کد خبر: ۳۶۰۴۷۳
۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
0
بر اساس داده‌های استخراج شده در نیازمندی‌های دیوار فهرستی از متوسط قیمت و درصد افزایش قیمت در برخی از محلات غرب و جنوب تهران به دست آمده است.
قیمت مسکنن در یک سال گذشته چقدر افزایش یافت؟
سقف دریافت تسهیلات اوراق مسکن که تا پیش از این برای زوجین در تهران ۲۴۰ میلیون تومان بود به ۴۸۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده و اقساط ماهیانه آن حدود ۸.۶ میلیون تومان است؛ وام گیرنده باید مدارکی به بانک ارائه کند که ثابت کند توانایی پرداخت اقساط را دارد.

در هفته‌های اخیر شورای پول و اعتبار، سقف تسهیلات مسکن حسابهای انفرادی و زوجین تهرانی از محل اوراق را با احتساب جعاله برای انفرادی ۲۸۰ و برای زوجین ۴۸۰ میلیون تومان تصویب کرد.

برای مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت میزان تسهیلات انفرادی که معادل ۸۰ میلیون تومان بود به ۱۶۰ میلیون تومان و برای حساب‌های ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین به ۳۲۰ میلیون تومان رسیده است. در سایر شهرها نیز تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی حساب‌های انفرادی به ۱۲۰ میلیون تومان و تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی زوجین به ۲۴۰ میلیون تومان افزایش یافته است.

نرخ سود این تسهیلات ۱۷.۵ درصد است. بازپرداخت وام جعاله ۵ ساله معادل ۶۰ ماه و بازپرداخت تسهیلات اوراق نیز حداکثر ۱۲ ساله معادل ۱۴۴ ماه است.

محاسبات نشان می‌دهد اقساط ماهیانه وام جدید مسکن در شهر تهران ۸.۶ میلیون تومان است که بسیاری از خانوارها توانایی پرداخت چنین مبالغی را ندارند.

محمدحسن مرادی - مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن - در این باره گفته است: ملک در رهن بانک قرار می گیرد و تسهیلات گیرنده باید مدارکی ارائه کند که نشان دهنده توانایی پرداخت اقساط باشد.

در این خصوص محمد سرگزی - عضو کمیسیون عمران مجلس - این وام را تنها برای قشری که از استطاعت مالی خوبی برخوردار هستند و توان پرداخت اقساط ۸.۶ میلیون تومانی را دارند مناسب دانسته و گفته است: این وام برای خانه‌دار کردن جامعه هدف مناسب نیست.

به گفته سرگزی، راه حل بهبود وضعیت مسکن تامین زمین ارزان قیمت برای انبوه‌سازان و نظارت بر قیمت مصالح ساختمانی بوده تا واحدهای مسکونی با قیمت مناسب ساخته و به بازار عرضه شود.
 
 
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تسهیلات بانکی باید به حوزه ساخت مسکن سوق پیدا کند اظهار کرد: بی‌تردید اگر طرح جهش تولید و تامین مسکن به درستی اجرا شود و اراضی تحت اختیار دستگاه‌های دولتی به وزارت راه منتقل و به حوزه ساخت مسکن اختصاص پیدا کند در کنار نظارت بر مصالح ساختمانی و جانمایی مناسب زمین برای ساخت خانه، در بازه زمانی مناسبی شاهد کنترل بازار مسکن و جبران عقب ماندگی در این حوزه خواهیم بود.

از طرف دیگر دولت افزایش ساخت و ساز از طریق طرح جهش تولید و تامین مسکن با هدف گذاری احداث سالیانه یک میلیون واحد مسکونی را دنبال می کند.

محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - بیان کرده است: در نظر داریم تا بیشترین کمک را به دهک‌های اول تا سوم داشته باشیم. این کمک‌ها شامل پایین بودن نرخ سود تسهیلات، تخفیف تا ۱۰۰ درصدی هزینه صدور پروانه ساختمانی، ارائه مصالح ارزان قیمت و خدمات مهندسی با نرخ مناسب خواهد بود. این پیشنهادات به شورای عالی مسکن ارائه شده است.

طبق قانون، جامعه هدف طرح‌های مسکن دولت اعم از مسکن مهر، مسکن ملی و قانون جدید جهش تولید مسکن، خانوارهایی هستند که ۴‌ شرط اصلی را باید احراز کنند. شرط اول این است که سرپرست یا اعضای خانوار از ابتدای انقلاب از تسهیلات، زمین یا مسکن دولتی استفاده نکرده باشند. طبق شرط دوم خانوار باید از سال ‌۱۳۸۴ فاقد مسکن بوده و سابقه مالکیت برای سرپرست یا اعضای خانوار ثبت نشده باشد. شرط سوم مربوط به تأهل متقاضی است و براساس شرط چهارم نیز فرد متقاضی باید ۵ سال در شهر محل تقاضا سکونت داشته باشد. این شروط در مسکن مهر و مسکن ملی مدنظر متولیان امر قرار داشته اما معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: در جریان اجرای قانون جهش تولید مسکن با هدف کمک به رفع مشکل مسکن خانوارهای متوسط و رو به پایین و اصلاح ساختار بازار مسکن، این معاونت در تلاش است شروط متقاضیان مسکن دولتی به‌خصوص در ۲ مورد سابقه مالکیت و سابقه سکونت را اصلاح و تسهیل کند.

محمود محمودزاده می‌افزاید: در مورد سابقه مالکیت در دستورالعمل‌های فعلی سال ‌۱۳۸۴ به بعد ذکر شده اما ما برای تغییر این سال مبنا در حال اخذ مصوبه هستیم تا درصورت جلب‌نظر مراجع ذیربط، شرایط برای خانه‌دارشدن نیازمندان مسکن تسهیل شود؛ زیرا برخی از خانوارها تا چند سال پیش مسکن داشته‌اند اما در جریان تنش‌های اقتصادی به هر دلیلی مسکن خود را از دست داده‌اند و اکنون نیازمند مسکن هستند. او در مورد سابقه سکونت نیز می‌گوید: پیشنهادی مطرح شده که با توجه به‌خصوصیات هر منطقه و جامعه تقاضای آن منطقه، اختیاراتی برای شرط سکونت ۵‌ساله به وزارت راه و شهرسازی داده شود که این مورد نیز باید در جلسات آتی شورای‌عالی مسکن تأیید شود.

با توجه به جدول زیر محله‌های هاشمی و بریانک و سلسبیل با افزایش قیمت حدود ۱۸ درصد از شهریور سال گذشته تا شهریور ۱۴۰۰ در بین محلات زیر کم‌ترین میزان افزایش قیمت را داشتند.

همچنین محله‌های مولوی با افزایش قیمت ۴۱ درصد و امیریه با افزایش ۵۳ درصد از محله‌های هستند که در یک سال گذشته بیش‌ترین افزایش قیمت را داشتند.

میانگین درصد افزایش قیمت در محله‌های موجود در جدول زیر ۲۸.۷ درصد ثبت شده است. در منطقه در منطقه ۱۰ به طور میانگین ۲۱ درصد و در منطقه ۱۱ به طور میانگین ۴۲ درصد افزایش قیمت که درصد افزایش قابل توجهی است و همچنین در محله‌های پیروزی و نیروهوایی به طور متوسط ۳۳ درصد افزایش قیمت را ثبت کرده‌اند.

در منطقه ۱۵ که تنها چهار محله در آگهی‌های با تکرار زیاد وجود دارند از شهریور ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ حدود ۲۷ درصد افزایش قیمت داشتند. که برای این منطقه و این تعداد محله عدد و درصد قابل توجهی است.

نکته قابل تامل آن است که محلاتی که در جدول زیر نام برده شده است در شهریور سال ۹۹ حدود ۱۵ محله با متوسط قیمت کم‌تر از ۲۰ میلیون تومان ثبت شده بودند اما در شهریور ۱۴۰۰ تنها ۸ منطقه در کانال کم‌تر از ۲۰ میلیون تومان باقی مانده‌اند و دیگر محلات به متوسط قیمت بالای ۲۰ میلیون تومان رسیده‌اند.

در جدول زیر متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از محلات جنوب و غرب تهران را مقایسه کنید.
 
قیمت مسکنن در یک سال گذشته چقدر افزایش یافت؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: