روند معاملات در هفته جاری بررسی می‌شود؛
کد خبر: ۳۵۵۷۲۳
۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۸
0
فعالیت بازار سرمایه در هفته جاری به دلیل تعطیلی ۶ روزه پایتخت تنها به سه روز ختم شد و شاخص کل بورس در این سه روز توانست روند صعودی خود را حفظ کند. همچنین در میان پنج بازار اول سهام، بازار دوم سهام، بازار بدهی، بازار مشتقه و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله، تنها بازار بدهی نسبت به هفته قبل حرکتی صعودی داشت و بازار‌های دیگر کاهشی بودند.
قدرت نمایی بازار بورس
به گزارش پول نیوز، روز دوشنبه ۲۸ تیرماه سال جاری بود که بنابر پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت رییس‌جمهور تمامی ادارات استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه ۲۹ تیرماه تا یکشنبه ۳ مردادماه تعطیل شد.

سپس دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا نیز متعاقبا اعلام کرد که بانک‌ها و اصناف هم در تهران و البرز به‌مدت ۶ روز تعطیل خواهند بود.

بعد از تعطیلی بانک‌ها نایب رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که بورس نیز در ایام مذکور تعطیل می‌باشد؛ بنابراین بورس به دلیل تصمیمات اتخاذ شده جهش جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا تعطیل می‌باشد و این تعطیلی تا امروز یکشنبه ۳ مرداد ماه ادامه خواهد داشت و معاملات از روز دوشنبه از سر گرفته خواهد شد.

به طوری که ارزش کل معاملات این بازار از ۲۹۲ هزار و ۴۱۷ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۱۷۵ هزار و ۷۷۱ میلیارد ریال در هفته جاری رسید. همچنین حجم معاملات این بازار با کاهش ۳۸.۹ درصدی از ۳۶ هزار و ۳۲۹ میلیون سهم در هفته قبل تا رقم ۲۲ هزار و ۲۰۰ میلیون سهم در هفته جاری کاهش یافت.

در میان پنج بازار اول سهام، بازار دوم سهام، بازار بدهی، بازار مشتقه و صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله، تنها بازار بدهی نسبت به هفته قبل حرکتی صعودی داشت و بازار‌های دیگر کاهشی بودند. به طوریکه ارزش معاملات بازار اول سهام از ۱۲۸ هزار و ۷۷۲ میلیارد ریال در هفته قبل به ۶۴ هزار و ۱۰۳ میلیارد ریال در هفته جاری رسید و کاهشی ۵۰ درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات این بازار نیز با ۴۴ درصد کاهش، از ۱۴ هزار و ۷۴۶ میلیون سهم در هفته قبل به ۸۲۳۷ میلیون سهم در هفته جاری رسید.

ارزش معاملات در بازار دوم سهام نیز با کاهشی ۴۰ درصدی از ۱۲۵ هزار و ۶۲۲ میلیارد ریال در هفته گذشته تا ۷۴ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در هفته جاری کاهش یافت. حجم معاملات این بازار نیز که هفته قبل ۱۹ هزار و ۴۷۱ میلیون سهم بود، ۳۷ درصد کاهش را تجربه کرد و به ۱۲ هزار و ۱۷۶ میلیون سهم در هفته جاری رسید.

این درحالی است که ورق بازار بدهی در هفته جاری برگشت و ارزش معاملات در این بازار در هفته جاری با ۷۵ درصد افزایش از ۳۴۹۸ میلیارد ریال تا ۶۱۰۵ میلیارد ریال افزایش یافت. حجم معاملات این بازار نیز صعودی ۷۵ درصدی را تجربه کرد و از چهار میلیون برگه به ۶.۱۵ میلیون برگه رسید.

بر این اساس حجم معاملات در بازار مشتقه صعودی بود، اما ارزش معاملات این بازار نزولی ماند. به طوریکه ارزش معاملات بازار مشتقه با ۵۸ درصد کاهش از ۲۶۷ میلیارد ریال در هفته گذشته به ۱۱۱ میلیارد ریال در هفته جاری رسید، اما حجم معاملات این بازار ۳۳۹ درصد افزایش را تجربه کرد و از ۶ میلیون قرارداد تا ۲۴.۹ میلیون قرارداد افزایش یافت.

روند صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله هم کاهشی بود و ارزش معاملات این بازار با ۱۰.۳۸ درصد کاهش از ۳۴ هزار و ۲۵۸ میلیارد ریال در هفته قبل به ۳۰.۷۰۲ میلیارد ریال در هفته جاری رسید. حجم معاملات این بازار نیز از ۲۱۰۳ میلیون یونیت در هفته قبل به ۱۷۵۶ میلیون یونیت در هفته جاری رسید که کاهشی ۱۶.۵۱ درصدی را تجربه کرد.

شاخص کل بورس در هفته جاری روند صعودی خود را حفظ کرد و با ۰.۴۴ درصد افزایش در هفته جاری نسبت به هفته قبل ۵۷۸۲ واحد افزایش یافت و از یک میلیون و ۳۰۵ هزار واحد در هفته قبل به یک میلیون و ۳۱۱ هزار واحد در هفته جاری رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن هم در هفته قبل نسبت به هفته جاری ۰.۳۶ درصد افزایش یافت و از ۴۰۱ هزار و ۶۱۱ واحد در هفته قبل به ۴۰۳ هزار و ۶۹ واحد در هفته جاری رسید که رشدی ۱۴۵۸ واحدی را نشان میدهد.
 
 
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: