کد خبر: ۳۵۷۴۳۷
۲۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۲
0
علیرضا زاکانی با دانشجویان دانشگاه‌های تهران نشستی جدی و صریح گذاشت و به همه سوالات، ‌ ابهامات و بحث‌هایی که درمورد انتخابش به عنوان شهردار تهران مطرح بود پاسخ گفت.
بخشنامه وزارت کشور مخالف قانون شهرداری‌هاست
 
 
به گزارش پول نیوز عصر چهارشنبه (۲۰ مردادماه ۱۴۰۰) علیرضا زاکانی با دانشجویان دانشگاه‌های تهران نشستی جدی و صریح گذاشت و به همه سوالات، ابهامات و بحث‌هایی که درمورد انتخابش به عنوان شهردار تهران مطرح بود پاسخ گفت.

نشست حدود ساعت ۱۶:۳۰ شروع شد و چرخید و مستقیم و بی مقدمه هرکدام از دانشجویان که سوالی داشتند، شروع به پرسش سوالاتشان کردند. همان حرف‌هایی که الان یک هفته است که در فضای مجازی و حقیقی می‌چرخد و خوراک رسانه‌های معاند هم شده است. از اینکه می‌گویند زاکانی پایش به یک جا بند نمی‌شود و تا صندلی بهتری می‌بیند، سنگر فعلی را رها می‌کند و می‌رود تا ااینکه مردم قم دلخور هستند و دادشان درآمده است. از تغییر یک قانون به نفع شهردار شدن زاکانی تا اینکه چرا علی رغم تاکید رهبری بر تمرکز نمایندگان بر حضور در مجلس، زاکانی عزم ترک مجلس و رفتن به جایی دیگر را کرده است. اما زاکانی تقریبا برای همه این اظهارات پاسخ داشت.

* ۷ گروهی که این روز‌های صدایشان بلند است

زاکانی با اشاره به کسانی که در این چند روز علیه‌اش اظهار نظر کرده‌اند،   اظهار داشت: تقریبا ۷گروه این ایام صدایشان بلند است که یک گروه معاندین هستند که حرفشان به جایی برنمی‌خورد و یک گروه جریان سیاسی مخالف است که اساسش بر این است تا نگذارد یک فکر انقلابی در جامعه حاکم شود که من پاسخ آن‌ها را هم نمی‌دهم. یک گروه هم که از لحاظ تفکر حس رقابت دارد و مشت‌اش در برابر ملت باز است، چون ۸سال کشور در دست آنان بود.

زاکانی گروه سومی را کسانی می‌داند که نفع شخصی‌شان تهدید می‌شود و می‌گویند آدمی می‌آید که سابقه اش اینگونه نبوده که برای خود یا دیگران سودجویی کند.

او، اما گروه چهارم را هم آن‌هایی می‌داند که ممکن است آدم‌های خوبی باشند، ولی نگاه قبیله‌گی سیاسی نسبت به آینده و حس رقابت درون‌جریانی دارند و گروه پنجم هم کسانی‌اند که دستگاه فکری‌شان اینطور است که هر اطلاعاتی را که می‌گیرند بد تحلیل می‌کنند که با آن‌ها هم کاری نداریم.

زاکانی، اما ادامه داد: یک گروه احساسی هستند که وقتی می‌بینند یک نفر افتاده که همه لگد می‌زنند، می‌گویند که من هم لگد بزنم و بعد هم پشیمان می‌شوند و در نهایت یک گروه هم اطلاعاتشان غلط است و وظیفه می‌بینم که پاسخگوی آن‌ها باشم و هر جنسی هم از این جنس پیدا کنم پاسخگویشان خواهم بود. زاکانی دانشجویان حاضر در این جمع را جزو گروه هفتم می‌داند و یکی دو جای نشست گله‌مندی می‌کند که چرا بدون اطلاع دقیق بیانیه‌ای را صادر کردند که موجب سوءاستفاده رسانه‌های معاند شد.

در پاسخ به کسانی که می‌گویند با مردم قم درمورد واگذاری مسئولیت نمایندگی این شهر صحبت نکرده است، به دیدار اخیرش با اقشار مختلف قم اشاره کرده و می‌گوید که این هفته در قم با حضرات آیات و دانشجویان و رسانه‌ها و گروه‌های جهادی دیدار کردم، ولی رسانه‌های دوم خردادی را دعوت نکردم، چون آدمی که خود را به خواب زده نمی‌توان بیدار کرد.

به شهرداری اشاره می‌کند و می‌گوید مجموعه‌ای که ۲-۳هزار پست و ۱۰۰ هزار کارمند دارد و شهردار تا ۷۰۰حکم می‌زند و ۱۰۰هزار کارمند دارد و بودجه اعتباری امسالش ۶۱هزار میلیارد است و تحقیقا در همه اجزا و عناصر ماموریت و مسولیت دارد و بناست فرهنگ، اجتماع و اقتصاد جامعه را هم بسازد و در همه این‌ها دارای مسولیت است و طبیعی است که عده‌ای نگذارند چنین مجموعه‌ای از دستشان برود و برای این کار کانال و توئیت بزنند.

* در عمرم دنبال هیچ مسئولیتی نبودم/ کسی که برای مسئولیت می‌دود به هیچ چیز نمی‌رسد

علیرضا زاکانی که در اثنای نشست برخی دانشجویان او را با «حاج علی» هم صدا می‌کنند، تاکید دارد که «من در عمرم دنبال هیچ مسئولیتی نبودم. یک موقع دانشگاه تهران بودم در غیابم مسئول ناحیه تهران کردند و بعد از ۷ماه گفتند آن قدر پیش می‌روید سازمان بسیج عقب افتاده است. سال ۷۷ که در ناحیه بسیج دانشجویی بودم با پای خودم نیامدم، ولی بعد ۷ماه سازمان بسیج بسیج شد که من را رئیس سازمان کنند و من گفتم نمی‌روم.    بعد از یک سال و سه ماه وقتی در کربلا بودم قائم مقام سپاه زنگ زد گفت قرار شده هم باید مسئول ناحیه و هم مسئول بسیج دانشجویی باشی».زاکانی تاکید دارد که «کسی که برای مسئولیت می‌دود به هیچ چیز نمی‌رسد» و بیان می‌دارد که «هیچ جایی نمی‌بینید که من وارد شده باشم که تحول ایجاد نشده باشد و در دوسال و سه ماه که در بسیج دانشجویی بودم دوبار به عنوان مدیر نمونه کشوری انتخاب شدم».

او با بیان اینکه عالم و آدم بایستند و. من بفهمم یک حرف حقی وجود دارد می‌ایستم، تصریح می‌کند که اینجا (شهرداری) فهمیدم امر حقی هست و وقتی جیغ همه بلند می‌شود فهمیدم جای خوبی است.

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه دنبال جوی که دیگران درست کردند نمی‌دوم، به نحوه انتخابش به عنوان شهردار اشاره کرده و می‌گوید: «من روز عرفه در کربلا بودم و و خبر نداشتم دوستان چه کار می‌کنند، ولی قبلش به من گفته بودند و من هم گفتم «فکر می‌کنم» و از کربلا که آمدم گفتند که تو را جزو ۱۲نفر انتخاب کرده ایم.

زاکانی تاکید دارد که هیچیک از این عرصه‌هایی که وارد شدم با پای خودم وارد نشدم و سه دوره نماینده بودم و هرسه بار را به زور ثبت نام کردم و جریان انقلاب به این نتیجه می‌رسید که باید این کار را انجام بدهم.

* تهران را متحول می‌کنم

شهردار منتخب تهران تاکید می‌کند که هر قدر جیغ بکشند و بالا و پایین بپرند اگر مجلس به من اجازه رفتن از مجلس بدهد تهران را متحول می‌کنم.

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه برای نمایندگی مردم قم به سراغ من آمدم و گفتم با افتخار نمایندگی مردم قم را می‌پذیرم، چون قم مادر انقلاب است و باید این فرزندداری را به درست انجام دهد و روح انقلاب را زنده نگه دارد و نسبت به تکامل  انقلاب ظرفیت‌هایی در قم وجود دارد که هیچ جای جهان نیست، بیان می‌دارد که «می‌گویم از مردم قم شرمنده ام، چون یک جای دیگری از انقلاب از من خواسته‌اند که بروم روی سیم خاردار بخوابم و خودم این تشخیص را نداده ام و در حوزه ریاست جمهوری هم اینگونه بود».

* پاسخگویی به یک سوال پرحاشیه

او با اشاره برخی اظهارات مبنی بر تغییر قانون برای انتخابش به عنوان شهردار تهران نیز می‌گوید: «اصل ۸۵ قانون اساسی می‌گوید کسی غیر از مجلس نمی‌تواند قانونگزاری کند و مجوزی به دولت می‌دهد که اساسنامه می‌تواند بنویسد و به هیات تطبیق مجلس دهد تا بررسی کند ببیند آن آیین نامه قانون هست یا نیست و اصل ۱۸۵به دولت اجازه نوشتن آیین نامه بنویسد، ولی آیین‌نامه قانون نیست».

در بخشنامه وزارت کشور رشته‌های برق قدرت و کشاورزی هست، ولی بهداشت و درمان نیست

زاکانی با بیان اینکه اصل ۱۰۰ قانون اساسی می‌گوید برای پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی و عمرانی و سایر امور رفاهی شورا‌ها تشکیل می‌شود و مقصود شورا‌ها شهردار است، تشریح می‌کند که «در این بخشنامه وزارت کشور رشته‌های برق قدرت و کشاورزی هست، ولی چیزی که قانون اساسی صراحت دارد در آن نیست».

* سه بار الحاقیه برای یک بخشنامه/ مخالف با قانون شهرداری‌ها

شهردار منتخب تهران با تاکید بر اینکه ۴ سال پیش بیش از هزار شهردار انتخاب شد و یکسال بعد این بخشنامه توسط معاون وزیر کشور تنظیم شد و تا الان سه بار الحاقیه خورده و بخشنامه را افراد تنظیم کرده اند. الان شهردار کرمانشاه دندانپزشک است و آقای طلا شهردار سابق اسلامشهر پزشک است و این‌ها از وزارت کشور حکم گرفته اند و عالمانه می‌گویم این بخشنامه ناقص است.

* به عمرم کار غیرقانونی نکرده ام

زاکانی با تاکید بر اینکه ماده ۵۵قانون شهرداری‌ها بر بیمارستان و بهداشت و درمان و کار و تلاش به عنوان وظایف شهرداری‌ها تاکید کرده است و این بخشنامه وزارت کشور مخالف قانون شهرداری‌ها هم هست، اظهار می‌دارد که من به عمرم کار غیرقانونی نکرده ام و مقابل غیرقانونی‌ها ایستاده ام و هزینه اش را هم داده ام و کار شورای شهر صددرصد قانونی هست.

* علاقه داشتم که برای انقلاب شبکه‌سازی و کادرسازی کنم

شهردار منتخب تهران درپاسخ به سوالی درمورد قحط الرجال بودن مدیران در کشور هم می‌گوید که بنده سه دوره که به مجلس آمدم ابتدا محبت جریان انقلاب به من بود، چون علاقه داشتم که شبکه سازی و کادرسازی کنم و برای انقلاب برنامه تنظیم کنم و در مجلس هم سال اول عضو هیات رئیسه بودم و بعد از سه ماه که دیدم دنبال تحول نیستند به آقای حداد گفتم من به هیات رئیسه نمی‌روم و در این ۴دوره مجلس هیچ نماینده‌ای را ندیدم کاری را که من کرده ام کرده باشد.

زاکانی می‌افزاید: سر ماجرای کمیسیون برجام نظرم روی شخص دیگری بود تا رئیس شود، ولی آقای نبویان اصرار کرد که من باشم در حالی که دوستان آقای لاریجانی تاکید داشتند که من رئیس کمیسیون نشوم و من آنجا احساس وظیفه کردم که رئیس کمیسیون شوم و به آقای نقوی حسینی گفتم نامزد هستم و او گفت من روی خیلی فشار است و رای ایشان تعیین تکلیف کرد و به هم ریختند.

نوکری مردم قم افتخار من است

زاکانی با تاکید بر اینکه نوکری مردم قم افتخار من است، اظهار داشت: جریاناتی نمی‌خواهند جریان انقلابی کارنامه داشته باشد، چون نمی‌خواهد انقلاب کارآمد باشد.

وی با تاکید بر اینکه عده‌ای نمی‌خواهند بگذارند عده‌ای به میدان بیایند و میدان داری کنند، تصریح کرد: من برای مرکز پژوهش‌ها به یک نفر زنگ نزدم و از اعضای هیات رئیسه به منزل من آمد و گفت دوستان هیات رئیسه منتظر یک زنگ شما هستند، ولی من گفتم حتی به یک نفر هم برای مسئولیت زنگ نمی‌زنم.

زاکانی تاکید می‌کند که خدا لطف کرد و من به مرکز پژوهش‌ها رفتم و تحول ایجاد شد و ما ساختار را تخصصی و چالاک کردیم.

وی با بیان اینکه برای ریاست جمهوری تاکید داشتم که نهضت نیامدن راه بیاندازیم، اظهار داشت: فرمایش حضرت آقا برای ریاست جمهوی را که شنیدم حس کردم وظیفه دارم و این فرمایشات مختصاتی را می‌گفت که من با آن زندگی می‌کنم و آن چیزی است که تحت عنوان انقلاب سوم سال ۹۲مطرح کردم و سال۹۲ که خدمت حضرت آقا رفتم همین حرف‌ها را زدم.

زاکانی با بیان اینکه برای کنار رفتنم از انتخابات  ۱۴۰۰یک نفر به من نگفت و خودم به این جمع‌بندی رسیدم که باید به نفع آقای رئیسی کنار بروم، گفت: یک جا از خودم دفاع نکردم و همه اش دقت کردم که چه کسی سراغ انقلاب می‌رود تا جلویش بایستم و مشتش را برای مردم باز کنم تا کلاه سال۹۲ سر مردم نرود.

وی با اشاره به جلساتش با رئیسی بعد از کناره گیری از انتخابات بیان می‌دارد که «بعد از کناره گیری ۴نوبت با آقای رئیسی جلسه داشتم و به هیچ وجه یک کلمه درمورد هیچ وزارتخانه‌ای با ایشان صحبت نکردم و فقط بحث‌های تخصصی بود، ولی از دو ماه قبل برخی دوستان می‌گفتند آقای رئیسی دنبال می‌کند که به دولت بروید و من مثل ماهی در می‌رفتم.

شهردار منتخب تهران ادامه می‌دهد که این گذشت تا دوستان شورای شهر هم آمدند و گفتند جمع بندی کردیم و ایده‌های تو را می‌خوانیم و من گفتنم ۴۲سال است که در شهر میسر اشتباه رفتیم و به کالبد شهر توجه کرده ایم نه به روح شهر؛ و به همین دلیل عدالت را نتوانستیم اجرا کنیم و فاصله شمال و جنوب را زیاد کرده ایم.

توامان باید به روح و کالبد شهر باید توجه شود

زاکانی با تاکید بر اینکه یک کارتن خواب و ۲۱هزار معتاد متجاهر برای جمهوری اسلامی ننگ است و این بچه‌های کار و تکدی‌گری ننگ است، تاسف می‌خورد از اینکه «جمع کردن زباله از سطل آشغال‌ها به شغل رسمی تبدیل شده است و می‌گوید نظرم این است که توامان باید به روح و کالبد شهر توجه شود و همه شهر باید مدرسه شود.شهردار منتخب تهران به دیدارش با رئیس مجلس هم اشاره کرده و می‌گوید که «روز سه شنبه دو هفته پیش خدمت قالیباف رفتم و ایشان گفتند «با آقای رئیسی صحبت شده که شما به دولت بروید و درمورد وزارتخانه‌های رفاه و بهداشت صحبت شد». من هم گفتم از من بهتر برای این مسئولیت‌ها هست و من به خدا و پیغمبر و مردم خیانت نمی‌کنم، ولی اگر آقای رئیسی من را قانع کند که ویژگی‌های دیگری هست که من به آنجا بروم قبول می‌کنم. فردا ساعت ۴:۵صبح باز جلسه با قالیباف گذاشتم و گفتم با این چارچوب کار‌های شهرداری به دولت ارجحیت دارد، ولی با این حال با آقای رئیسی هم صحبت می‌کنم و نظر ایشان را دنبال می‌کنم.

کسانی که دنبال پست می‌روند ذره‌ای عزت ندارند

وی با اشاره به دیدارش با رئیس جمهور بیان می‌دارد که «ساعت ۹صبح چهارشنبه که آقای قالیباف به سوریه رفتند، من پیش آقای رئیسی رفتم و با ایشان راجع به سه سرفصل که یکی شهرداری بود صحبت کردم و به ایشان نگفتم که نظر شما این اینکه به دولت بیایم یا نه چیست؛ چون آدم باید عزت داشته باشد و کسانی که دنبال پست می‌روند ذره‌ای عزت ندارند.

رئیسی گفت اگر شهردار شوی صددرصد کمک می‌کنم

زاکانی افزود: به آقای رئیسی گفتم  از طرف شورای شهر بنده برای شهرداری تهران قانع شدم، چون تهران، چون در حال انفجار است و ۸۰درصد مردم تهران پای صندوق‌های رای نمی‌آیند و ۹.۶مییلون جمعیت دارد و روزی ۳-۴میلیون مسافر ترددی دارد و ۱۱.۵ درصد جمعیت کشور را دارد که ۵۰درصد اثر کشوری دارد وظیفه خود می‌دانم که به این حوزه وارد شوم و انتظارم این است که اگر موفق شدم این خدمت را دست بگیرم به من کمک کنید. ایشان نگفتند کمک می‌کنم که شهردار بشوید، بلکه تاکید کرد که اگر شهردار شوی صددرصد کمک می‌کنم و عضو کابینه هم هستی.

وی با اشاره به مطرح بودنش به عنوان یکی از وزرای دولت گفت: آقای رئیسی گفتند «تا سه روز پیش برای من مسجل بود که به دولت می‌روید و چند جا را هم در نظر گرفته بودم و حتی سر این موضوع نزد حضرت آقا رفتم و صحبت کردم».

زاکانی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد تاکید رهبر انقلاب بر تمرکز نمایندگان مجلس بر کار نمایندگی اظهار داشت: برای ریاست جمهوری که من آمدم ما و اقای قاضی زاده استثنایی می‌خوردیم و هم برای این ماجرا آقای رئیسی صحبت کردند. آیا این دو نفری که الان در لیست هستند از فرمایش حضرت آقا تمرد کردند؟

کسی نوکری کند محکوم نیست

وی با تاکید بر اینکه فرمایش آقا کلی بود و این بود که خیلی بد است که فردی از مجلس برای رفتن به جایی دیگر پل بسازد و اینکه در مجلس دست و پا بزنم تا بروم بد است، ولی اگر بیایند تا برای کار ببرند چه اشکالی دارد، بیان داشت: هرکسی ولع قدرت داشته باشد محکوم است، ولی اگر کسی نوکری کند محکوم نیست. من وقتی در مرکز پژوهش‌ها بودم هفته‌ای دو شب به خانه نمی‌رفتم و اگر به شهرداری بروم هفته‌ای ۵-۶شب به خانه نمی‌روم و در شهرداری می‌خوابم.

تاکید علمای قم بر اهمیت تهران/ در هیات دولت کار‌های قم را پیگیری می‌کنم

وی افزود: خدمت آیت الله اعرافی رفتم و ایشان گفتند تهران مهم است و خدمت آیت‌الله بوشهری رفتم و ایشان گفتند تهران مهم است. با فضلای قم جلسه گذاشتم و گفتند تهران مهم است، ولی چند نفر از طلاب که مشهور به فریاد کشیدن هستند اعتراض کردند.

زاکانی ادامه داد: در این مسیر حق قم در دفترم محفوظ است و تا پایان سال چهارم دفترم را باز نگه می‌دارم و در هیات دولت کار‌های قم را پیگیری می‌کنم و وظیفه کمک به آقای ذوالنوری و امیرآبادی را دارم.

* دولت سازی و جامعه سازی اسلامی را در شهرداری پیگیری می‌کنم

زاکانی با بیان اینکه برای اولین بار در تاریخ انقلاب دستگاه قضایی و اجرایی و تقنینی و شورا‌ها یکپارچه شدند و از این به بعد جریان انقلاب باید درمورد عملکردش پاسخگو باشد و باید کارآمدی و خدمت را در دستور کار قرار دهد و شهرداری نزدیک‌ترین جا برای خدمت به مردم در کشور است، خاطرنشان کرد: اگر شهردار تهران شوم دولت سازی و جامعه سازی اسلامی را در شهرداری پیگیر می‌شوم و فرق من با دوستان دیگر این بود که من این ایده‌ها را داشتم و می‌گفتنم در کنار ایده‌های انقلاب اسلامی کالبد شهر را هم بسازیم و درمورد بزرگراه و مترو هم برنامه داشتم و ۵-۶ ابرپروژه را در حوزه عمرانی دنبال می‌کنیم.

وی درمورد سابقه اجرایی خود و بحث‌های پیرامون این زمینه گفت:  ۱۵ساله بودم مسئول محور لشکر و قائم مقام اطلاعات لشکر بودم و سازمان بسیج دانشجویی قدر چند وزارتخانه است و آن هم در زمانی که یک تنه مقابل دوم خرداد ایستاده بودیم و نتوانستند دانشگاه را مال خود کنند که نتوانستند.

زاکانی با اشاره به اینکه ۱۱۶سال  از قانونگزاری می‌گذرد و هرجا که دستم رسید تحقیق و تفحص کردم و ۱۵۰۰نفر را در کشور سازماندهی کردم و ۴۳جا گزارش نوشتم و ۴۹۰هزار صفحه سند دراوردیم و این به معنای سازماندهی و به کارگیری هست، گفت: برای چند نوبت مسئل اجرایی جریان انقلاب بودم و هر حرفی می‌زدیم به اجرا می‌رساندیم و الان عده‌ای از این می‌ترسیدند.

* از بدنه شهرداری به بهترین نحو استفاده خواهیم کرد

زاکانی با بیان اینکه از بدنه شهرداری به بهترین نحو استفاده خواهیم کرد، اظهار داشت: بعضی می‌گفتند ۱۶هزار پست و ۶۴هزار کارمند در شهرداری هست. به من گفتند ۷۰هزار میلیارد بدهی شهرداری است، ولی نمی‌گویند ۵۸هزار میلیارد طلبکار است و هزاران میلیارد امکانات در شهرداری هست و می‌خواهند بترسانند که کسی نیاید، ولی هرکس بگوید یکشبه این کار را می‌کنم دروغ می‌گوید.

* برای شهرداری اجماع حاکمیتی ایجاد می‌کنیم

زاکانی با بیان اینکه ما برای شهرداری اجماع حاکمیتی ایجاد می‌کنیم، گفت: وجه  امتیاز من این است که می‌توانم اجماع حاکمیتی ایجاد کنم و دسترسی ام به رئیس جمهور و قالیباف و اژه‌ای هست و دیگران شاید این امتیاز را نداشته باشند.

وی افزود: خدا لطفی درمورد توان سازماندهی و به کارگیری افراد به من کرده و تا مردم را به صحنه تحول افراد نیاوریم نمی‌توانیم تهران را آباد کنیم و هرچند حرفه من پل‌سازی نبوده است، ولی حرفه من این بوده که مردم را به صحنه بیاورم.

شهردار منتخب تهران با تاکید بر اینکه باید به سمت هوشمندسازی شهر برویم، گفت: باید به سمتی برویم که شهر را به سمت مدیریت واحد ببریم.

* برنامه را خودم خلق نکردم بلکه قالب دادم

زاکانی در پاسخ به سوالی درمورد چگونگی تهیه برنامه در زمانی کوتاه مدت تصریح کرد: ۴-۵روز جهت‌گیری‌های خودم را گفتم و افراد با تجربه را دعوت و صحبت کردیم و عدد و رقم و قابلیت‌های شهر را گرفتم و دوستان تجربه خود را در این قالب به من دادند و من خودم خلق نکردم بلکه قالب دادم و آنچه را که به این قالب می‌خورد را چیدم بنابراین اعضای شورای شهر متعجب شدند که به عدد و رقم مسلط هستم.

وی افزود: بنده نه برا این کار به یک نفر رو زدم، اما برای اینکه تجربه‌ها را فهم کنم رو زدم و برای یادگیری التماس می‌کنم.

زاکانی با بیان اینکه مدیریت شهرداری کار اجرایی نیست بلکه عقل و جسارت و مدیریت و سازماندهی و انتخاب و به کارگیری بهترین‌ها را می‌خواهد، گفت: برای تهران یک افق و چشم اندازی معلوم خواهیم کرد و این را بین مناطق و ۳۵۳محله تقسیم خواهیم کردو در محله‌ها ذیلشان ۱۷۰۰مجلس و به هر مسجدی مطلوبیت خاص و عام بدهیم و با سازماندهی گروه‌های جهادی داخل این مسجد‌ها شانه داخل خدمت به مردم بدهیم و این کار را در قم دنبال کردیم.

وی با اشاره به نامه سوال برانگیز نامه سازمان بازرسی هم گفت: نامه سازمان بازرسی امری کلی هست و ربطی به بنده ندارد و سخنگوی سازان بررسی هم اعلام کرد که در انتصاب ۱۱۰۰شهر قانون را ملاک قرار می‌دهد.

زاکانی، اما می‌گوید که برنامه جامعی درخصوص مسائل اجتماعی و فرهنگی داریم که ما به ازای روح و کالبد و فرهنگ و اجتماع و عمران و آبادانی و زیربنا‌های شهری و رفاه و تلاش برنامه‌های فوری داریم که به سرعت و ظرف دو سه ماه عملی کنیم و یک سری برنامه‌ها داریم که تا یک سال و یک برنامه هم داریم که تا دوسال دیگر و بعد ۴سال و بیشتر هست، گفت: این برنامه‌ها هم ناظر به حوزه رفاهی و تفریحی و هم ناظر به حوزه معنوی و مادی هست و، چون می‌خواهیم با امکان مردمی و هوشمند کار را پیش ببریم، می‌توانیم همه این کار‌ها را اهم و مهم کنیم تا همه را در دستور کار بگذاریم که تنوع را مردم ببینند.

زاکانی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر فساد در شهرداری تهران هم گفت که «چنین شهره‌ای در ذهن مردم هست و از طریق شفاف سازی و هوشمندسازی و نظارت مردمی و نظارت‌های سیستمی و مواجهه با سرشاخه‌های فساد و ایجاد زمینه ناامنی برای مفسدان این کار را پیش می‌بریم، ولی این بگیر و ببند نیست بلکه یک حرکت منطقی هست».

وی همچنین در پاسخ به سوالی درمورد سرنوشت مرکز پژوهش‌ها بعد از واگذاری این مسولیت هم بیان داشت که با آقای قالیباف صحبت کردم که این مرکز با عنایت ایشان و هیات رئیسه استمرار بخشد، چون ما ۱۴رویکرد تحولی را دنبال کردیم که اتفاقات بزرگی آنجا افتاده است که ان‌شالله آن را ادامه دهند.

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه تمام پست‌هایی که به من پیشنهاد داده اند مرتبط است و وزارت بهداشت و رفاه با من مرتبط هستند، اظهار داشت: شهرداری تهران کاملا مرتبط است و اساسا آنجا مثل ریاست جمهوری سطح اداره طوری نیست که بخواهد مدرک داشته باشد و شهرداری تهران یک دولت کوچک است.

* بیکار نیستیم که عده‌ای دعوا راه بیاندازند و ما دنبالشان بدویم

وی با بیان اینکه من سوالات مردم را زود جواب می‌دهم، ولی این دعوا‌هایی که راه انداخته اند دعوای مردم نیست گفت: ما بیکار نیستیم که عده‌ای دعوا راه بیاندازند و ما دنبالشان بدویم.

* اینکه فروش تراکم و دست زدن به باغات تهران خط قرمز ماست

شهردار منتخب تهران با تاکید بر اینکه فروش تراکم و دست زدن به باغات تهران خط قرمز ماست، اما راه انداختن تسهیلات در مسیر ساخت و ساز وظیفه ما هست و این‌هایی که نمی‌توانند از بی عرضگی‌شَان است، گفت: این‌ها عوارض را سه برابر کرده و شهر را قفل کرده اند.

زاکانی با اشاره به آلودگی هوای تهران با بیان اینکه ۱.۸میلیون نفر از طریق مترو انجام می‌شود هم گفت: ۷۰درصد خودرو‌های شخصی هست و آلودگی مال خودرو‌های شخصی و موتورسیکلت است و حرکت در مسیر ساماندهی این‌ها یک امکان است و هوای تهران مطبوع است و ما با دست خودمان تهران را نابود می‌کنیم.

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه برای مترو یک نقشه آوردیم که تکمیل ۲۱  ایستگاه خط ۶و۷و بالابردن ظرفیت واگنی جزو آنهاست و اگر این ظرفیت ۱۰۸را دوبرابر کنیم آلودگی و ترافیک کم می‌شود، گفت: پایان دوران قالیباف ۶۵۰۰اتوبوس داشتیم و الان ۱۵۰۰اتوبوس داریم و زیرساخت شهر را نابود کردند و وظیفه داریم درست کنیم.

وی با اشاره به باید به سمتی برویم که نقشه یک به یک خانه‌های تهران را طوری تعبیه کنیم که ما به ازای آن توجه به این کنیم که این نهاد را پویا نگه داریم و توسعه دهیم و در این ۱۷۰۰مسجد مردم به هم کمک می‌کنند، گفت: ما وظیفه داریم ریشه فقر مطلق را در شهر بِکنیم و شهرداری وظیفه دارد معتادان متجاهر را جمع کند و پرونده کودکان کار و تکدی گری را ببندد و باید برای این کار یک قرارگاه اجتماعی تشکیل شود.

زاکانی تاکید کرد: ادعا دارم قانونمدارم و گردنم در باربر قانون از مو نازکتر است و به همین دلیل وقتی شورای نگهبان عدم احراز کرد اولین نفر بودم که از شورای نگهبان تشکر کردم.

* صدای احزاب و نخبگان قم را شنیده ام

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه صدای احزاب و نخبگان قم را شنیده ام و با آن‌ها صحبت کرده، ولی خیلی‌ها که داد می‌زنند و جیغ می‌کشند صدای آن‌ها نیست، گفت: حتما نیازمند نقد منصفانه و دفاع واقع بینانه هستیم.

وی با بیان اینکه مردم عاشق این هستند که حسی که حرف از عدالت زده بتوانند آن را اجرا کنند، گفت: سلامت و فرهنگ مثل شهرسازی هست و حتما به کالبد شهر می‌پردازیم و از بی هویتی که هر خیابان یک رنگ است در می‌آوریم.

* احداث پل طبیعت ۲و۳/ پروژه LRT از شرق تا غرب تهران

 شهردار منتخب تهران با بیان اینکه ما مسیری دنبال می‌کنیم که از همه ظرفیت‌های تهران به بهترین نحو استفاده کنیم و پل طبیعت ۲و۳را که روی همت و حکیم می‌خورد را دنبال می‌کنیم که برج میلاد را از حالت جزیره‌ای درمی آورد و تبدیل به بزرگترین پیاده رو تفرجگاهی می‌کند و در پروژه بعدی پردیسان را از این سمت اتوبان وصل می‌کنیم و این پروژه ۲-۳برابر پل طبیعت است.

زاکانی افزود: پروژه‌ای طراحی شده که از شرق تهران تا وردآورد LRT زده شود تا دوسوم هزینه مترو هست و دوسوم مترو هم امکان باربری دارد و شهر را هم بسیار زیبا می‌کند و دو جایش هم دوطبقه می‌شود. پروژه‌ای آماده است که از انتهای صیاد به آزادگان می‌خورد و سرمایه‌گزار هم آماده هست. پروژه دیگری آماده هست که از انتهای امام علی به دیزین تا اوشان می‌رود و باید ۶کیلومتر تونل باید بزنیم و برای مردم کلی تنفس‌گاه ایجاد می‌شود و ۹۴کیلومتر راه را به شمال نزدیک‌تر می‌کند.

پروژه‌های بسیار بزرگی را برای جنوب شهر تعریف می‌کنیم

شهردار منتخب تهران با بیان اینکه پروژه‌های بسیار بزرگی را برای جنوب شهر تعریف می‌کنیم، گفت: ۱۲هزار هکتار بافت ناپایدار در تهران است که ۴۵۰۰هکتار از آن بافت فرسوده است و به سمت و سویی می‌رویم که بعد ۴سال گاز را از تهران جمع کنیم، چون هیچ جای دنیا برق و گاز را باهم نمی‌برند و اگر این گاز به نیروگاه برود و به برق تبدیل شود اینطور نیست که با کوچک‌ترین آتش سوزی تا۷۲ساعت شاهد آتش سوزی باشیم.

صحبت‌های زاکانی که تمام می‌شود سوالی باقی نمی‌ماند و دیگر آن تندی و صراحت اولیه نیست. یکی دوتا از دانشجویان از زاکانی می‌خواهد که این جلسات در دوران مسئولیتش در شهرداری هم ادامه یابد و او نیز از این مسئله استقبال می‌کند. برنامه‌ای که ۱۶:۳۰عصر شروع شده نزدیک اذان مغرب پایان می‌یابد.منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: