کد خبر: ۳۵۷۰۶۹
۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۴
0
یکی از اصطلاحات پرکاربرد میان تحلیلگران تکنیکال اصلاح قیمت یا pullback است، اما پولبک چیست؟ برگشت قیمت بعد از شکست سطوح قیمتی مهم به سطح پیشین را پولبک می‌نامیم. در این مقاله به بررسی مفهوم اصلاح قیمت یا پولبک در بورس می‌پردازیم.
منظور از اصلاح قیمت یا پولبک (pullback) چیست؟
به گزارش پول نیوز، یکی از اصطلاحات پرکاربرد میان تحلیلگران تکنیکال اصلاح قیمت یا pullback است، اما پولبک چیست؟ برگشت قیمت بعد از شکست سطوح قیمتی مهم به سطح پیشین را پولبک می‌نامیم. در این مقاله به بررسی مفهوم اصلاح قیمت یا پولبک در بورس می‌پردازیم.

اصلاح قیمت چیست؟

پولبک در لغت به معنای بازگشت و عقب کشیدن است. البته معنای خداحافظی نیز برای این کلمه در نظر گرفته شده است. گاهی قیمت در یک نقطه تمایل دارد تا به سطح مقاومت یا حمایت شکسته بازگردد و پس از این بازگشت نیز دوباره از همان سطح روند خود را ادامه دهد. این بازگشت قیمت معمولا در مدت‌زمان کمی اتفاق می‌افتد.

فرض کنید سهم در روند صعودی قرار دارد. به این ترتیب قیمت سهم هر بار سقف و کف بالاتری می‌سازد. در یک بازه زمانی سهم به محدوده خط روند نزدیک شده و آن را می‌شکند. پس از چند درصد اصلاح، مجدد به خط روند نزدیک می‌شود. معمولا در این شرایط موفق به عبور از خط روند قبلی خود نمی‌شود؛ بنابراین با برخورد به خط روند، وارد مسیر کاهشی خواهد شد. شکسته شدن این خطوط از اهمیت آن‌ها کم نخواهد کرد. در این شرایط تغییر وضعیت صورت می‌گیرد و مقاومت به حمایت یا حمایت به مقاومت تبدیل می‌شود.

معنای اصلاح قیمت یا پولبک در بورس

پولبک را در اصطلاح به بوسه خداحافظی نیز می‌شناسیم. در واقع قیمت به سطح مقاومت یا حمایت خود بوسه‌ای می‌زند و شروع به صعود یا نزول قدرتمند از آن نقطه می‌کند. پس روند جهت‌گیری و به سمت حمایت یا مقاومت قبلی خود حرکت می‌کند. به این ترتیب اگر در سطح مقاومت قرار داشته باشد به حمایت و اگر در سطح حمایت قرار داشته باشد به مقاومت باز می‌گردد. برای تشخیص نوع حرکت سهم می‌توانیم دقت بیشتری در حجم معاملات انجام شده در سهم داشته باشیم. با این کار مشخص می‌شود که سهم به چه سمتی حرکت می‌کند.

انواع پولبک

پولبک در تحلیل تکنیکال به ۳ نوع تقسیم می‌شود. پولبک داخلی، خارجی و عادی. در ادامه هر یک از این پولبک‌ها را به طور کوتاه تعریف می‌کنیم.

• پولبک عادی (Normal Pullback): پولبک عادی یا نرمال همان طور که از نام آن پیدا است، متداول‌ترین نوع پولبک است. پولبک عادی بعد از برخورد به سطح مقاومت یا حمایت، دوباره به حرکت خود ادامه می‌دهد.

• پولبک خارجی (Outside Pullback) در این حالت قیمت سهم قبل از اینکه به سطح حمایت یا مقاومت برسد، در مسیر اصلی خود حرکت را ادامه می‌دهد. در صورت مشاهده این نوع پولبک احتمال صعود قیمت بالا خواهد بود

• پولبک داخلی (Inside Pullback): در پولبک داخلی پس از شکست سطح حمایت و مقاومت و برگشت به همان سطح، قیمت به داخل محدوده مورد نظر نفوذ می‌کند. این حالت معمولا سردرگمی سرمایه‌گذاران را نشان می‌دهد که مشخص نیست دقیقا چه تصمیمی برای انجام معامله در سهم دارند.

چطور پولبک‌های معتبر در بورس را تشخیص دهیم؟

اگر پولبک در محدوده حمایت یا مقاومت با حجم بالا شکسته شود، معتبر است. این حجم بالا اغلب ۲ الی ۳ برابر میانگین حجم معاملات یک هفته اخیر (۷ روز معاملاتی) است. حال این طور فرض کنید که اگر محدوده حمایتی یا مقاومتی قدرتمند شکسته شود و تا چند روز پس از این اتفاق، قیمت پایانی روز جاری کمتر از روز قبل باشد، احتمال پولبک پایین است؛ زیرا فروش قوی در بازار و تقاضای کافی در سهم وجود ندارد؛ بنابراین اکثر سرمایه‌گذاران اعتقاد دارند که پولبک حتما باید بازگشتی به نقطه شکست باشد. حالتی که معمولا در بازار شاهد این موضوع نیستیم. عمدتا پولبک‌هایی که به محدوده شکست هستند، تکمیل نخواهند شد.

بهترین نوع پولبک، پولبکی است که کند انجام شود. در حقیقت ما یک سطح داریم که با یک یا چند کندل قدرتمند شکسته می‌شود. حال پولبکی که به سمت این سطح صورت می‌پذیرد، چنان چه حالت ضعیف و فشرده‌ای داشته باشد، در وضعیت مناسبی برای معاملات ما قرار می‌گیرد.

نکات مهم در خصوص پولبک در تحلیل تکنیکال

• بیش از ۵۸ درصد از روند‌ها بعد از شکست حمایت یا مقاومت معتبر خود، به نقاط شکست پولبک خواهند داشت.

• در بیشتر موارد پولبک‌های معتبر در مدت‌زمان کمتر از ۳۰ روز به خود شکل می‌گیرند و کاملا تکمیل می‌شوند.

• در اکثر موارد پولبک‌های قدرتمند از روند‌هایی که با حجم معاملات بالاتری نسبت به میانگین ۳۰ روز گذشته حمایت یا مقاومت خود را می‌شکنند، تشکیل خواهند شد؛ بنابراین می‌توانیم نتیجه‌گیری کنیم که روند‌های شکننده حمایت یا مقاومت با حجم چشمگیر و بالا، علاقه زیادی به پولبک دارند.

• اگر پیش از شکست مقاومت ۳ روز پیاپی قیمت پایانی کمتر از قیمت پایانی روز قبل باشد، احتمال پولبک بعد از شکست بسیار کم خواهد شد.

• پولبک را با قلاب نیز می‌شناسند، زیرا ظاهر پولبک در نمودار‌ها به شکل قلاب دیده می‌شود.

• در نظر داشته باشید که قرار نیست تمام پولبک‌ها به سطح مقاومت یا حمایت شکسته خود برخورد کنند و مماس آن شوند؛ بلکه بازگشت قیمت به همان محدوده نیز کافی است.

سخن آخر

برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که بعد از تشکیل پولبک در سهم، روند قبل ادامه پیدا می‌کند. بولکوفسکی اعتقاد دارد که ۵۰ درصد از روند‌ها بعد از تکمیل پولبک روند قبل خود را در پیش می‌گیرند. این در حالی است که ۵۰ درصد از روند‌ها بعد از پولبک روند قبلی خود را از دست می‌دهند و پس از آن مسیر جدیدی را انتخاب می‌کنند؛ بنابراین این تفکر اشتباه است. این مسئله قطعیت را برای تشخیص پولبک در سهم از بین می‌برد.

به این ترتیب برای اطمینان از کامل شدن پولبک، حتما باید تمام مواردی که در متن ذکر کردیم با دقت بررسی شود. فراموش نکنید که شناخت دقیق تکنیک‌های معاملاتی و مهارت تابلوخوانی در بازار بورس، کمک بسیار زیادی در جهت فهم بازار و تشخیص نشانه‌های ورود و خروج به بازار می‌کند.
 
 
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: