کد خبر: ۳۵۴۴۳۷
۲۴ تير ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۷
0
جزییات بسته حمایتی سازمان تامین اجتماعی از صاحبان کارگاه‌ها تشریح شد.

مبلغ کمک‌هزینه ازدواج، زایمان و بیماری بیمه‌شدگان

به گزارش پول نیوز، به نقل از تسنیم سازمان تامین اجتماعی به منظور حمایت از کارفرمایان کارگاه‌های فعال تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی و اصناف اعم از حقیقی و یاحقوقی، دولتی و غیردولتی کشور، طرح بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان را در سال ۱۴۰۰ اجرا می‌کند و تولیدکنندگان محترم برای استفاده از مزایای این طرح تا ۳۱ تیرماه فرصت دارند. برای اطلاع بیشتر از اجرای این طرح در گفتگویی با مهرداد قریب، معاون بیمه‌ای این سازمان، توضیحات ایشان را جویا شدیم.

دلیل اجرای طرح بخشودگی جرائم بیمه‌ای کارفرمایان از سوی سازمان تامین اجتماعی چیست؟ 

با توجه به نامگذاری سال۱۴۰۰ به عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها از سوی مقام معظم رهبری و به‌منظور مساعدت با کارفرمایان واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی، خدماتی و اصناف در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، مقابله با تحریم‌های ظالمانه، مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا و بند (ث) تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، این سازمان نسبت به اجرای بخشودگی جرائم، آن بخش از بدهی کارفرمایان که لغایت اسفند ماه ۱۳۹۹ به مرحله قطعیت رسیده است اقدام کرد. 

کارفرمایان متقاضی این طرح چگونه باید اقدام کنند؟ 

کارفرمایان گرامی باید درخواست خود را از طریق سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانیeservices. tamin. ir حداکثر لغایت ۳۱‌/۰۴‌/۱۴۰۰ ثبت کنند. توصیه می‌کنیم برای سهولت کار درخواست خود را به روزهای پایانی مهلت ذکر شده موکول نکنند. 

واحدهای اجرایی این سازمان حداکثر ظرف مدت ۷ روز از تاریخ ثبت درخواست کارفرما، مراتب پذیرش یاعدم پذیرش درخواست ثبت شده را از طریق صندوق شخصی سامانه خدمات غیر حضوری به متقاضی اعلام خواهند کرد. چنانچه کارفرما حداکثر ظرف مدت۱۰ روز از تاریخ اعلام پذیرش درخواست، نسبت به پرداخت یکجای (دفعتا) بدهی و یا ترتیب پرداخت (تقسیط) اقدام نکند، این امر به‌منزله انصراف کارفرما تلقی خواهد شد. 

نحوه محاسبه بخشودگی جرائم در صورت تقسیط بدهی (اصل حق بیمه و بیکاری) چگونه است؟ 

در صورتی که برای پرداخت بدهی تعداد اقساط ماهیانه ۱۲ ماه انتخاب شود کارفرما از صد درصد بخشودگی جرائم برخوردار می‌شود در صورتی که در ۱۸ ماه قسط بدهی خود را پرداخت کند از ۸۵ درصد بخشودگی جرائم استفاده می‌کند و در صورتی که تعداد را اقساط را ۲۴.۳۰ و ۳۶ ماه انتخاب کند به ترتیب از ۷۵ درصد، ۶۰ درصد و ۵۰ درصد بخشودگی بهره‌مند می‌شود. 

چنانچه کارفرما قسط‌ها را سرموعد مقرر پرداخت نکند، وضعیت بدهی چگونه محاسبه می‌شود؟ 

چنانچه هریک از اقساط بدهی‌های تقسیط شده در سررسید مقرر پرداخت نشود بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی مطالبه و مجدداً قابل تقسیط نخواهند بود. 

شرایط شمول برای کارفرمایان متقاضی طرح بخشودگی جرائم بیمه‌ای چیست؟ 

۱- حداقل به مدت یک سال از زمان تقسیط نسبت به حفظ یا افزایش اشتغال نیروی انسانی کارگاه بر مبنای لیست بهمن ماه سال ۱۳۹۸ و ارسال لیست و پرداخت کامل حق بیمه کارکنان شاغل کارگاه در دوره تقسیط اقدام کنند. 

۲- کارگاه‌هایی که بر مبنای لیست بهمن ماه ۱۳۹۸ داری تعدیل بیمه‌شدگان باشند، بعد از بازگشت نیروی کار تعدیل شده یا جایگزینی آن‌ها در زمان درخواست و رعایت حفظ اشتغال در دوره تقسیط، از بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد. 

۳- کارگاه‌هایی که در بهمن ماه ۱۳۹۸ فاقد لیست و پرداخت حق بیمه و یا در سال ۱۳۹۹ ایجاد شده باشند، لیست ماهی که بیشترین تعداد بیمه شدگان تا اسفند ۱۳۹۹را دارا باشد، مبنای تعیین نیروی انسانی آن‌ها قرار خواهد گرفت. 

۴- کارگاه‌هایی که در سنوات قبل ایجاد و فاقد فعالیت بوده و در سال ۱۳۹۹ به بعد مجددا شروع به فعالیت کرده و لیست و حق بیمه کامل کارکنان شاغل خود را ارسال و پرداخت کنند، بیشترین تعداد بیمه شدگان لیست ارسالی در یکسال منتهی به قبل از آخرین لیست پیش از تعطیلی کارگاه، مبنای احتساب سطح اشتغال خواهد بود. 

۵- درصورتیکه در طول دوران تقسیط (در مواردی که تقسیط بیشتر از یک سال است) نسبت به کاهش سطح اشتغال مقرر در بندهای فوق اقدام گردد، بدهی تبدیل به حال شده و جرائم متعلقه، نسبت به مانده بدهی از تاریخ تبدیل به حال محاسبه، مطالبه و مجدداً قابل تقسیط نخواهند بود.

آیا تسهیلات ویژه‌ای جهت کارگاه‌های آسیب دیده از بیماری کرونا پیش بینی شده است؟ 

بله. برای مشاغل و کسب و کارهای آسیب دیده از بیماری کرونا که فعالیت آن‌ها منطبق با فهرست اعلام شده از سوی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا می‌باشد، شرط حفظ سطح اشتغال نیروی انسانی براساس لیست بهمن ماه ۱۳۹۸ برداشته شده است و برای آن‌ها الزامی نخواهد بود. 

آیا کارفرمایان دارای قراردادهای پیمانکاری نیز می‌توانند از مزایای قانون مزبور بهره‌مند شوند؟ 

تمامی کارفرمایان کارگاههای مشمول این قانون درصورت درخواست بهره مندی از بخشودگی جرائم جهت ردیفهای پیمان دارای بدهی قطعی لغایت اسفند ۱۳۹۹چنانچه درخواست خود راجهت دفتر مرکزی و یا کارگاه که لیست حق بیمه ارسال می‌نمایند (صرف نظر از وجود بدهی قطعی) در سامانه ثبت نمایند، در صورت احراز شرایط، متعاقبا درخواست خود را جهت ردیف پیمان دارای بدهی قطعی مورد نظر لغایت اسفند ۹۹ به صورت جداگانه در مهلت مقرر ثبت نمایند، می‌توانند از مزایای قانون یادشده استفاده و برخوردار شوند. 

آیا مطلب دیگری وجود دارد که بخواهید در این جا اعلام کنید؟ 

از کارفرمایان گرامی مجدداً درخواست می‌کنم که ثبت تقاضای خود را به روزهای پایانی مهلت مذکور که منجر به بار ترافیکی در سیستم‌های مکانیزه می‌شود و همچنین جلوگیری از مواجه شدن با قطعی برق که این روزها با گرم شدن هوا شدت یافته است، موکول نکنند. همچنین لازم به یادآوری است که کارفرمایانی که تعداد بیمه شدگان آن‌ها بعلت بازنشستگی و یا فوت تقلیل یافته باشد، این موضوع مانع بهره مندی آنان از مزایای قانون بخشودگی جرائم بعلت کاهش سطح اشتغال نمی‌شود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: