کد خبر: ۳۵۷۰۹۲
۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
0
دبیر شورای معارف سیما «نسل به نسل در پناهت هستیم» را شعار سیما برای ماه محرم ۱۴۰۰ دانست و گفت: هدف و برنامه اصلی این شعار تربیت نسل حسینی و توجه به ابعاد مختلف و اهمیت خانواده است.
ویژه برنامه های تلویزیون در محرم اعلام شد
 

به گزارش پول نیوز «جواد شیخ اکبری»، دبیر شورای معارف سیما و مدیر شبکه قرآن و معارف در نشست خبری معرفی برنامه‌های سیما در محرم ۱۴۰۰ که به صورت مجازی برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خبرنگار این روز رو به تمامی خبرنگاران تبریک گفت و افزود: ارزو می‌کنم در راستای رسالتی که در حوزه نشر معارف قرآن و اهل بیت (ع) بر عهده دارید بتوانید بیشتر از گذشته با موفقیت و اثر گذاری بیشتر عمل کنید.

شیخ اکبری همچنین روز ۱۸ مرداد را که روز بزرگداشت شهدای مدافع حرم نامگذاری شده است را در ابتدای این نشست گرامی داشت. دبیر شورای معارف سیما به تشریح نحوه برنامه ریزی و برنامه‌هایی که در سیمای جمهوری اسلامی ایران همزمان با دهه اول محرم بر روی آنتن می‌رود پرداخت و گفت: امسال ماه محرم ویژگی‌های زیادی دارد مهمترین عامل تاثیر گذار بر نوع برنامه ریزی ما در ماه محرم شرایط کرونا و قرار گیری در پیک پنجم که بر کشور حاکم است می‌باشد و این مسئله در برنامه ریزی ونوع پوشش رسانه ملی در این ایام اثر گذار است.

شیخ اکبری با اشاره به شرایط کرونایی جامعه گفت: به گونه‌ای در سیما برنامه ریزی کرده ایم تا مردمی که نمی‌توانند در مراسم‌های مذهبی و هیئات شرکت کنند از ظرفیت سیما استفاده نمایند.

وی به بیان محور‌های مهمی که از نظر محتوایی در شبکه‌های سیما مورد توجه قرار گرفته پرداخت و گفت: بحث اول تعظیم شعائر حسینی است که ریشه قرآنی دارد و به آیه ۳۲ سوره حج «ذلِکَ وَ مَنْ یُعَظِّمْ شَعائِرَ اللَّهِ فَإِنَّها مِنْ تَقْوَی الْقُلُوبِ» اشاره دارد و این مسئله موضوع اصلی و مهم در تولید برنامه در سیما می‌باشد.

دبیر شورای معارف سیما تاکید کرد: تواصی به حق و تواصی به صبر و همچنین توجه به امر به معروف و نهی از منکر محور محتوایی بعدی است که در برنامه ریزی‌های سیما به آن توجه شده است. وی ادامه داد: ظلم ستیزی و مبارزه با استکبار در فرهنگ عاشورا دیگر محور برنامه سازی در رسانه ملی است.

دبیر شورای معارف سیما افزود: نسل به نسل در پناهت هستیم، شعار سیما برای ماه محرم ۱۴۰۰ است که هدف و برنامه اصلی آن تربیت نسل حسینی و توجه به ابعاد مختلف و اهمیت خانواده می‌باشد.

شیخ اکبری با اشاره به ایجاد پویش‌های مختلف در رسانه ملی در ایام ماه محرم گفت: پویش «نذر حسین» با توجه به شرایط کرونایی جامعه و لزوم هدایت نذورات مردمی به سمت خانواده‌های کم بضاعت و بی بضاعت در رسانه ملی تعریف شده است.

وی خاطرنشان کرد: پویش هر خانه یک حسینیه با هدف نصب پرچم و سیاهپوش کردن خانه‌ها با استفاده از ظرفیت مردمی یکی دیگر از پویش‌های تعریف شده در رسانه ملی است.

شیخ اکبری ادامه داد: با هدف الگوسازی برای هیئات مذهبی، رسانه ملی به معرفی هیئت تراز پرداخته است. همچنین توجه به تلاوت قرآن در آغاز مراسم‌های مذهبی از دیگر موضوعاتی است که مورد توجه رسانه ملی در معرفی هیئت‌های تراز می‌باشد. مساجد و هیئت‌ها همواره در بحث کمک‌های مومنانه پیشتاز بوده اند و امیدواریم از فرصت دهه اول محرم در راستای کمک مومنانه و انعکاس آن در رسانه ملی استفاده و بهره کافی برده شود.

دبیر شورای معارف سیما خاطرنشان کرد: نکته بعدی استفاده از ظرفیت مداحان استانی سراسر کشور در سیما و معرفی چهره‌های جدید در حوزه مرثیه خوانی است که به حمدالله سال گذشته ۹۶ مداح و سخنران جدید بر روی آنتن سیما معرفی شدند و با توجه به نظرسنجی‌های مرکز پژوهش‌های صدا و سیما ۵۰ درصد مداحی‌ها و ۳۵ درصد سخنرانی‌ها مورد توجه مخاطبان رسانه ملی قرار گرفته بودند.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما افزود: حسینیه تلویزیونی ایران به دلیل شرایط کرونایی تجربه موفقی از سال گذشته در رسانه ملی ایجاد کرد. امسال نیز این حسینیه در ساعات مختلف از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود و در حسینیه‌ای به وسعت ایران شبکه‌های سینما تبدیل به حسینیه می‌شوند. برنامه‌های این حسینیه از ساعت شش صبح آغاز و تا یک بامداد ادامه دارد. تا مخاطبان بتوانند بر اساس جدول اعلامی هر یک از شبکه‌ها مخاطب حسینیه تلویزیونی ایران باشند. وی گفت: طبیعتا وظیفه سیما در این شرایط کرونایی فراهم کردن فضایی برای بهره مندی مردم جامعه از برنامه‌های مذهبی است.

دبیر شورای معارف سیما با اشاره به برنامه‌های محوری رسانه ملی در دهه اول محرم گفت: برنامه ریزی‌هایی برای انعکاس شور و شعور حسینی در روز عاشورا و تاسوعا صورت گرفت تا در اقصی نقاط ایران مراسم عزاداری به تصویر کشیده شود.

وی گفت: پویش با قرآن با حسین یکی از برنامه‌های این ایام می‌باشد که به خواندن قرآن و انس با این کتاب آسمانی توجه دارد چرا که ابا عبدالله الحسین (ع) با هدف فرهنگ سازی انس بیشتر با قرآن قیام کردند و این پویش با هدف قرائت قرآن در همه هیئات برگزار می‌شود. همزمان با این پویش یک محفل قرآنی به صورت زنده تا سحر در شبکه قرآن برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: پوشش نماز ظهر عاشورا و مراسم هایی، چون شیرخوارگان حسینی و احلا من العسل با برنامه ریزی‌های شبکه‌های سیما انجام خواهد شد البته محور اصلی همایش شیرخوارگان شبکه دو خواهد بود و شبکه‌های دیگر بخش‌هایی از آن را پوشش می‌دهند.

شیخ اکبری به تشریح برخی از برنامه‌های اصلی و کلی شبکه‌های سیما در ایام محرم پرداخت و گفت: شبکه یک سیما با ویژه برنامه حسینیه تلویزیونی ایران هر روز ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه سخنرانی حجت الاسلام عالی را پخش می‌کند. همچنین برنامه شامگاهی این شبکه برنامه این شب هاست که به موضوع معارف عاشورایی می‌پردازد. برنامه محوری شبکه یک حسینیه تلویزیونی ایران است که به پوشش مراسم‌های هیئات مذهبی می‌پردازد. برنامه سریالیست هم به بررسی سریال‌های محرمی سیما اختصاص دارد.

شیخ اکبری گفت: شبکه دو سیما در یک مستند ۱۷ قسمتی با عنوان یک قرن با حسین به بررسی تاریخ عزاداری و آیین‌های عزاداری در یک قرن گذشته حول محور عاشورا می‌پردازد. همچنین مستند صادق الوعد در حوزه آیین‌های عزاداری در اردبیل در این ایام از شبکه دو سیما پخش می‌شود و برنامه زنده دیگری نیز از کربلای معلی با اجرای صابر خراسانی و سخنرانی حجت الاسلام انصاریان هر روز به روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه در آستان خورشید به صورت زنده از شبکه سوم سیما از کربلای معلی هر روزه پخش خواهد شد. همچنین برنامه تکیه که به پوشش هیئت‌های سراسر کشور می‌پردازد به همراه موکب ثارالله و مستند ادب حضور از دیگر برنامه‌های شبکه چهار سیما در کنار ویژه برنامه حسینیه‌ای به وسعت ایران هستند.

وی خاطرنشان کرد: شبکه چهار به عنوان شبکه فرهیختگان هر شب ساعت ۲۳ با موضوع بنی امیه برنامه سوره را به روی آنتن شبکه می‌فرستد. برنامه سرگذشت با اجرای ساعد باقری و برنامه تکیه هنر به موضوع هنرمندان و عاشورا در این شبکه می‌پردازد. ویژه برنامه نغمه‌های عاشورایی به معرفی ۱۰ مداح شاخص در استان‌ها می‌پردازد.

شیخ اکبری به تشریح برنامه‌های شبکه پنجم سیما پرداخت و گفت: مستند تک قسمتی در خصوص جریان‌های انحرافی در حوزه عزاداری سیدالشهداء یکی از ویژه برنامه‌های شبکه پنج سیما می‌باشد. حسینیه تلویزیونی ایران در شبکه پنج با سخنرانی حجت الاسلام پناهیان و مداحی حسین سازور ساعت ۱۶ از این شبکه به روی آنتن می‌رود.

وی گفت: بفرمایید روضه و ویژه برنامه‌ای در خصوص امر به معروف و نهی از منکر و نوا‌های عاشورایی از برنامه‌های شبکه آموزش در ایام محرم ۱۴۰۰ هستند. بررسی خدمات اجتماعی هیئات مذهبی در مستندی با عنوان هیئت در ایام محرم از شبکه مستند پخش می‌شود. همچنین ویژه برنامه با حسین حرف بزن در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای از شبکه نسیم به روی آنتن می‌رود و ویژه برنامه مثل قاسم از شبکه امید همزمان با محرم امسال پخش می‌شود.

منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: