، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. دیه کامل هر ساله توسط قوه قضائیه تعیین می‌شود که مبلغ آن در سال ۱۴۰۰، ۶۴۰ میلیون تومان است. بنابراین بیمه مرکزی با فرمولی، حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث را مشخص خواهد کرد که معادل یک چهلم یا 2.5% از دیه کامل در ماه حرام و ۱۶ میلیون تومان خواهد بود.
  • نوع کاربری خودرو: نوع کاربری خودرو نشان‌دهنده میزان ریسک بروز حادثه در حین رانندگی خواهد بود. به‌عنوان‌ مثال خودروهایی مانند تاکسی که مدت زمان بیشتری در خیابان‌ها حضور دارند با ریسک بیشتری برای تصادف روبرو خواهند بود.

حق بیمه شخص ثالث تاکسی از خودرو با کاربری شخصی  بالاتر است.

حق بیمه شخص ثالث تاکسی از خودرو با کاربری شخصی  بالاتر است.

  • میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث: همان‌طور که اشاره کردیم، حداقل میزان پوشش بیمه شخص ثالث برای خودرو، ۱۶ میلیون تومان است. اما شخص بیمه‌گزار بنا به صلاحدید می‌تواند پوشش‌های بیشتری دریافت کند. حداکثر پوشش مالی برای بیمه شخص ثالث خودرو، ۳۲۰ میلیون تومان است.
  • تخفیفات بیمه شخص ثالث: تخفیفات بیمه شخص ثالث که در اصل شامل تخفیف عدم خسارت خودرو خواهد بود، سالانه محاسبه شده و در زمان تمدید بیمه شخص ثالث توسط شرکت بیمه‌گر لحاظ می شود. برای هر سال تخفیف عدم خسارت، شرکت‌های بیمه‌گر 5% تخفیف در نظر گرفته‌اند. اگر به مدت یک سال خسارت بیمه شخص ثالث خودرو دریافت نکنید، مشمول 5% تخفیف خواهید شد.

عوامل مؤثر در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتور

الف) نوع موتورسیکلت: موتورسیکلت‌ها به سه دسته برقی، سه چرخ و دو چرخ تقسیم می‌شوند که نرخ بیمه شخص ثالث برای هر کدام از آن‌ها متفاوت است.

ب) سال تولید موتورسیکلت : مهم ترین عامل در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، سال تولید آن است.هرچه موتور سیکلت جدیدتر باشد،ریسک آن کمتر خواهد بود و نرخ بیمه موتورسیکلت نیز پایین می آید.

هرچه موتور قدیمی تر باشد ، میزان ریسک و  حق بیمه آن بالاتر است.

هرچه موتور قدیمی تر باشد ، میزان ریسک و  حق بیمه آن بالاتر است.

ج) تعداد سیلندر موتورسیکلت : موتورسیکلت های از نظر تعداد سیلندر در دسته های یک سیلندر، دو سیلندر ، سه سیلندر و بیشتر جای می گیرند.با بالاتر رفتن تعداد سیلندر موتورسیکلت، قدرت آن نیز بالاتر رفته و میزان ریسک و نرخ بیمه شخص ثالث نیز افزایش خواهد یافت.

د) نوع و ساختار موتور: موتورسیکلت‌های برقی و دنده ای نرخ بیمه های متفاوتی دارند.با بالاتر رفتن قدرت موتورسیکلت و بزرگتر شدن سایز آن ، هزینه بیمه شخص ثالث آن نیز افزایش خواهد یافت.

راکبان موتور می‌توانند برای تمدید یا خرید بیمه موتور به لینک زیر مراجعه نمایند:

https://bimeh.com/thirdpartyMotor

 

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث خودرو و موتور

حالا که با اهمیت و ضرورت دریافت بیمه شخص ثالث خودرو و بیمه شخص ثالث موتور آشنا شدید، راهکاری را به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای استعلام قیمت و خرید بیمه اقدام کنید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث خودرو و موتور: رانندگی ایمن

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث خودرو و موتور: رانندگی ایمن

کارگزاری آنلاین بیمه دات کام یکی از مجموعه‌هایی است که با شرکت‌های معتبر بیمه‌گر در سراسر ایران همکاری دارد. سامانه استعلام، تمدید و خرید آنلاین bimeh.com  امکان استعلام قیمت، مقایسه میان خدمات شرکت‌های بیمه‌گر و خرید آنلاین انواع بیمه را فراهم کرده است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم به منظور جلوگیری از جریمه و توقیف خودرو یا موتورسیکلت خود و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های هنگفت در اثر حادثه، برای خرید آنلاین بیمه از بیمه دات کام اقدام کنید.

اطلاعات تماس: تهران، سعادت آباد، میدان تهرانی مقدم (کاج)، خیابان سرو شرقی، جنب بیمارستان پارسیان،‌ پلاک ۱۷ طبقه ۶، واحد ۶
کد پستی ۱۹۹۸۶۵۳۷۴۰

شماره تلفن : 021-4372

پست الکترونیکی: info@bimeh.com

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: