در گفت و گو با استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله:
کد خبر: ۳۵۶۷۰۰
۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۰
0
استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه مسئولان ذیربط باید شهروندان را برای وقوع زمین لرزه های بزرگ آماده سازی و سازه های حیاتی را به طور اصولی مقاوم سازی کنند، گفت: باید جلوی فساد در صنعت ساختمان گرفته شود و ساختمان های جدید و تاب آور را جایگزین کنند.

ضرورت جلوگیری از فساد در صنعت ساختمان

 

مهدی زارع در گفتگو با پول نیوز با اعلام اینکه در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۱۰ هزار ایرانی در زلزله های ایران کشته شده اند، افزود: این حجم از تلفات انسانی به دلیل نحوه ساخت و ساز‌ها و کیفیت پایین ساختمان‌ها است که موجب شده تا یک فرد در ایران بسیار در برابر زلزله آسیب پذیر باشد.
وی با بیان اینکه طبق برآورد‌های انجام شده تا سال ۲۰۵۰ میزان جمعیت شهری که در معرض زلزله بزرگ قرار دارند، از ۳۷۰ میلیون نفر کنونی به ۸۷۰ میلیون نفر می‌رسد، افزود: به این ترتیب مناطق شهر به طور فزاینده‌ای در معرض خطر قرار می‌گیرند و الگو‌های جدیدی از ریسک شدید ایجاد می‌کنند.
زارع همچنین با اشاره به اینکه توسعه شهری بدون برنامه ریزی صحیح و با مدیریت ضعیف، خطرات جدید و ریسک گسترده‌ای را ایجاد کرده است، گفت: شهر‌های نامناسب همچنان مخاطرات جدیدی ایجاد می‌کنند که دستاورد‌های توسعه فعلی را هر چه بیشتر ناپایدار می‌کند.
استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در عین حال تاکید کرد: نبود زیرساخت‌ها و خدمات کافی، سکونت در واحد‌های مسکونی ناامن، خدمات بهداشتی ناکافی در مناطق شهری و حتی مناطق مرفه نشین می‌تواند مخاطرات طبیعی را به یک فاجعه تبدیل کند
وی ادامه داد: عوامل متعددی در بخش برنامه ریزی و توسعه شهری کنونی وجود دارد که باعث بروز آسیب پذیری می شود، از جمله اینکه در تصمیماتی که برای سرمایه گذاری گرفته می‌شود؛ خطر فاجعه کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.
به گفته عضو وابسته و رئیس شاخه زمین شناسی فرهنگستان علوم، ضعف در اجرای قوانین و مقررات ساختمانی، مجوز برنامه ریزی و سرمایه گذاری نظارتی، که اغلب ناشی از فساد است، موجب انتقال خطر از شرکت های ساختمانی به ساکنان ساختمان ها می‌شود.
این کارشناس زلزله در ادامه تصریح کرد: علیرغم اینکه برای ۲۲ منطقه پایتخت نقشه گسل تهیه شده، اما توسعه شهر صرفا بر اساس پارامتر‌ها و مؤلفه های اقتصادی صورت می‌پذیرد و نقشه های تهیه شده برای گسل های واقع در مناطق شهری تاثیر خاصی در تصمیم گیری ها نداشته است. به طوری که رویداد‌های ۵۰ سال اخیر نشان می‌دهد، مردم سرمایه گذاری در مناطق خوش آب و هوا، اما خطرناک را ترجیح داده اند.
وی با انتقاد از اینکه پیمانکاران و برخی از مدیران اجرایی برای کسب سود بیشتر ساختمانها را از مصالح ناامن و در مکان های خطرناک میسازند، گفت: این در حالی است که به جای سرمایه گذاری کمی بیشتر در بخش ساخت و ساز‌ها می‌توانند از عواقب خطرناک آن جلوگیری کنند.
استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله همچنین با تاکید بر اینکه تغییر رفتار مردم نیاز به روش های جدید و تلاش مستمر دارد تا درباره اهمیت آماده سازی در برابر مخاطرات طبیعی فرهنگ سازی شود، خاطرنشان کرد: اگر ساختمان‌ها با استفاده از مصالح ساختمانی با کیفیت بهتر ساخته شوند، تاب آوری فیزیکی آن‌ها در برابر سوانح طبیعی افزایش می یابد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: