کد خبر: ۳۶۰۷۵۴
۱۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۵
0
بررسی‌ها نشان می‌دهد که در دو دهه اخیر تحولات بسیاری در بازار‌های جهانی رخ داده و ماهیت کسب و کار‌ها تغییر کرده است. بیشتر کشور‌ها به دلیل سودآوری و درآمدزایی به سمت گسترش مشاغل خُرد و کوچک رفته‌اند.
کشورهای جهان از کدام کسب و کار بیشتر استقبال می کنند؟
توسعه کسب وکار‌های کوچک و متوسط، رمز توسعه اقتصادی دهه آینده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که کسب وکار‌های خرد و کوچک و متوسط از طریق چهار کانال کارآفرینی، نوآوری و پویایی صنعت، ایجاد فرصت‌های شغلی و افزایش درآمد بر اقتصاد جهانی تاثیرگذار بوده است.

در دو دهه اخیر تغییر و تحولات بسیار زیادی در بازار‌های جهانی رخ داده و ماهیت کسب و کار‌ها تغییر کرده است.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی معتقد است هر چقدر بتوانیم مشاغل خُرد را توسعه بدهیم اشتغال هم افزایش می‌یابد.

عبدالملکی با اشاره به ضریب پایین اشتغال در پروژه‌های بزرگ صنعتی می‌گوید: در همه استان‌ها درخواست مگاپروژه داده می‌شود در حالی که اصل اشتغال در کارگاه‌های خرد و متوسط است لذا باید سرمایه‌گذارانی با روش تامین مالی مبتنی بر قرارداد جذب شوند.

به گفته وی در صورتی که مراکز فنی و حرفه‌ای بتوانند با آموزش‌های مهارتی به نیرو‌های محلی، کسب و کار‌های خُرد راه‌اندازی کنند با پرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی مورد حمایت قرار می‌گیرند.

در حال حاضر در اکثر کشور‌ها کسب وکار‌های کوچک و متوسط به عنوان عنصری مهم در پیشرفت‌های اقتصادی و اجتماعی شناخته شده اند. این کسب وکار‌ها به ویژه در ایجاد فرصت‌های شغلی با سرمایه گذاری‌های پایین، توسعه منطقه ای، توسعه متکی به اصول تکنولوژی، نوآوری محصولات و ایجاد روش‌های نوین، اهمیت بسیاری یافته اند.

اما بنگاه‌های خرد و کوچک چه ویژگی‌ها و مزیت‌هایی دارند که اقتصاد کشور‌های توسعه یافته به سمت آن‌ها حرکت کرده است؟

نظام اقتصادی و اجتماعی در بسیاری از کشور‌های پیشرفته و در حال توسعه جهان نشان می‌دهد که ایجاد و حمایت از کسب وکار‌های کوچک و متوسط یکی از اولویت‌های اساسی در برنامه‌های توسعه اقتصادی در این کشور‌ها به شمار می‌رود. این بنگاه‌ها با وجود نیاز به سرمایه گذاری کم، بازدهی و بهره وری بیشتری دارند و در ایجاد اشتغال و بستر مناسب برای نوآوری و افزایش صادرات نقش مهمی ایفا می‌کنند.

بنگاه‌های خرد و کوچک به دلیل انعطاف پذیری و ویژگی‌های منحصر به فرد خود از جاذبه‌های فراوانی برای بخش خصوصی نیز برخوردارند و در اکثر کشورها، تامین کنندگان اصلی فرصت‌های شغلی جدید به شمار می‌روند.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که سیاست مشاغل خُرد باید در مناطقی اجرا شود که امکان استقرار صنایع بزرگ وجود نداشته باشد.

به طور حتم، ایجاد کسب و کار‌های کوچک و احیای مشاغل سنتی گامی موثر در بهبود وضع معیشت روستاییان است به شرط آنکه امکانات و زیرساخت‌های آن فراهم شود تا پایداری لازم را داشته باشد.

علی حیدری کارشناس حوزه اشتغال مشاغل خرد و کوچک را بهترین و زودبازده‌ترین نوع کسب و کار‌ها عنوان کرده و می‌گوید: صاحبان کسب و کار‌های خرد و کوچک سریعتر جذب بازار شده و به درآمدزایی می‌رسند.

وی با اشاره به بالا بودن هزینه ایجاد شغل می‌افزاید: مشاغل خرد و کوچک عمدتا زودبازده بوده و با فراهم کردن بستر‌های لازم از طریق آن‌ها می‌توان به سرعت اشتغالزایی کرد.

حیدری می‌گوید: کسب و کار‌های خرد بیشتر در بخش‌های کشاورزی و گردشگری تعریف می‌شوند و توسعه آن‌ها موجب اشتغال پایدار و مولّد به ویژه در روستا‌ها می‌شود.

به اعتقاد وی در شرایطی که با محدودیت‌های مالی و مشکل جذب سرمایه‌ها مواجه هستیم و عملا امکان ایجاد مشاغل بزرگ وجود ندارد و بخش‌های تولید و صادرات با چالش‌های اساسی روبه رو هستند، بهتر است راه اندازی کسب و کار‌های کوچک با سرمایه‌های خرد مردمی در دستور کار قرار گیرد.

در حالی که سهم بنگاه‌های بزرگ در اقتصاد نیم درصد و سهم بنگاه‌های متوسط کمتر از نیم درصد است، بنگاه‌های خرد و کوچک از سهم ۹۶ درصدی در اقتصاد برخوردارند.

به گفته کارشناسان و فعالان اقتصادی، شرایط تحریم بهترین فرصت برای توسعه و رونق کسب و کار‌های خرد محلی و منطقه‌ای به شمار می‌رود چرا که کسب و کار‌های خرد و کوچک از رشد و بازدهی بیشتر و انحراف کمتری برخوردار بوده و سهم بیشتری از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: