کد خبر: ۳۵۴۸۰۷
۲۶ تير ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۱
0
بازارهای مالی در هفته سوم تیر ماه هیچ کاهشی را ثبت نکردند. در این میان نرخ سود بین بانکی با افزایشی اندک مجددا بالاتر از سطح 18 درصد قرار گرفت.

افزایش نرخ سود در دو بازار/ نرخ سود بین بانکی از کف برگشت+جدول

به گزارش پول نیوز، نرخ سود بازار باز؛ ۱۸ درصددر هفته سوم تیر ۱۴۰۰ در مجموع در بازار باز عملکرد بانک مرکزی برای ششمین هفته متوالی جذب نقدینگی بوده است.


اهمیت این اتفاقات برای جامعه از آن جهت است که در نهایت این سیاست می‌تواند بر قدرت خرید آن‌ها اثر بگذارد. اگر بانک مرکزی از کانال عملیات بازار باز موفق به مدیریت مقدار قیمت پول شود در نهایت با تاثیر بر نرخ سود بین بانکی از نرخ تورم کم شده و اگر ناکام بماند نرخ تورم در مسیر صعودی قرار می‌گیرد.

این عملیات به شکل عملیات ریپو است. یعنی هر جذبی که از بانک‌ها شکل می‌گیرد یک هفته بعد با نرخ سود مشخص به بانک‌ها بازگردانده می‌شود. در این هفته ۶ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان به بانک‌ها باز گردانده شده و در مقابل ۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان جذب کرد. اما نرخ سود آن در این مدت همواره در سطح ۱۸ درصد بوده است. این عملیات برای جلوگیری از سقوط نرخ سود بین بانکی در معاملات بانک‌ها انجام می‌شود.

نرخ بین بانکی افزایش یافت
در بازار بین بانکی بانک‌ها در صورت نیاز جدی از یکدیگر مبلغی را استقراض می‌کنند. تغییرات نرخ سود در بازار باز به منظور کنترل این نرخ بوده و در نهایت این نرخ بر نرخ تورم اثر گذار خواهد بود.

کاهش نرخ سود به منزله حجم بالای پول در این بازار و حساب بانک‌ها بوده که نهایتا اثر تورم زایی را نشان میدهد.

اما با آنکه این نرخ در هفته‌های اخیر روندی نزولی داشته در این هفته دوباره افزایش پیدا کرده و پس از برخورد به کف خود در هفته دوم تیر ماه اکنون به ۱۸.۳۱ درصد رسیده است.

این افزایش در هفته جاری ناشی از چیست؟

همانطور که پول پاشی در بانک‌ها موجب کاهش نرخ سود می‌شود برخورد این نهاد‌های مالی به کسری نیز سبب می‌شود عرضه پول کاهش پیدا کرده و بانک‌ها بانرخ‌های بالاتری به یکدیگر وام بدهند.

درهفته اخیر به علت جذب نقدینگی در بازار باز و سررسید تودیع سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی که از روزانه به دو هفته یکبار تبدیل شده سبب شد تا بانک‌ها با کسری قابل توجهی مواج شوند.

این اقدام نرخ سود بین بانکی را بالاتر برده و در نهایت اعتبارات قاعده‌مند را نیز به سقف خود در دوسال اخیر رسانید رسانید.

ابطور کلی اگر بانک‌ها نتوانند در بازار بین بانکی کسری خود را مرتفع سازند به سراغ بانک مرکزی می‌روند. نرخ سود استقراض بانک‌ها از بانک مرکزی در سقف دالان نرخ‌ها بوده که معادل با ۲۲ درصد می‌باشد. در این هفته حجم این اعتبارات برابر با ۴۳ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان بود که بیشترین میزان در ۹ ماه اخیر بوده است.

دومین هفته ثبات در نرخ سود وام مسکن
نرخ سود وام مسکن در هفته اخیر مانند هفته قبل خود بی حرکن مانده و تغییری نکرد. روند نرخ سود در اخذ وام مسکن معین کننده گرانی یا ارزانی این وام می‌باشد.

، روند نرخ سود در بازار‌های هفته سوم تیر ماه نشان از دو ثبات و دو افزایش داشته است. درمهمترین آن‌ها بازار مسکن برای دومین هفته متوالی هیچ تغییری را در هزینه‌های وام ثبت نکرده است. در سمت دیگر بازارها، نرخ بهره بین بانکی که نمایانگر شاخص تورمی است در این هفته با افزایش مواجه شده است. در این میان در بازار اولیه حراج اوراق بدهی همچنان دوره رکود خود را سپری میکند.

صفر سوم در کسری بودجه دولت
از مسیر‌های ضد تورمی‌ای که دولت می‌تواند به وسیله آن بخش مهمی از کسری بودجه خود را تامین کند، فروش اوراق در بازار اولیه حراج اوراق قرضه دولتی است. در این بازار بانک مرکزی به عنوان کارگزار ارواق دولتی را بین بانک‌ها و نهاد‌های سرمایه‌ای با نرخ سودی مشخص در معرض فروش قرار میدهد.

اکنون در سال ۱۴۰۰ این بازار در هشتمین هفته خود برای سومین هفته هیچ معامله‌ای را از سوی بانک‌ها و نهاد‌های تامین سرمایه ثبت نکرد. بررسی‌ها نشان میدهد در میان نرخ سود و تاریخ سررسید اوراق عرضه شده در این هفته هیچکدام مطلوبیتی برای خریداران نداشته است؛ بنابراین در مجموع این هشت هفته تنها ۴ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان اوراق به فروش رسیده است که نشان از کاهشی ۸۸ درصدی نسبت به سال گذشته در این بازار داشته است.

داد و ستد اوراق خریداری شده بین خریداران در بازاری اتفاق می‌افتد که به آن بازار ثانویه اوراق بدهی می‌گویند.

نرخ سود بازار ثانویه اوراق بدهی افزایشی شد
روند نرخ سود در بازار ثانویه اوراق دولتی نشان می‌دهد نرخ بازدهی نقدی اوراق برای سررسید دو تا سه ساله در کانال ۲۱ تا ۲۲ درصد بسته شده است.

بازار ثانویه اوراق دولتی مختص خرید و فروش اوراق دولتی است که هدف آن نقدشوندگی اوراق مالی دولتی است.

نرخ سود در این بازار بیانگر نرخ تنزیل اوراق دولتی است هر چند انتظارات نسبت به اینده و پایداری مالی دولت مثبت باشد اسناد خزانه با نرخ پایین تری تنزیل می‌شود، برخی کارشناسان معتقدند نرخ بازدهی این بازار در کنار نرخ سود بازار اولیه اوراق دولتی نرخ پایه سود در بازار مالی ایران به حساب می‌آیند. روند هفته گذشته نشان می‌دهد نرخ بازدهی اوراق یکساله نسبت به هفته قبل افزایش داشته و درنهایت به ۲۱.۵ درصد رسیده است.

اوراق دو ساله و سه ساله نیز در این هفته با افزایش مواجه شدند.

در همین راستا اوراق با سررسید‌های دو ساله در چهارشنبه هفته اخیر در سطح ۲۱.۶ درصد قرار گرفته و اوراق سه ساله در مسیری صعودی به ۲۲.۴ درصد رسید.

اما بانک مرکزی هر هفته درعملیات بازار باز به خرید و فروش اوراق بدهی بین بانک‌ها می‌پردازد تا از این طریق بتواند نقدینگی بانک‌ها را کنترل کند. این بانک از این طریق نرخ سود بازار بین بانکی را تنظیم میکند.

برچسب ها: بانک ، سود ، پول نیوز ، پول ، بانک ها
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: