August 2021 04 / چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
کد خبر: ۳۵۳۳۵۵
۱۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
0
بازارها در نقطه اوج انتظارات وضعیت بی قراری را تجربه میکنند.خریداران بازار ارز در نوک این انتظارات، به دقت اخبار وین را رصد میکنند.
وضعیت بی قراری در بازارها/ انتظارات به اوج خود رسید!
به گزارش پول نیوز، با تحولات جدید پیش آمده در مذاکرات وین، بازار‌ها از دو سناریوی محتمل سخن به میان می‌آوردند که البته متناسب با این سناریو‌ها باید منتظر استراتژی متفاوت معامله گران هم باشیم؛ برخی از گِره خوردن و پیچیدگی مذاکرات وین به تاثیر از اختلافات ایران و امریکا خبر میدهند و حتی با وجود پیشرفت روند مذاکرات، توافق قطعی را تضمین نمیکنند. برخی هم البته معتقدند که در این روز‌های پایانی مذاکرات، دو طرف در پی امتیازگیری هستند و این نوع واکنش‌ها و اختلافات که به صورت واضح از سوی دو طرف اعلام میشود، طبیعی است. البته حملات بامدادی روز دوشنبه پنتاگون در مرز‌های عراق و سوریه به گروه‌های مورد حمایت ایران و ادعای امریکا در این خصوص، بر نگرانی ناظران افزود. البته سایت عصر ایران به نقل از یک منبع موثق مدعی شد:مذاکرات احیای برجام در وین یکشنبۀ هفتۀ آینده از سر گرفته می‌شود.

به گفته این وب سایت، این بار نمایندگان صنعت نفت، بانک و بیمه ایران نیز به گفتگو‌ها می‌پیوندند تا برای چگونگی آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران و امکان فروش نفت و تبادل بانکی گفتگو کنند. از زمان روی کار آمدن جوبایدن در آمریکا انتظار لغو دستور دونالد ترامپ برای خروج از برجام آغاز شد، اما تیم بایدن ترجیح داد در بستر گفتگو‌های وین، به بررسی چالش‌های دیگری با ایران نیز بپردازد.

در هر صورت باید در انتظار نشست که دولت کنونی ایران تا پایان کار خود آیا به توافق میرسد و مذاکرات وین با احیای برجام به پایان میرسد یا اینکه روند مذاکرات به دولت بعدی ابراهیم رییسی کشیده میشود. به نظر میرسد باید باور داشت سایه سنگین مذاکرات وین بر بازار‌ها پوشیده نیست و هر نوع رُخدادی در این خصوص میتواند استراتژی معامله گران را حداقل در کوتاه مدت دستخوش تغییر قرار دهد.

گمانه زنی‌ها از چینش کابینه ابراهیم رییسی حالا، اما همزمان با مصاحبه‌های تلویویزیونی رئیس جمهور منتخب و دیدار با مقام رهبری، فعالان بازار‌ها را بیشتر حساس کرده است که دولت با چه ترکیبی چه سیاست اقتصادی را میخواهد دنبال کند. برخی خوش بین اند که دولت ابراهیم رییسی بر مشکلات فایق می‌آید و عده‌ای هم تاکید دارند تا تداوم سیاست‌های کنونی در حوزه اقتصادی نمیتوان انتظار توفیق داشت.

در بازار ارز قیمت دلار خود را به کانال ۲۵ هزار تومان نزدیک میکند و بسیاری این وضعیت را شدنی میدانند. این در حالی است که همچنان سطح مقاومتی برای عبور از این کانال باقی است، اما در روز‌های آینده ممکن است این جبهه‌های مقاومتی از دست برود.

در بازار مسکن، با وجود رکود معاملات، گزارش‌ها از افزایش آرام قیمت‌ها در خرداد نسبت به اردیبهشت خبر میدهد که همین مسئله میتواند پیش بینی‌های محتمل بازار تا شهریور و مرداد را مورد بازنگری قرار دهد. یا این وصف بازار مسکن در شرایط رکودی به سر میبرد و باید منتظر بود که دولت چه تدابیری را به کار خواهد برد. اولویت دولت ابراهیم رییسی البته فعال شدن موتور بازار مسکن است که میتواند صنایع مختلفی را درگیر کند و همین مسئله میتواند در دورنمای این بازار تاثیرگذار باشد.

در بازار خودرو، اما خریداران و فروشندگان همچنان فعال نیستند. بازار در آرامش به سر میبرد، اما قیمت‌ها میلی به کاهش ندارند و البته در تابعی از نوسانات ارز در برخی از محصولات نوسان روبه بالا را هم تجربه میکنند. طرح ساماندهی خودرو روز سه شنبه در دستورکار مجلس قرار میگیرد.

البته در هفته گذشته چند خبر مربوط در ارتباط با بورسی‌ها هم منتشر شد؛ دیوان عدالت اداری طی حکمی اقدام سازمان بورس در ممانعت از فروش سهام توسط صاحبان سهام را مغایر قوانین و ماموریت‌های این سازمان و ناسازگار با اصول مسلم حقوق اداری مانند اصل لزوم احترام به انتظارات مشروع دانست. فرابورس ایران هم از تغییر زمانبندی جلسات معاملاتی بازار ابزار‌های نوین مالی از دوشنبه هفته آینده خبر داد. این در حالی بورد که در بورس کالا بیش از نیم میلیون تن سیمان در روز دوشنبه عرضه شد که برخی آن را سیگنال‌هایی در راستای آزادسازی قیمت‌ها و بهبود این صنایع میدانند. دیگر اخبار مهم بورسی‌ها در موضوعات مربوط به مجامع و افزایش سرمایه‌ها دنبال میشود. هرچند که برخی شرکت‌ها نیز شفاف سازی‌های جدیدی را منتشر کردند.

الف) شرکت‌هایی که مجمع برگزار میکنند و آن‌هایی که برگزار شدند:

#بوعلی | مجمع عمومی پتروشیمی بوعلی سینا با حضور ۸۶.۹۶ درصد سهامداران برگزار شد. در پایان بوعلی به ازای هر سهم ۵۵۵ تومان سود به ازای هر سهم تقسیم کرد.

#ودی | جلسه مجمع عمومی بیمه دی در استان تهران (شهر تهران به آدرس تهران، بلوار میرداماد، بین خیابان مصدق (نفت شمال) و بلوار مدرس، پلاک ۲۳۹) در سعت ۱۴ روز شنبه ۱۹ تیر برگزار میشود.

ب) شرکت‌هایی که افزایش سرمایه میدهند:

#دی| جزییات مجوز بانک مرکزی به افزایش سرمایه بانک دی از محل تجدید ارزیابی داریی‌ها منتشر شد.

#فرابورس | فرابورس ایران از پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه شرکت فرابورس ایران به میزان ۱۵۰ درصد از محل سود انباشته، سایر اندوخته‌ها خبر داد.

#میدکو | جلسۀ هیئت مدیره هلدینگ صنعتی و معدنی خاورمیانه به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش ۴۵۲۰ میلیارد تومان به ۶۰۰۰ میلیارد تومان (از محل مطالبات و آورده نقدی) در روز پنج شنبه ۱۷ تیر برگزار میشود.

#بوعلی | افزایش سرمایه ۲۰۰ درصدی پتروشیمی بوعلی سینا از محل مطالبات حال شده و آورده نقدی مورد تایید حسابرس قرار گرفت.

#دتولید | داروسازی تولید دارو درباره افزایش سرمایهُ شرکت از ۶۰ میلیارد تومان به ۸۵ میلیارد (ازمحل مطالبات و آورده نقدی) مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام از ۶ تیر امسال تا ۳ شهریور امسال دنبال میشود.

ج) شرکت‌هایی که شفاف سازی کردند:

#حفارس | حمل و نقل بین المللی خلیج فارس از قرارداد ذخیره سازی گندم به مبلغ ۸.۵ میلیارد تومان خبر داد.

#خبهمن | گروه بهمن از انتشار اوراق اختیار فروش تبعی توسط گروه بهمن به منظور تامین سرمایه در گردش و حمایت از بازار سرمایه با نرخ ۲۲ درصد خبر داد.

همراه اول (#همراه) و سایپا (#خساپا) جهت هوشمندسازی صنعت حمل و نقل کشور و تولید خودرو‌های متصل تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

#خساپا | با امضای موافقت نامه داوری بین گروه خودروسازی سایپا و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران، اتاق داوری و حل اختلاف برای رسیدگی به دعاوی و اعتراض احتمالی تشکیل شد تا تفاهم و توافق با مشتریان جایگزین رسیدگی‌های قضائی شود.

#ولیز | لیزینگ ایران از نتایج برگزاری مزایده در زمینه فروش املاک تملیکی- شهرستان آمل به مبلغ ۲.۷۸ میلیارد تومان خبر داد.

#تبرک | کارخانجات تبرک از واگذاری سهام شرکت مبین نگار بهناز به میزان ۹۹.۵ درصد با سود حاصل از واگذاری پس از کسر مخارج انتقال ۱۵.۵ میلیارد تومان و شرکت واگذار شده: شرکت صنایع غذایی مهرانه خراسان با درصد واگذار شده: ۹۵.۶۹ درصد و سود حاصل از واگذاری پس از کسر مخارج انتقال ۸ میلیارد تومان خبر داد.

#ثشاهد | سرمایه گذاری شاهد از صدور مجوز فعالیت بانکرینگ شرکت هرمز انرژی صادر شده توسط شرکت ملی نفت ایران خبر داد

#لپارس | کارخانه‌های پارس الکترونیک از برگزاری مزایده خبر داد.

#کفرا | فراورده‌های نسوز ایران از پروانه بهره برداری از معدن دولومیت نهاوند خبر داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش مجامع بیشتر
حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

حرکت سریع «مبین‌وان» به سوی آینده/ برنامه ریزی برای سودآوری بیشتر

در مجمع سالیانه شرکت مبین وان کیش سود 100 ریالی تقسیم شد.
سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

سود ۲۰۰ ریالی در جیبت سهامداران «سپ»

مجمع عمومی عادی سالیانه سهامداران شرکت «پرداخت الکترونیک سامان کیش» با حضور۹۰ درصد از سهامداران تشکیل شد.
سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

سود ۷۰ تومانی برای سهامداران «واتی»

مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام شرکت «گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند» صبح روز گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا و طبق دستورالعمل سازمان بورس، به صورت آنلاین و با حضور مدیرعامل، هیئت مدیره و ۸۱/۲۹ سهامداران شرکت برگزار شد.
پربازدید
پرطرفدارترین
برای دریافت خبرنامه پول نیوز ایمیل خود را وارد نمایید: